مشکل پرینت نگرفتن پرینتر و راه حل های آن

مشکل پرینت نگرفتن پرینتر و راه حل های آن

یکی از مشکلات رایج در هنگام کار با پرینتر پرینت نگرفتن دستگاه است که اغلب کاربران را دچار سردرگمی می‌کند. معمولا به‌دلیل عدم نصب درست، ایجاد اختلال در بخش‌های سخت‌افزاری دستگاه، مشکل در کابل اتصال و یا حتی وجود اختلال در شبکه وایرلس ممکن است با این اخطار مواجه شوید. در صورت وجود هر کدام از مشکلات ذکر شده دستگاه بدون هیچ عکس‌العملی دستور چاپ روی برگه را اجرا نمی‌کند. بسیاری از کاربران تصور می‌کنند که شاید این مشکل از سمت رایانه به وجود آمده است و سعی در تغییر تنظیمات آن دارند اما در صورت عدم رفع مشکل کلافه می‌شوند. پرینت نگرفتن پرینتر به دلایل مختلف ممکن است ایجاد شده باشد که در ادامه بیشتر با آن‌ها و روش‌های رفع این مشکلات آشنا خواهید شد؛ بنابراین تا پایان همراه ما بمانید.

رفع مشکل پرینت نگرفتن چاپگر

مشکل عدم اجرای دستور پرینت توسط چاپگر یکی از رایج‌ترین چالش‌های استفاده از پرینتر محسوب می‌شود که هر کاربر حداقل یک بار آن را تجربه کرده است.  اما در هنگام مواجهه با این مشکل چه باید کرد؟ در ادامه با راه‌کارهای ساده اما رایج جهت رفع این مشکل آشنا خواهید شد:

چک کنید که آیا پرینتر روشن است؟

شاید عجیب باشد اما یکی از اولین دلایل پرینت نگرفتن دستگاه روشن نبودن آن است. قبل از اینکه دستور مورد نظر خود را اجرا کنید حتما یک بار دستگاه را بررسی و از روشن بودن آن مطمئن شوید.

بررسی کابل و اتصالات پرینتر

یکی از مهم‌ترین قطعات سخت افزاری پرینتر، کابل آن است که نقش پررنگی در کارکرد صحیح این دستگاه دارد. مراقبت روزانه و صحیح از کابل را فراموش نکنید؛ چراکه ایجاد هرگونه خط و خش روی آن یا شکستگی و کج شدن درگاه‌های USB مانع عملکرد صحیح پرینتر خواهد شد. پس در صورت عدم اجرای دستور پرینت حتما کابل آن را خارج و دوباره وصل کنید؛ چنانچه دستور چاپ انجام نشد باید اتصال پرینتر به کامپیوتر خود را بررسی کنید. ممکن است پرینتر توسط کامپیوتر شناسایی نشود؛ بنابراین از نصب بودن پرینتر روی رایانه خود مطمئن شوید.

چک کردن درایور پرینتر

می‌دانید که درایور پرینتر حکم مهره اصلی برنامه را دارد و اغلب مشکلات نرم‌افزاری از این بخش ناشی می‌شود. در صورت بررسی موارد ذکر شده و اطمینان خاطر از عدم وجود مشکل در بخش‌‌های مورد نظر باید درایور چاپگر را بررسی کنید. از مشکلات اصلی و مهمی که موجب عدم پرینت گرفتن چاپگر می‌شوند و اغلب از نگاه‌ها دور می‌مانند، نصب غلط، آپدیت نبودن یا از بین رفتن فایل‌های مربوط به درایور است که مانع کارکرد صحیح آن می‌شوند. بنابراین باید درایور پرینتر را طی مراحل زیر بررسی کرد:

 • وارد بخش تنظیمات و کنترل پنل(Control Panel) شوید و گرینه Device and Printers را انتخاب کنید.
 • در این بخش لیست درایور تمام نرم افزارهایی نمایش داده می‌شود که نصب شده و قابل اجرا هستند.
 • در لیست مذکور چاپگر خود را پیدا کنید.
 • کابل یو اس پی چاپگر را از رایانه خود جدا و چند ثانیه صبر کنید.
 • درصورتی‌که آیکون چاپگر شما به‌صورت کم رنگ یا به حالت فریز شده نشان داده شد به معنی نصب درست درایور آن است و نیازی به حذف آن نیست.
 • با اتصال دوباره کابل چاپگر آیکن آن را از حالت کم رنگ خارج کنید.

ذکر این نکته واجب است که در صورت نصب درایور اصلی و اورجینال چاپگر روی کامپیوتر خود نرم‌افزارهای جانبی دیگری نصب می‌شوند که وجود هرگونه مشکل در دستگاه را به شما نشان خواهند داد.

بررسی کارتریج

رفع مشکل پرینت نگرفتن چاپگر : بررسی کارتریج

گاهی خشک شدن جوهر یا تمام شدن کارتریج اصلی‌ترین دلیل عدم چاپ دستورات توسط چاپگر است. جهت جلوگیری از ایجاد این مشکل بهتر است هر چند وقت یکبار کارتریج دستگاه را بررسی و از تازه بودن جوهر مطمئن شوید. در صورتی‌که با نحوه شارژ کارتریج و جوهر دستگاه آشنایی ندارید توصیه می‌شود تا حتما این کار را به فردی ماهر و متخصص بسپارید.

چک کردن کاغذها

چنانچه پرینتر دستورات لازم را روی کاغذ اجرا نکرد و با بررسی سایر موارد و از سالم بودن پرینتر مطمن شدید، احتمال وجود مشکل از ناحیه کاغذ شما وجود دارد. با بررسی کاغذهای قرار داده در دستگاه از قرار‌گیری درست و عدم وجود هرگونه گیره و سوزن روی آن‌ها مطمئن شوید. حتما این نکته مهم را در نظر داشته باشید که قرار گرفتن کاغذ در مکانی مرطوب کیفیت آن و همین‌طور سلامت چاپگر را به خطر خواهد انداخت؛ بنابراین کاغذهای خود را در مکانی خشک نگهداری کنید. علاوه‌بر موارد گفته شده سعی کنید از قرار دادن حجم بسیار زیاد کاغذ در دستگاه اجتناب کنید؛ چراکه خطر چسبیدن آن‌ها به هم و ایجاد مشکل در پرینتر وجود دارد.

وضعیت کاری یا Ready بودن چاپگر

در پرینتری که هیچ مشکل و نقصی ندارد علامت Ready روی صفحه نمایش آن نشان داده می‌شود. در‌صورتی‌که پرینتر صفحه نمایش نداشته باشد روشن بودن چراغ سبز در میان چراغ‌های LED نشان‌دهنده سالم بودن دستگاه است. اما اگر چراغ نارنجی چشمک‌زن روشن بود نشان‌‌دهنده وجود اخطار در دستگاه است که باید حتما مورد بررسی قرار گیرد.

پاک کردن حافظه پرینتر

یکی از دلایل پرینت نگرفتن دستگاه پر شدن حافظه موقت آن است که باید در بازه‌‌های زمانی کوتاه‌مدت پاک شوند. دستورات داده شده به پرینتر در حافظه موقت دستگاه قرار می‌گیرند و حجم محدود و مشخصی دارند که در زمان پر شدن مانع دریافت دستور جدید خواهد شد. برای پاک کردن حافظه پرینتر باید مراحل زیر را دنبال کرد:

 • با ورود به کنترل پنل وارد قسمت Device and Printer شوید.
 • روی آیکون مربوط به پرینتر راست کلیک و گزینه see what’s printing را که در این قسمت دیده می‌شود انتخاب کنید.
 • در منوی پرینتر باید گزینه‌ای را انتخاب کنید که به‌صورت Cancel all documents نشان داده شده است که به پاک شدن فایل‌های اضافی داخل حافظه پرینتر منجر می‌شود.

پر شدن فضای درایو کامپیوتر

رفع مشکل پرینت نگرفتن چاپگر : پر شدن فضای درایو کامپیوتر

در‌صورت پر بودن دیسک درایو پرینتر ممکن است با خطای Low disc space مواجه شوید. می‌دانید که دستورات داده شده به پرینتر در درایو آن ذخیره می‌شوند که این کار موجب پر شدن حجم فایل درایو دستگاه می‌شود. اگر دیسک درایو پرنیتر پر شود پرینت انجام نمی‌شود و با نشان دادن اخطار مورد نظر کاربر را به خالی کردن فضای پر شده درایو راهنمایی می‌کند. چنانچه پس از حل این مشکل همچنان با اخطار عدم اجرای دستگاه روبه‌رو شدید، بهتر است پرینتر خود را روی کامپیوتر دیگری نصب و اجرای دستورات را توسط آن امتحان کنید تا در صورت تکرار خطا با فردی حرفه‌ای در این زمینه تماس بگیرید.

پرینت نگرفتن فایل پی دی اف یا ورد

وقتی قصد دارید تا یک فایل ورد یا پی دی اف را پرینت بگیرید تمام دستگاه‌ها و پرینترهای مرتبط به کامپیوتر نشان داده می‌شوند. ممکن است اصلی‌ترین دلیل عدم پرینت دستگاه انتخاب پرینتر اشتباه باشد که اخطار عدم پرینت را به شما نشان می‌دهد؛ بنابراین در انتخاب خود دقت کنید.

ریپورت گرفتن از چاپگر

بهتر است از پرینتر خود تست بگیرید تا مطمئن شوید که مشکلی ندارد. برای این‌کار باید وارد بخش تنظیمات دستگاه شوید و در منوی آن گزینه Report را انتخاب کنید تا از دستگاه شما گزارش بگیرید. در پرینترهایی که پنل آن‌ها نه به صورت نمایشی بلکه از نوع کلیدی است باید علامت کاغذ یا دکمه سبز را فشار داد.

وارسی پرینت اسپولر

سرویسی که جهت مدیریت فایل‌ها به پرینتر یا پرینت سرور متصل است و دسترسی چندین کاربر به چاپگر را فراهم می‌کند به‌عنوان پرینت اسپولر شناخته می‌شود. این سرویس امکان اولویت‌بندی، حذف یا کنسل کردن دستورهای چاپ را به‌کاربر می‌دهد تا کنترل بیشتری روی چاپ خود داشته باشد. از کار افتادن این سرویس از اصلی‌ترین دلایل پرینت نگرفتن دستگاه شماست که مراحل زیر کمک می‌کنند تا این مشکل را حل کنید:

 • همزمان کلیدهای ترکیبی ویندوز و R را بگیرید.
 • در پنجره‌ای که باز شده است عبارت «Services.msc» را تایپ نمایید تا پنجره‌ای دیگر باز شود که تمام سرویس‌های ویندوز را به شما نشان می‌دهد.
 • در صفحه جدید پرینت اسپولر را پیدا و روی آن کلیک کنید.
 • دو گزینه Stop و Start را خواهید دید که در صورت غیرفعال شدن این سرویس می‌توان گزینهstart را دوباره فعال کرد.

سخن پایانی

همان‌طور که ذکر شد در هنگام استفاده از پرینتر ممکن است دچار مشکلات متعددی شد که هر کدام راه‌چاره‌ای دارند. یکی از این مشکلات پرینت نگرفتن دستگاه است که بسیاری از کاربران را کلافه می‌کند. در بسیاری از موارد با کمی آگاهی از نحوه تنظیمات دستگاه می‌توان مشکل مورد نظر را رفع کرد؛ البته این نکته را نباید فراموش کرد که گاهی دلایل سخت‌افزاری هم عامل عدم پرینت دستگاه محسوب می‌شوند. راه‌کارهای ارائه شده در این مقاله به شما کمک می‌کنند تا به‌راحتی و در فرصت زمانی کوتاه مشکل مورد نظر را حل کنید. در‌صورتی‌که با نحوه رفع مشکل آشنایی ندارید توصیه می‌شود تا حتما آن را به فردی متخصص بسپارید.

به این مقاله امتیاز دهید post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره فوری