کارتریج قابل شارژ چیست؟

کارتریج قابل شارژ چیست؟ | الوکارتریج

شاید پس از شنیدن نام کارتریج قابل شارژ شما هم به این فکر بیفتید که اصلا کارتریج‌های قابل شارژ چه کارتریج‌هایی هستند و چگونه شارژ می‌شوند. هر پرینتری که در بازار وجود دارد، توانایی بهره مند شدن از کارتریج‌های قابل شارژ را ندارد. شاید به ظاهر افراد با شارژ تونر و جوهر یک کارتریج  قابل شارژ هزینه‌های خرید و تعویض این کارتریج‌ها را کم ‌می‌کنند اما در اصل باید بگوییم که‌ چنین نیست چرا که ‌کیفیت چاپ نهایی پرینتر با مشکل مواجه می‌شود. ما در ادامه‌ی این مطلب می‌خواهیم بدانیم که کارتریج قابل شارژ چیست و چگونه کار می‌کند و همچنین چه مزایا و معایبی دارد و چه ویژگی‌هایی دارد. با ما همراه باشید.

 

کارتریج قابل شارژ چیست؟

کارتریج یک قطعه اصلی و مهم در ساختار پرینترها است که خود به انواع گوناگون کارتریج‌های غیر قابل شارژ و کارتریج قابل شارژ تقسیم می‌شود. کارتریج‌های قابل شارژ کارتریج‌هایی محدود (از نظر تعداد) در بازار فروش هستند که نسبت به کارتریج‌های معمولی ماندگاری بیشتری دارند و می‌توانند با شارژ شدن مداوم عملکرد یک پرینتر را بهبود دهند. اغلب اوقات افراد برای این که هزینه‌های خرید مجدد کارتریج را پایین بیاورند، اقدام به خرید این نوع کارتریج‌ها می‌کنند. در انواع و اقسام پرینترهای جوهر افشان لیزری و سایر پرینترها از این نوع از کارتریج‌ها استفاده می‌شود اما این را بدانید که تمامی نسخه‌های پرینتری توانایی بهره مند شدن از این نوع از کارتریج‌ها را ندارند.

 کارتریج شارژ شونده که در واقع یک کارتریج پیشرفته نیز نامیده می‌شود، دارای مخزن جوهری است که این مخزن جوهر در هر بار مصرف باید شارژ شده و در نهایت پرینت را انجام دهد. خرید کارتریج قابل شارژ همراه با این که به صرفه اقتصادی می‌انجامد، می‌تواند کارایی پرینتر را هم بهبود ببخشد.  به عبارت ساده باید بگوییم که کارتریج قابل شارژ را به نوعی از کارتریج‌ها می‌گویند که دوام بالایی دارد و چندین بار با استفاده از تونر یا جوهر شارژ می‌شود.

 

کارتریج قابل شارژ چگونه کار می‌کند؟

 

کارتریج قابل شارژ چگونه کار می‌کند؟

کارتریج‌های قابل شارژی که امروزه برای انواع پرینترهای جوهر افشان به کار گرفته می‌شوند، کارتریج‌هایی هستند که جوهر را به صورت مستقیم به محفظه تانکر کارتریج یا محل ذخیره جوهر ارسال می‌کنند. این جوهر با استفاده از لوله‌های باریکی که در ساختار پرینتر قرار گرفته است به کارتریج انتقال پیدا می‌کند و در نهایت هم بر روی کاغذ پیاده سازی می‌شود و فرآیند چاپ را انجام می‌دهد. کارتریج جوهری قابل شارژ، کارتریج‌هایی هستند که بدنه کاملا جدا دارند و به سادگی می‌توانند شارژ شوند. کارتریج‌‌های لیزری که بدنه و آ‌ن‌ها به طور کلی در یک بسته قرار گرفته‌اند. این کارتریج‌ها پس از خالی شدن باید از دستگاه خارج شوند و به کارگاه شارژ منتقل شوند چرا که کاربر به تنهایی توانایی شارژ این نوع از کارتریج‌ها را ندارد. در کارگاه‌های شارژ، کارتریج پرینترهای لیزری را با استفاده از انواع دستمال مخصوص پرینتر پاک می‌کند و در صورت لزوم آن را شستشو می‌دهند. در مرحله آخر هم کارتریج را با استفاده از تونر و جوهر پر می‌کنند و آن را به مدت زیاد بر روی دستگاه نصب می‌کنند.

مزایای کارتریج قابل شارژ

دیگر تا کنون همه ما می‌دانیم که تمامی محصولاتی که در بازار فروش وجود دارند، دارای مزایا و معایب خاصی هستند. کارتریج قابل شارژ نیز از این قاعده کلی جدا نیستند و دارای مزایا و معایب زیادی هستند. از جمله مهمترین مزایایی که کارتریج قابل شارژ دارد این است که با هزینه کمتر به انجام فرآیند چاپ می‌پردازد. این نوع از کارتریج‌ها لزوم تعویض کارتریج‌های یکبار مصرف را از بین می‌برند و از این طریق هم می‌توانند در اقتصادی بودن کاربرد یک پرینتر نقش موثری را ایفا کنند. همچنین زباله‌های کمتری از این نوع از کارتریج‌ها به دست می‌آید.

 در اصل زمانی که شما کارتریج قابل شارژ شدن را به کار بگیرید، دیگر نیاز به تعویض متداول کارتریج ندارید و می‌توانید زباله را کاهش دهید. همچنین این نوع از کارتریج‌ها می‌توانند به دست بازیافت سپرده شوند و به صورت مجدد به چرخه مصرف برگردند. پس خرید کارتریج‌هایی که قابلیت شارژ کردن دارند و می‌توانند در چند دوره متوالی مورد استفاده قرار بگیرند نه تنها از نظر اقتصادی بلکه از سایر جنبه‌ها نیز حائز اهمیت است.

 

معایب کارتریج‌های قابل شارژ

اگرچه مزایای متعددی در ساختار کارتریج‌های قابل شارژ پنهان شده‌اند اما نمی‌توانیم این نوع از کارتریج‌ها را عاری از عیب بدانیم. این را بدانید که اگر شما بتوانید به خوبی کارتریج قابل شارژ را شارژ کنید، ممکن است متحمل مشکل دیگری بشوید. همچنین ممکن است بعد از شارژ اولیه مقداری از کیفیت رنگ‌های موجود در کارتریج از بین برود و در این صورت کیفیت چاپ کاهش پیدا کند. شما در مواجهه با چنین شرایطی می‌توانید با تعویض قطعات داخلی پرینتر مثل درام، مگنت، فوم رول و یا بدنه کارتریج مشکل به وجود آمده را برطرف کنید. این نوع از کارتریج‌ها معمولاً کارتریج‌هایی حساس به ضربه هستند و اگر به درستی مورد استفاده قرار نگیرند، ممکن است تمامی ساختار پرینتر را با مشکل مواجه کنند.

در پاسخ به سوال برخی از افرادی که می‌پرسند که کارتریج‌های قابل شارژ توانایی مسدود و خشک کردن هد را دارند یا خیر باید بگوییم که بله! این کارتریج‌ها می‌توانند جوهر خود را خشک کنند و آن را مسدود نمایند و این یکی از مهمترین نکات منفی است که در ساختار این کارتریج‌ها وجود دارد اما توجه داشته باشید که کارتریج‌های قابل شارژ در صورتی که در  طولانی مدت مورد استفاده قرار نگیرند، این معایب را به وجود می‌آورند. در غیر این صورت، کارتریج‌هایی منحصر به فرد هستند که در تمامی پرینترها به چشم می‌خورند.

 

نحوه نصب کارتریج قابل شارژ

 

نحوه نصب کارتریج قابل شارژ

بسیاری از افراد پس از این که کارتریج‌های قابل شارژ را می‌خرند، به دنبال این هستند که با نحوه نصب کارتریج قابل شارژ برای پرینت آشنایی پیدا کنند. در پرینترهای مختلف این نوع از کارتریج‌ها ممکن است از نظر ساختار متفاوت باشد اما به طور کلی باید برای نصب کارتریج‌های اینچنینی باید ابتدا کارتریج قبلی را از دستگاه خارج کنید و سپس کارتریج جدید را در آن جایگزین نمایید. کارتریج‌های قبلی را با دقت تمام و پس از خارج کردن هد دستگاه از دستگاه خارج کنید و سپس کارتریج نو را با دقت در دستگاه قرار دهید.

 حال باید کارتریج را شارژ کنید. برای این کار لازم است که جوهری مناسب را برای شارژ کردن کارتریج انتخاب کنید و آن را داخل سرنگ‌های تزریقاتی بریزید. اکنون می‌توانید مخزن جوهر یا تونر موجود در کارتریج را برای تزریق جوهر آماده کنید و سپس جوهر را وارد آن نمایید. برای بررسی سلامت کارتریج لازم است که به ارور‌های پرینتر توجه کنید. اگر چراغی از ارور‌های پرینتر روشن شد، نگران نباشید. در این مرحله باید کارتریج را یکبار از دستگاه پرینتر خارج کنید و به صورت مجدد آن را جا بزنید. حال اگر دوباره با ارورهای موجود در این دستگاه مواجه شدید، باید بدانید که کارتریج ایراد دارد و باید تعویض شود. پس از این که سلامت کارتریج را بررسی کردید، باید چند مرتبه با استفاده از قابلیت کلین هد به تمیز کردن هد پرینتر بپردازید تا بهترین عملکرد را از کارتریج مشاهده کنید.

 

آیا همه چاپگرهای جوهر افشان قابلیت استفاده از کارتریج های  قابل شارژ را دارند؟

در پاسخ به این سوال که یکی از متداول‌ترین سوالاتی است که کاربران از ما می‌پرسند باید بگوییم که خیر. تمامی چاپگرهایی که امروزه در مراکز مختلف به کار گرفته می‌شوند، توانایی استفاده کردن از این کارتریج‌ها را ندارند.  در واقع کارتریج‌ها و هدهای قابل شارژ برای آن دسته از چاپگرهایی که با تکنولوژی‌های شارژ کردن عجین شده‌اند، مناسب هستند. همواره تلاش کنید که برای بهبود عملکرد کارتریج‌های قابل شارژ تعبیه شده در یک پرینتر، از جوهرهای باکیفیت و پر رنگ بهره ببرید تا در نهایت بتوانید چاپی باکیفیت را دریافت کنید. این را بدانید که ‌جوهرهای تقلبی علاوه بر این که‌ کیفیت و کارایی چندانی ندارند، کارتریج‌ها را نیز با مشکل مواجه می‌کنند. پس به این نکته توجه کافی بورزید.

 

کلام پایانی

در این مطلب در مورد چیستی و نحوه استفاده از کارتریج قابل شارژ با شما صحبت کردیم و مزایا و معایب این نوع از کارتریج‌ها را نیز برای شما شرح دادیم. در واقع کارتریج‌های قابل شارژ را کارتریج‌هایی اقتصادی با کارایی فوق ‌العاده می‌دانند که می‌توانند بر روی اغلب پرینترها نصب شوند. این نوع از کارتریج‌ها معمولاً با توجه به استانداردهای دستگاه‌های پرینتر تولید می‌شوند و کارتریج‌هایی هستند که به صورت مداوم مورد استفاده قرار می‌گیرند. شما با خرید کارتریج‌های قابل شارژ علاوه بر این که هزینه‌های خرید تجهیزات پرینتری را کاهش می‌دهید، می‌توانید در زمینه بازیافت و کاهش زباله نیز بهتر عمل کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره فوری