پودر تونر کارتریج چیست؟

پودر تونر کارتریج چیست؟

در صنعت چاپ از انواع و اقسام پرینترها استفاده می‌شود که هر کدام از آن‌ها با ساختار متفاوت خود می‌توانند فرآیندهای چاپ را به خوبی به پایان برسانند. به دلیل تنوعی که در ساختار این پرینترها دیده می‌شود، مواد مصرفی برای طراحی و چاپ تصاویر و متون بر روی بنر نیز با هم تفاوت دارد. تونر کارتریج یکی از همین مواد است که همانند یک پودر، به کار گرفته می‌شود. این تونر ترکیبات شیمیایی زیادی را در ساختار خود جای داده است و از آن جهت حائز اهمیت است که می‌تواند کیفیت چاپ را افزایش دهد. شاید دلیل این که امروزه به صورت گسترده از پودر تونر کارتریج آن هم با ترکیباتی همچون کربن، پلیمر و اکسید آهن استفاده می‌شود، همین امر باشد. اگر شما هم به دنبال این هستید که بدانید که پودر تونر کارتریج چیست، در ادامه با ما همراه باشید.

 

تونر کارتریج چیست؟

تونر کارتریج نوعی پودر است که در رنگ‌های مختلف در بازار به فروش می‌رسد. این پودر در پرینترهای لیزری کاربرد دارد و با فشردگی و غلظت بالای خود، می‌تواند فرآیند چاپ بر روی کاغذ و بنر را بهبود دهد. تونرهایی که در پرینترهای لیزری به کار گرفته می‌شوند، اغلب اوقات سفید، مشکی، آبی، زرد و قرمز هستند. این تونرها ترکیبات تشکیل دهنده‌ی ثابتی ندارند و با توجه به برند و نوع شرکت سازنده، ممکن است در ترکیبات تشکیل دهنده‌ی خود تفاوت را ببینند. این تونرها به صورت گسترده در صنایع چاپ به کار گرفته می‌شوند اما این تنها کاربرد پودر تونر کارتریج نیست؛ بلکه از این تونرها در فرآیندهای رنگ دهی به جلد کاغذها و کارتن سازی و … نیز بهره گرفته می‌شود. به هر حال شما باید ابتدا تمامی نکات مربوط به پودر تونر کارتریج  را بشناسید و سپس اقدام به خرید این تونرها کنید.

توجه داشته باشید که هدف از استفاده کردن از تونرهای چاپگر، ارتقای کیفیت چاپ است‌. حال اگر این تونرها نتوانند این رسالت خود را به خوبی انجام دهند، به هیچ دردی نمی‌خورند. پس تلاش کنید که تونری را انتخاب کنید که بتواند چاپ خوبی را به وجود بیاورد.

 

عناصر تشکیل دهنده‌ی پودر تونر

 

عناصر تشکیل دهنده‌ی پودر تونر

محفظه‌ای که پودر تونر در آن نگهداری می‌شود، کارتریج نام دارد. به همین دلیل می‌توانیم بگوییم که پودر تونر کارتریج همان تونر کارتریج است. این تونرها مواد مختلفی را در ساختار خود‌ جای داده‌اند که هر کدام از این مواد به تنهایی می‌توانند کیفیت چاپ را متحول کنند. این در صورتی است که در گذشته از تونرهای چاپگر تنها در چاپ‌های سفید و سیاه استفاده می‌شد که کیفیت چاپ هم اهمیتی نداشت. در این صورت تنها کربن و اکسید آهن در ساختار تونرهای چاپگر به کار گرفته می‌شد. برخی از ترکیبات این تونرها عبارتند از:

۱: پودر کربن

۲: پلیمرهای خاص

۳: پلی استر

۴: رزین اپوکسی و رزین‌های متناسب کارتریج

۵: اکسید آهن

در این ترکیب، پودر کربن بیشترین میزان پودر موجود در تونر را در بر می‌گیرد و تاثیرات شگفت انگیزی هم در ارتقای کیفیت چاپ دارد. این را بدانید که یکی از نکات بسیار مهمی که هنگام خرید پودر تونر کارتریج و حتی هنگام دانستن پاسخ سوال بهترین پودر تونر کارتریج چیست باید به آن توجه داده باشید، شناخت ذرات این تونر است. پودر تونر کارتریج خوب تونری است که ذرات ریزی داشته باشد.‌ بدیهی است که به هر میزان که این ذرات کوچکتر شوند، کیفیت چاپ هم بهتر خواهد شد. به همین دلیل در اغلب کارخانه‌هایی که به ساخت پودر چاپگر مشغول هستند، پودرهایی با اندازه‌ی ۱۶ یا ۸ امیکرون به کار گرفته می‌شوند. این پودرها با استفاده از روش امولسیون تولید شده‌اند و در نهایت یک چاپ عالی را به وجود می‌آورند.

 

چگونه تونر کاتریج را شارژ کنیم؟

یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که ممکن است بسیاری از کاربران بخواهند آن را بدانند ، نحوه‌ی شارژ پودر تونر کارتریج است. در حقیقت شارژ این تونرها مستلزم این است که شما از مراحلی که در ادامه ذکر می‌شوند، پیروی کنید. این مراحل عبارتند از:

 • برای شروع کار لازم است که ابزارهای استفاده از تونر چاپگر را تهیه کنید. این ابزارها، ابزارهایی مثل سوزن، پیچ گوشتی چهار سو کوتاه و قیف کاغذی یا قیف پلاستیکی هستند. بهتر است که قبل از شروع کار، یک سفره یا یک روزنامه را بر روی سطح پهن کنید تا سطح کثیف نشود. همچنین، خوب است که شما برای حفظ سلامتی خود از ماسک هم بهره ببرید چرا که استشمام بوی تونر چاپگر برای سلامتی انسان مضر است.
 • تونر چاپگر را به خوبی تکان دهید. با تکان دادن تونر چاپگر، این تونرها حالت مایع را به خود می‌گیرند و زودتر در کارتریج چاپگر جا می‌گیرند.
 • حال پیچ‌های کارتریج موجود در چاپگر را به آرامی باز کنید و با دقت بالا این کارتریج را از دستگاه خارج نمایید. به گونه‌ای که جوهر یا تونر موجود در آن محیط را آلوده نکند. با باز کردن کارتریج درام مشکی رنگ را می‌بینید. این درام نباید در معرض نور آفتاب قرار بگیرد چرا که ساختار حساسی دارد و ممکن است که به این ساختار آسیب وارد شود.
 • پس از درام، یک لوله‌ی مشکی رنگ را در ساختار این پرینترها مشاهده می‌کنید که پر از تونر می‌شود و فرآیندهای چاپ را انجام می‌دهد. در اصل این لوله وظیفه‌ی انتقال روی درام را بر عهده دارد. درام را از روی چرخ دنده‌های سفید رنگی که در ساختار چاپگر وجود دارند خارج کنید و کمی تونر را با استفاده از قیف درون آن بریزید.
 • حال کارتریج را جا گذاری کنید. با این روش می‌توانید به راحتی شارژ تونر را انجام دهید. اگر می‌دانید که در ساختار پرینتر شما پمپ باد وجود دارد، بهتر است که کارتریج را با استفاده از یک پارچه‌ی بدون پرز تمیز کنید تا از انفجار تونر جلوگیری کند‌.

 

نحوه شارژ تونر کارتریج

 

چه زمانی باید پودر تونر کارتریج را شارژ کنیم؟

امروزه پرینترهایی که برای تمام فرآیندهای چاپ به کار گرفته می‌شوند، معمولا دارای پیام‌های هشداری هستند که تمام شدن کارتریج را به شما اطلاع می‌دهند. این پرینترها و کارتریج‌ها اگر در مصارف اداری و صنعتی به کار گرفته شوند، ممکن است هر چند ساعت یکبار نیاز به شارژ مجدد داشته باشند اما اگر در مصارف خانگی به کار گرفته شوند، ممکن است فواصل زمانی شارژ کردن این کارتریج‌ها بسیار طولانی‌تر شود. البته این را بدانید که این امر به نوع دستگاه و نوع مصرف آن هم بستگی دارد.

زمان شارژ و تعویض کارتریج بلافاصله پس از دریافت هشدار از سوی دستگاه چاپ است. اگر شما با اولین ارور و پیغام خطا مواجه شدید، بهتر است کارتریج را از دستگاه در بیاورید و آن را تکان بدهید. اگر متوجه شدید که این کارتریج هنوز تونر دارد، بهتر است که آن را در سر جای خود قرار دهید اما اگر می‌دانید که این کارتریج باید شارژ بشود، باید آن را شارژ کنید و سپس درون چاپگر قرار دهید. توجه داشته باشید که تونر چاپگر اگر به درستی تعویض شود و در سر زمان شارژ بشود، می‌تواند عمر دستگاه‌های پرینتر را افزایش دهد. شما با کم رنگ شدن رنگ چاپ هم می‌توانید متوجه این امر شوید که‌ تونر چاپگر کاهش پیدا کرده است.

 

چگونه از پودر تونر کاتریج استفاده کنیم؟ ( نکات مهم استفاده از تونر چاپگر)

 1. تونر چاپگر یک ماده‌ی شیمیایی و سمی است که می‌تواند به سلامت انسان ضرر بزند. این ماده‌ی شیمیایی در ساختار این تونرها تا ۳۰ درصد قابل تشخیص است.
 2. اگر تونر و پودر چاپگر به بخش‌هایی از بدنتان یا حتی دست و صورتان چسبید، کافی است که این بخش‌ها را با استفاده از آب سرد بشویید. توجه داشته باشید که شستن این بخش‌ها با استفاده از آب گرم باعث می‌شود که پوست شما تونر را بیشتر جذب کند و این اصلا خوشایند نیست.
 3. این را بدانید که اثر تونرهای ذوب شده بر روی پارچه و کاغذ پاک شدنی نیست. به همین دلیل پیش از استفاده از این تونرها باید لباس‌هایی به درد نخور (لباس کار) را بپوشید.
 4. عمر مفید ذرات موجود در تونر چاپگر به طور کلی حدود ۱ سال است که در اثر تغییر ترکیبات شیمیایی موجود در این تونرها، ممکن است تغییر پیدا کند.
 5. اگر شما پیش از شارژ کردن تونر به تمیز کردن کارتریج موجود در چاپگر بپردازید، کیفیت چاپ را بالا می‌برید.
 6. اگر شما پودر تونر باکیفیت را برای چاپ تصاویر گرافیکی و متون انتخاب نمایید، سیاهی‌ها و تو در تویی‌های صفحه‌ی چاپگر را از بین می‌برید و از این طریق می‌توانید وضوح چاپ را افزایش دهید.

 

نشانه‌های تمام شدن تونر کارتریج پرینتر

به طور کلی پرینترهایی که امروزه به کار گرفته می‌شوند، دارای دو نوع هستند. این پرینترها یا صفحه نمایش دارند و یا صفحه نمایش ندارند و قدیمی هستند. اگر شما از پرینتری استفاده می‌کنید که فاقد صفحه نمایش است، باید بدانید که با فشردن دکمه ی سبز رنگ و نگه داشتن آن تا زمانی که چراغ چشمک زن دستگاه روشن شود، می‌توانید میزان تونر چاپگر موجود در آن را بررسی کنید. در پرینترهای لیزری که از نظر ساختار پیشرفته‌تر و مدرن‌تر هستند نیز شما می‌توانید با استفاده از ارورهای این دستگاه متوجه تمام شدن تونر کارتریج بشوید. در هر حال برخی از نشانه‌ها وجود دارند که به شما در دانستن این که کارتریج خالی شده است، کمک می‌کند. این نشانه‌ها عبارتند از:

 • کارتریج‌های دیجیتالی که دارای چیپست صد هستند، زمانی که به انجام برسند چیپست آن‌ها صفر می‌شود. شما با توجه به چیپست این کارتریج‌ها می‌توانید به راحتی متوجه تمام شدن کارتریج شوید.
 • اگر شما برگه‌ای را در زیر پرینتر قرار دادید و پس از انجام فرآیندهای چاپ متوجه شدید که این برگه کاملا سفید است و هیچ چاپی بر روی آن صورت نگرفته است باید بدانید که تونر چاپگر شما به اتمام رسیده است.
 • با تمام شدن تونرهای موجود در چاپگر، مخزن ضایعات پر می‌شود. به همین دلیل اگر شما فرآیند چاپ را در همین حالت ادامه دهید، ممکن است با پخش شدن جوهر در بخش چپ و بخش راست مواجه شوید.

 

تفاوت تونر کارتریج با جوهر

 

تفاوت تونر کارتریج با جوهر

بسیاری از افرادی که می‌خواهند بدانند که پودر تونر کارتریج چیست، ابتدا به تفاوت‌هایی که پودر تونر با جوهر دارد، توجه می‌کنند. البته بسیاری از افراد تفاوتی را بین این دو قائل نمی‌شوند اما در واقع این دو جزء از دستگاه‌های چاپگر دارای تفاوت‌های بارزی با یکدیگر هستند. تونر همان جوهر است اما این جوهر خشک شده است. تونرها با دوام‌تر از جوهرها هستند و همین امر باعث شده است که بسیاری از دستگاه‌های کپی به جای جوهر از تونر استفاده کنند. تونرها با استفاده از پودرهای رنگی و در چهار یا پنج رنگ تولید می‌شوند اما جوهرها به دلیل این که رنگدانه را در ساختار خود جای داده‌اند، می‌توانند به هر رنگی تبدیل شوند. از این رو تنوع رنگ جوهر را خیلی بیشتر از تونر می‌دانند.

در پرینترهایی که از نوع جوهر افشان هستند، قطرات جوهر به صورت مدیریت شده از دستگاه خارج شده و بر روی کاغذ پخش می‌شوند اما تونرها ممکن است به هنگام چاپ، به سمت چپ و راست بروند و کیفیت چاپ را کاهش دهند. علاوه بر این، مواد تشکیل دهنده جوهر و تونر هم با هم تفاوت دارد و این تفاوت باعث شده است که کاربردهای این دو به طور کلی از هم مجزا شود.

 

کدام را انتخاب کنیم؟ جوهر یا پودر تونر؟

حال شاید برای شما سوال پیش بیاید که تونر چاپگر را انتخاب کنیم یا از جوهر برای چاپ کردن حروف، متون، اشکال و کاراکترها بر روی بنر استفاده کنیم. شما باید برای دانستن این امر، ابتدا به نوع دستگاه چاپ خود توجه داشته باشید. شاید برای شما جالب باشد که بدانید تونرهای چاپگر از جوهرهای چاپگر بسیار گران‌تر هستند اما بر خلاف تصور عموم افراد، کاربرد زیادی هم نسبت به جوهرها دارند چرا که تونرها زود به اتمام نمی‌رسند و عمر طولانی دارند اما جوهر باید مدام شارژ شود. همین امر باعث می‌شود که هرینه‌های استفاده از این دستگاه‌ها افزایش پیدا کند. از این رو توصیه‌ی ما به شما این است که از تونرهای چاپگر استفاده کنید تا بتوانید همان کیفیت و همان چاپی را که انتظار دارید، از دستگاه‌های چاپ به عمل بیاورید.

 

سخن پایانی

ما در این مطلب در مورد پودر تونر کارتریج  با شما صحبت کردیم. پودر تونر کارتریج نوعی پودر است که برای انجام فرآیندهای چاپ به کار گرفته می‌شود. این تونر انواع مختلفی دارد که بر اساس ذرات تشکیل دهنده از هم جدا می‌شوند. برای افرادی که نمی‌دانند که چگونه باید تونر چاپگر را شارژ کنند و یا افرادی که نمی‌دانند که چگونه می‌توانند از این تونرها استفاده کنند، مطالبی را ذکر کردیم که در دانستن این امور به آن‌ها کمک می‌کند. امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره فوری