چیپست کارتریج چیست؟

چیپست کارتریج تونر چیست

قبل از اینکه اختصاصا به معرفی چیپست کارتریج تونر بپردازیم لازم است بدانیم که پیام های هشدار مبنی بر کم شدن تونر چاپگر ، که بر روی رایانه مشاهده میکنیم ، به خاطر وجود چیپست کارتریج میباشد. درحال حاضر چاپگر یا دستگاه کپی لیزری معمولاً از تراشه تونر ( چیپست یا چیپ ) برای نظارت و شمارش تعداد صفحات چاپ شده استفاده می کنند چرا که کارتریج های تونر با بازده تعداد صفحات خاص و معینی طراحی شده اند.

 

تراشه یا چیپ کارتریج

 

معرفی چیپست یا چیپ کارتریج

چیپست یا چیپ کارتریج ، تراشه ای هوشمند از جنس سیلیکون است که در کارتریج تعبیه شده و نظارت بر ذخیره ی تونر کارتریج (و یا شمارش تعداد چاپ) را به عهده دارد و هنگامی که میزان تونر کارتریج به سطح خاصی برسد یا اینکه تعداد چاپ توسط کارتریج به حداکثر مقدار مجاز و تعیین شده برسد و یا در صورت بروز هر مشکل دیگری با ارتباط با کامپیوتر و چاپگر پیام های هشدار لازم را ارائه میدهد و از شارژ مجدد کارتریج جلوگیری کند.

ویژگی های چیپ کارتریج

 • تراشه تونر از طریق تماس مستقیم یا RF (فرکانس رادیویی) با دستگاه ارتباط برقرار می کنند.
 • روی یک برد مدار کوچک نصب می شوند.
 • حافظه ای برای ذخیره اطلاعات دارند.
 • حاوی یک پردازنده برای ارائه پاسخ های صحیح می باشند.
 • اطلاعات خاص کارتریج در آن ذخیره میشود ، بنابراین چاپگر میداند که کارتریج صحیح نصب شده است یا نه ؟
 • بازده کارتریج را فهرست می کند.

 

عملکرد چیپست کارتریج

 

چگونگی عملکرد چیپست کارتریج تونر

در واقع این تراشه ها  با دانستن تعداد قطرات جوهری که تا کنون برای چاپ استفاده شده میتواند سطح تونر موجود را تشخیص دهد و پس از استفاده تعداد معینی از قطرات ،  اخطار لازم را صادر کند و چاپ را متوقف میکند.تراشه ، نوع کارتریج تونر، شماره قطعه کارتریج تونر، عملکرد، مقدار و اطلاعات منطقه را ذخیره می کند و طبق درخواست چاپگر آنها را برمی گرداند.

نکاتی در مورد عملکرد چیپ کارتریج تونر

 1. ذخیره جزئیات کارتریج تونر از جمله شناسایی مدل های کارتریج تونر را به عهده دارد.
 2. شمارش و ضبط تعداد صفحات چاپ شده ، حجم پودر تونر و نرخ پوشش چاپ (بر اساس پیکسل ها) توسط چاپگر جمع آوری می شود، به تراشه تونر بازگردانده می شود و سپس توسط واحد ذخیره سازی تراشه تونر ذخیره می شود. اطلاعات جمع آوری شده توسط چاپگر غیرقابل بازیابی است.
 3. برخی از تولیدکنندگان چاپگر کدهای تراشه های مختلفی را طراحی می کنند، به این معنی که تراشه تونر با کارتریج ها و پرینترهای مختلف تونر سازگار نیست. کارتریج تونر فقط می تواند با تراشه تونر مناسب کار کند.
 4. مجوز چاپگر و کارتریج تونر را تأیید کنید. تراشه تونر باید از رمزگذاری صحیح استفاده کند و در مدت زمان مشخص شده به درخواست چاپگر پاسخ دهد.
 5. اطلاعات پودر تونر را با توجه به الزامات چاپگر مدیریت کنید. چاپگر حجم پودر تونر باقی مانده را تعیین می کند و اطلاعات را در تراشه تونر می نویسد. هنگامی که چاپگر به اطلاعات نیاز دارد، تراشه تونر آن را به چاپگر باز می‌فرستد.
 6. تراشه‌های تونر به نوعی مانع شارژ مجدد کارتریج‌های تونر هستند. چاپگر شما تنها در صورت ریست یا تعویض تراشه تونر ،  به شما امکان می‌دهد با یک کارتریج تونر سازگار دوباره پر شده یا جدید چاپ کنید.

 

معایب چیپ کارتریج

 1. تراشه کارتریج تونر نمیتواند کار چاپگر را هنگامی که به مقادیر خاصی از چاپ برسد متوقف کند. خود تراشه توانایی محاسبه اطلاعات داخلی کارتریج های تونر را ندارد.
 2. خود تراشه نمی تواند میزان چاپ تونر چاپگر لیزری را کنترل کند.
 3. تراشه قادر به کنترل مصرف پودر کربن نیست.
 4. اگر کارتریج را با کارتریج شخص ثالث دیگری جایگزین کنید احتمالا تراشه ی هوشمند هشدار خواهد داد که این کارتریج موجب آسیب چاپگر شما خواهد شد و این پیام را ثبت کرده که به احتمال زیاد موجب باطل شدن ضمانت سازنده میشود.

 

ریست تراشه

 

ریست چیپست و تعویض آن

اگر کارتریج تونر شما به اتمام رسید و شما کارتریج را دوباره پر کردید،  باید تراشه را ریست یا جایگزین کنید تا چاپگر به شما اجازه چاپ دهد. اینکه بتوانید تراشه هوشمند موجود در کارتریج تونر خود را ریست کنید یا نه ، به مدل چاپگر شما بستگی دارد.

 

تعویض چیپ کارتریج

در برخی از مدل های چاپگر، تراشه های تونر کارتریج ، قابل تنظیم مجدد یا ریست نیستند زیرا آنها سطوح تونر را به طور دائم در حافظه ذخیره می کنند و اجازه دسترسی به این حافظه را نمی دهند. اگر این نوع تراشه در کارتریج تونر شما وجود دارد، هنگام پر کردن کارتریج خود باید تراشه را تعویض یا جایگزین کنید. زیرا امکان ریست کردن وجود ندارد.

در این جا فیلمی کوتاه از نحوه تعویض یا جایگزین کردن تراشه برای کارتریج تونر HP 414A/X (با چسب شفاف) ، را برای شما ارائه میدهیم :

 

ریست چیپ کارتریج

به جز چیپست هایی که قابل ریست نیستند، چیپ های دیگر را میتوان با ریست کردن یا تنظیم مجدد ، تعداد قطرات مصرف شده ی آنها را به صفر بر گرداند. این کار توسط یک ابزار پلاستیکی کوچک به نام  “ریستتر” Resetter  انجام میشود. در واقع ریستتر با چندین پین برای اتصال ، به طور فیزیکی به تراشه کارتریج متصل می‌شود و به تراشه تونر می‌گوید شمارنده خود را به صفر برگرداند .

 

فیلمی کوتاه در مورد نحوه استفاده از چیپ ریستتر برای ریست (تنظیم مجدد) تراشه کارتریج در چاپگر اپسون را در زیر موجود است.

 

 

Resetter فقط می تواند تراشه های تونر اصلی را بازنشانی کند، اما سازندگان تجهیزات اصلی ممکن است به طور مداوم سیستم عامل را ارتقا دهند. بنابراین، در صورت ارتقاء سیستم عامل، تراشه تونر با تنظیم مجدد نمی تواند کار کند. ما تراشه‌های تونر سازگار جدید را توصیه می‌کنیم که با جدیدترین سیستم‌افزار ارتقا می‌یابند و همیشه می‌توانند به خوبی کار کنند.

 

انواع چیپست کارتریج

انواع چیپست ها را می توان به سه دسته تقسیم نمود. چیپست های کارتریج رنگی ، جیپست کاتریج سیاه و سفید ، چیپست های کارتریج درام.

چیپست کارتریج رنگی

استفاده از چیپست های رنگی برای کارتریج های رنگی لیزری و جوهر افشان می باشد. تعداد رنگ های موجود در این نوع چیپست شامل چهار طیف رنگی اصلی مشکی، آبی، قرمز و زرد می باشد که وظیفه شمارش تعداد برگه ها را بر عهده دارد.

چیپست کارتریج سیاه و سفید

این نوع از چیپست ها وظیفه شمارش تعداد برگه ها را بر عهده دارند این نوع از کارتریج ها به صورت تکی ارائه می شوند و برای رنگ مشکی می باشند.

چیپست کاتریج درام

این چیپ ها در یونیت درام کارتریج رنگی مورد استفاده قرار میگیرند به صورت تک  عرضه می شود و  وظیفه ی آن اعلام پیغام هشدار تعویض یونیت دولوپر ، هنگامی که به مرز مشخصی میرسد ، میباشد.

 

انواع چیپ کارتریج

 

شما میتوانید انواع چیپ کارتریج را در سایت الو کارتریج در صفحه چیپ کارتریج ملاحظه بفرمایید.

 

“تراشه جدید” یا “تراشه نسل دوم”

گاهی اوقات OEM (سازنده تجهیزات اصلی) تراشه خود را در یک برهه ی زمانی در طول سال ارتقا می‌دهد و باعث می‌شود تراشه قدیمی در چاپگرهای جدیدتر کار نکند. به همین دلیل است که برای برخی از مدل های جوهر یا تونر، خواهید دید که دارای نسخه تراشه جدید یا نسخه نسل دوم است. لطفا همیشه جدیدترین نسخه را برای چاپگر خود خریداری کنید.

 

 

تراشه های جدید یا نسل دوم

 

 

خطای چیپست کارتریج تونر و راه حل آن

یکی از مشکلات رایجی که اغلب مشتریان از آن گلایه دارند این است که کارتریج تونر توسط تراشه شناخته نمیشود و با وجود تونر در کارتریج اخطار اتمام آن را میدهد.  برای جلوگیری از به وجود آمدن این مشکلات، سعی کنید همیشه چاپگر خود را هنگام تعمیر و نگهداری یا تعویض کارتریج خاموش کنید.

 اتصالات بد یا نصب نادرست کارتریج های جدید نیز عامل دیگری برای ایجاد این مشکلات میباشد. میتوانید با پیروی کامل از دستوالعمل های سازنده  و خاموش بودن پرینتر و عدم اتصالش به برق ، مجددا اقدام به نصب کارتریج نموده تا مشکل مربوطه حل شود.

یکی دیگر از عواملی که باعث به وجود آمدن اخطار کاذب “کارتریج در حال اتمام است” میشود ، گرد و غبار و آلودگی روی چیپست میباشد ، آن را به آرامی با یک دستمال بدون پرز پاک کنید و دوباره کارتریج را نصب کنید.

 

خطای تراشه کارتریج

 

چاپگرهای دارای تراشه یا چیپ

بیشتر جوهرها و تونرهای Brother تراشه ندارند. (به جز سری LC103).

بیشتر جوهرها و تونرهای HP دارای تراشه هستند.

بیشتر جوهرها و تونرهای کانن دارای تراشه هستند.

 

 

 

 

سوالات متداول

هنگامی که یک کارتریج اصلی کارکرده را با یک کارتریج سازگار جدید (از شخص ثالث، یا دوباره پر شده) جایگزین می کنید، برخی از تراشه های تونر به شما هشدار می دهند که ممکن است این کارتریج به چاپگر شما آسیب برساند. البته جای نگرانی نیست و فقط در موارد نادر آسیب جزئی به وجود آمده است.

 1. مدل چاپگر را بررسی و تأیید کنید، تراشه تونری را که با مدل چاپگر شما مطابقت دارد ، انتخاب کنید.
 2. چاپگر را خاموش کنید و کارتریج تونر را بیرون آورید.
 3. تراشه تونر استفاده شده را از کارتریج تونر خارج کرده و آن را با تراشه جدید جایگزین کنید.
 4. کارتریج تونر را با تراشه تونر جدید در چاپگر نصب کنید و درب آن را ببندید.
 5. چاپگر را به منبع تغذیه وصل کنید، آن را روشن کنید و چراغ وضعیت چاپگر سبز می شود.

بیشتر دستگاه های جدید قابلیت نمایش خالی بودن کارتریج شما را دارند. اگر دستگاه شما قدیمی است و نمایشگر کم بودن شارژ کارتریج را ندارد باید به کیفیت چاپ دستگاه توجه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره فوری