تانک جوهر چیست و چه کاربردی دارد؟

تانک جوهر چیست و چه کاربردهایی دارد؟

هنگام خرید پرینتر جوهر افشان دو انتخاب دارید: پرینتر با کارتریج جوهر و پرینتر با تانک جوهر. در این مقاله به معرفی تانک جوهر می پردازیم و تفاوت های آن را با کارتریج جوهر بیان می کنیم. همچنین مزایا و معایب تانک جوهر را بررسی می کنیم تا بتوانید انتخاب آگاهانه و بهتری داشته باشید.

تانک جوهر چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

تانک (مخزن) جوهر جایگزینی ارزان قیمت برای کارتریج پرینترهای جوهر افشان است. این مخازن جوهر به راحتی قابل شارژ کردن هستند.

مخازن جوهر شامل تعدادی مخزن رنگی مجزا و یک مخزن رنگ مشکی می باشند. این قطعات هد ندارند و با لوله هایی ظریف به هد پرینتر وصل می شوند.

گنجایش هر تانک حدود 80 تا 100 میلی لیتر است. در صورتی که تانک جوهر شما چهار مخزنه باشد ظرفیت آن حدود 400 میلی لیتر خواهد بود که با آن می توانید بین 3 تا 5 هزار برگ پرینت بگیرید. این میزان در صورتی است که برگه های مورد نظر شما A4 باشد و حدود 5 درصد کاغذ برای چاپ باشد.

اتصال مخازن جوهر با لوله هایی ظریف به هدهای پرینتر

این محصول مصرفی در مدل ها و اشکال مختلف تولید می شود که البته تمامی آنها ساختار مشابهی دارند.

به تانک جوهر به اشتباه، کارتریج دائمی هم می گویند. معمولا این محصول برای پرینتر های جوهر افشان از برند های “اپسون“، “کانن” و همچنین برخی از پرینتر های “اچ پی” ساخته می شود.

مزایای استفاده از تانک جوهر

 • اولین مورد مهم صرفه جویی در هزینه هاست. استفاده از مخزن جوهر، هزینه پایین تری نسبت به کارتریج دارد. بعد از اتمام مواد درون کارتریج باید آن را تعویض کرد. اما به دلیل قیمت بالای این قطعه، بیشتر افراد آن را شارژ می کنند که باز هم هزینه هایی دارد. اما تانک جوهر به گونه ای طراحی شده است که میتوان بعد از اتمام جوهر، مخازن آن را دوباره پر کرد.

البته هزینه ی اولیه تهیه ی کارتریج نسبت به مخزن جوهر کم تر است، اما استفاده از مخزن در درازمدت، صرفه اقتصادی بیشتری دارد.

 • نکته بعدی این که در تانکرهای جوهر از لوله هایی که با هوا پر شده اند استفاده می شود. این ویژگی، مانع از خشک شدن جوهر شده و می توان آن را به عنوان یکی از مزایای استفاده از مخزن جوهر دانست. این در حالی است که کارتریج، دارای هد داخلی است و جوهر آن در جعبه هایی کوچک ذخیره می شود. کارتریج پرینتر جوهر افشان، در صورت استفاده نکردن از پرینتر برای مدت طولانی، خشک می شود.
 • مزیت دیگر بیشتر بودن ظرفیت تانک جوهر از کارتریج است. پس دیرتر نیاز به شارژ کردن آن پیدا می کنید.  در نتیجه افزایش ظرفیت و سرعت چاپ را بدون تعویض مکرر کارتریج شاهد خواهید بود.
 • همچنین تانکرهای جوهر، تنوع رنگ بیشتری دارند.

تنوع رنگ بالا در تانک های جوهر

معایب استفاده از تانک جوهر

به طور کلی مزایای استفاده از مخزن جوهر نسبت به معایب آن بسیار بیشتر است. اما آگاهی از معایب آن ها پیش از خرید این وسیله لازم است. در ادامه به مهم ترین نقاط ضعف استفاده از تانکر جوهر اشاره می کنیم:

 • پر کردن مخزن ها در ابتدا کار ساده ای نیست. شما باید حداقل چند بار این کار را انجام دهید تا به آن مسلط شوید. از این رو ممکن است در دفعات اول، اشتباهاتی داشته باشید و باعث هدررفتن جوهر شوید.
 • هزینه ی اولیه تانک جوهر نسبت به کارتریج بیشتر است.
 • ممکن است همه ی پرینترها قابلیت استفاده از مخزن جوهر را نداشته باشند. در صورت عدم اطمینان از این موضوع می توانید راهنمای دستگاه خود را مطالعه کنید. همچنین میتوانید مدل دستگاه خود را در گوگل سرچ کنید تا مطمئن شوید که آیا با تانکر جوهر کار می کند یا خیر.

 

نکات مهم در هنگام استفاده از تانک جوهر

 • از جوهرهای با کیفیت برای پرکردن تانک جوهرها (Continuos Ink Supply System) استفاده کنید. در غیر این صورت پرینتر شما آسیب می بیند.
 •  مخازن جوهر دقیقا باید هم سطح پرینتر و نه بالاتر یا پایین تر قرار گیرند.
 • هنگام پرکردن مخزن، درپوش بزرگ را باز کرده و مخزن را پر کنید. اگر تانک جوهر دو درپوش داشت، برای پر کردن تانک، درپوش بزرگ را باز کنید و درپوش کوچک را بسته نگه دارید. ولی موقع استفاده از پرینتر باید برعکس عمل کنید. یعنی باید درپوش کوچک را باز کرده و درپوش بزرگ را بسته نگه دارید.
 • اگر در یک نوبت به تعداد زیادی پرینت بگیرید، احتمال دارد هد پرینتر مسدود شود. در این حالت پرینتر اعلام خطا می کند.
 • مخازن جوهر طوری طراحی شده اند که به راحتی می توان آنها را پر (شارژ) کرد. ولی برای اطلاع پیدا کردن از اینکه مخازن خالی شده است نباید منتظر پیام دستگاه باشید. بلکه همیشه باید خودتان میزان جوهر تانک ها را چک کنید و قبل از خالی شدن آنها، اقدام به شارژ کنید. اگر مخازن خالی بمانند، لوله های باریک متصل به هد پر از هوا خواهند شد. در صورت ورود هوا به هد پرینتر، ممکن است دستگاه آسیب ببیند. بنابراین بررسی مداوم و چک کردن مخازن ضرورت زیادی دارد.
 • بسته به ظرفیت پرینترتان، بعد از چاپ 50 الی 150 صفحه، چراغ‌ های B و C روشن خواهند شد و در صفحه‌ی نمایش، هشدار اتمام جوهر را مشاهده خواهید کرد (در صورتی که جوهر مخازن هنوز تمام نشده است). دکمه‌ی قرمز پرینتر (مثلث برعکس)  را 10 ثانیه فشرده و نگه دارید. پس از آن حتی اگر چراغ‌ های B و C روشن هم بمانند، پرینتر مجدداً شروع به پرینت گرفتن خواهد کرد.

 

شارژ تانک های جوهر
 

در ویدیوی زیر می توانید نحوه ی پرکردن (شارژ) مخازن جوهر را بیاموزید:

 

 

نتیجه گیری

در این مقاله توضیحاتی در مورد تانک جوهر ارائه دادیم. همچنین سعی کردیم تمام ویژگی ها و نکات لازم را در مورد آن بیان کرده و با کارتریج مقایسه کنیم. بنابراین شما راحت تر می توانید در مورد انتخاب کارتریج یا مخزن جوهر تصمیم بگیرید.

با این حال به شما توصیه می کنیم که اگر پرینتر ابزار کار روزانه ی شماست و هر روز تعداد چاپ بالایی دارید، مخزن جوهر انتخاب بهتری است. اما اگر پرینتر شما کم کار میکند، کارتریج نیز برای نیاز آن کافی است. البته بلا استفاده ماندن کارتریج باعث خشک شدن جوهر آن میشود. اگر این مشکل برای شما جدی است، میتوانید با استفاده از تانک جوهر تا حدی آن را از بین ببرید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره فوری