کارتریج چیست ؟

کارتریج چیست - عکس استفاده شده در سایت الو کارتریج

کارتریج چیست ؟ در واقع کارتریج اصلی‌ترین قطعه ی مصرفی پرینتر ، پلاتر و دستگاه کپی است. این قطعه مخزن نگهداری تونر در کارتریج لیزری و یا جوهر در کارتریج جوهر افشان میباشد. جوهر یا تونری که عکس‌ها و اسناد را برای ما چاپ می‌کند. بنابراین مهمترین وظیفه کارتریج پدید آوردن تصاویر زیبای رنگی و یا سیاه و سفید است.

پرینتر و دستگاه کپی از دستگاه هایی هستند که در ادارات و دفاتر و دانشگاه‎ها  و … به وفور دیده‎ اید، مهمترین قطعه مصرفی آن ها کارتریج بوده و باید حین خرید ، نوع دستگاه و برند و حتی مدل دقیق دستگاه را بدانید. در صورتی که قطعه بی کیفیت و اشتباه تهیه کنید نه تنها کیفیت چاپ را از دست میدهید بلکه دستگاه‌ نیز صدمه می‌بیند.

 

پرینتر و کارتریج

 

به طور کلی کارتریج ها بر اساس نوع پرینتر و تکنولوژی چاپ به دو دسته لیزری و جوهر افشان طبقه بندی میشوند.

انواع کارتریج ها از نظر عملکرد

 1. کارتریج های لیزری
 2. کارتریج های جوهر افشان

 

کارتریج لیزری

کارتریج تونر Toner cartridge یا کارتریج لیزری Laser toner  یکی از اجزای مصرفی پرینتر لیزری است که در برگیرنده ی پودر تونر می‌باشد.  تونر (پودرجوهر) با شارژ الکترواستاتیک درام و گداختن آن بر روی کاغذ چاپ می‌شود. جنس پودر تونر در کارتریجهای مختلف با توجه به کارخانه سازنده با یکدیگر متفاوت میباشد.

تونر و درام دو بخش اصلی کارتریج های لیزری هستند. برخی از کارتریج‌ها قسمت درام را درون خود دارند؛ بنابراین با هر‌بار تعویض تونر، درام هم تعویض می‌شود و در نتیجه‌ی آن هزینه‌ی اقلام مصرفی دستگاه  به دلیل تعویض بیجای درام افزایش می‌یابد. مدل‌هایی که دارای تونر و درام مجزا هستند، اگرچه تعویض آن‌ها کمی دشوارتر است از لحاظ اقتصادی مقرون‌به‌صرفه‌تر هستند.

 

کارتریج های تونر لیزری

 

کارتریج های لیزری : مشکی و رنگی

پرینتر‌های لیزری با توجه به نوع کارتریج سازگار آنها به دو دسته پرینتر رنگی و پرینتر تک رنگ تقسیم می‌شوند. پرینتر‌های تک رنگ، فقط از کارتریج مشکی استفاده می‌کنند، ولی پرینتر‌های رنگی ، چهار رنگ اصلی را به کار می‌برند. کارتریج های مورد استفاده در پرینترهای لیزری رنگی در، ست‌های CMYK یا همان رنگ‌های آبی، قرمز، زرد و مشکی تولید می‌شوند که با ترکیب‌ این رنگ‌ها طیف گسترده‌ای از رنگ‌های مختلف را می‌توان به‌دست‌ آورد.

 

کارتریج جوهر افشان

در پرینترهای جوهرافشان ، قطرات بسیار ریز جوهر ( دای یا پیگمنت ) از طریق منافذ ریز هد بر روی کاغذ  پاشیده میشوند و به سرعت خشک شده و باعث ایجاد تصاویر بر روی کاغذ خواهند شد.

 

کارتریج های جوهر افشان

کارتریج های جوهر افشان : مشکی و رنگی

این دستگاه ها هم به صورت رنگی و هم تک رنگ مشکی موجود میباشند. معمولا سه رنگ اصلی آبی ، قرمز و زرد در یک کیت رنگی  و رنگ مشکی به صورت مجزا ، در پرینترهای رنگی مورد استفاده قرار میگیرد. از ترکیب این رنگها میتوان به هر رنگ دلخواه دیگر رسید ولی اگر تمایل به داشتن رنگها ی بیشتر و حرفه ای تر داشته باشید میتوانید از کارتریج های رنگی بیشتر مثلا آبی روشن و قرمز روشن بهره بگیرید.

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید مقاله  کارتریج های جوهر افشان کانن   را مطالعه فرمایید.

 

بیشتر

 

 

مقایسه کارتریج لیزری و جوهرافشان

مهمترین تفاوت کارتریج لیزری و کارتریج جوهر افشان به نحوه ی عملکرد آنها برمیگردد ، عمل چاپ در کارتریج های لیزری توسط پودر تونر ذوب شده  صورت میپذیرد حال آنکه در کارتریج های جوهر افشان پاشیدن قطرات ریز جوهر باعث تشکیل تصویر و متن بر روی کاغذ میشود.

برای چاپ عکس نوع جوهر افشان مناسب ‌تر است  و در چاپ متن  لیزری ، عملکردی عالی دارد.

 

چاپ عکس و کارتریج جوهر افشان

 

تعویض کارتریج جوهرافشان تاحدودی مشکل و مصرف آن بالا و ظرفیت چاپ زیاد آن نیست.

پس از باز کردن پلمپ کارتریج جوهری نباید به مدت طولانی نگه داشته شود زیرا خشک شده و قابلیت چاپ را از دست خواهد داد.

در پرینتر لیزری، تعویض تونر ساده و راحت است .

پرینترهای لیزری ، سرعت کار بسیار بالایی دارند و تعداد چاپی که انجام می‌دهند به مراتب از نوع جوهرافشان بیشتر است.

توجه : کارتریج دستگاه کپی عملکردی شبیه کارتریج پرینتر لیزری دارد ولی مقدار پودر تونر آن بیشتر میباشد.

 

دستگاه کپی

 

 

اگر قصد خرید پرینتر دارید و هنوز بین لیزری و جوهر افشان در تردید هستید پیشنهاد میکنیم به مقاله  تفاوت پرینتر لیزری و جوهرافشان  نگاهی بیاندازید.

 

 

لیزری یا جوهر افشان

انواع کارتریج از نظر شرکت سازنده

 1. کارتریج اورجینال یا اصل
 2. کارتریج غیر اورجینال یا طرح

 

 

کارتریج اصلی یا اورجینال

کارتریجی که منحصرا توسط خود کارخانه سازنده دستگاه پرینتر یا کپی تولید و با هولوگرام اصلی به بازار عرضه می گردد کارتریج اورجینال یا اصل است که دارای کیفیت بسیار خوب و همچنین کاملا سازگار با دستگاه می باشد البته قیمت بالایی دارد. بهتر است برای چاپ های با کیفیت و با قابلیت ماندگاری بالا ازین کارتریج ها استفاده شود. قابل ذکر است که کارتریج های اورجینال فاقد گارانتی میباشند.

 

اورجینال یا اصل

 

کارتریج طرح (غیر اورجینال)

کارتریجی است که توسط شرکت های غیر سازنده پرینتر و کپی تولید می شوند که کلیه قطعات آن تولید اول هستند. اصلا به کیفیت کاتریج اصلی نمی رسند اما از نظر هزینه بسیار مقرون به صرفه بوده و همچنین قابلیت شارژ مجدد را نیز دارند. علاوه برآن این کارتریج ها شامل گارانتی نیز میشوند.

 

 

کارتریج غیر اورجینال یا طرح

 

 

قابلیت شارژ مجدد کارتریج به این معنی است که در صورت اتمام مخزن رنگ ، چه لیزری و چه جوهری ، بتوان دوباره آنرا پر نمود یا اصطلاحا شارژ کرد.برای شارژ کارتریج ، در پرینترهای جوهری ، باید جوهر را به تانکری که در بیرون پرینتر است تزریق کنیم که به راحتی قابل انجام نیست ولی در پرینترهای لیزری ، پکیج از دستگاه خارج ، دوباره تمیز و شارژ میشود.

توجه : به هنگام شارژ مجدد کارتریج خود حتما به کیفیت جوهر (در پرینتر جوهرافشان) یا پودر تونر (درپرینترهای لیزری) دقت لازم مبذول شود چرا که کیفیت پایین علاوه بر خروجی نامناسب به دستگاه شما نیز آسیب میزند.

قابل ذکر است که کارتریج های قابل شارژ نیز مادام العمر نمیباشند و پس از گذشت زمان کیفیت خود را از دست میدهند و باید تعویض شوند حتی اگر از نوع اورجینال آنها استفاده شود.

 

 

مقایسه کارتریج اورجینال و غیر اورجینال

 

 

مقایسه کارتریج اورجینال و غیر اورجینال 

بهتر است برای خرید کارتریج ، اولویت اول شما کارتریج های اورجینال باشد زیرا ساخت کارخانه سازنده دستگاه مورد نظر اعم از پرینتر ، پلاتر و یا دستگاه کپی میباشد ، از بهترین کیفیت برخوردار بوده ، کاملا با دستگاه شما سازگاری داشته و کیفیت چاپ خروجی بهینه خواهد بود ، اما در صورتی که به هر دلیلی به کارتریج اصل دسترسی نداشتید میتوانید از کارتریج های غیر اورجینال یا طرح نیز استفاده نمایید البته سعی کنید که درجه 1 آنها را خریداری نمایید که کیفیتی نزدیک به کارتریج اورجینال داشته و از نظر اقتصادی نیز به صرفه تر است ، کارتریج طرح درجه 2 دارای کیفیتی متوسط بوده و کارتریج طرح درجه 3 علاوه بر کیفیت پایین چاپ احتمال اینکه موجب خرابی دستگاه نیز شود را در پی خواهد داشت.

تشخیص کارتریج اصل و طرح

برای تشخیص کارتریج اصل علاوه بر توجه به تاریخ تولید باید به هولوگرام شرکت مربوطه نیز دقت کافی را داشته باشید ، بدانید که در طراحی هولوگرام اصل فناوری تعبیه شده که میتوان آنرا کاملا سالم از سطح جعبه جدا کرد ولی در کارتریج های طرح جدا کردن هولوگرام باعث خدشه دار شدن آن میشود و نمیتوان به صورت سالم آنرا جدا نمود.

قطعات اصلی کارتریج

 

قطعات اصلی کارتریج -عکس استفاده شده در سایت الو کارتریج

مهمترین اجزای تشکیل دهنده کارتریج عبارت اند از :

 1. مگنت کارتریج
 2. درام کارتریج
 3. چیپ کارتریج – چیپ ست کارتریج
 4. فوم کارتریج
 5. بلید کارتریج – تیغه کارتریج
 6. درپوش کارتریج
 7. دکتر بلید کارتریج
 8. فیوزینگ کارتریج

 

 

قطعات کارتیج

تمامی قطعات فوق در سایت الو کارتریج موجود میباشد برای اطلاع از قیمت و مشخصات کامل این محصولات میتوانید صفحه ی  قطعات اصلی کارتریج  را مشاهده فرمایید.

 

معروف ترین برندهای کارتریج

 • کارتریج جوهرافشان (کارتریج جوهری)
 1. کارتریج جوهرافشان اچ پی HP
 2. کارتریج جوهرافشان کانن Canon
 3. کارتریج جوهر افشان اپسون EPSON

کارتریج تونر لیزری

 • کارتریج تونر لیزری
 1. کارتریج تونر لیزری HP
 2. کارتریج تونر لیزری Canon
 3. کارتریج تونر لیزری Samsung
 4. کارتریج تونر لیزری Brother
 5. کارتریج تونر لیزری Panasonic
 6. کارتریج تونر لیزری Toshiba
 7. کارتریج تونر لیزری SHARP
 8. کارتریج تونر لیزری Konica Minolta
 9. کارتریج تونر لیزری FUJI XEROX

سایت الو کارتریج ارئه کننده انواع کارتریج اورجینال و غیر اورجینال ، لیزری و جوهر افشان  و همچنین کلیه قطعات مربوطه ، همواره آماده خدمت رسانی به شما عزیزان میباشد.

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره فوری