رفع خطای Supply Memory Error در پرینترهای HP

Supply memory error

یکی از ارورهای متداولی که هنگام کار با پرینترهای hp ممکن است با آن مواجه شوید Supply Memory Error می باشد. معمولا دلیل وقوع این خطا این است که چیپست کارتریج (تراشه فلزی روی کارتریج) با اتصالات متناظر در پرینتر به درستی ارتباط برقرار نمی کند. البته دلایل دیگری برای رخ دادن این ارور وجود دارد که در ادامه به همه آنها می پردازیم و روش رفع آنها را بررسی می کنیم.

 

علت وقوع خطای Supply Memory Error 

 معمولا وقتی از کارتریج های طرح استفاده می کنید احتمال بروز چنین مشکلی بیشتر می شود و یا این که بعد از شارژ دوباره کارتریج این اتفاق رخ میدهد. همچنین خطای حافظه ذخیره سازی بیشتر در مدل های LaserJet Pro M277dw و HP M1212nf رخ میدهد. البته این بدان معنا نیست که این مدل های HP دچار نقص و یا باگ هستند بلکه شدت حساسیت این دستگاه هاست که کوچک ترین ناهماهنگی در روند اتصال نازل را که ممکن است به کیفیت چاپ یا به دستگاه آسیب برساند را گزارش میکند. اگر قصد رفع این خطا را دارید ادامه این مطلب را مطالعه نموده تا بتوانید مشکل پیش آمده را مرتفع نمایید. 

  • مطمئن شوید بخشی از کاغذ چاپ از برگه جدا نشده باشد و در قسمتی از دستگاه گیر نکرده باشد.
  • هیچ گونه آشغال، ضایعه و برجستگی به نوار های حفاظتی پرینتر و شیار های نزدیک نازل کارتریج نچسبیده باشد. 
  • اطمینان حاصل کنید همه شاخک های اتصال کارتریج لیزری صحیح و متصل باشند و شکستگی یا خم شدگی نداشته باشد. 
  • از سلامت فنرهای بسیار کوچک کارتریج تونری مطمئن شوید.
  • اگر قبلا هنگام نصب نرم افزاری که پرینتر را برای کامپیوتر تعریف می کند خطایی رخ داده باشد یا از نرم افزار نسخه خیلی قدیمی تر استفاده شده باشد نیز این خطا ممکن است روی صفحه نمایش پرینتر ظاهر شود. 

 

 

نرم افزار پرینتر و خطای Supply Memory Error

 هر پرینتر برای استفاده در ابتدا نیاز دارد تا نرم افزار همگام سازی آن روی سیستم کامپیوتر نصب شود و این نرم افزار هرچند مدتی توسط شرکت سازنده به روز رسانی میشود. نرم افزار یا فرم ویر  (firmware) که تاریخ طولانی از بروز رسانی آن گذشته باشد ممکن است علت خطای پیش آمده بشود. به همین دلیل بهتر است نرم افزار پرینتر خود را دوباره از طریق گوگل سرچ کنید و نسخه بروز رسانی شده و جدید آن را تهیه و نصب نمایید. دقت کنید برای انجام این کار عنوان دقیق مدل پرینتر خود را در سرچ گوگل بنویسید. در صورت نصب نسخه جدید نرم افزار دست کم سیستم شما از بروز خطا های بعدی در آینده نیز مصون خواهد شد. 

نحوه برطرف کردن Supply memory error

همان طور که در بالا توضیح داده شد عوامل متعددی باعث بروز این پیغام میشود. اگر نرم افزار فرم ویر (firmware) باعث بروز این خطا نباشد احتمال دارد قسمتی از پلاستیک های نازک بسته بندی کارتریج روی درام کارتریج یا سایر قسمت های حساس کارتریج باقی مانده باشد. این پلاستیک ها وظیفه دارند از سلامت کارتریج مخصوصا محل اتصالات آن محافظت کنند ولی هنگام نصب باید به صورت دقیق و کامل جدا شوند. اگر مطمئن هستید همه قسمت های پلاستیک نارنجی رنگ محافظ کارتریج برداشته شده و چیزی اطراف نازل های کارتریج باقی نمانده احتمالا دلیل دیگری سبب این موضوع است. 

 

وجود نوار محافظ در نزدیکی درام کارتریج

 

اتصالات فلزی روی کارتریج را بررسی کنید

پرینتر شما از طریق دو ، سه یا چهار فلز کوچک به کارتریج متصل میشود که این قطعه کوچک متصل کننده بسیار حساس بوده و چنانچه هنگام اتصال دادن ، تلاش کرده باشید با فشار و ضربه زدن دو قسمت فلزی متصل شونده را به هم چفت نمایید احتمال دارد دستگاه دچار آسیب دیدگی ، خم شدگی یا شکسته شدن قطعات ریز فلزی کارتریج شده باشد. در این صورت بررسی کنید آیا آسیب اتصال فلزی زیاد است یا در حد خم شدگی جزئی بوده که در این صورت باید دستگاه را با رعایت کامل نظافت به وسیله یک وسیله ظریف مثل موچین (که نوک آن با چسب نواری یا کمی پنبه از حالت تیز و برنده بودن خارج شده باشد)  به آرامی خم شدگی آن را به حالت عادی برگردانید. دقت داشته باشید اگر فکر میکنید شرایط بهداشتی محیط یا ابزار انجام این کار فراهم نیست بهتر است با بی دقتی و سهل انگاری آسیب بیشتری به دستگاه وارد نکنید. 

 

بررسی اتصالات فلزی موجود در پرینتر و کارتریج

 

شکستگی قطعات پلاستیکی کارتریج

اگر هنگام قرار دادن کارتریج به داخل دستگاه پرینتر این کار به آرامی و با دقت انجام نشود ممکن است باعث شکستگی یا آسیب قطعه پلاستیکی کوچک در دو طرف کارتریج شود. این قطعه متحرک کوچک که دقیقا در دو سر کناری کارتریج قرار دارند وظیفه دارند کارتریج را دقیقا به محل نصب خودش در پرینتر هدایت کنند و هنگامی که اتصال کامل بین پرینتر و کارتریج اتفاق بیفتد این وسیله باید به صورت کاملا باز نسبت به حالت عادی خودش قرار بگیرد. چنانچه این قسمت از کارتریج دچار هرز شدگی ، شکستگی و یا بی حرکتی شود دستگاه پرینتر به شما پیغام Supply Memory Error را نشان خواهد داد. متاسفانه ظرافت این قطعه پلاستیکی بالاست و اگر دچار شکستگی شده باشد به این راحتی قابل تعمیر نبوده و شاید مجبور به تعویض کارتریج شوید اما بهتر است از کارشناسان متخصص در این زمینه کمک بگیرید چون همیشه احتمال تعمیر قطعات مختلف وجود دارد و شما هم می توانید شانس خود را امتحان کنید. 

سایر دلایل خطای Supply Memory Error

دقت داشته باشید عوامل بالا تنها عوامل بروز خطای Supply Memory Error نیست و ممکن است دلایل دیگری مانند ایراد فنی خود دستگاه کارتریج باعث آن باشد. پیش تر توضیح دادیم اگر کارتریج تونری شما دوباره یا چندباره شارژ شده باشد یا این که جنس این کارتریج اورجینال نباشد ممکن است باعث اختلال در عملکرد شود و چنین خطایی روی صفحه نمایش پرینتر شما دیده شود. 

اگر با هر بار باز و بسته کردن و جا زدن دوباره کارتریج مشکل موقتی حل می شود ولی باز دوباره این پیغام در دستور چاپ های بعدی مشاهده می شود بهتر است از این ترفند باز و بسته کردن بیش از اندازه استفاده نکنید. چنین کاری قطعا به خود دستگاه پرینتر شما آسیب میرساند. تعویض کارتریج آسیب دیده منطقی تر از آسیب دیدن خود پرینتر است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره فوری