پلاتر چیست؟

پلاتر چیست؟ | آشنایی با پلاتر و انواع آن + ویدیو | ?what is plotter

پلاتر چیست؟

پلاتر چیست؟

دراین مقاله سعی داریم شما را با انواع دستگاه پلاتر آشنا سازیم و نگاهی به عملکرد و کارایی آن بیاندازیم:

معرفی:

پلاتر یک چاپگر کامپیوتری برای چاپ گرافیک برداری است. پلاترها تصاویر را روی کاغذ با استفاده از قلم نقاشی می کنند. در گذشته پلاترها در برنامه های کاربردی مانند طراحی کامپیوتری مورد استفاده قرار گرفتند، زیرا آنها توانستند نقوش خطی بسیار سریع تر و با کیفیتی بالاتر از پرینترهای معمولی معاصر تولید کنند و پلاترهای دسکتاپ کوچک نیز اغلب برای گرافیک کسب و کار استفاده می شد. اگرچه چندین سال طول میکشد تا نقاشیهای بسیار زیادی را برای طمان های زیادی حفظ کرد اما امروز پلاترها با استفاده از فرمت های گسترده جایگزین پرینترهای معمولی  شده اند.

بررسی اجمالی:

قلم پلاترها  با حرکت یک قلم یا ابزار دیگر در سطح یک قطعه کاغذ چاپ میکند. این به این معنی است که پلاترها دستگاههای گرافیکی بردار هستند، نه گرافیک شطرنجی مانند سایر چاپگرها.

قلم پلاترها می توانند خطوط پیچیده هنر را رسم کنند، از جمله متن، اما به دلیل حرکت مکانیکی قلم ها به آرامی انجام می شود. آنها اغلب ناتوان از ایجاد یک منطقه جامد رنگ هستند، اما می تواند یک منطقه را با رسم  تعداد زیادی خطوط  نزدیک بهم چاپ کنند.

پلاترها سریع ترین راه کارآمد برای تولید نقشه های بسیار بزرگ و یا رنگ با وضوح بالا آثار هنری مبتنی بر بردار ارائه شده در زمانی که حافظه کامپیوتر بسیار گران  و قدرت پردازنده بسیار محدود، و انواع دیگر پرینتر قابلیت خروجی گرافیکی محدود داشتند، ارایه شد.

قلم پلاترها  اساسا منسوخ شد و توسط پرینترهای جوهر افشان فرمت بزرگ و پرینتر تونر مبتنی بر LED جایگزین شده است.

پلاترهای الکترواستاتیک

پلاترهای الکترواستاتیک یک فرایند انتقال تونر خشک را شبیه آن در بسیاری از دستگاه های فتوکپی که استفاده میشود، را استفاده می کنند. آنها سریعتر از پلاترهای قلم و در فرمت های بزرگ در دسترس بودند، و مناسب برای تکثیر نقشه های مهندسی هستند. کیفیت تصویر آنها در مقایسه با پلاترهای قلمی خوب نبود. پلاترهای الکترواستاتیک در هر دو نوع مسطح و درام ساخته شده اند.

پلاترهای برشی

پلاترهای برش از تیغه برای برش دادن به یک قطعه از مواد (مانند کاغذ، میالر یا وینیل) استفاده می کنند که بر روی سطح مسطح پلاتر قرار دارند. این به این دلیل است که پلاتر برش به یک رایانه متصل شده است که با طراحی برش تخصصی یا طراحی نرم افزارهای کامپیوتری مجهز شده است. این برنامه های نرم افزاری کامپیوتری با ارسال ابعاد و طرح های لازم برای برش و تولید محصول صحیح برش خورده مسئول هستند.

در سال های اخیر استفاده از پلاتر برش (به طور کلی دستگاه های die-cut machines) برای علاقه مندان به صنایع دستی کاغذی مانند درست کردن کارت و دفترچه خاطرات محبوب شده است. چنین ابزارهایی اجازه می دهند تا اشکال کارت مورد نظر بسیار دقیق برش داده و کاملا یکسان تکرار شوند.

برش وینیل

برش وینیل (گاهی اوقات به عنوان یک پلاتر برش شناخته می شود) برای ایجاد پوستر، بیلبورد، علائم، آرم تی شرت و سایر طرح های گرافیکی مقاوم در برابر آب استفاده می شود. وینیل همچنین می تواند برای بدنه و پنجره های خودرو برای تبلیغات بزرگ شرکت روشنایی و قایق بادبانی استفاده شود. یک فرایند مشابه برای برش وینیل رنگی برای پنجره های خودرو استفاده می شود.در ویدیو زیر می توانید با یک نمونه از این دستگاه های برش وینیل آشنا شوید:

 

رنگ ها توسط مجموعه ای از وینیل در دسته ای محدود شده است. برای جلوگیری از چسبیدن مواد، آن را در رول ذخیره می شود. اندازه رول های وینیل معمولی 15 اینچ، 24 اینچ، 36 اینچ و عرض 48 اینچ است و دارای مواد پشتی برای حفظ موقعیت نسبی همه عناصر طراحی است.

سخت افزار برش وینیل شبیه یک پلاتر سنتی است با این تفاوت که قلم جوهر با یک تیغه بسیار تیز  طراحی شده است.

همچین در ویدیو زیر میتوانید به صورت خلاصه با پلاترها آشنا شوید:

الو کارتریج نمایندگی فروش انواع کارتریج‌های جوهر افشان و تونر لیزری اورجینال و فابریک

**خرید انواع هد پلاتر و کارتریج پلاتر **

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *