شارژ کارتریج

یکی از مهم‌ترین قطعات چاپگر کارتریج است. بدون وجود قطعه‌ای به نام کارتریج در هیچکدام از دستگاه‌ های چاپ شما هیچ گونه خروجی نخواهید داشت. تمام متن‌ ها، عکس‌ ها و سند های پرینت گرفته شده توسط کارتریج انجام می‌شوند. می‌توانید هم برای تعویض و هم برای شارژ کارتریج اقدام کنید. بر حسب اینکه از پرینتر لیزری استفاده می‌کنید یا جوهر افشان، تونر یا جوهر مورد استفاده برای پرینتر تعیین می‌شود و نوع آن بسته به برند و مدل پرینتر است. کارتریج قطعه‌ای مصرفی است که تونر یا جوهر آن به مرور تمام می‌شود. در صورتی که پرینتر اورجینال و یا طرح درجه یک داشته باشید و کیفیت کارتریج و دستگاه بالا باشد می‌توانید به جای آنکه هزینه زیادی بابت تعویض پرداخت کنید، با تهیه جوهر یا تونر برای شارژ کارتریج اقدام کنید. این کار نیاز به رعایت الزامات ایمنی و بهداشت است و علاوه بر این باید کاملا حرفه‌ای و با دقت انجام شود تا به کارکرد پرینتر لطمه وارد نشود. در این مقاله سعی داریم شما را با جزئیات کار شارژ کارتریج آشنا کنیم و راهنمای گام به گام تعویض ارائه می‌دهیم و در مورد کارکرد کارتریج پس از شارژ توضیح خواهیم داد.

شارژ کارتریج جوهرافشان_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

شارژ کارتریج پرینتر ، مهمترین رکن نگهداری پرینتر

یکی از مهم‌ترین قطعات چاپگر کارتریج است. بدون وجود این قطعه در هر کدام از دستگاه‌ های چاپ شما هیچ گونه خروجی نخواهید داشت. در واقع برگه‌ های پرینت شده، کپی شده و عکس‌ های چاپ شده همگی در گرو یکی از مهم‌ترین ارکان پرینتر به نام کارتریج است. این قطعه در دو نوع جوهری و لیزری در بازار لوازم چاپ و پرینتر به فروش می‌رسد. بر حسب اینکه شما از پرینتر لیزری و یا جوهر افشان استفاده می‌کنید، یکی از این کارتریج‌ ها را در دستگاه خواهید داشت. همانطور که می‌دانید هر دو این قطعات چه لیزری باشند و چه جوهر افشان پس از مدتی که از استفاده آن‌ ها می‌گذرد نیازمند شارژ کارتریج هستند. به این معنی که جوهر و پود درونشان تمام می‌شود و لازم است دوباره جایگزین شود. نکته‌ای که ذکر آن ضرورت دارد وجود نوعی از کارتریج‌ هاست که یکبار مصرفند. به جز این‌ ها بقیه شارژ می‌شوند. متخصصان حرفه‌ای شارژ کارتریج لیزری را توصیه می‌کنند اما در مورد جوهر افشان معتقدند که تعویض گزینه مناسب‌تری است.

مخزن جوهر رنگی پرینتر بزرگ کارخانه_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

آنچه مسلم است این که شما پروسه شارژ کارتریج را جدی بگیرید. سعی کنید که این کار توسط متخصص و نمایندگی معتبر انجام شود، زیرا ضرری که از صدمه دیدن کارتریج متقبل می‌شوید به مراتب از هزینه‌ای که برای شارژ می‌پردازید بیشتر خواهد بود. هزینه شارژ کارتریج هیچ تناسبی با هزینه خرید یک کارتریج نو ندارد، بنابراین شارژ همیشه پیشنهاد اول است. البته آنچه که باید در نظر داشته باشید این است که در زمان شارژ کارتریج می‌توانید بارگذاری بیشتری را هم انجام دهید. این کار سبب می‌شود تا هزینه چاپ کاهش پیدا کند. بنابراین در صورت تمام شدن ذخیره تونر و یا جوهر با شرکت معتبر تماس بگیرید تا برای شارژ کارتریج اقدام کند.

شارژ کارتریج پرینتر لیزری

پرینتر ها به دو دسته لیزری و جوهرافشان تقسیم می‌شوند. در صورتی که شما از پرینتر لیزری استفاده کنید قطعه‌ که به عنوان کارتریج بر روی دستگاه نصب است کارتریج لیزری خواهد بود. در کارتریج‌ های لیزری به جای آنکه منبع از نوعی جوهر پر شود از پودر استفاده می‌شود. به پودر داخل کارتریج لیزری تونر می‌گویند. کارتریج لیزری با مغناطیس کار می‌کند. پودر درون آن جذب می‌شود و با حرکات مکانیکی پودر بر روی کاغذ گرم پاشیده می‌شود. دلیل گرم بودن کاغذ برای چاپ بهتر این است که تونر یا پودر شارژ کارتریج با گرما بهتر تثبیت می‌شود. شما می‌توانید از تونر در چاپ لیزری برای مدت‌ های طولانی استفاده کنید. شرط آن است که تونر را از گرما و نور و رطوبت دور نگه دارید. در آن صورت پودر لیزری کیفیت خود را تا مدت‌ های طولانی حفظ  خواهد کرد.

تکنسین در حال تعویض جوهر دستگاه کپی_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.comکار با تونر کاملا ساده است. شارژ تونر های لیزری کاملا  قابل انجام است و کیفیت چاپ با شارژ کارتریج لیزری برای متون و اسناد بسیار بالاست. در چاپگر های لیزری که همراه با دستگاه کپی و اسکنر هستند اگر کاغذ مصرفی را با گرماژ مناسب لحاظ کنیم می‌توانید از کاغذ های a4 و a5 هم با کیفیت بسیار بالا استفاده کنید. سازندگان پرینتر های لیزری به دلیل اینکه کارتریج‌ های اورجینال قیمت بالایی دارند شما را به خرید دوباره کارتریج تشویق می‌کنند در حالی که شما می‌توانید به جای خرید، از فرصت شارژ کارتریج های لیزری استفاده کنید. به این دلیل که شارژ کارتریج لیزری یک راه ارزان و مقرون به صرفه برای شماست البته یادآوری این نکته ضروری است که کار شارژ لیزری کاملا تخصصی است.

اگرچه شما قادر خواهید بود با مطالعه راهنما هایی برای شارژ کارتریج نکاتی بیاموزید اما انجام شارژ پروسه پیچیده‌ایست که توصیه می‌کنیم آن را به نمایندگی معتبر و متخصص با تجربه بسپارید. پودر تونر از لحاظ عناصر تشکیل دهنده شیمیایی و وزن و همچنین از نظر اندازه دانه‌ ها کاملا با یکدیگر تفاوت دارند، بنابراین شما در هنگام استفاده از هر تونری باید مطمئن باشید که با دستگاه و کارتریج شما سازگار است. معنی این کلام آن است که هر پرینتری تونر اختصاصی خود را دارد. اختصاصی بودن نوع تونر ها ویژگی‌ شیمیایی آنهاست. آنچه که اهمیت دارد این است که اگر تونر را اشتباه انتخاب کنید به طور قطع به دستگاه صدمه خواهید زد. در زمینه شارژ کارتریج لیزری  باید به این نکته توجه کنید که کار با این تونر فضای اطراف را کاملا آلوده می‌کند. بنابراین پیش از کار با تونر باید تمهیدات لازم را به کار ببرید. و کار را به متخصص بسپارید تا اون شارژ کارتریج را به انجام برساند. در بخش راهنمای گام به گام شارژ کارتریج شما را با اقدامات حین شارژ پرینتر لیزری و جوهرافشان آشنا خواهیم کرد.

 
شارژ کارتریج پرینتر_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com
 

شارژ کارتریج پرینتر جوهرافشان

پرینتر جوهر افشان یکی از دو نوع چاپگری است که پس از اتمام جوهر نیاز به شارژ مجدد خواهد داشت. هر زمان که شما با آلارمی مواجه شدید که نشان از تمام شدن کارتریج جوهری داشت متوجه خواهید شد که منبع تامین رنگ در حال تمام شدن است. کارتریج جوهر افشان ظرفیت کمی درد و قیمت خرید آن بالاست. به جای تهیه کارتریج به صورت پکیج یا تعویض کاملا آن، فرصت شارژ خواهید داشت. شارژ دستگاه به وسیله جوهر هایی انجام می‌شود که با مدل پرینتر همخوانی داشته باشد. در ادامه مراحل گام به گام تعویض جوهر کارتریج پرینتر جوهرافشان ارائه شده است.

 
ریختن رنگ از بطری به درون پرینتر_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com
 

راهنمای گام به گام شارژ کارتریج

در این بخش قصد داریم جزئیات هر مرحله از شارژ کارتریج را به صورت مجزا برای پرینتر لیزری و جوهر افشان مرور کنیم.

راهنمای گام به گام شارژ کارتریج پرینتر لیزری

انجام شارژ کارتریج پرینتر لیزری نیاز به تجربه و مهارت دارد. بهتر است کار را به متخصصان واگذار کنید. در این بخش کلیاتی از مراحل شارژ کارتریج ارائه خواهیم داد:

علامت ایمنی_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

اول ایمنی و سلامت را حین کار در نظر بگیرید

ابتدا باید سطح صافی را در نظر بگیرید، به طور مثال یه میز مسطح که آن را با پارچه یا روزنامه پوشانده باشید. برای انجام شارژ کارتریج حتما از ماسک و دستکش استفاده کنید. ذرات پودر تونر تا نیم ساعت در هوا پراکنده خواهند بود. استفاده از دستکش به دلیل وجود آلرژی و یا تحریکات پوستی است. برای شروع کار ابتدا دستگاه چاپگر را خاموش می‌کنید و مطمئن می‌شوید که سیم به برق وصل نباشد.

درام کارتریج_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

برای شارژ کارتریج باید ابتدا به درام دسترسی پیدا کنید

در پرینتر را باز کنید و به آهستگی کارتریج را بیرون آورید. با پیچ گوشتی چهارسو پس از کنار زدن پوشش‌ ها پیچ‌ های ریز را باز کنید و کناری بگذارید. پس از برداشته شدن پوشش‌ ها حالا می‌توانید درام را به خوبی مشاهده کنید. به آهستگی درام را بیرون بیاورید. باید حین شارژ کارتریج کاملا مراقبت کنید تا در هنگام بیرون آوردن درام آسیبی به آن وارد نشود. در صورتی که کوچکترین خط و خش روی این قطعه بیفتد در نهایت شما یک پرینت بی کیفیت خواهید داشت.

فوم رول کارتریج_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

فوم رول را بیرون بیاورید

فوم رول قطعه‌ای است که در زیر درام قرار دارد. پس از برداشته شدن درام نوبت به فوم رول می‌رسد. باید یک انبردست کاملا ظریف با احتیاط و آهستگی فوم رول را ابتدا به سمت بالا هدایت کنید و بعد آن را بیرون بیاورید. پس از آن تعدادی میخ را مشاهده می‌کنید که در دو طرف کارتریج قرار دارد. آن‌ ها را که خارج کنید فنر آزاد می‌شود. فنر را هم بیرون بیاورید. پس از این مرحله از شارژ کارتریج باید جوهر را خارج کنید.

جوهر مشکی کارتریج_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

وقت خارج کردن جوهر است

در حال حاضر به هر دو بخش کارتریج دسترسی پیدا کردید. یکی از این دو بخش مربوط به ضایعات و دیگری مربوط به مخزن تونر است. می‌توانید به کمک یک انبردست به راحتی این دو قسمت را از هم جدا کنید. پس از جداسازی در درجه اول به قسمت ضائیات می‌روید تا فنر و روکش پلاستیکی را در این قسمت بردارید. پس از اینکه پیچ‌ ها را باز کردید می‌توانید وایپر بلید را هم جدا کنید. حالا جوهر و ضایعات باقی مانده در این قسمت خارج می‌شود. در بخش بعدی شارژ کارتریج باید قطعات تمیز شود.

فوم رول کارتریج_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

قطعات داخل کارتریج را تمیز کنید

با یک دستمال نرم ابتدا وایپر بلید را تمیز کنید. مراقبت کنید که دستمال زبری را برای این کار انتخاب نکنید زیرا روی قطعه خش می‌افتد. بعد وایپر بلید را دوباره روی دستگاه بگذارید و پوشش پلاستیکی آن را هم رویش قرار دهید و ببندید. پوشش پلاستیکی باید روی شیار ها تنظیم شود و فنر هم دقیقا در جای خود قرار بگیرد. قسمت مقدماتی و آماده سازی برای شارژ انجام شده است. از این مرحله به بعد شارژ کارتریج شروع می‌شود.

شارژ کارتریج آغاز میشود

پوشش‌ ها را که کنار بزنید زیر آن یک روکش سفید است. با برداشتن آن کارتریج برای شارژ آماده می‌شود. پودر تونر را درون محفظه بریزید و بعد روکش را سر جایش قرار دهید. در مرحله بعد دو قسمت جدا شده کارتریج را دوباره سرهم کنید. میخ‌ ها را سرجایشان قرار دهید، فوم رول و درام را هم همینطور و حالا نوبت به قرار دادن پوشش کناری روی کارتریج است. پیچ‌ ها را محکم کنید. آنچه مهم است این که پرینتر ها دارای مارک‌ ها و مدل‌ های متفاوتی هستند. بر همین اساس محل قرار گیری پودر تونر هم در هر کدام از آن‌ ها با دیگری تفاوت دارد.

در انجام مراحل فوق مشاهده کردید که کار شارژ کارتریج لیزری به هیچ وجه ساده نیست و ارجح آن است که انجام کار را به افراد مجرب بسپارید. نکته اساسی در این زمینه استاندارد و با کیفیت بودن پودر تونر است.

راهنمای گام به گام شارژ پرینتر جوهر افشان

ابتدا لازم است برخی وسایل تهیه شود از جمله: یک کیت برای پر کردن جوهر، یک حوله نازک یا دستمال کاغذی و نوار چسب که تمام این وسایل در فروشگاه‌ های خدمات پرینتر وجود دارد. دستکش یکبار مصرف و دستکش پلاستیکی مورد نیازتان است.

ابتدا باید کارتریج خارج شود

چاپگر را حتما خاموش کنید و بگذارید دستگاه خنک شود. هر پرینتری مکان مشخص خود را برای قرار دادن کارتریج دارد محل آن را پیدا کنید و به آهستگی کارتریج را خارج کنید. زمان بیرون آوردن کارتریج ممکن است قطرات جوهر به بیرون بچکد. بنابراین مراقبت کنید تا از پخش رنگ به بیرون جلوگیری شود.

به دنبال منفذی برای شارژ کارتریج باشید

بر روی کارتریج چسبی قرار گرفته است که باید آن را بردارید تا منفذ شارژ را مشاهده کنید. در روی مخزن‌ های مختلف ممکن است یک یا دو یا چند منفذ ببینید. با یک شی نوک تیز، مثلا یک سوزن می‌توانید منفذی را سوراخ کنید تا بتوان از آن قسمت کارتریج را پر کرد.

در انتخاب رنگ دقت کنید

معمولا از رنگ‌ های سیاه، قرمز، زرد و آبی  برای شارژ پرینتر استفاده می‌شود. علامت‌ هایی بر روی کارتریج قرار دارد تا شما بتوانید جای هر رنگی را تشخیص دهید. به آن‌ ها دقت کنید تا رنگ اشتباهی را به محفظه کارتریج تزریق نکنید.

شارژ کارتریج را با سرنگ انجام دهید

درپوش هر کدام از رنگ‌ ها را به آهستگی و محتاطانه بردارید، سوزن را وارد کنید و دقت کنید تا به آهستگی و با حجم کمرنگ وارد سرنگ شود. به طور مثال مقدار 5 cc برای هر بار کافیست. زمان تزریق رنگ به کارتریج مطمئن شوید که سرنگ هوا ندارد، زیر این مسئله در پروسه چاپ اشکال ایجاد می‌کند. جوهر را درون کارتریج بریزید و سر آن را خالی بگذارید. سپس آهسته سرنگ را خارج کنید، محل اتصال کارتریج به پرینتر باید کاملا تمیز شود.

پس از شارژ کارتریج با جوهر نوبت به هواگیری است

با نوار چسب منافذ را بپوشانید. دقت کنید که به هیچ وجه از منافذ موجود حین شارژ کارتریج، جوهر به بیرون نشت نکند. پس از آن لیبل را بچسبانید. مرحله بعدی هواگیری است. پایه هواگیری را در داخل پاکت کیت به راحتی می‌توانید ببیند. آن را بیرون بیاورید و کارتریج را داخل آن بگذارید و سرنگ را به آن بزنید. اولین قطراتی از جوهر که وارد سرنگ شود به این معنی است که هواگیری انجام شده است. حالا سرنگ را خارج کنید، کارتریج را هم از کیت خارج کنید، اثرات جوهر را هم پاک کنید. تمام مراحل ذکر شده برای سایر رنگ‌ ها هم باید به همین ترتیب انجام شود.

آخرین مراحل شارژ کارتریج

در آخر با دستمال با کمال دقت همه منابع جوهر را پاک کنید. در این کار بسیار دقت کنید و آنقدر عمل را تکرار کنید تا هیچ ردی از رنگ بر روی دستمال باقی نماند. کوچکترین قطرات جوهری که نشت کند در میان مدت خرابی پرینتر شما را به دنبال خواهد داشت. بنابراین در تمیز کردن کامل قطعات کاملا دقت کنید.

مخازن جوهر متصل به بطری هایی با رنگ های مختلف و شخصی در حال شارژ کارتریج و وسایل شارژ_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

شارژ یا تعویض کارتریج

انتخاب بین شارژ و یا تعویض کارتریج کاملا بر عهده کاربر است. کسی که مسئول کار با دستگاه است باید با کاربرد آن آشنا باشد و بتواند به این سوالات پاسخ‌ های دقیق بدهد:

 1. آیا پرینتر شخصی و خانگی است؟
 2.  آیا برای کار حرفه‌ای از پرینتر شخصی و خانگی استفاده می‌شود؟
 3. پرینتر اداری است؟
 4. کارکرد سالیانه پرینتر مورد نظر چقدر است؟
 5. این چاپگر در خدمت شرکتی پرکار و بزرگ است؟

و …

پاسخ تمامی این پارامتر ها برای انتخاب تعویض و یا شارژ کارتریج لازم است. اگر شما از یک پرینتر شخصی و یا خانگی استفاده می‌کنید و کار حرفه‌ای مورد نظرتان نیست شارژ را به شما پیشنهاد می‌کنیم. اگر چاپگر خانگی دارید و کار حرفه‌ای و هنری انجام می‌دهید به این معناست که کیفیت کار انجام شده برایتان در درجه اول اهمیت است. در این صورت پیشنهاد می‌کنیم تا برای حصول به بهترین نتیجه کاملا وسواس داشته باشید و ریسک نکنید. در صورت شارژ حتما از تونر اصل و یا طرح با درجه A استفاده نکنید. اگر مدت طولانی از پرینتر تان استفاده می‌کنید ترجیحا کارتریج را عوض کنید. البته برای کارتریج اورجینال شما دردسر هایی خواهید داشت. افراد متخصص هم گاهی در چگونگی اورجینال بودن و یا تقلبی بودن کارتریج دچار اشتباه می‌شوند. اگر تصمیم به تعویض گرفتی، حتما با یک شرکت معتبر و افراد متخصص مشورت کنید و از آن‌ ها کمک بگیرید.

پرینتر های اداری برای کار خدمات روزمره وسواس چندانی ندارند و بهتر است بگوییم تا آخرین قطره جوهر و یا تونر دستگاه را به کار می‌گیرند. در این صورت البته شارژ کارتریج مناسب‌تر است. البته این بستگی به همت مسئول دستگاه پرینتر دارد تا در مواقع لازم اقدام به شارژ کند و یا با شرکت‌ های متخصص در این زمینه تماس بگیرد. سهل انگاری و دیر شدن شارژ دستگاه باعث تخریب قطعات کارتریج پیش از موعد می‌شود و هزینه بر است.

اگر چاپگر در شرکتی پرهزینه و پر کار قرار دارد پیشنهاد، شارژ دوره‌ای است و در صورتی که هر چند سال یکبار کارتریج عوض شود برای شرکت‌ های بزرگ و پر هزینه عملا مقرون به صرفه است. آنچه که باید به طور خلاصه در زمینه شارژ و یا تعویض کارتریج یادآور شویم این است که هزینه بالا مهم‌ترین فاکتور در تعویض قطعه است. بنابراین تصور اینکه پس از هر بار تمام شد رنگ و یا تونر، کارتریج باید تعویض شود کاملا غلط است. هزینه‌ای که شما بابت شارژ پرداخت می‌کنید هیچ تناسبی با هزینه خرید کارتریج نو ندارد. بنابراین شارژ کارتریج همیشه پیشنهاد اول است. آنچه که مهم است اینکه در زمان شارژ بارگذاری جوهر بیشتری هم امکان پذیر است. خود این موضوع هزینه چاپ را باز هم کمتر می‌کند. بنابراین اگر رنگ پرینتر شما تمام شده از مراکز معتبر برای شارژ مجدد کارتریج کمک بگیرید.

 
سرویس فنی پرینتر جوهرافشان_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com
 

شارژ کارتریج در محل ، راه حلی مقرون به صرفه

از مزایای شارژ کارتریج در محل این است که شما هزینه رفت آمد نخواهید داشت. دقت داشته باشید که اگر قرار باشد تا شما پرینتر را از خانه و یا محل کار به شرکتی برای شارژ ببرید، بسته به کوچک و بزرگ بودن دستگاه در هر صورت امکان صدمه دیدن وجود دارد. حالا این صدمه یا توسط خود کاربر و یا شرکت حامل صورت بگیرد، آنچه مهم است امکان صدمه به دستگاه است، دوم اینکه شما هم متقبل هزینه ریالی می‌شوید و هم به خصوص در شهرهای بزرگ ساعتی را در ترافیک هدر خواهید داد. سومین دغدغه کاربران که متاسفانه به دلیل نبود ضوابط قانونی است، عدم اعتماد به استفاده از قطعات اورجینال است و یا بدتر از آن برداشتن قطعه اورجینال از دستگاه. شارژ در محل دست کم این معضل را تا حدودی حل می‌کند.

ابزار لازم برای شارژ کارتریج

پرینتر مواد مصرفی دارد، جوهر و یا پودر تونر، مایع جوهر برای پر کردن کارتریج جوهر افشان استفاده می‌شود و کارتریج‌ های لیزری با پودر و یا تونر شارژ می‌شوند. در هنگام شارژ ممکن است بعضی از قطعات نیز آسیب‌ دیده و نیاز به تعویض داشته باشند. البته اگر شارژ کامل و مفیدی می‌خواهید از متخصص با تجربه کمک بگیرید.

آنچه مسلم است این است که تونر ماده‌ای شیمیایی است و تنفس آن برای انسان مستلزم استفاده از وسایل پیشگیرانه است. گذشته از این ذرات تونر در هنگام شارژ کارتریج و پس از آن احتمالا تا دقایقی در فضا باقی خواهد ماند. بنابراین مکانی که برای شارژ در نظر می‌گیریم نباید محل مسکونی باشد. در اینجا فهرست وار درباره کاربرد ابزار مناسب برای شارژ توضیحاتی خواهیم داد:

مجموعه ابزار تعمیر_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

 1. باید از مرغوبیت تونر خریداری شده مطمئن باشید. تنها راه حل خرید از منابع معتبر و شناخته شده است.
 2. شما برای بازکردن پیچ‌ ها نیاز به پیچ‌گوشتی چهارسو در اندازه معمولی دارید.
 3. حتما از وسایل پیشگیری و محافظ مانند ماسک‌ های فیلتردار و دستکش یکبار مصرف استفاده کنید.
 4. دستمال بزرگ حوله‌ای و یا پارچه نخی که جاذب باشد در دسترس داشته باشید.
 5. شما به دستگاه دمنده نیازمند می‌شوید.
 6. چراغ موبایل یا چراغ دستی یا چراغ قوه یکی از ابزارهایی است که برای شارژ کارتریج به آن نیاز پیدا می‌کنید.
 7. انواعی از پاک کننده‌ ها، الکل و تینر و غیره مواد پاک کننده خوبی هستند. حواستان باشد تا مگنت لبه لاستیکی لید و … را تنها با پودر بچه پاک کنید.
 8. برای سروکله زدن با پیچ‌های درون کارتریج انبردست و سیم چین هم لازم خواهید داشت.
 9. گفته شد که در محیطی دور از محل مسکونی باید کار شارژ انجام شود. در محیط کار حتما لازم است تا تهویه وجود داشته باشد.
 10. پودر استفاده شده را درون کیسه پلاستیکی بریزید و در آن را ببندید و آن را در کیسه دومی قرار دهید و بعد در سطل بیندازید.

کارکرد کارتریج پس از شارژ

اگر شارژ کارتریج به درستی انجام نشود ممکن است پس از شارژ شما کارکرد مناسبی از دستگاه مشاهده نکنید. به عنوان نمونه ممکن است بر روی دستگاه ارور های مختلف ظاهر شود، یکی از این خطا ها 10.000 supply است که در ادامه به توضیحاتی درباره آن می‌پردازیم:

این ارور زمانی بر روی دستگاه ظاهر می‌شود که کارتریج شارژ شده و “چیپ ست” جدید بر روی کارتریج قرار ندارد. اگر افراد متخصص و مراکز معتبر کار شارژ را انجام داده باشند قاعدتا چنین مسائلی به ندرت پیش می‎آید زیرا تعمیرکاران حرفه‌ای پس از شارژ کارتریج حتما کار تست دستگاه را فراموش نمی‌کنند و در صورت بروز ارور فوق آن را برطرف می‌کنند. به جز این افراد متفرقه به دلیل نداشتن تجربه کافی ممکن است در هنگام شارژ کارتریج به بدنه کارتریج ضربه وارد کنند و در نتیجه همین ضربه چیپ ست کاملا در جای خود قرار نگیرد.

 
ارور 404 و ربات از کار افتاده_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com
 

نگهداری پس از شارژ کارتریج

دومین مسئله‌ای که در مورد شارژ و کارکرد آن باید مورد توجه باشد اینکه آگاهی متخصص حرفه‌ای به کاربر در مورد مدت زمان نگهداری و چگونگی استفاده از کارتریج آگاهی‌ های لازم را بدهد. این فاکتور ها به طور خلاصه از این قرار است:

 1. بازه زمانی تولید پودر شارژ کارتریج در نظر گرفته شود.
 2. محل نگهداری کارتریج عاری از رطوبت و گرما باشد.
 3. کارتریج از نور مستقیم دور بماند.
 4. ضربه و آسیب فیزیکی به کارتریج وارد نشود.

در صورت عمل به این نکات تا مدت‌ های طولانی می‌توان از کارتریج استفاده کرد.

ریست کارتریج پس از شارژ

به خاطر داشته باشید که اگر متخصص شارژ پس از انجام شارژ دستگاه صرفا پرینتر را ریست کند این کار به طور مستقیم به شارژ کارتریج مربوط نمی‌شود. ریست پرینتر تنها موجب می‌شود تا تنظیمات چاپگر به حالت اولیه برگردد. این امر ارتباطی با ارور کارتریج ندارد. اگر شما مشاهده کردید که پس از شارژ کارتریج دستگاه ارورهایی می‌دهد که دقیقا مرتبط با کارتریج است، حتما باید با مراکز معتبر تماس بگیرید تا به شما کمک کند.

نقش “چیپ ست” در کارکرد کارتریج پس از شارژ

قطعه‌ایست که کارش شمردن تعداد دستورهای پرینت فرستاده شده به پرینتر است، بنابراین باید حتما به دقت روی بدنه کارتریج قرار بگیرد. متخصص حرفه‌ای همیشه پس از شارژ کارتریج برای کارکرد بهتر کارتریج چیپ ست را هم عوض می‌کند.

 • آیا تعویض درام پس از هر نوبت شارژ کارتریج الزامی است؟ پس از هر نوبت شارژ لزومی ندارد درام تعویض شود.
 • آیا تعویض مگنت پس از هر نوبت شارژ کارتریج الزامی است؟ خیر، لزومی نیست هربار مگنت تعویض شود.

آخرین نکته این است که پایین بودن کیفیت چاپ پس از شارژ در اغلب موارد به دلیل پایین بودن کیفیت پودر شارژ است که یا ضعیف است و یا فاسد.

 
چیپ ست های کارتریج پرینتر_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com
 

مراکز معتبر شارژ کارتریج

برای شارژ کارتریج مراجعه به مراکز تخصصی و معتبر الزامی است. این مراکز معمولا دارای سابقه طولانی در امر شارژ دستگاه‌ ها و خدمت رسانی به مشتریان هستند. نمایندگی‌ ها و مراکز برند های معتبر معمولا دارای لوازم و تجهیزات پیشرفته برای انجام شارژ هستند. متخصصین مجربی که در این مراکز مشغول به کارند معمولا با تمامی برند های چاپگر ها از جمله پرینتر ها و دستگاه‌ های کپی آشنایی دارند. حرفه‌ای‌ هایی که در این مراکز مشغول به کارند با برند های اچ پی، کنون، شارپ، برادر، اپسون و غیره آشنایی کاملی دارند. دستگاه‌ ها و تفاوت‌ های ماشین‌ های اداری و خانگی را خوب می‌شناسند. شارژ و تعمیر بسیاری از این دستگاه‌ ها را تجربه کرده‌اند و به همین دلیل دقت و سرعت مناسبی در انجام کارشان دارند. همانطور که می‌دانید کارتریج از قطعات اصلی تمامی چاپگر ها محسوب می‌شود. اگرچه در کلیت کار شارژ کارتریج تمامی کارتریج‌ ها از یک قاعده معین تبعیت می‌کند، اما نوع و کارکرد هر کدام از این وسایل با توجه به ابعاد و مارک‌ های مختلف تا حدودی با یکدیگر متفاوت است. آنچه که در شرایط کنونی مهم است این است که خرید قطعات اورجینال فعلا هیچ توجیه اقتصادی قابل قبولی ندارد. افراد و شرکت‌ ها به جز شارژ تقریبا هیچ گزینه مناسب دیگری پیش رو ندارند. شارژ چاپگر هم باید با کیفیت انجام شود و هم هزینه زیادی بر دوش کاربر نگذارد و هم عمر مفید و مناسبی داشته باشد. تمامی این فاکتور ها صرفا در مورد مراکزی صدق می‌کند که معتبر و شناخته شده‌اند. در مراکز معتبر معمولا چند فاکتور اساسی برای شارژ کارتریج در نظر گرفته می‌شود:

 1. پودری استفاده شود که با کیفیت بالاتر از 95 درصد مشابه پودر اورجینال باشد.
 2. تیم فنی مرکز مربوطه تجربه و توان لازم و کافی را در زمینه شارژ کارتریج داشته باشد.
 3. اصول فنی و استاندارد ها را رعایت کند.
 4. همزمان با شارژ قطعات داخلی کارتریج را نیز سرویس کند.
 5. مسولیت شارژ و پس از شارژ را هم به صورت تام و تمام به عهده بگیرد. به این معنا که در حضور کاربر کارتریج شارژ شده را تست کند.

مراکز معتبر شارژ کارتریج تا پایان دوره مصرف به کاربر ضمانت کیفیت می‌دهند.