کارتریج چیست ؟

کارتریج چیست؟ | کارتریج لیزری و جوهر افشان

کارتریج قطعه مهم و ضروری هر پرینتر است که حاوی ماده مورد استفاده برای چاپ می باشد. به عبارت دیگر، کارتریج مخزن نگهداری جوهر چاپ است. در پرینترهای جوهر افشان از جوهر و در پرینترهای لیزری از پودر تونر برای چاپ استفاده می شود.

معمولا در بین عموم مردم بین کارتریج (  cartridge ) و خود جوهر نگارش یا تونر تفاوتی قائل نیستند که در حقیقت این طور نیست و هم کارتریج ها و هم جوهر کارتریج به دسته های گوناگونی تقسیم می شوند و اینطور نیست که خود کارتریج باعث چاپ شود.

 

انواع کارتریج بر اساس نوع پرینتر

بسته به تکنولوژی به کار رفته در پرینترها (لیزری یا جوهر افشان)، کارتریج ها به دو دسته لیزری و جوهر افشان یا جوهری تقسیم می شوند.

در پرینترهای جوهر افشان از کارتریج جوهری استفاده می شود. درون کارتریج جوهر افشان ، جوهر مایع وجود دارد که هنگام چاپ روی کاغذ می نشیند و نوشته ها و تصاویر را ایجاد می کند.

 

در پرینترهای لیزری از کارتریج لیزری یا تونری استفاده می شود. کارتریج های لیزری با تونر که پودری جامد است پر شده اند. هنگام عملیات چاپ، این پودر گرم شده و ذوب می شود و روی کاغذ، متن و اشکال مختلف را پدید می آورد.

کارتریج لیزری

 

کارتریج لیزری و جوهر افشان چگونه کار می کنند

همانطور که در بالا توضیح دادیم کارتریج های لیزری حاوی پودری به نام تونر هستند که برای ثبت شدن روی کاغذ لازم است در معرض حرارت قرار بگیرند. کارتریج لیزری نیز مانند کارتریج جوهری می تواند چاپ رنگی به شما بدهد و یا تنها با رنگ مشکی مورد استفاده قرار بگیرد. به این صورت که کارتریج با تلفیق چهار رنگ اصلی سایر رنگ ها را با دقت بالا تولید می کند و می توانید تصاویر رنگی فوق العاده ای چاپ کنید و یا این که کارتریج تنها دارای رنگ مشکی باشد که در آن صورت روی کاغذ تنها دو رنگ سیاه و سفید را خواهیم داشت. توجه داشته باشید که کارتریج های لیزری قابل شارژ بوده و می توان هربار پس از تمام شدن پودر خشک دوباره کارتریج را شارژ نمود. همچنین این کارتریج ها از سرعت بسیار بالاتری نسبت به کارتریج های جوهری برخوردارند. یعنی در یک زمان معین تعداد بیشتری و با دقت بالاتری روی برگه های سفید چاپ می کنند. در ادامه این متن به چند مورد از ویژگی های کارتریج لیزری اشاره می کنیم :

 • سرعت بالا در چاپ 
 • قابلیت شارژ چند باره کارتریج
 • دارای حالت تک رنگ مشکی و رنگی
 • طول عمر بیشتر نسبت به سایر مدل های کارتریج 
 • نگهداری کارتریج لیزری راحت تر از جوهر افشان است. کارتریج های جوهری را نباید در معرض نور مستقیم خورشید یا در مکان با دمای بالا قرار داد.
 • یک کارتریج لیزری شامل قطعات درام کارتریج ، مگنت کارتریج ، چیپست کارتریج و فوم رول کارتریج می باشد. 
 • بهتر است کارتریج لیزری را از محیط های مرطوب دور نگه دارید.

کارکرد کارتریج های جوهر افشان

از طرفی کارکرد کارتریج های جوهر افشان به گونه ای دیگر است. به این صورت که درون مخزن کارتریج جوهری به حالت مایع بوده و هنگام چاپ همین مایع چه به صورت رنگی و چه به صورت مشکی روی کاغذ افشانه می شود و به سرعت خشک شده و نیازی به حرارت و دما برای تثبیت روی کاغذ ندارد.

باید مراقب بود که کارتریج های جوهری را برای مدت طولانی بدون استفاده قرار نداد زیرا بعد از مدتی خشک شده و دیگر قابل استفاده نخواهد بود. بعد از این که پلمپ کارتریج جوهری باز می شود باید حداقل در کمتر از یک ماه استفاده شود و بلا استفاده باقی نماند.

در خصوص کارتریج های جوهری بهتر است به نکات زیر توجه کنیم :

 • کارتریج های جوهری از لحاظ میزان ظرفیت چاپ نسبت به کارتریج های لیزری ظرفیت کمتری دارند.
 • کارتریج های جوهری هم توانایی چاپ رنگی دارند اما سرعت چاپ رنگی آنها نسبت به کارتریج لیزری بسیار کمتر است. 
 • فقط بعضی از مدل های کارتریج های جوهری قابل شارژ هستند.

کارتریج جوهر افشان

 

کارتریج اصل و طرح اصل 

کارتریج ها به دو دسته کلی اصلی و مدل طرح تقسیم می شوند که کارتریج های اصلی در حقیقت ساخته شده توسط همان کمپانی است که دستگاه چاپگر را تولید کرده. برای مثال کارتریج hp که تولید شده توسط همین برند است به عنوان یک کارتریج اصلی شناخته میشود. از طرفی به کارتریج هایی که توسط شرکت های آزاد با برندهای مختلف تولید میشود و با مارک خود دستگاه چاپگر مطابقت ندارد به عنوان مدل طرح شناخته میشود. گاهی دیده میشود که کارگاه های کوچک کارتریج های خود را با نام و برند شرکت های معتبر جهانی تولید میکنند که در این صورت باز هم آن محصول مدل طرح محسوب می شود. 

هرچند شناسایی کارتریج اصل از طرح برای عموم مردم کار دشواری به حساب می آید اما باز هم بهتر است نکاتی که باعث میشود محصول طرح و محصول اصل از هم متمایز شود را بشناسیم و هنگام خرید به آن توجه کنیم. 

 • کارتریج اصلی نسبت به طرح دارای کیفیت چاپ بسیار بالاتری می باشد و درصد خرابی آن هم بسیار کمتر است. 
 • کارتریج های اصل به این دلیل که از با کیفیت ترین مواد اولیه ساخته شده از قیمت بیشتری برخوردار هستند. (البته باید بگوییم در بین مردم این طور مرسوم است که تفاوت قیمت برند های معروف و رسمی را به دلیل شهرت برند آن ها میدانند که در حقیقت تنها به این دلیل نیست و واقعا کارتریج های طرح نسبت به کارتریج اصل زودتر تمام میشوند و بیشتر خرابی دارند)
 • معمولا کارتریج های طرح دارای بسته بندی های غیر استاندارد و بدون علامت ، لوگو و هولوگرام های لازم می باشند. 
 • دقت چاپ کارتریج های اصلی بسیار بالاتر است و کیفیت برگه چاپ شده با کارتریج اصلی کاملا قابل تشخیص با کارتریج طرح است. 

توجه داشته باشید که کارتریج طرح با کارتریج تقلبی دارای تفاوت هایی است. به این صورت که کارتریج طرح توسط یک کارگاه تلاش شده با کیفیتی مشابه کیفیت کارتریج اصلی ساخته شود اما کارتریج فیک و تقلبی کاملا بی نشان بوده و در ساخت آن تنها تلاش شده ظاهر موضوع حفظ شود و حتی تضمینی نیست که کارتریج سالم باشد و کار کند در صورتی که کارتریج طرح تنها در جزئیات کیفی با کارتریج اصل تفاوت دارد. 

کارتریج استارتر چیست؟

کارتریج استارتر همان اولین کارتریجی است که در داخل چاپگر قرار دارد و این کارتریج دارای تفاوت هایی با سایر کارتریج هاست. مهمترین تفاوت کارتریج استارتر این است که به اندازه تمام ظرفیت یک کارتریج جوهر ندارد بلکه به میزان کمتر از نیم و یا حتی کمتر از 40 درصد درون منبع آن جوهر دارد و علت این امر این است که شرکت های سازنده چاپگر خود را موظف به ارائه کارتریج نمی دانند و باید کارتریج جداگانه خریداری شود و این کارتریج استارتر تنها به عنوان محصول اشانتیون در دستگاه قرار می گیرد و هدف این است که شما مطمئن شوید دستگاه خریداری شده از صفر تا صد به صورت کامل کار می کند و سالم است. ضمنا توجه داشته باشید که این کارتریج ها بعد از اتمام دوباره قابل شارژ بوده و می توان به صورت کامل از ظرفیت آن استفاده کرد و 100 درصد شارژ نمود. 

نگهداری از کارتریج های تونر لیزری و جوهری 

در همین ابتدا لازم است بگوییم که منظور از کارتریج تونر همان کارتریج لیزری بوده و پیش تر هم در خصوص تفاوت کارتریج لیزری و جوهری نیز صحبت نمودیم. اما موضوع نگهداری از کارتریج نیز اهمیت فراوانی دارد که در ادامه توضیح میدهیم. شیوه های نگهداری از کارتریج بستگی به نوع کارتریج دارد و نگهداری از کارتریج جوهر افشان مهم تر است زیرا این مدل کارتریج ها از حساسیت بالایی برخوردارند و نیاز به مراقبت بیشتری دارند. اگر کارتریج جوهر افشان هنوز در بسته بندی قرار دارد و پلمب آن باز نشده کافیست به چند نکته مهم توجه کنید تا کارتریج سالم باقی بماند: 

 • کارتریج را به صورت کاملا عمودی قرار دهید (یعنی در حالت ایستاده) و مراقب باشید قسمت خروجی یا همان نازل کارتریج در سمت بالا قرارگیرد. 
 • کارتریج جوهر افشان به هیچ عنوان نباید در دمای بالای اتاق یا در برابر نور مستقیم خورشید قرار بگیرد و بهتر است در مکانی تاریک با دمای بین 15 تا 24 درجه سانتی گراد قرار دهید. 
 • فضای مرطوب می تواند به کارتریج آسیب رساند و بهتر است کارتریج در مکان خشک نگهداری شود. 
 • بعد از باز کردن پلمب و جداسازی بسته بندی های کارتریج بهتر است هرچه زودتر کارتریج را در محل خودش داخل چاپگر قرار دهید و حتما توجه کنید که سوزن های درون دستگاه و چیپست آسیب نبیند.

کارتریج های لیزری نسبت به کارتریج جوهری از مقاومت و ایمنی بیشتری برخوردار است و به اندازه کارتریج جوهر افشان حساس نیست اما در عین حال بهتر است برای حفظ طول عمر بیشتر و نگهداری از کیفیت بالای آن کارتریج را در محل مرطوب و پرنور قرار ندهید. ضمنا باید مراقب بود مخزن این کارتریج به موقع تمیز شود و ضایعات و آشغال های ریزه ای که در داخل فیلتر آن قرار می گیرد برداشته شود. همچنین کارتریج های لیزری برعکس کارتریج های جوهری باید به صورت افقی نگهداری شود. 

منظور از شارژ کارتریج چیست؟ 

کارتریج به عنوان یک قطعه مصرفی در داخل پرینتر قرار می گیرد و بعد از مدتی محتویات درون کارتریج (تونر یا جوهر) تمام شده و دیگر جوهر یا پودری برای چاپ باقی نمی ماند. در این زمان است که دو راه وجود دارد. راه اول تعویض کارتریج و خرید یک کارتریج جدید است که به علت گران بودن قیمت کارتریج ها این کار منطقی و به صرفه نیست (مگر این که کیفیت چاپ برای شما بسیار مهم باشد و نیاز داشته باشید همیشه با بالاترین کیفیت ممکن محتوای خود را با پرینتر چاپ کنید). در حالت دوم که مقرون به صرفه تر است می توانید کارتریج خود را از جوهر یا تونر پر کنید یا به اصطلاح آن را شارژ نموده و دوباره از آن استفاده کنید. این که یک کارتریج چند بار می تواند شارژ شود و یا کیفیت کارتریج شارژ شده چقدر کم می شود بستگی به برند کارتریج، نوع کارتریج و تبحر کارشناس در حین انجام کار دارد. این که تعمیرگر کارتریج بتواند با دقت کافی کارتریج را شارژ نماید بسیار مهم است. زیرا درست انجام نشدن این موضوع می تواند به دستگاه پرینتر شما نیز آسیب برساند. 

شارژ کارتریج

 

زمان مناسب تعویض کارتریج 

این که دقیقا یک کارتریج چه زمانی به اتمام می رسد بستگی به میزان مصرف شما و کیفیت کارتریج دارد. همان طور که پیش تر هم گفتیم کارتریج های طرح بسیار زودتر از کارتریج اصل و اورجینال به اتمام می رسد. از طرفی عده ای بر این باورند که با کمتر استفاده کردن از کارتریج به مدت طولانی باعث صرفه جویی در مصرف جوهر می شوند اما باید مراقب باشید که اگر کارتریج جوهری به مدت طولانی استفاده نشود جوهر داخل آن خشک میشود و حتی دیگر امکان شارژ دوباره کارتریج خشک شده وجود ندارد و آسیب زیادی به دستگاه می رساند. لطفا توجه داشته باشید اگر احساس کردید چاپگر شما کمرنگ چاپ میکند یا گاهی یک متن ناخوانا و مبهم چاپ میشود لزوما به این معنی نیست که موعد تعویض یا شارژ کارتریج فرا رسیده، بلکه گاهی با درآوردن کارتریج و تکان دادن آن باعث می شوید دوباره رنگ های آن پخش شود. 

نکات مهم هنگام خرید کارتریج 

برند های مختلفی هستند که با کیفیت بالا کارتریج های جوهری و لیزری تولید می کنند از کارتریج های HP  و یا canon و Samsung تا سایر برند ها و در کنار کارتریج های اصل صدها مدل کارتریج طرح وجود دارد. پیشنهاد میکنیم برای اطلاع از مهم ترین نکات برای خرید کارتریج متناسب با نیاز شما  با کارشناسان ما در الو کارتریج مشورت نمایید. 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره فوری