روش‌های نگهداری از کارتریج جوهر افشان

نگهداری از کارتریج جوهر افشان

روش‌های نگهداری از کارتریج جوهرافشان چیست؟ چاپگرهای جوهرافشان دسته ای از چاپگرها هستند که در آن‌ها چاپ با کمک فناوری جوهرافشان انجام می‌شود. این فناوری با پاشیدن جوهر یونیزه شده توسط صفحات مغناطیسی روی کاغذ که از طریق چاپگر تغذیه می‌شود، کار می‌کند. از آن جایی که چاپگرهای جوهرافشان مقرون به صرفه تر از انواع دیگر چاپگرها هستند، معمولاً به عنوان چاپگرهای خانگی و تجاری استفاده می‌شوند. در ادامه با ما همراه باشید تا نحوه نگهداری از کارتریج های جوهرافشان را یاد بگیرید!

نحوه نگهداری صحیح از کارتریج جوهرافشان

اگر پرینتر شما از نوع جوهرافشان است، باید حتماً از کارتریج‌های جوهری استفاده کنید و روش‌های نگهداری از کارتریج جوهرافشان را بدانید. انواع کارتریج‌ها به‌ویژه جوهرافشان ساختار خاصی دارند و بسیار حساس‌تر از کارتریج‌های لیزری هستند. برای نگهداری بهتر از این کارتریج‌ها می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. اگر جوهر کارتریج شما روبه اتمام است و کارتریج از نوع شارژی است، بهترین کار این است که هرچه زودتر برای شارژ آن اقدام کنید؛ چرا که اگر کارتریج خشک شود، شاید دوباره شارژ کردن امکان‌پذیر نباشد و شما مجبور باشید نمونه جدیدی بخرید.
 2. نکته دیگر این که روش‌های نگهداری از کارتریج جوهرافشان که برای فرایند چاپ از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود متفاوت است؛ پس در این حالت همیشه مقداری جوهر روی هد کارتریج باقی می‌ماند. اگر این میزان جوهر خشک شود، موجب می‌شود که منافذ هد بسته شود و پرینت توسط پرینتر انجام نشود.
 3. نکته مهم بعدی این که اگر پرینتر شما از نوع مخزن‌دار نیست و قصد دارید مدتی را از پرینتر استفاده نکنید؛ بهترین کار بیرون آوردن کارتریج از پرینتر و نگهداری آن در یک ظرف دربسته یا کیسه پلاستیکی برای جلوگیری از خشک‌شدن جوهر است. روش دیگری هم وجود دارد که در این حالت شما می‌توانید دستمال نم‌دار را درون کیسه قرار دهید تا رطوبت ایجاد کند و از خشک‌شدن کارتریج جلوگیری کند.
 4. بهتر است پرینتر یا کارتریج را در هوای خیلی گرم یا در معرض آفتاب قرار ندهید؛ چرا که بالارفتن دمای هوا سبب انبساط کارتریج می‌شود و نتیجه گرمای بیش از حد باعث نشت کارتریج به بیرون خواهد بود که این کار به دستگاه آسیب می‌رساند.
 5. بعد از این که کارتریج را خریدید و تصمیم به شارژ و نصب آن گرفتید، حتماً مراقب سوزن‌های داخل پرینتر و چیپست کارتریج باشید؛ چرا که این قطعات بسیار حساس بوده و ممکن است سریعاً دچار خرابی شوند.
 6. اگر کارتریج جوهری را از دستگاه جدا می‌کنید بهتر است آن را به حالت ایستا بگذارید. در غیر این صورت اگر جوهر به یک سمت جمع شود یا در حالت وارونه و افقی قرار بگیرد به بیرون نشت می‌کند.

 

جلوگیری از خشک شدن کارتریج جوهر افشان

 

نحوه جلوگیری از خشک‌شدن کارتریج جوهرافشان

کاربران سؤالات زیادی درباره روش‌های نگهداری از کارتریج جوهرافشان دارند که یکی از اساسی‌ترین سؤالات آن‌ها در خصوص کارتریج‌های جوهری است که چگونه بتوانند از خشک‌شدن کارتریج جلوگیری کنند. در ادامه برخی از اقدامات مؤثر جهت نگهداری از کارتریج را خواهیم گفت:

 • اگر مدت زیادی است که از چاپگر جوهرافشان استفاده نمی‌کنید، حتماً کارتریج را از آن خارج کنید.
 • اگر کارتریجی که استفاده می‌کنید دارای درپوش است، حتماً هنگام خارج‌کردن کارتریج از دستگاه درپوش را دوباره روی آن قرار دهید.
 • بهترین کار برای نگهداری از کارتریج این است که آن را در یک ظرف دربسته یا کیسه پلاستیکی نگه‌داری کنید.
 • سعی کنید حتماً کارتریج را در یک مکان خنک و به‌دور از آفتاب نگهداری کنید.
 • در کنار کارتریج دستمال نم داری بگذارید تا رطوبت ایجاد کند و مانع از خشک‌شدن جوهر شود.
 • درب ظرف یا کیسه پلاستیکی را محکم ببندید تا هوای بیرون به آن نفوذ نکند.
 • بهتر است که هر هفته وضعیت کارتریج را بررسی کنید و اگر دستمال خشک شده بود، دوباره آن را نم‌دار کنید.

ویدیوی آموزش فعال کردن کارتریج جوهر افشان خشک شده

در مورد کارتریج هایی که هد پرینت درون کارتریج وجود دارد می توان کارتریج را در صورت خشک و مسدود شدن، تمیز و فعال کرد. در ویدیوی زیر 7 روش برای رفع انسداد این گونه کارتریج ها به شما آموزش داده شده است:

 

نکات مهم در نگهداری و سالم ماندن کارتریج جوهرافشان

 • پرینتر را در محل مرطوب نصب نکنید

نصب کردن پرینتر در یک مکان خشک و به‌ دور از رطوبت یکی از نکات بسیار مهم روش‌های نگهداری از کارتریج جوهرافشان است. اگر پرینتر در محیطی مرطوب نصب شود، پودری که داخل کارتریج وجود دارد گوله می‌شود و بعد از گذشت مدتی مثل سنگ خشک و سفت می‌شود. اگر به چنین مسائلی بی‌توجهی کنید قطعاتی مثل فوم رول، مگنت و درام، چرخ‌دنده‌ها و… دچار آسیب می‌شوند و عملکرد درستی از خود نشان نمی‌دهند که نتیجه آن ازکارافتادگی پرینتر است.

 • درست انتخاب کردن کاغذ

یکی از مسائل مهمی که در بلندمدت روی کیفیت چاپ و سلامت کارتریج تأثیرگذار است، به درست انتخاب کردن کاغذ مربوط می‌شود. علاوه بر این برخی از افراد بر این باورند که نوع کاغذ تأثیر زیادی روی عمر کارتریج نمی‌گذارد؛ اما این‌گونه نیست و تعمیرکاران پرینتر نوع کاغذ را امر مهمی در سلامت کارتریج می‌دانند. باید زمان خرید، کاغذی را انتخاب کنید که با پرینتر سازگار بوده و مناسب دستگاه باشد تا پرینتر کارایی مطلوبی از خود ارائه دهد.

 • نصب کارتریج جوهرافشان طبق دستورالعمل

برای کارایی و دوام بالای کارتریج بهتر است نصب آن بر اساس دستورالعملی که گفته شده انجام شود. این دستورالعمل در یک برگه راهنما یا کتابچه نوشته شده است؛ چرا که هریک از پرینترهای جوهرافشان در نوع خود بهترین بوده و دارای دستورات ویژه‌ای برای نصب که توسط شرکت سازنده ذکر شده هستند. البته برای نصب راه‌حل‌های دیگری هم وجود دارد که یکی از آن‌ها تماشای فیلم‌های موجود در اینترنت است. در این فیلم‌ها باتوجه‌به نوع کارتریج‌ها دستورالعمل‌های لازم نشان داده می‌شود.

گردگیری کارتریج جوهر افشان

 

 • گردگیری پرینتر جوهرافشان

در برخی مواقع عامل اصلی اختلال در کار پرینتر و کارتریج گردوغباری است که روی آن‌ها باگذشت زمان قرار می‌گیرد. برای این که از نشستن گردوغبار روی پرینتر و مشکلات آن جلوگیری کنید بهتر است همواره آن را تمیز کنید. حالا شاید این سؤال برای شما پیش آید که چگونه؟ تمیزکردن پرینتر هم به‌وسیله جاروبرقی کوچک و مخصوص و هم به‌وسیله دستمال امکان‌پذیر است و شما می‌توانید سطح پرینتر را به‌راحتی پاک کنید. البته اگر می‌خواهید نتیجه بهتری بگیرید پس بهتر است دفترچه راهنما را بخوانید و طبق همان دستورالعمل‌ها روش‌های نگهداری از کارتریج جوهرافشان را انجام دهید.

 • استفاده از کابل برق مناسب برای پرینتر جوهرافشان

اگر پس از مدتی مجبور شدید که سیم برق پرینتر جوهرافشان را تعویض کنید و این موضوع زمانی که کابل اصلی آسیب ببیند رخ می‌دهد، یکی از اشتباهاتی که می‌توانید انجام دهید این است که هر کابلی را به چاپگر وصل کنید. چرا که هر چاپگری از لحاظ مصرف انرژی نیازهای خاصی دارد که هر کابلی قادر به برآورده کردن آن‌ها نیست؛ بنابراین حتماً قبل از اتصال کابل برق به پرینتر مطمئن شوید که کابل مناسبی را به چاپگر جوهرافشان وصل کرده‌اید. علاوه بر این موارد از چرخاندن یا پیچاندن انتهای کابل برق خودداری کنید، زیرا این کار به کابل برق آسیب جدی وارد می‌کند که در نتیجه موجب قطعی آن می‌شود.

 • تا زمان استفاده بسته را باز نکنید

کارتریج‌ها با استفاده از روش‌های استاندارد بسته‌بندی می‌شوند تا این محصول از نظر آسیب‌های احتمالی حفظ شود. بسته‌بندی استاندارد پرینتر سبب جلوگیری از نفوذ گردوخاک به کارتریج، نتابیدن نور به چاپگر، جلوگیری از ورود هوا به داخل کارتریج و… می‌شود. از این ‌رو برای حفظ کیفیت کارتریج جوهرافشان و خشک نشدن جوهر درون آن تا زمان استفاده بسته‌بندی را باز نکنید و محصول را از بسته‌بندی خارج نکنید. در حالت کلی کارتریج‌های جوهرافشان دوام و کیفیت خود را حفظ می‌کنند و از آسیب‌های احتمالی آن را در امان نگه می‌دارند.

نتیجه‌گیری

در آخر باید بگوییم که تمیزکردن و روش‌های نگهداری از کارتریج جوهرافشان به تخصص ویژه‌ای نیاز ندارد و با رعایت درست برخی نکات می‌توانید به‌خوبی از کارتریج استفاده کنید و در خرید یک کارتریج جدید صرفه‌جویی کنید. اگر شما نیز در این زمینه با مشکلی روبه‌رو هستید می‌توانید با کارشناسان فروشگاه اینترنتی الوکارتریج تماس بگیرید و مشکلتان را بیان کنید تا پاسخگوی آن باشند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره فوری