تفاوت کارتریج تونر با یونیت درام چیست؟

تفاوت کارتریج تونر با یونیت درام چیست؟

تفاوت کارتریج تونر با یونیت درام چیست؟ آیا حضور هر دو ابزار در چاپگرها برای به انجام رساندن پرینت لازم و ضروری است؟ امروزه اکثر شرکت‌های تولیدی پرینترها از این دو ابزار به صورت همزمان در پرینترها مورد استفاده قرار می‌دهند, اما شرکت‌های بزرگی نظیر اچ پی و سامسونگ از این تکنولوژی به صورت مجزا مورد استفاده قرار می‌دهند. در ادامه این مقاله به چیستی کاتریج تونر و یونیت درام می‌پردازیم و سپس به تفاوت‌هایی که بین این دو ابزار وجود دارد، خواهیم پرداخت. اگر شما نیز قصد خرید چاپگر را دارید و می‌خواهید با این وسیله بیشتر آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم تا پایان با الوکارتریج همراه باشید.

 

کارتریج تونر چیست؟

 

کارتریج تونر چیست؟

ابتدا به این سوال جواب بدهیم که کاتریج تونر چیست؟ این همان ابزاری است که باعث رنگی شدن پرینت می‌شود. در واقع زمانی که در هنگام پرینت، کاغذ چاپ شده کم رنگ شده باشد، در حقیقت زمان تعویض کارتریج تونر فرا رسیده است. لازم به ذکر است که این ابزار در دو نوع شارژی و یکبار مصرف تولید و روانه بازار می‌شود و شما می‌توانید متناسب با خود پرینتر یکی از این دو مورد را انتخاب و خریداری کنید. نکته قابل توجه در این مورد این است که تونرهای شارژی از لحاظ اقتصادی نسبت به تونرهای یکبار مصرف مقرون به صرفه‌تر هستند. ناگفته نماند که کارتریج‌های تونرهای سیاه و سفید از یک رنگ مشکی استفاده می‌کنند اما کارتریج‌های رنگی دارای چهار تم رنگی هستند. شایان به ذکر است که کاتریج تونر خود نیز به دو دسته تقسیم بندی می شود که عبارتند از:

  1. کارتریج لیزری

کارتریج‌های لیزری توسط اشعه‌های لیزری اسناد و تصاویر را به چاپ می‌رساند. به طوری که این کارتریج‌ها، تحت اشعه لیزر قرار می‌گیرد و از طریق باردار شدن قطعه‌ای به نام درام و جذب کردن پودری به اسم تونر، تصاویر و داده‌ها را روی کاغذ به چاپ می‌رساند.

  1. کارتریج‌های جوهر افشان

نوع دیگر کارتریج‌ها، کاتریج‌های جوهر افشان است. این کارتیج در واقع به عنوان مخزن عمل می‌کند و وظیفه نگهداری و پخش جوهر را دارد. این کارتریج‌ها در چاپ تصاویر بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ویژگی های تونر چیست؟

بد نیست در ادامه مطلب تفاوت کاتریج تونر با یونیت درام، به ویژگی‌های تونر نیز بپردازیم. ویژگی های بارز تونر عبارتند از:

  • این ماده بسیار سمی است و تا 30 درصد ماده شیمیایی آن قابل تشخیص دادن است.
  • تونر می‌تواند تا شش ساعت در هوا بماند طوری که جاروبرقی‌های قوی توانایی جمع کردن آن را ندارند.
  • اندازه هر ذره تونر در حدود 2% میکرون است.
  • در صورت ریخته شدن تونر روی پوست و دست، باید از آب سرد جهت شستشو استفاده کرد.
  • تونر می تواند در محیط بدن رطوبت تا یک سال دوام بیاورد.

یوینت درام چیست؟

در ادامه بررسی تفاوت کارتریج تونر با یونیت درام، الان نوبت به چیستی یونیت درام می‌رسد. به صورت ساده یوینت درام ابزاری است که جوهر را از کارتریج به سمت سطح کاغذ منتقل می کند تا اطلاعات و تصویر مورد نظر روی کاغذ چاپ شود. زمانی که پودرهای پلاستیکی از تونر به یونیت درام منتقل می شود، عمل چاپ کردن شروع می شود. این اقدام با ترکیبی از فشار و حرارت روی کاغذ انجام می شود. لازم به ذکر است که امروزه در چاپگرهای پیشرفته سنسورهایی تعبیه شده است که در صورت خراب بودن یونیت درام، چشمک می زند.

 

کارتریج تونر چیست؟

 

تفاوت کارتریج تونر با یونیت درام چیست؟

با دانستن چیستی کارتریج تونر و یونیت درام متوجه شدید که برای چاپ کردن این دو ابزار حیاتی است. به صورت کلی تفاوت کارتریج تونر با یونیت درام در این است که کارتریج تونر منبعی از پودر تونر است اما در مقابل درام یک استوانه دارای بار الکتریکی است که پودر تونر را روی کاغذ منتقل می کند. در حقیقت بدون درام، پودر نمی تواند روی کاغذ منتقل شود و در نتیجه عمل چاپ انجام نمی شود. به طور کلی هر دو این ابزار برای پرینت گرفتن لازم و ضروری است و نبود هرکدام باعث عدم کارکرد صحیح چاپگرها می شود.

سخن پایانی

همانطور که در این مقاله مطالعه کردید، کارتریج تونر ابزاری است که در آن به عنوان مخزن جوهر در چاپگرها مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار می تواند هم به صورت شارژی باشد و هم به صورت یکبار مصرف! اما نکته قابل توجه این است که کارتریج های شارژی نسبت به یکبار مصرف مقرون به صرفه تر است. در مقابل یوینت درام وسیله ای است که جوهر را از کارتریج تونر دریافت می کند و به روی کاغذ منتقل می کند تا عمل چاپ انجام شود.

سوالات متداول

چرا به درام احتیاج داریم؟

بدون یونیت درام، امکان انتقال پودر تونر از کارتریج به روی کاغذ وجود ندارد. ناگفته نماند که این دو بازار به صورت همزمان و در کنار یکدیگر برای ایجاد چاپ کار می کنند.

آیا همه چاپگرهای لیزری جدید دارای تونر و درام هستند؟

بله، امروزه اکثر چاپگرهای لیزری از یک کارتریج تونر و یک درام ساخته شده اند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonخرید فوری