شیوه های نگهداری از کارتریج

راه های نگهداری از کارتریج

کارتریج یکی از مهم ترین اجزای پرینتر در چاپ است و خرابی آن باعث اختلال در عملکرد پرینتر می شود. از طرفی کارتریج های اورجینال قیمت بالایی دارند و خرید کارتریج برای همه مقدور نیست. بنابراین مراقبت و نگهداری از کارتریج بسیار ضروری است. در این مقاله راه های نگهداری از کارتریج را به شما آموزش می دهیم تا از خرابی کارتریج و تقبل هزینه اضافی جلوگیری کنید.

در واقع کارتریج مخزنی است که با جوهر یا تونر پر می شود. اگر با جوهر پر شده باشد به آن جوهرافشان و اگر با تونر پر شده باشد به آن لیزری می گوییم. این قطعه در ماشین های اداری مختلف مانند پرینتر، پلاتر، دستگاه کپی و … به کار می رود.

از آنجایی که ساختار و عملکرد کارتریج لیزری و جوهرافشان بسیار متفاوت است، روش های نگهداری از این دو نوع کارتریج نیز با هم تفاوت هایی دارد. در ادامه به تفکیک، شیوه های نگهداری از این دو نوع کارتریج را بیان می کنیم.

روش های نگهداری از کارتریج جوهرافشان

در پرینترهای جوهرافشان از کارتریج جوهری استفاده می شود. کارتریج های جوهرافشان حساسیت بالایی دارند. بنابراین در نگهداری از این نوع کارتریج ها باید دقت لازم را داشته باشید.

روش های نگهداری از کارتریج جوهرافشان

نگهداری از کارتریج جوهرافشان استفاده نشده

اگر کارتریج جوهرافشان استفاده نشده است، یعنی آن را از بسته بندی اولیه خارج نکرده اید، نگهداری آن آسان است. کافیست 4 مورد زیر را انجام دهید:

 • کارتریج را در حالت ایستاده (عمودی) به صورتی که نازل در بالا قرار گیرد، نگه دارید. اگر به صورت افقی یا وارونه بگذارید جوهر در یک سمت جمع می شود و احتمالا در زمان پرینت گرفتن مشکل ایجاد می شود. همچنین ممکن است جوهر به بیرون نشت کند.
 • از قرار دادن کارتریج در مکان های گرم خودداری کنید. زیرا گرما باعث انبساط کارتریج و نشت جوهر به بیرون می شود. دمای نگهداری کارتریج بین 15.5 تا 24 درجه سانتی گراد است.
 • کارتریج را در مکانی خشک و تاریک نگه دارید. نور می تواند کیفیت جوهر را کاهش دهد.
 • هنگام نصب کارتریج در پرینتر، مراقب چیپست کارتریج و سوزن های درون دستگاه باشید. زیرا این قطعه ها حساسیت بالایی دارند و ممکن است زود خراب شوند.

نگهداری از کارتریج جوهرافشان استفاده شده

 • اگر از کارتریج قابل شارژ استفاده می کنید و جوهر آن در حال اتمام است، در اسرع وقت آن را شارژ کنید. در غیر این صورت احتمال دارد کارتریج خشک شود و دیگر قابل شارژ کردن نباشد. که در این حالت مجبور به خرید کارتریج جدید می شوید.
 • در پرینترهای جوهرافشان کارتریج و هد عمل چاپ را انجام می دهند. بنابراین همیشه بر روی روزنه های هد مقداری جوهر باقی می ماند. اگر این جوهر خشک شود، منافذ هد مسدود می شوند و چاپ انجام نمی شود. پس باید هد را بعد از پرینت گرفتن با دستمال تمیز کنید.

 

تمیز کردن هد کارتریج

 

برای جلوگیری از خشک شدن کارتریج، باید هر چند هفته یک بار چند صفحه پرینت بگیرید. اما اگر از پرینتر برای مدت طولانی استفاده نمی کنید، برای جلوگیری از خشک شدن کارتریج، آن را از پرینتر خارج کرده و اقدامات زیر را انجام دهید:

 • اگر کارتریج درپوش اضافه دارد، بعد از خارج کردن کارتریج از پرینتر، دوباره درپوش را روی آن قرار دهید.
 • مراقب باشید که چیزی با نازل تماس پیدا کند. می توانید یک تکه چسب روی نازل بزنید.
 • کارتریج را به حالت ایستاده، به صورتی که نازل در بالا باشد در یک ظرف پلاستیکی در دار قرار دهید.
 • از کیسه ی پلاستیکی برای این کار استفاده نکنید!
 • کنار کارتریج یک دستمال نم دار قرار دهید. این کار باعث حفظ رطوبت و جلوگیری از خشک شدن کارتریج می شود.
 • در ظرف را محکم ببندید تا هوا وارد آن نشود. هوا موجب خشک شدن جوهر می شود.
 • ظرف حاوی کارتریج را در محیطی خنک و به دور از نور قرار دهید.
 • هفته ای یک بار کارتریج را چک کنید. در صورتی که دستمال خشک شده بود، دوباره آن را خیس کنید.

 

جلوگیری از خشک شدن کارتریج جوهرافشان

 

برای مراقبت از کارتریج هایی که از بسته بندی خارج کرده اید ولی استفاده نکرده اید هم نکات فوق باید انجام شود.

روش های نگهداری از کارتریج لیزری

کارتریج های لیزری یا تونری نسبت به کارتریج های جوهرافشان حساسیت کمتری دارند. در نتیجه نیاز به مراقبت کمتری دارند. البته بی توجهی به آن ها عمر این کارتریج ها را کم می کند.

وقتی صحبت از نگهداری کارتریج تونر می شود، سه نگرانی اصلی عبارتند از: نور، گرما و رطوبت. در ادامه به بررسی این سه عامل و نحوه ی نگهداری از کارتریج های لیزری می پردازیم.

روش های نگهداری از کارتریج لیزری

پرهیز از قرار گرفتن در معرض رطوبت

برای ماندگاری کارتریج تونر مهم ترین چیزی که باید در نظر گرفت دوری از رطوبت است. رطوبت دشمن طبیعی تونر است.

اگر رطوبت وارد کارتریج لیزری شما شود، ذرات پودر تونر به هم می چسبند و باعث آسیب دیدن قطعات داخلی کارتریج از جمله چرخ دنده، مگنت و درام می شود و پرینتر از کار می افتد.

پس همیشه کارتریج ها را در محیطی خشک و دور از رطوبت قرار دهید.

تخلیه مخزن کارتریج

یکی از مهم‌‌ترین نکات در نگهداری کارتریج تونر، تخلیه به موقع مخزن کارتریج (سطل آشغال کارتریج) و خالی کردن ضایعاتی است که به وسیله بلید در آن جمع می‌‌شود. پر شدن این مخزن باعث افتادن خطوط افقی روی کاغذ می‌شود.

نگهداری کارتریج ها به دور از نور

از قرار دادن کارتریج های لیزری در معرض نور خورشید یا هر نور دیگری خودداری کنید. توصیه می شود چراغ های اتاقی که در آنها کارتریج را نگه داری می کنید، تا حد امکان خاموش نگه دارید. درام ها به نور حساست زیادی دارند. بنابراین اگر درام روی کارتریج شما هست دوری از نور اهمیت بیشتری پیدا می کند.

نگهداری کارتریج ها در دمای اتاق

کارتریج های تونر باید در دمای اتاق (بین 15.5 تا 24 درجه سانتی گراد) نگه داشته شوند. دمای بالا می تواند باعث ذوب شدن پودر تونر در داخل کارتریج شود.

نگهداری کارتریج به صورت افقی

کارتریج های لیزری را به صورت افقی قرار دهید. نگه داشتن آنها به صورت عمودی باعث می شود پودر تونر در داخل کارتریج جا به جا شده و به دیواره های کارتریج بچسبد.

نصب صحیح کارتریج بر روی پرینتر

هنگام تعویض و نصب کارتریج دقت کافی داشته باشید و طبق نکات و دستورالعمل های ذکر شده در دفترچه راهنمای کارتریج عمل کنید.

بسیاری از کارتریج ها دارای یک چیپ (تراشه) طلایی کوچک در پشت تونر هستند. این تراشه بین کارتریج و پرینتر ارتباط برقرار می کند و بسیار حساس است. سعی کنید این تراشه را لمس نکنید، زیرا ممکن است باعث بروز اشکال در اتصال کارتریج به چاپگر شوید. اگر به طور تصادفی تراشه را لمس کردید، می توانید به آرامی آن را با یک پارچه بدون پرز پاک کنید.

اگر در نصب کارتریج مهارت ندارید، پیشنهاد می کنیم از تعمیرکار پرینتر کمک بگیرید تا آسیبی به کارتریج و دستگاه خود وارد نکنید.

 

نگه داشتن کارتریج در بسته بندی اصلی

تا زمانی که می خواهید کارتریج را در پرینتر نصب کنید، آن را از بسته بندی اصلی خارج نکنید. هرچند که اگر کارتریج بیرون از جعبه باشد خراب نمی شود، اما در معرض گرد و غبار قرار می گیرد که می تواند باعث کاهش کیفیت چاپ شود.

انتخاب کاغذ مناسب

انتخاب درست کاغذ در دراز مدت بر کیفیت چاپ و سلامت کارتریج اثر می گذارد. از نظر تعمیرکاران پرینتر، نوع کاغذ در سلامت کارتریج موثر است و باید کاغذهای مناسب و سازگار با پرینتر خریداری شود.

استفاده بیش از حد از کارتریج

کارتریج ها و به ویژه بلید، ظرفیت چاپ مشخصی دارند و در صورتی که بیش از این مقدار استاندارد از آنها استفاده کنید قطعاتی مانند پد، پیکاپ، کاغذکش، درام کارتریج خراب می شوند.

در این مقاله همه نکات لازم برای نگهداری از کارتریج های جوهرافشان و لیزری را شرح دادیم. همچنین به عواملی که طول عمر کارتریج ها را کاهش می دهند اشاره کردیم. امیدواریم با به کارگیری این آموزش ها بتوانید از کارتریج هایتان برای مدت طولانی تری استفاده کنید و متقبل هزینه کمتری شوید.

منابع استفاده شده: وب سایت اچ پی

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره فوری