تفاوت کارتریج تونر با یونیت درام چیست؟

تفاوت کارتریج تونر با یونیت درام چیست؟

شاید تاکنون برای شما هم سوال پیش آمده باشد که تفاوت بین یونیت درام و کارتریج تونر چیست و چرا برخی از پرینترهای موجود در بازار، کارتریج خود را به دو بخش یونیت درام و کارتریج تونر تقسیم بندی می‌کنند. اکثر اوقات پرینترهایی که توسط چاپخانه‌ها و یا مؤسسات چاپگر به کار گرفته می‌شوند، دارای کارتریجی دو بخشه هستند که عدم وجود هر یک از این بخش‌ها در ساختار پرینتر، به عدم عملکرد صحیح این پرینتر می‌انجامد. در واقع اگر در پرینتری چنین کارتریج‌هایی به کار رفته باشد، ممکن است که این پرینتر به طور کلی کار نکند. کمپانی‌های سامسونگ، brother و اچ پی از جمله اصلی‌ترین کمپانی‌هایی هستند که از این تکنولوژی‌ها( کارتریج دو قسمته) استفاده کرده‌اند تا بتوانند محصولاتی ویژه و ماندگار را به بازار ارائه کنند. اگر شما هم دوست دارید که بدانید که تفاوت بین یونیت درام و کارتریج تونر چیست، با ما در ادامه‌ی این مطلب همراه باشید.

 

کارتریج تونر چیست؟

پیش از این که به تفاوت بین یونیت درام و کارتریج تونر بپردازیم، می‌خواهیم بدانیم که هر کدام از این مفاهیم اصلا چه چیزی هستند. کارتریج تونر یک منبع نگهدارنده است که پودر تونر در آن نگهداری می‌شود. این کارتریج قابلیت تعویض شدن دارد که معمولا پس از چند دوره مصرف، تعویض می‌شود. علاوه بر این، گاهی اوقات کارتریج تونر موجود در یک پرینتر را تعمیر کرده و یا آن را شارژ می‌کنند تا فرآیند چاپ را بهتر به انجام برسانند. کارتریج‌های تونر انواع مختلفی دارند. این کارتریج‌ها از نظر رنگ به انواع مختلف کارتریج تونر مشکی، زرد، آبی و قرمز تقسیم می‌شوند که کاربرد هر یک از آن‌ها نیز با دیگری متمایز است. زمانی که شما متوجه شدید که پرینترتان به خوبی چاپ نمی‌کند و یا جوهرهای کمرنگی را از خود بر جای می‌گذارد، باید بدانید که این کارتریج نیاز به شارژ مجدد دارد.

به طور کلی کارتریج تونر پس از دریافت هشدار از سوی پرینترها باید شارژ شود. در مکان‌هایی که به صورت متداول از پرینتر استفاده می‌شود، کارتریج‌های تونر را هر چند ساعت یکبار شارژ می‌کنند اما در مصارف خانگی امکان این که این کارتریج‌ها در هر چند روز یکبار شارژ شوند افزایش پیدا می‌کند. به هر حال آنچه که در اینجا اهمیت دارد این است که شما بدانید که‌ تونر یک ماده‌ی پودری با ذرات مختلف است که خود را در ساختار کارتریج جای می‌دهد و فرایند چاپ جوهر بر روی ورق را به انجام می‌رساند.

 

کارتریج تونر چیست؟

 

یونیت درام چیست؟

یونیت درام با نام های کارتریج درام و Imaging Drum نیز شناخته می شود. کارتریج درام یک وسیله‌ی مجزا از کارتریج است که وظیفه‌ی انتقال پودر تونر بر روی کاغذ را بر عهده دارد. این یونیت پس از این که پودر تونر را از کارتریج تونر مجاور خود دریافت می‌کند، این پودر را بر اساس رنگی که دارد تفکیک کرده و آن را مرتب سازی می‌نماید. اینجا است که دستگاه پرینت می‌تواند یک تونر مشخص را پرینت گرفته و جزئیات تصاویر و متون موجود در نرم افزار دستگاه پرینت را بر روی کاغذ به نمایش بگذارد. البته این را هم بدانید که زمانی که تونر به درام می‌رسد، حرارت دیده و ذوب می‌شود. این تونر پس از ذوب شدن به کاغذ انتقال پیدا می‌کند و در نهایت هم خشک ‌می‌شود.

امروزه دستگاه‌های پرینتر برادر و سایر دستگاه‌های هوشمند چاپ برای این که خرابی مربوط به درام و یونیت درام را تشخیص دهند، از سنسورهای عیب یاب در ساختار این پرینترها استفاده می‌کنند. زمانی که خرابی در این پرینترها دیده شود، شما یا باید به تعویض یونیت درام بپردازید و یا باید یونیت درام خود را تعمیر کنید. این یونیت‌ها به دو دسته‌ی مشکی و رنگی تقسیم می‌شوند که کاربرد هر یک از آن‌ها با دیگری متمایز است.

 

کارتریج تونر چیست؟

 

نحوه‌ی استفاده از یونیت درام و کارتریج تونر

برای این که تفاوت بین یونیت درام و کارتریج تونر را بهتر بشناسید، لازم است که چگونگی استفاده از این قطعات را بدانید. برای این که شما بتوانید با استفاده از این دو دستگاه پرینتر را برای انجام چاپ راه اندازی کنید، باید کارتریج و یونیت درام را به هم وصل کنید. برای این کار باید یونیت درام را در یک سطح صاف قرار دهید و سپس کارتریج تونر را بر روی این یونیت جاگذاری کنید. حال این دو را در دستگاه پرینت قرار دهید و ‌دستگاه را روشن کنید. توجه داشته باشید که یونیت درام عمر بیشتری نسبت به کارتریج تونر دارد. به همین دلیل است که اگر شارژ کارتریج به اتمام برسد، شما می‌توانید آن را تعویض کنید اما برای یونیت‌های درام نمی‌توانید این کار را انجام دهید چرا که شارژ کردن یا تعمیر یونیت درام به صرفه‌تر از تعویض آن است.

 

چرا به درام نیاز داریم؟

همان طور که در تعریف درام و یونیت‌های درام برای شما شرح دادیم، بدون استفاده از این قطعات شما نمی‌توانید پودر تونر را از کارتریج به کاغذ منتقل کنید. بنابراین باید بدانید که کارتریج تونر به همراه یونیت درام توانایی این را پیدا می‌کند که یک طرح مشخص را به چاپ برساند. شاید دلیل این که شما بدون در اختیار داشتن یکی از این اجزا نمی‌توانید یک چاپ خوب را به وجود بیاورید هم همین امر است.

 

تفاوت یونیت درام با کارتریج

 

کارتریج تونر در مقابل یونیت درام

حال می‌خواهیم به مقایسه‌ی‌ کارتریج تونر با یونیت درام بپردازیم. همان طور که ‌گفتیم، کارتریج‌ها ظرفی برای نگهداری تونر هستند اما یونیت‌های درام یک سیلندر الکتریکی هستند که می‌توانند تونر را ذوب کنند و آن را برای چاپ تصاویر و متون مختلف بر روی کاغذ، به کار بگیرند. این اجزا اگرچه از هم جدا هستند اما برای این که یک پرینتر را راه اندازی کنند، باید به هم متصل شوند. پس می‌توانیم بگوییم که کارتریج تونر و یونیت درام با یکدیگر مکمل هستند. یونیت‌های درام و کارتریج‌های موجود در ساختار یک پرینتر ممکن است پس از یک مدت خاص، نیاز به تعویض داشته باشند. هنگام خرید این دو جزء از اجزای پرینتر، شما باید بدانید که  پرینتر شما چگونه طراحی شده است چرا که برخی از پرینترها این دو را به صورت مجزا مطالبه می‌کنند اما در برخی پرینترها شما باید یونیت درام و کارتریج به هم پیوسته را خریداری کرده و مورد استفاده قرار دهید.

اگر پرینتر شما از نوع پرینتر لیزری است، باید بدانید که برای برخی از آن‌ها نیازی نیست که شما مدام به تعویض کارتریج تونر و یونیت درام بپردازید اما برای برخی دیگر از این پرینترها، همواره باید این دو را به دست تعویض بسپارید. علاوه بر این، برخی از پرینترها مثل پرینترهای اچ پی دارای تونرها و یونیت‌های به هم‌ چسبیده هستند که زمانی که شما این کارتریج تونر را تعویض کنید، باید به اجبار یونیت را هم عوض نمایید.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که سبب به وجود آمدن تفاوت بین یونیت درام و کارتریج تونر می‌شود، دوام این دو است. به طور کلی یونیت‌های درام با دوام‌تر از کارتریج‌های تونر هستند. در اصل شما باید کارتریج‌ها را پس از دو یا سه بار استفاده تعویض کنید اما یونیت‌های درام به گونه‌ای طراحی شده‌اند که اگر آسیب ببینند، در ساختار چاپ روی برگه اختلال به وجود می‌آورند. به همین دلیل نیاز به تعویض مداوم این یونیت‌ها نیست. البته این تا زمانی جریان دارد که شما لکه‌ها، خطوط و نقطه‌های اضافی را بر روی صفحات چاپ شده مشاهده نکنید. در صورت مواجهه با چنین اختلالات چاپی، باید سریعا به فکر تعویض یونیت درام باشید.

 

تفاوت کارتریج تونر و یونیت درام در پرینترهای brother

برای این که شما را بهتر متوجه تفاوت بین یونیت درام و کارتریج تونر کنیم، لازم است که به مثال زیر توجه بفرمایید. امروزه برخی از پرینترهای شرکت brother از درام‌ها و کارتریج‌های جداگانه استفاده می‌کنند. بر خلاف این پرینترها، پرینترهای اچ پی از یک درام و یک کارتریج یکپارچه و متصل به هم کمک می‌کیرند. حال در اینجا باید بدانید که هزینه‌های چاپ با استفاده از پرینتر brother کاهش پیدا می‌کند و تعداد صفحاتی که یک کارتریج می‌تواند با یکبار شارژ شدن چاپ کند، در پرینترهای brother نسبت به پرینترهای اچ پی بیشتر است. با مقایسه‌ی عملکرد این چنینی، شما متوجه می‌شوید که به کار گرفته یونیت درام و کارتریج تونر جداگانه می‌تواند انتخابی بسیار عاقلانه و حتی اقتصادی باشد. اگرچه خرید واحدهای یکپارچه‌ی درام و کارتریج می‌تواند کیفیت چاپ را افزایش دهد و پایداری آن را بیشتر کند اما از نظر اقتصادی و هزینه‌های نگهداری اصلا به صرفه نیست.

علاوه بر مورد فوق، پیچیدگی ساختاری این نوع از قطعات( کارتریج و یونیت درام یکپارچه) هم بسیار زیاد است که ممکن است کاربرد این دستگاه‌ها را دشوارتر کند. به همین دلیل است که توصیه‌ی ما به شما این است که از کارتریج‌های تونر و یونیت‌های درام جداگانه استفاده کنید. البته فراموش نکنید که گاهی اوقات برخی از مشتریان برای افزایش کیفیت چاپ و از بین بردن مشکلاتی که می‌تواند از کارتریج‌ها و یونیت‌های درام نشئت بگیرد، حاضر هستند که مبالغ بیشتری را برای خرید یونیت درام یکپارچه با کارتریج تونر خرج کنند اما در مقابل برخی از کاربران هزینه‌های خود را کاهش می‌دهند، تا از یونیت درام‌ها و کارتریج‌های تونر جداگانه که امکان کاربری آسان‌تری هم دارند، استفاده کنند. به هر حال شما باید تفاوت بین یونیت درام و کارتریج تونر را بشناسید و سپس بهترین نوع از این اجزا را برای پرینتر خود آن هم با توجه به ساختار پرینتر، انتخاب کنید.

 

شناسایی بهترین پرینتر

 

بهترین پرینتر را با توجه به تفاوت‌های بین یونیت درام و کارتریج تونر بشناسید!

شاید شما هم مانند بسیاری از افراد دیگر ابتدا تصور کنید که کارکرد بهتر باعث بهتر بودن یک پرینتر نسبت به پرینتر‌های دیگر می‌شود اما این امر در زمینه‌ی به کار گرفتن یونیت درام و کارتریج تونر صدق نمی‌کند. به طور کلی باید بدانید که تمامی پرینترهایی که از یونیت درام و کارتریج تونر یکپارچه بهره برده‌اند، درست عملکردی شبیه به پرینترهایی دارند که از یونیت درام و کارتریج تونر جداگانه بهره‌مند شده‌اند. تنها تفاوت قابل توجهی که بین دستگاه‌های چاپگر گوناگون دیده می‌شود، قیمت مواد مصرفی و زمان تعویض این قطعات است که می‌تواند هزینه‌های استفاده و نگهداری پرینتر را افزایش دهند.

 کارتریج تونرهایی که متصل به یک درام هستند، گرانتر از کارتریج تونرهایی هستند که درام را در ساختار خود جای نداده‌اند. این بالاتر بودن قیمت، یک امر بسیار منطقی است چرا که خود شما هم اگر از تونرهای جداگانه استفاده کنید، به هنگام تعویض تنها باید همان قطعه را عوض کنید اما در صورت متصل بودن درام و کارتریج به یکدیگر، هر دو با هم عوض می‌شوند و عملکرد بهینه‌ای را از چاپگرها به نمایش می‌گذارند.

 

کلام پایانی

ما در این مطلب در مورد تفاوت بین یونیت درام و کارتریج تونر با شما صحبت کردیم. پرینترهایی که امروزه توسط برندهای مختلف و برای انجام فرآیندهای چاپ به کار گرفته می‌شوند، پرینترهایی هستند که در ساختار خود قطعات مختلفی را جای داده است. یونیت درام و کارتریج تونر از جمله‌ی این قطعات به شمار می‌آیند که ممکن است در برخی موارد به صورت جداگانه به کار گرفته شوند و در برخی موارد هم به صورت یکپارچه از آن‌ها استفاده شود. در هر صورت، لازم است که شما این تفاوت‌ها را بدانید تا در نهایت بهترین و کاربردی‌ترین انتخاب را داشته باشید. امیدواریم مطالب فوق برای شما مفید واقع شده باشند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره فوری