کارتریج چیست

چیپ کارتریج چیست؟

 

رنگ های چاپ: آبی قرمز زرد مشکی_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com
کارتریج چیست؟

cartridge لغتی لاتین به معنای استوانه یا فشنگ است و جالب است بدانید که این نام دقیقا برای قطعه‌ای به کار می‌رود به شکل استوانه یا فشنگ که در چاپگرها ، منبع رنگ مصرفی برای چاپ را در خود جای داده است. کارتریج منبعی است که ماده رنگی در آن ریخته می‎شود و در هماهنگی با سایر اجزای داخل خود و همچنین سایر قطعات چاپگر، پروسه چاپ را شروع و به پایان می‌برد.

مخازن جوهر متصل به بطری هایی با رنگ های مختلف در یک ردیف_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

از دستگاه هایی که در ادارات و دفاتر و دانشگاه‎ها به وفور دیده‎اید، پرینتر و دستگاه کپی است که قطعه مصرفی آن کارتریج بوده و باید حین خرید نوع دستگاه و برند و حتی مدل دقیق دستگاه را بدانید.

پرینترهای لیزری و جوهرافشان_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

علامت بدون گارانتی_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.comسه گزینه پیش رو دارید: یا باید اورجینال و اصل این قطعه را بیابید که معمولا بدون گارانتی است.

کارتریج غیراورجینال_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.comیا باید به سراغ انواع طرح درجه یک بروید

یا برای شارژ آن اقدام کنید که اگر تصمیم به شارژ گرفتید، برای پرینتر جوهرافشان منبع جوهر و برای پرینتر لیزری تونر پودری باید تجدید شود.

کارتریج جوهرافشان و پودر تونر_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

کارتریج در دستگاه لیزری با نام تونر (toner) شناخته می‌شود، تونر حین چاپ باید توسط چیزی شبیه به غلطک، گداخته و با شارژ الکترواستاتیکی، روی کاغذ عملیات چاپ را انجام دهد. در مورد جوهر افشان قطعه مصرفی آن به وسیله پاشیده شدن قطره های ریز جوهر روی یک صفحه کاغذی کار می‎کند. منافذ ریزی در هد وجود دارد که باعث ایجاد تصاویر سیاه و سفید و یا رنگی خواهد شد.

کارتریج جوهرافشان در برابر کارتریج تونر_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

در این مقاله ابتدا با انواع کارتریج آشنا خواهید شد و جزئیات همه مدل ها شامل جوهر افشان و لیزری و غیره، بر اساس کاربرد و نوع دستگاه شرح داده می‌شود.برای خرید و قیمت کارتریج به ما  در بخش های بعدی شما را با قطعات به کار رفته داخل کارتریج شامل درام ، فیوزینگ ، مگنت و سایر قطعات آشنا می‌کنیم و در پایان راهنمایی برای تشخیص قطعه اورجینال از طرح ارائه می‌شود. توجه داشته باشید که اگر سر کارتان با دستگاه های چاپگر و پرینتر است، در صورتی که قطعه بی کیفیت و اشتباه تهیه کنید تنها کیفیت چاپ را از دست نخواهید داد بلکه دستگاه‌ صدمه می‌بیند. با توجه به مصرفی بودن قطعات نیاز خواهید داشت که اطلاعات کلی در این زمینه داشته باشید تا کیفیت چاپ و ماندگاری دستگاه همواره طی سالیان تضمین شود.

با انواع کارتریج آشنا شوید

در این بخش قصد داریم شما را با انواع کارتریج از نظر نوع دستگاه، قابل شارژ یا غیر قابل شارژ بودن قطعه، رنگی یا سیاه و سفید بودن و موارد جزئی دیگر آشنا کنیم. کارتریج از نظر نوع دستگاه، شامل دستگاه کپی یا پرینتر است و پلاتر در راستای کاهش هزینه های چاپ به تفصیل شرح داده شده است. در مورد پرینتر در گام اول نوع جوهر افشان و لیزری به صورت مجزا توضیح داده خواهد شد زیرا قطعات و کارکرد در این دو مدل با هم تفاوت دارد. حین خرید با دو مدل رنگی و سیاه و سفید مواجه هستید که قیمت سیاه و سفید تقریبا دو برابر رنگی است و بسته به نیاز شما می‌توان پکیج کامل تهیه کرد یا قطعات به صورت مستقل تهیه شود.

رنگی در برابر سیاه و سفید_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

کارتریج پرینتر

کارتریج اصلی‌ترین قطعه پرینتر است. این قطعه به عنوان منبع رنگ چاپگر استفاده می‌شود. بخش زیادی از وظیفه کارتریج پدید آوردن تصاویر زیبای رنگی و یا سیاه و سفید است. کارتریج بر اساس نوع پرینتر در دو دسته قرار می‌گیرد. در این بخش شما با دو مدل اصلی جوهر افشان و لیزری آشنا خواهید شد:

کارتریج جوهر افشان

در چاپگرها و یا در دستگاه های کپی جوهر افشان ، کارتریج قطرات کوچک جوهر را بر روی صفحه‌ای می‌پاشد و این کار به وسیله منافذ ریزی که در آن وجود دارد انجام می‎گیرد. این قطعه مختص پرینترهای جوهر افشان است. سه رنگ آبی و قرمز و زرد، رنگ های اصلی را تشکیل می‌دهند. اگر نیاز به تصاویر سیاه باشد، رنگ مشکی هم به آنها اضافه می‌شود. انواعی از کارتریج جوهری هستند که از ترکیب این سه رنگ اصلی، یعنی آبی و قرمز و زرد، رنگ سیاهی درست می‌کنند که کیفیت خوبی ندارد و بیش‌تر به رنگ سبز و یا آبی می‎زند. در انواع قدیمی‌تر، سه رنگ اصلی به یکدیگر وابسته بودند اما در حال حاضر هر سه رنگ به صورت مجزا هستند. پرینترهای جوهر افشان چهار رنگ اصلی دارند اما اگر بخواهید یک عکس با کیفیت بالا و طبیعی داشته باشید، به جز این چهار رنگ، به قرمز روشن و آبی روشن هم نیاز دارید.

کارتریج جوهرافشان_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

کارتریج لیزری

نوع دیگر که به آن تونر هم میگویند کارتریج لیزری است. در پرینترهای لیزری ، به جای جوهر از پودر در مخزن پرینتر استفاده می‌شود که این قطعه به صورت مغناطیسی کار می‎کند و در آن درام پر می‎شود و تونر را جذب می‎کند. پس از آن با چند حرکت مکانیکی، پودر بر روی کاغذ پخته شده پاشیده می‎شود و در واقع عمل چاپ صورت می‎گیرد. گفته شد که پودر روی کاغذ پخته شده پاشیده می‎شود که دلیل چنین کاری این است که پودر برای ثابت شدن نیاز به حرارت دارد. تونر لیزری طول عمر زیادی دارد و اگر آنها را از نور و رطوبت محافظت کنیم، کاملا سالم می‌ماند و کار با آن بسیار ساده است. تونر لیزری هم مانند جوهر افشان قابلیت شارژ شدن دارد.

کارتریج لیزری_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

مزایا و معایب کارتریج جوهر افشان

برای چاپ عکس نوع جوهر افشان مناسب ‌ترند و در مقایسه با لیزری در چاپ متن ضعیف ‌تر است. زمان زیادی را صرف چاپ می‌کند اما امکان استفاده از کاغذ با گرماژ معمولی (وزن متوسط) و ضخیم و کاغذهای عکاسی ، در انواع جوهرافشان وجود دارد. تعویض کارتریج جوهرافشان دردسر زیادی دارد و مصرف آن بالا و تعداد خروجی چاپ زیاد نیست.

مزایا و معایب_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

مزایا و معایب کارتریج تونر لیزری

پرینتر لیزری در چاپ متن بسیار عالی عمل می‌کند اما در چاپ عکس این قابلیت را ندارد. در پرینتر لیزری، تعویض تونر بسیار ساده و راحت است و با یک تونر با تعداد بسیار زیادی پرینتر هم خوانی دارد. پرینترهای لیزری ، سرعت کار بسیار بالایی دارند و تعداد چاپی که انجام می‌دهند به مراتب از نوع جوهرافشان بیشتر است. با انتخاب پرینتر لیزری شما امکان استفاده از پرینتر چند منظوره را نیز خواهید داشت. پرینترهایی که هم اسکنر هستند و هم پرینتر و هم دستگاه کپی که در واقع به آنها پرینتر های چند کاره می گویند.

دستگاه کپی اداری حرفه ای_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

کاغذ_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.comکاغذ مورد استفاده در این نوع پرینترها ، کاغذ A4 ، A3 و بزرگتر، با گرماژ مناسب، می باشد که نسبت به پرینتر های جوهر افشان ، کارایی بهتری دارد.

کارتریج پلاتر

پلاتر در واقع پرینتر چاپ در ابعاد بزرگ است و از لحاظ کارایی مانند پرینتر جوهر افشان عمل می کند. قطعه مصرفی پلاتر نوعی از کارتریج است که هزینه چاپ پرینتر را تا 70 درصد کاهش می‎دهد و برای استفاده از آن لازم نیست تا هیچ چیز را در پرینتر تغییر بدهید، تنها موردی که باید رعایت کنید این است که از جوهرهای بی کیفیت استفاده نکنید. در واقع کارتریج پلاتر نوعی جوهر پرینتر است که در منبع رنگ انواع جوهر افشان استفاده می‌شود اما وزن آن ها متفاوت و کیفیتشان برای پرینتر مناسب ‎‌تر است.

پرینتر در حال چاپ_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

کارتریج در دستگاه کپی

دستگاه کپی مانند پرینتر لیزری عمل می کند و کسانی که با دستگاه های کپی کار می‎کنند با تونر آشنا هستند. تونر نوعی پودر فشرده و غلیظ است که در کارتریج دستگاه ذخیره می‎شود و زمانی که سندی را روی دستگاه کپی می‌گذارید، دستگاه از تونر استفاده می‌کند. تونر ها در دو نوع مشکی و رنگی موجود است که اگر دستگاه فتوکپی ، رنگی باشد از نوع رنگی آن استفاده می‌کند و در صورتی که سیاه و سفید باشد نوع دیگری از تونر به کارش می‌آید.

پودر تونر_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

پمپ سبزرنگ سوخت_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com
جنس این پودر پلاستیکی است و بار منفی دارد و درون کارتریج ریخته می‌شود و پس از مدتی که از کار دستگاه می‌گذرد به پایان می‌رسد. به همین دلیل جزء مواد مصرفی دستگاه کپی به حساب می‌آید.

دکمه ی تنظیم کیفیت و دستی در حال چرخش آن به روی حالت ماکزیمم_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.comچگونگی ترکیب این ماده در کیفیت تصویر کاملا موثر است. این پودر نه تنها در کیفیت تصویر اهمیت دارد بلکه در صورت نامرغوب بودن باعث تخریب دستگاه کپی خواهد شد.

جنس این پودر ترکیبی است از اکسید آهن ، رزین ، پلی استر ، پلیمرها و پودر کربن و به این ترکیب، تونر دستگاه کپی می‎‌گویند. این پودر با رنگ های مختلفی به بازار عرضه می‌شود و سایز آن بین 14 تا 16 میکرومتر است و کم و زیاد کردنش بستگی به خواست کاربر و کیفیت تصویر دارد.

اگر تا به حال کپی گرفته باشید، متوجه شده‎اید که گاهی تصویر کمرنگ است و این کمرنگ شدن به معنای تمام شدن تونر دستگاه است و باید برای عوض شدن یا شارژ کردن آن اقدام کنید. متخصصان اعتقاد دارند که در این شرایط باید هم کارتریج عوض شود و هم تونر آن اما در شرایط کنونی، به دلیل به صرفه نبودن، می‎توان مخزن تونر را شارژ کرد.

تعمیرکار در حال تعمیر یک پرینتر رنگی معیوب_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

کارتریج سیاه و سفید یا رنگی

در چاپگرهای جوهر افشان سه رنگ اصلی کاربرد دارد، زرد و قرمز و آبی که در صنعت چاپ به آنها رنگ های CMY می گویند. همچنین رنگ مشکی نیز بسیار متداول است که زمانی به کار می‌رود که در تصویر نیاز به تولید رنگ مشکی باشد. برای ایجاد تصاویر با کیفیت علاوه بر چهار رنگی که نام برده شد رنگ های قرمز روشن و آبی روشن هم به آن اضافه می‌شود.

رنگهای آبی قرمز زرد مشکی_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.comدر انواع جوهرافشان ممکن است چند مخزن جداگانه هر کدام برای یکی از رنگ ها تعبیه شده باشد که کاربرد بر حسب نیاز از یکی از آنها استفاده کند. در نوع لیزری رنگی تونرهای مشکی و زرد و قرمز و آبی مورد استفاده هستند که کاربر بر حسب نیاز از تک تک و یا ست کامل آن ها استفاده می‌کند.

دستی حاوی سکه های طلا_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

شارژ کارتریج پرینتر های سیاه و سفید با چاپگر لیزری به مراتب به صرفه‌ تر است زیرا چاپگر سیاه سفید لیزری تا 200 صفحه در یک مرحله را می‌تواند جواب دهد در حالی که در چاپ های جوهر افشان این امکان برای کارتریج سیاه و سفید وجود ندارد.

کارتریج های قابل شارژ

کارتریج قابل شارژ به این مفهوم است که منبع رنگ یک پرینتر چه جوهری باشد و چه لیزری ، بتواند در صورت خالی شدن دوباره پر شود یا اصطلاحا شارژ شود. این نوع از کارتریج ها بسیار به صرفه و مورد استقبال می باشد. تمامی تونر های لیزری دارای قابلیت شارژ مجدد هستند و اغلب انواع جوهری نیز هم شارژ می‎شوند. تنها دسته‌‌ی خاصی از کارتریج قابلیت شارژ ندارد و در واقع یک بار مصرف هستند.

شارژ کارتریج_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

اگر کارتریج از نوع جوهری و قابل شارژ باشد، جوهر را به تانکری که در بیرون پرینتر است تزریق می‌کنیم. زمانی که جوهر به سر کارتریج رسید، به روی کاغذ پاشیده می‎شود. این کار برای کاربر نیز ساده است و امکان انجامش را دارد اما برای شارژ تونر لیزری باید پکیج کامل از دستگاه خارج و دوباره تمیز و شارژ شود. انواع قابل شارژ از نظر اقتصادی به صرفه است. در صورتی که کارتریج به صورت دوره‌ای و مرتب تمیز شود و اصول ایمنی در استفاده از آن لحاظ گردد، شارژ مجدد می‌تواند از صرف هزینه های بیشتر بکاهد. تنها موردی که باید برای شارژ مجدد لحاظ شود، چگونگی مرغوبیت جوهر یا در مورد لیزری پودر تونر است. در شارژ مجدد باید دقت شود در صورتی که جوهر غیراستاندارد و بی کیفیت به دستگاه تزریق شود نه تنها کیفیت کار خروجی پایین می‌آید بلکه به خود دستگاه هم صدمه وارد می‎شود. این کار فرسایش و تخریب قطعات دستگاه را به دنبال خواهد داشت. اگر از انواع غیر اورجینال درجه 2 یا 3 استفاده کنید، عملا امکان شارژ مجدد وجود ندارد زیرا قطعه کیفیت لازم برای چند بار شارژ شدن را از دست می دهد.

تعدادی کارتریج_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

تعویض کارتریج های لیزری و جوهر افشان

اگر زمان چاپ به مشکلی بر خوردید، اولین شک شما به کارتریج می‌رود، به ماده‌ای که درون منبع رنگ است و باعث رنگین شدن می‎شود. حال زمان آن رسیده که قطعه مصرفی را تعویض و یا آن را شارژ کنید.

تعویض کارتریج لیزری و جوهرافشان و تفاوت این دو_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

تعویض کارتریج لیزری

برای تعویض کارتریج لیزری ابتدا باید دستگاه را روشن کنید و درب پرینتر را باز کنید و پس از آن دکمه ریلیز (release به معنای آزاد شدن کارتریج) را بزنید. به این ترتیب در به سمت جلو باز می‌شود و شما می توانید کارتریج استفاده شده را بیرون آورید. دقت کنید که دکمه‌های آزادسازی در انواع مدل‌های پرینتر متفاوت است. کارتریج را به سمت بالا بکشید تا بتوانید آن را از دستگاه خارج کنید. برای آنکه تونر جدید را استفاده کنید لازم است تا دقت کنید که پلاستیک بسته بندی آن همچنان روی قطعه قرار داشته باشد. همانطور که کارتریج جدید درون بسته بندی پلاستیکی قرار دارد به آهستگی تکانش دهید تا پودر درون آن در کارتریج پخش شود. ممکن است این تونر به مدت طولانی، در جایی مانده باشد که پودر در درام تونر ته ‌نشین میشود. اگر این اتفاق بیفتد، کیفیت خروجی مطلوب نخواهد بود و برای حل این مشکل، می‌توانید به آرامی کارتریج را تکان بدهید و تنها پس از این مرحله می‌توانید آن را از بسته بندی خارج کنید. اگر دقت کنید روی بسته ‌بندی ‌های نو یک نوار رنگی قرار دارد. این نوار رنگی در واقع نوار محافظ بسته‌بندی است و اگر بسته بندی خریداری شما فاقد این نوار بود نشان دهنده کهنگی و کارکرده بودن کارتریج دارد و از خریداری کردن آن خودداری کنید. دقت کنید تا به انتهای بسته دست نزنید، لمس کردن بسته سبب ایجاد لکه می‌شود و هر گونه لکه‌ای باعث پایین آمدن کیفیت چاپ خواهد شد. بسته را به آهستگی در جایش بگذارید و قفل آن را ببندید.

در این مرحله درب پرینتر باید بسته باشد که در این مرحله کار تعویض کارتریج تونر به اتمام رسیده است. حال زمان آن است که مطمئن شوید که کار به درستی انجام گرفته است. برای امتحان یک پرینت بگیرید. معمولا کامپیوتر و دستگاه چاپگر قادر خواهند بود تا کارتریج جدید را شناسایی کنند. اگر اینگونه نبود شما می‌توانید دکمه تایید اوکی را بزنید. حالا باز هم کار را امتحان کنید، یک عکس کامل و یک صفحه از متن کامل را چاپ کنید. اگر کیفیت آن برایتان مطلوب بود، دستگاه برای کار طولانی مدت آماده است.

تعویض کارتریج جوهرافشان
ابتدا دکمه پاور را فشار دهید. در این مرحله دقت کنید تا دستگاه خاموش باشد. درب پرینتر را باز کنید و شروع به کار کنید. دقت کنید، زمانی کارتریج قدیمی را خارج کنید که دقیقا در همان زمان می‌خواهید آن را تعویض نمایید. زیرا در صورتی که زودتر این کار را انجام دهید، نازل‌های هد پرینتر خشک می‌شود. بعد از آن اگر می‌خواهید کارتریج پرینترهای جوهرافشان را تعویض کنید، برای حمل و نقل آسان می‌ بایست از محافظ پرینتر استفاده کنید. برخی از برندها مانند اپسون یا کنون یا برادر ، حساس‌تر هستند و باید دقت کنید تا دچار نشتی نشوند و آسیب نبینند. به هر حال برای تعویض به دلیل تنوع محصول باید حتما به بروشور هر کدام دقت داشته باشید. برخی برندها مانند برند دل ، جنس میکروچیپ از مس است و رنگ آن سبز است که نباید به این قطعه دست بزنید. سومین کار شما روشن کردن پرینتر است. پس از آن صبر کنید تا پرینتر ثابت شود.

در اینجا لازم است که مطمئن شوید رنگی که قرار است جایگزین شود از همان رنگ درون کارتریج باشد. غلظت برخی جوهرها بیش‌تر است و باید برای استفاده ، کارتریج را یکی دو ساعت حرکت ندهید. برای اطمینان از کار پرینتر درب آن را ببیند و بعد امتحان کنید تا مطمئن شوید به درستی کار می‌کند یا خیر.

کارتریج از چه قطعاتی تشکیل شده است؟
به یاد داشته باشید که پرینتر شما چند قطعه اصلی دارد که یکی از آنها کارتریج است. اگر چه این قطعه یکی از قطعات اصلی به شمار می رود، اما یک قطعه کاملا مصرفی است و از اجزای متعددی تشکیل شده است. در ادامه شما را با قطعات اصلی کارتریج آشنا خواهیم کرد:

قطعات کارتریج_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

درام پرینتر یا درام کارتریج چیست؟

درام از اجزای اصلی کارتریج در پرینتر و هم در دستگاه های کپی است. درام کار انتقال تصویر را بر روی کاغذ به عهده دارد و شکل آن شبیه به یک میله‌ی استوانه‌ای بوده و قابلیت رسانایی نور دارد و جنس آن به گونه‌ای است که رسانای الکتریسیته باشد. معمولا برای درام دستگاه کپی از سلنیوم استفاده می‌کنند. درام در کارتریج ها معمولا سطح براقی دارد و در هنگام کار دارای الکتریسته ساکن است. درام علاوه بر رسانایی ، نسبت به نور حساس بوده و این دو خاصیت باعث خواهد شد تا قبل از خواندن تصویر اطلاعات به سطح آن منتقل شود. درام بار الکتریکی مثبت دارد و باعث می‌شود تا بار الکتریکی قسمت هایی را که لیزر مشخص کرده تغییر دهد. در نتیجه نوتر شارژ به این قطعات جذب می‌گردد و سپس سطح کاغذ گرم شده و پودری که از کارتریج روی درام پاشیده شده است آب می‌گردد و روی سطح کاغذ می‌آید. در آخر تونری که به سطح درام چسبیده به واسطه سطح فوم رول وَر می‌آید.

درام کارتریج_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

چند نوع درام وجود دارد؟

نوع درام بستگی به نوع چاپگر دارد. اگر دستگاه های لیزری رنگی را در نظر بگیریم، چهار مدل HP وجود دارد که کارتریج درون دستگاه به شکل چرخشی عمل می‌کند. این چهار مدل عبارتند از 175-177 و 10 25 که در این مدل ها تنها یک درام مرکزی وجود دارد اما در برخی از پرینترها کارتریج به شکل کشویی درون پرینتر تعبیه شده است که روی هر کارتریج یک درام قرار دارد. آن هایی که درام مرکزی دارند هم ارزان‌ترند و هم کوچکتر، فقط سرعت آن کمتر است و تعداد برگه های پرینتر مشکی، در دقیقه 16 عدد، و برای رنگی در هر دقیقه 8 عدد خواهد بود. از تفاوت این دو وابسته بودن همه کیفیت کار به درام مرکزی است. مثلا اگر درام مرکزی آسیب ببیند، کیفیت کار خراب می‌شود اما در نوع دوم، تنها یکی از رنگ ها صدمه می‌بیند و یا تخریب می‌شود.

مگنت پرینتر یا مگنت کارتریج چیست؟
در پرینترهای لیزری قطعه‌ای وجود دارد که به شکل قلم و یا غلطک است. نام آن مگنت رولر و یا غلطک دولپر است و این قطعه در کارتریج پرینتر قرار دارد. مگنت بر سطح مخزن اصلی کارتریج جاسازی شده و زمانی که می‌خواهید کارتریج را شارژ کنید آن را خواهید دید. اگر این غلطک را باز کنید داخلش یک مغزی آهن‌ربایی قرار گرفته که ترکیب خود غلطک فلزی است. این مغزی آهن ربایی ، مانند هر آهن ربای دیگری یک قطب مثبت و یک قطب منفی دارد . کار مگنت این است که پودری را که داخل کارتریج قرار گرفته با چرخشی که انجام می‌دهد بیرون می‌آورد و به سطح انتقال می‌دهد.

مگنت کارتریج_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

انواع مگنت پرینتر

در تمام پرینترها مگنت وجود دارد اما ممکن است ترکیب و یا جنس آن ها تفاوت داشته باشد. به هر حال عملکرد همه آن ها یکی است. پرینترها با برند های مختلفی به بازار عرضه می‌شوند که از معروف ‌ترین آن ها سامسونگ ، کانون و HP است. به طور مثال مگنت در هریک از این سه برند متفاوت از دیگری است. مثلا در مدل های جدید پرینتر سامسونگ، اصلا مغزی آهنربایی وجود ندارد و تنها شبیه یک لوله تو خالی است. در حالی که در پرینترهای شرکت کانون و HP، مگنت درست شبیه به یک لوله فلزی است. در این پرینترها مغزی ثابت و لوله توسط یک چرخدنده می‎‌چرخد.

مگنت کارتریج_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

زمان تعویض مگنت

در کارتریج ، اطراف غلطک مگنت دو عدد بوش پلاستیکی است که در صورت خراب شدن عوض می‌شود. رویه مگنت هم اگر به گونه ‌ای خط و خش پیدا کرده باشد که کاملا تخریب شده و باعث پایین آوردن کیفیت چاپ بشود، باید عوض شود.

زمان تعویض_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

نکات مفید_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.comممکن است که خاصیت آهن‎ربایی قطعه آنقدر پایین آمده باشد که آن هم کیفیت تصویر را پایین بیاورد. در این صورت باز هم نیاز به تعویض وجود دارد. اما اگر بتوان غلطک مگنت را با الکل و پنبه به گونه‌ای تمیز کرد که در کیفیت چاپ تاثیر بدی نگذارد ممکن است مدت زمان بیشتری بتوان از آن استفاده کرد.

توصیه ما این است که تونر درون کارتریج را کمی ضعیف کنید و از آن برای این کار استفاده کنید و یا به انتهای چرخدنده کمی گریس سفید بزنید تا چرخش آن تسهیل شود. این کارها در واقع کمک می‌کند تا مگنت زمان طولانی ‎تری کار کند و از تعویض آن در بازه های زمانی کوتاه‎ جلوگیری شود و در نهایت از نظر اقتصادی به صرفه تر باشد. تمامی این کارها را باید به عنوان سرویس این قطعه در نظر گرفت. مسلما بعد از چند بار سرویس دیگر از مگنت نمی‌توان استفاده کرد و باید آن را تعویض نمود.

فیوزینگ پرینتر چیست؟
از ابزارها و قطعات داخلی پرینتر یکی هم فیوزینگ است. مانند کارتریج این قطعه یکی از مهم ‌ترین اجزای پرینتر است و در پرسه چاپ نقش تعیین کننده‌ای دارد. اگر درباره فیوزینگ پرینتر بیشتر بدانید، این آگاهی سبب می‌شود تا بهتر از این قطعه استفاده کنید. به موقع آن را تعمیر کنید تا از خرابی زودتر آن جلوگیری کرده باشید. کاری که فیوزینگ انجام می‌دهد گرم کردن کاغذ درون پرینتر است.

فیوزینگ کارتریج_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

در توضیح این فرآیند باید بگوییم که طی زمان چاپ ، درام ، تونر را به اندازه لازم بر روی کاغذ می‌ پاشد و در همان زمان فیوزینگ ، کاغذ را حرارت داده و گرم می کند. به این ترتیب در نهایت عکس و یا نوشته روی کاغذ چاپ می‌شود. ممکن است سوال کنید که کاغذ در اثر حرارت چرا آتش نمی‌گیرد و نمی‎سوزد؟ دلیل این امر آن است که فیوزینگ این حرکت را با سرعت زیادی انجام می‌دهد و تنها به اندازه ای کاغذ را گرم می کند که تونر روی آن آب شود. بنابراین درمیابیم نقش فیوزینگ ( حتی بیشتر از کارتریج ) در چاپ پرینتر تا چه اندازه اهمیت دارد. البته کار گرم کردن کاغذ تنها توسط فیوزینگ انجام نمی‎شود و ابزارهای الکتریکی و مکانیکی دیگری که در دستگاه پرینتر تعبیه شده است، به سهولت به گرمایش کمک می‌کند. قطعات تشکیل دهنده فیوزینگ ، یکی پرس رول ، فیوز فیلم و المنت است که باعث گرم شدن می‎شود. همانگونه که گفتیم فیوزینگ پکیجی از قطعات کوچک است که خود به صورت یک قطعه‌ی مستقل عمل می‌کند. برای آنکه کیفیت دستگاه تضمین بشود، هر چند وقت یکبار، قطعاتی را که در درون فیوزینگ قرار دارد، باید تعویض کرد. فیوزینگ به طور کلی از دو قطعه اصلی تشکیل شده است. یکی لامپ تخلیه و دیگری رول های گرمایی. بر روی رول های گرمایی پوشش نچسبی قرار می‌گیرد که اگر این پوشش نچسب وجود نداشته باشد، تونر و کاغذ در زمان رد شدن از پرینتر ، به آن می‌چسبند. قطعات موجود در غلطک ، از جمله دو غلطک که نامشان رول گرمایی است، کار چاپ را به پایان می‌برند. کار یکی از غلطک ها این است که خاصیت گرمایی دارد و غلطک دومی کار منسجم کردن تونر و چسباندن آن بر روی کاغذ را عهده دار است.

لامپ تخلیه چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟
به لامپ تخلیه ، لامپ کوارتز می‌گویند. این لامپ یک لامپ خمیده است که نور ماورا بنفش دارد و در داخل این لامپ بخار جیوه موجود است. این لامپ درون غلطک ها جا دارد و کارش کمک به حرارت دهی است. در مجموع می‌توان گفت که کار درست شدن یک تصویر بر روی کاغذ در پرینترها با حرکات فیوزینگ به انجام می‌رسد. اگرچه سایر قطعات و به خصوص درام ، در تشکیل تصویر نقش کمی دارند، اما خروجی نهایی، مدیون فیوزینگ است. حال که وجود و کار فیوزینگ در تشکیل تصویر با کیفیت، به این اندازه موثر است، باید به صورت مستمر در حفظ و نگهداری آن اقدام کرد. همانطور که دیده شد، کار مداوم پرینتر و فشار و گرمایی که در اثر کار زیاد چاپ بر روی این قطعه انجام می‎شود، سبب می‌شود تا فیوزینگ در معرض فرسودگی قرار گیرد. پس به طور مرتب باید تمیز شود و در صورت فرسودگی کامل آن را تعویض کنید.

چند نکته برای محافظت از فیوزینگ
نگذارید تا پودر تونر کارتریج و اختلاط آن با گرد و غبار، به دستگاه پرینتر آسیب بزند. نشانه آن این است که اگر این تجمع صورت گیرد، خط و خطوطی بر روی سطح فیوز به وجود می‌اید و این خط و خطوط عینا به خروجی چاپ منتقل می‎شود.

جوان خوش تیپ و خندان در برابر دیوار سفید_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

واقعیت این است که در اثر کار زیاد و فرسایش، نهایتا این اتفاق خواهد افتاد اما در صورتی که این قطعه به صورت دوره‌ای سرویس و تمیز شود، می‌توان عمر مفید آن را بیشتر کرد. دیگر آنکه بعد از ساعت ها استفاده اجازه بدهید دستگاه کاملا خنک شود. غیر از تمیز کردن غلطک و فیوز توصیه می‌شود که برای محافظت هر چه بیشتر از پرینتر ، هیچ گاه آن را به طور مشترک در یک محافظ به برق وصل نکنید. هر پرینتر را فقط به یک پریز بزنید.

تفاوت کارتریج اورجینال با طرح

نکته اول اینکه به هر حال کارتریج قابل شارژ هم به مرور زمان خاصیت و کیفیت خود را از دست می‌دهد و باید تعویض شود. بنابراین تصور اینکه نوع فابریک قابل شارژ همیشگی است و نیازی به تعویض ندارد تصور درستی نیست.

عروسک های پارچه ای و یک عروسک آبی_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

حالا اگر مجبور به تعویض شدید، بهتر است از کارتریج‌ های اورجینال استفاده کنید. بسیاری از کاربران دلیل این کار را نمی‌دانند. علت اصرار بر اورجینال بودن قطعه تضمین کیفیت کار آن است. چگونگی تشخیص کارتریج اصل و طرح در تولید آن هاست. کارتریج اصل را کارخانه های سازنده تولید می‌کنند و مارک و آرم آن‎ها نشان می‌دهد که کالا اورجینال و متعلق به آن کارخانه است اما کارتریج های طرح تولیدات کارخانه های اصلی پرینتر نیست. برای خرید کارتریج در درجه اول به سراغ کارتریج اصل بروید که مسلما از قیمت بالاتر و البته کیفیت متفاوتی برخوردار است. در صورتی که کارتریج اورجینال را در دسترس نداشتید، به خصوص در این شرایط اقتصادی خاص که واردات اورجینال مستلزم شرایط ویژه‌ای است، می‌توانید به انواع غیر اورجینال کارتریج هم فکر کنید. واقعیت این است که در حال حاضر این قطعه به اشکال و کیفیت های گوناگون در بازار وجود دارد و قطعات غیر اورجینال هم از لحاظ کیفی درجه بندی دارند (درجه 1، 2 و 3) هر کدام از آنها کیفیت خاص خود را دارند. به عنوان مثال کیفیت کارتریج‌ های درجه 1 ، تقریبا تفاوتی با مدل اورجینال آن ندارد. خرید این قطعه به لحاظ اقتصادی هم به صرفه است و هم با خرید آن از محصول با کیفیتی استفاده کردید.

درجه 2 کارتریج نوع متوسط این محصول است و ارزان‌تر است و سرعت و ظرفیت کمتری از کارتریج درجه 1 دارد. امکان صدمه به دستگاه هم با استفاده از آن منتفی نیست. کارتریج های درجه 3 اما کاملا بی کیفیت هستند. به دلیل اینکه از کارتریج هایی هستند که یک بار مصرف شده، تمیز و به اصطلاح بازسازی و رنگ می‌شود و به مشتری ارائه می‌گردد و کیفیت چندانی ندارد و به دستگاه صدمه می‌زند و برای چاپ دم دستی و کم اهمیت به کار می‌رود.

تشخیص کارتریج طرح و اصل

بر روی جعبه های کارتریج اصل، هولوگرام شرکت مربوطه حک شده است. این هولوگرام به گونه‌ای طراحی شده که شما می‌توانید آن را کاملا سالم و دست نخورده از سطح جعبه جدا کنید زیرا در چاپ آن فناوری خاصی لحاظ شده است. در قطعه طرح، زمانی که می‌خواهید آن را از جعبه جدا کنید، سالم کنده نمی‌شود و خدشه دار می‎‌گردد. دیگر اینکه باید برای تشخیص به تاریخ تولید هم دقت داشته باشید؛ معمولا این مورد در پشت جعبه های کارتریج نوشته می‌شود.

استیکر خلاقانه ی اصل و کپی _ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

هر بار یک پیام هشدار بر روی کامپیوتر شما ظاهر می شود و شما می دانید که تونر چاپگر شما کم است، شما باید از داشتن چیپ تونر لیزری

خوشحال باشید. . این تراشه ها، که به نام های چیپ چاپگر یا جوهر نیز نامیده می شوند، توسط پرینترها برای نظارت بر ذخایر و سطوح کارتریج

تونر موجود شما استفاده می شود. آنها با رایانه خود ارتباط برقرار می کنند تا زمانی که سطوح خاصی رفع می شوند یا

در صورت بروز هرگونه مشکل دیگر هشدار داده شوند.

 

چیپ کارتریج 85A اچ پی cartridge laserjet HP 85a chip

چگونه کار می کنند؟

چیپست های تونر با نظارت بر میزان قطرات کارتریج خود، یا تعداد قطرات جوهر که تا کنون در هنگام چاپ استفاده می شود، سطوح را

می خوانند. چیپست برای طرح های خاص تونر برنامه ریزی شده است و هشدارهایی را ارائه می دهد و هنگامی که تعداد مشخصی از قطرات

مورد استفاده قرار می گیرد، چاپ می شود. متأسفانه این بدان معنی است که کارتریج هایی که شما شارژ می کنید،اگر چیپست ریست نشود

به شما می گوید که کارتریج پر است.

شارژ کارتریج و جایگزینی

چیپ های تونر سبب برخی اختلاف نظرها شده اند زیرا سبب سختی کار در شارژ کارتریج پرینتر  می شوند. پس از شارژ کردن یک کارتریج، باید

چاپگر مجددا تنظیم یا جایگزین کنید تا چاپگر شما اجازه چاپ را بدهد. هنگام تعویض یک کارتریج مصرف شده با دیگری، برخی از چیپ های

هوشمند هشدارمی دهند که این کارتریج ها به چاپگر شما آسیب می رسانند. در حالی که شواهد کمی در مورد آسیب وجود دارد، چیپ این

پیغام ثبت خواهد کرد که این پیام فرستاده شده است، که ممکن است ضمانت نامه تولید کننده را لغو کند.

ریست یا تعویض چیپ؟

بسته به مدل چاپگر شما، چیپ های های هوشمند در کارتریج تونر شما ممکن است نتوانند تنظیم مجدد شوند. برخی از  چیپ ها سطوح تونر

پا به صورت دائمی در حافظه ذخیره می کنند و اجازه نمی دهند که این حافظه دسترسی پیدا کند. اگر این نوع تراشه درتونر شما باشد، هنگام

پر کردن کارتریج خود، باید تراشه را تعویض کنید. تراشه های دیگر را می توان با یک resetter، یک ابزار پلاستیکی کوچک که به صورت فیزیکی با

تراشه کارتریج متصل می شود، بازنشانی می کند و به تراشه می گوید تعداد قطره های صرف شده را به صفر برساند.

resetter
                           resetter

مشکلات
بسیاری از مشتریان مسائلی را با کارتریج های تونر گزارش می کنند که توسط چیپ های هوشمند یا تراشه ها به رسمیت شناخته نمی شوند

و گفته می شود که تونر آنها خالی است، زمانی که کارتریج هنوز دارای تونر است. برای جلوگیری از این مشکلات، همیشه هنگام چاپ هر گونه

تعمیر و نگهداری یا تعویض کارتریج، باید چاپگر خود را خاموش کنید. اتصالات بد یا نصب نادرست از کارتریج های جدید می تواند بسیاری از این

خطاها را ایجاد کند. نصب مجدد کارتریج و پیروی از دستورالعمل های سازنده خود را با خاموش شدن برخی از مسائل را حل کند.

**در ویدیو زیر می توانید نحوه تعویض چیپ کارتریج اچ پی را مشاهده کنید:

الو کارتریج فروشنده انواع کارتریج‌های جوهر افشان و تونر لیزری اورجینال و فابریک، هد پلاتر و کارتریج پلاتر،انواع چیپ کارتریج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *