تفاوت کارتریج اورجینال با طرح یا چینی

تفاوت کارتریج اورجینال با طرح یا چینی

امروزه تشخیص کالای اصلی از تقلبی باتوجه‌به موارد زیادی که تشخیص را دشوار می‌کنند، کار راحتی نیست. استفاده از یک محصول تقلبی می‌تواند عواقب بسیار مضری برای دستگاه داشته باشد؛ بنابراین، در این مقاله سعی داریم به شما کمک کنیم تا تفاوت کارتریج اورجینال با طرح یا چینی را بدانید و زمان خرید دچار سردرگمی نشوید. در حقیقت، تشخیص کارتریج‌های تقلبی و همچنین کارتریج‌های تونر تقلبی می‌تواند بسیار دشوار باشد، زیرا آن‌ها به‌گونه‌ای ساخته شده‌اند که شبیه کارتریج‌های اصلی هستند. بااین‌حال، اکثر تولیدکنندگان قانونی، برچسب‌ها و ویژگی‌های خاص خود را دارند که به شما کمک می‌کند آن را از نمونه‌های تقلبی تشخیص دهید. برخی از بارکدها، کدهای QR با قابلیت اسکن، راه را برای تشخیص هموار می‌کنند. اگر یک محصول طرح را خریداری می‌کنید، باید مطمئن شوید که آرم سازنده روی آن وجود داشته باشد.

مهم‌ترین تفاوت کارتریج اورجینال و غیر اورجینال در چیست؟

اولین تفاوت بین کارتریج های اصل با طرح در این است که کارتریج‌های طرح از قطعات کارکرده ساخته و تولید می‌شوند. تفاوت مهم دیگر کارتریج اورجینال با طرح، به کیفیت آن‌ها بستگی دارد. کارتریج‌های اورجینال در کیفیت‌های بالا و همچنین مدل‌های متنوع به تولید می‌رسند؛ اما در مقابل کارتریج‌های طرح یا چینی کیفیت چندانی ندارند و در نتیجه از کیفیت چاپ بسیار بالایی برخوردار نیستند. تفاوت مهم دیگر کارتریج‌های اصل و طرح، مربوط به قیمت آن‌هاست؛ قطعاً کارتریج‌های اصلی از انواع طرح گران‌تر بوده و کیفیت چاپ بهتری هم خواهد داشت.

همچنین کارتریج های اورجینال ظرفیت بالاتری دارند و تعداد برگ بیشتری می توانند به چاپ برسانند.

در ویدیوی زیر به طور عملی تفاوت چاپ با استفاده از کارتریج اصل و طرح را می توانید مشاهده کنید:

 

 

نحوه شناسایی کارتریج اصل از طرح اصل

بی شک شناسایی کارتریج اصل (اورجینال) از طرح (غیر اورجینال)، کار ساده‌ای نیست و مشتریان تازه‌وارد و معمولی قادر به تشخیص نخواهند بود. در واقع بیشتر برندهای باکیفیت و معروف، کارتریج‌های خودشان را با علامت‌های غیرکپی می‌فروشند و از طریق همین امر می‌توانید کارتریج اصل را از تقلبی شناسایی کنید. اما روش‌های زیر نیز برای شناخت تفاوت کارتریج اورجینال با طرح یا چینی کاربردی هستند:

 • کد کارتریج روی بدنه کارتریج اصل حک شده

در کارتریج های اورجینال کد کارتریج روی بدنه آن حک شده است. در حالیکه در کارتریج های طرح یا غیر اورجینال، کد کارتریج توسط لیبل یا برچسب روی آن چسبانده شده است.

 • وجود تاریخ تولید کارتریج و شماره سریال روی بدنه کارتریج اصل

بر روی کارتریج های اصل، تاریخ تولید کارتریج و شماره سریال حک شده است ولی روی نمونه ی طرح اصلا این دو مورد وجود ندارند.

توجه: دو روش فوق بهترین و مطمئن ترین راه های شناخت کارتریج اصل از غیر اصل می باشند.

 • فروشندگان مجاز و معتبر

بهتر است برای خرید انواع کارتریج اورجینال یا طرح از فروشگاه‌های معتبر و تخصصی خرید خودتان را انجام دهید؛ چرا که شرکت‌های معتبر علاوه بر کیفیت بالای محصولاتی که ارائه می‌دهند، گارانتی و خدمات پس از فروش هم دارند.

 • بسته‌بندی نامناسب

بی شک هر محصولی که اورجینال باشد دربسته بندی خوبی قرار می‌گیرد. لوگوها و هولوگرام‌های شرکت روی بسته درج می‌شود. پس در زمان خرید حتماً بسته‌بندی محصول را در نظر داشته باشید. (هرچند که بسیاری از متقلبین، هولوگرام شرکت اصلی را بر روی بسته بندی کارتریج غیر اورجینال می چسبانند. بنابراین این روش نمی تواند راه مطمئنی برای تشخیص کارتریج اصل از غیر اصل باشد.)

 • قیمت مشکوک

قبل از این که اقدام به خرید کارتریج کنید، حتماً قیمت آن را از فروشگاه‌های مختلف بپرسید. اگر قیمت‌ها و بسته‌بندی باهم برابر بودند و هیچ تفاوتی وجود نداشت، اما کیفیت بسته‌بندی پایین بود یا هولوگرام روی کارتریج وجود نداشت به معنای تقلبی بودن کارتریج است. علاوه بر این ساده‌ترین راهی که تفاوت کارتریج اورجینال با طرح یا چینی را نشان می‌دهد قیمت پایین محصول است. اگر محصولی با قیمت خیلی پایین‌تر به فروش رسید مطمئن باشید که جنس تقلبی است.

انواع کارتریج طرح

برای این که با تفاوت کارتریج اورجینال با طرح یا چینی بیشتر آشنا شوید، بهتر است که در ابتدا مدل‌های کارتریج طرح را بشناسید که مطابق باکیفیت، کارتریج‌های طرح به سه دسته مستقیم تقسیم‌بندی می‌شوند:

 • کارتریج گرید A:

کارتریج‌های این دسته را می‌توان یکی از انواع کارتریج‌های بسیار باکیفیت دانست که توسط شرکت‌های ایرانی یا چینی به طراحی و تولید می‌رسند. این نوع کارتریج را از نظر ظرفیت می‌توان بسیار شبیه به نمونه‌های خارجی دانست. البته کارتریج‌های گرید A از نظر اقتصادی نیز بسیار مقرون‌به‌صرفه و بدون آسیب هستند.

در الوکارتریج همه کارتریج های طرح از نوع A و با کیفیت می باشند. به علاوه کارتریج های طرح موجود در فروشگاه الوکارتریج دارای ضمانت تعویض می باشند. به این معنی که اگر کارتریج ایراد و خرابی داشت می توانید آن را با کارتریج نو عوض کنید.

 • کارتریج گرید B:

دسته دوم از انواع کارتریج‌های طرح را گرید B می‌نامیم که توسط کمپانی‌های غیرسازنده اصلی به تولید می‌رسند. از نظر اقتصادی قیمت این مدل پایین است اما از کیفیت آن کاسته شده و همچنین سرعت و ظرفیت این مدل نسبت به گرید  A پایین‌تر است.

 • کارتریج گرید C:

کارتریج‌های گرید C یا همان Refill Cartridge که به‌گونه‌ای می‌توان آن‌ها را از نمونه‌های بازسازی شده به شمار آورد. قطعاتی که در این کارتریج‌ها استفاده می‌شود کارکرده هستند و برای استفاده مجدد رنگ شده‌اند. در واقع این قطعه بیشتر برای مصارف روزمره که در آن کیفیت چاپ چندان اهمیتی ندارد بسیار کاربردی است، اما پیشنهاد ما این است که از آن استفاده نکنید.

ویژگی های کارتریج اصل چیست؟

ویژگی‌های کارتریج اصل

کارتریج‌های اورجینال از کیفیت بالایی برخوردار هستند و نرخ خرابی در آن‌ها تقریباً به صفر نزدیک است. معمولاً کارتریج‌های اورجینال توسط شرکت‌های صاحب‌نام کارتریج، ساخته می‌شوند. متریال‌های مورداستفاده در کارتریج‌های اصل از مرغوبیت و کیفیت بالایی برخوردار هستند که امروزه به دلیل قیمت بالای آن‌ها هرکسی توان خرید این نوع از کارتریج را ندارد و همین امر یکی از معایب کارتریج‌های اصل محسوب می‌شود. کارتریج‌های تقلبی سبب بروز مشکلات متعددی در پرینتر شما خواهند شد که کارتریج‌های اصل این معایب را ندارند. در اصل کارتریج‌های طرح باکیفیت ویژگی‌های زیر را دارند:

 1. به‌کاربردن کارتریج گارانتی پرینتر را منقضی نمی‌کند.
 2. همه آن‌ها دارای گارانتی معتبر هستند.
 3. مواد مورداستفاده در آن‌ها از کیفیت و مرغوبیت بالایی برخوردار هستند.
 4. همه کارتریج‌های اصل تست‌های کنترل کیفی را پشت سر می‌گذارند.
 5. قیمت کارتریج‌های طرح تقریباً ۲۵ درصد قیمت کارتریج اصل است.
 6. در کارتریج‌های طرح درجه اول کیفیت چاپ بالا است.
 7. هریک از کارتریج‌ها تا ۴ بار شارژ می‌شوند.
 8. معمولاً در کارتریج‌های طرح باکیفیت اغلب نرخ خرابی ۵ درصد است.

روش های شناخت کارتریج اصل با طرح یا چینی

 

نتیجه نهایی

تفاوت کارتریج اورجینال با طرح یا چینی در این است که کارتریج‌های تقلبی و کارتریج‌های تونر تقلبی ممکن است ارزان باشند، اما به‌خوبی کیفیت کارتریج‌های اصل نیستند. اگر به دنبال کارتریج‌های جایگزین و مقرون‌به‌صرفه هستید، گزینه‌های زیادی برای کارتریج‌های طرح و بازسازی‌شده باکیفیت عالی وجود دارد که تضمین می‌کنند مانند کارتریج‌های اورجینال کار کنند. زمانی که شما از طریق خرید خود از محصول آن‌ها حمایت می‌کنید، تولیدکنندگان نیز از شما برای حمایت از کالای اورجینال قدردانی می‌کنند. در صورت عدم خرید کارتریج‌های تقلبی شما از شرکت‌های سازنده کارتریج‌های اورجینال حمایت خواهید کرد. اما خرید کارتریج طرح موجب آسیب‌زدن به سرمایه شرکت‌های تولیدی کارتریج اصل است. پس در نتیجه سعی کنید کارتریج‌های اصل را از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید و خدمات پس از فروش و گارانتی محصول را دریافت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره فوری