نحوه افزایش کیفیت چاپ در پرینتر لیزری

نحوه افزایش کیفیت چاپ در پرینتر لیزری

بالا بودن کیفیت چاپ یک پرینتر از فاکتورهای مهمی است که اهمیت زیادی برای کاربران دارد و جزو اولویت‌های انتخاب آن به‌حساب می‌آید. چاپ باکیفیت تصاویر و متون به بالا رفتن سطح کار شما کمک زیادی می‌کند؛ بنابراین باید توجه زیادی را به افزایش کیفیت پرینتر معطوف داشت. همان‌طور‌که می‌دانید قرارگیری در معرض عوامل خارجی مانند رطوبت، گرما و سرما، گرد و خاک و … می‌توانند روی عملکرد دستگاه تاثیر مستقیمی داشته باشند؛ براین اساس باید مکان مناسب و استانداری برای قرار دادن آن انتخاب کرد. جهت افزایش کیفیت چاپ در پرینتر لیزری راه‌های متنوعی تعریف شده‌اند تا بتوان به‌راحتی و با کم‌ترین هزینه مشکل کیفیت دستگاه را بر‌طرف کرد. تا انتهای مقاله همراه ما باشید و با این روش‌ها آشنا شوید.

چگونه می توان کیفیت چاپ پرینتر را ارتقا داد؟

بالا بردن کیفیت چاپ پرینتر کار سختی نیست تنها آگاهی کامل از روش‌ها و انجام درست آن‌ها لازمه این کار محسوب می‌شود. سرویس و بررسی منظم کارتریج، غلتک‌ها، بخش‌های داخلی دستگاه و …. تاثیر به‌سزایی در بالا بردن کیفیت چاپ پرینتر دارد. در ادامه با چند مورد مهم و قابل توجه در افزایش کیفیت چاپ پرینتر لیزری آشنا شوید:

نظافت دستگاه را فراموش نکنید

یکی از ساده‌ترین و در عین حال کاربردی‌ترین روش‌ها جهت بالا بردن کیفیت چاپ در پرینتر لیزری نظافت مداوم آن است. فراموش نکنید که ورود گرد‌و‌غبار به داخل اجزاء دستگاه از اصلی‌ترین دلایل نقص و پایین آمدن کیفیت آن به‌شمار می‌رود؛ به‌همین خاطر اغلب متخصصان و کارشناسان تاکید ویژه‌ای روی این موضوع دارند. نشست و ورود گرد‌و‌‌غبار به درون کارتریج تونر در مدت زمانی بسیار کوتاه عملکرد آن را دچار مشکل خواهد کرد. آگاهی درباره جزئیات نحوه تمیز کردن پرینتر لیزری به انجام بهتر آن کمک قابل توجهی می‌کند؛ بنابراین سعی کنید به‌صورت روزانه با پارچه‌ای تمیز و بدون کرک گرد‌و‌غبار را از روی دستگاه پاک کنید.

رزولوشن یا کیفیت تصویر را بالا ببرید

اصولا خروجی یک پرینتر شامل تعدادی نقطه رنگی یا سیاه و سفید است که در نهایت تصویر مد نظر را شکل می‌دهند؛ به این نقاط رزولوشن گفته می‌شود که هر کدام در یک اینچ مربع قرار گرفته‌اند. وضوح و کیفیت تصویر در گرو رزولوشن آن است؛ بنابراین هرچه دستگاه شما از رزولوشن بالاتری برخوردار باشد، با کیفیت تصویر بهتری روبه‌رو خواهید بود. اصولی‌ترین کار ممکن بالا بردن رزولوشن پرینتر است تا عکس‌هایی واضح و باکیفیت به شما تحویل دهد. برای این کار کافیست وارد مرحله تنظیمات دستگاه شوید و تنظیمات DPI را که به صورت معمول بین ۷۲ تا ۲۴۰۰ پیکل است بالا ببرید. انتخاب بالاترین حد کیفیت به وضوح بهتر تصویر کمک زیادی خواهد کرد. البته این نکته را هم باید ذکر کرد که کیفیت خود تصویر اهمیت زیادی دارد؛ بنابراین از چاپ تصاویر در سایزهای کوچک خودداری فرمایید.

کارتریج باکیفیت و استاندارد انتخاب کنید

شاید باورش سخت باشد، اما کارتریج نقشی اساسی و مهم در بالا بردن کیفیت چاپ پرینتر لیزری دارد. کارتریج‌های ارزان یا تقلبی در زمانی کوتاه سرعت، عملکرد و کیفیت دستگاه شما را تحت‌الشعاع قرار می‌دهند و رزولوشن تصویر را به‌طرز قابل توجهی پایین می‌آورند. حتما دستگاهی با کارتریج تونر معتبر و استاندارد انتخاب کنید و جهت شارژ آن از متخصصان و افراد حرفه‌ای کمک بخواهید. نصب درست کارتریج در پرینتر اهمیت زیادی دارد؛ بر همین اساس بهتر است این کار را هم به افراد ماهر بسپارید و از ایجاد مشکل‌های بعدی آن جلوگیری کنید. اگر کارتریج زاپاس دارید حتما آن را در یک کاور تمیز و استاندارد و در مکانی خشک و آرام قرار دهید؛ هرگونه ضربه به دستگاه ممکن است آن را از کار بیاندازد.

انتخاب کارتریج با کیفیت و استاندارد

سرعت پرینتر خود را افزایش دهید

یکی از راه‌های آسان جهت بالا بردن کیفیت تصاویر پرینتر، تنظیم سرعت آن است. تنظیم سرعت دستگاه تاثیر زیادی بر اشباع رنگ‌های آن خواهد داشت. درصورتی‌که هنگام چاپ تصویر و عکس متوجه بالا بودن اشباع رنگ‌ها شدید، با بالا بردن سرعت چاپگر می‌توان کیفیت عکس‌ها را ارتقا داد. اما اگر عکس و متن در حال محو شدن هستند بهتر است سرعت دستگاه را پایین آورد تا به کیفیت آن لطمه‌ای وارد نکند.

از قرار دادن پرینتر در معرض گرما جلوگیری کنید

بهتر است بدانید که چاپگرهای لیزری به حرارت و گرما حساس هستند و در این شرایط از کار خواهند افتاد؛ بنابراین سعی کنید تا محیطی خنک و متعادل برای آن‌ها انتخاب کنید. دمای زیاد مستقیما روی رنگ و تونر آن تاثیر می‌گذارد و مانع چاپ باکیفیت تصویر خواهد شد. جهت افزایش کیفیت چاپ در پرینتر لیزری وجود محیط آرام، خنک و بدون گرد‌و‌غبار تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت.

از به روزرسانی درایور خود غافل نشوید

می‌دانید‌که درایور پرینتر عامل اصلی اتصال آن به کامپیوتر است؛ به‌همین خاطر از به‌روز‌رسانی مداوم برنامه غافل نشوید. بهتر است بدانید که به‌روز‌رسانی سیستم عامل رایانه هم تاثیری مستقیم و مهمی در بالا بردن سرعت کامپیوتر شما و همین‌طور برقراری ارتباط درست با پرینتر دارد. مراجعه به سایت شرکت سازنده راه اصلی به‌روز‌رسانی درایورها محسوب می‌شود؛ آپدیت درست و کامل درایور به معنای اتمام کار است.

پرینتر لیزری را کالیبره کنید

می‌توان پرینترهای لیزری را جهت تطابق رنگ‌ها و براساس استاندارد دستگاه به دو صورت دستی یا اتوماتیک کالیبره کرد. اصولا چاپگرهای رنگی در صورت روشن بودن به‌صورت اتوماتیک و هر 48 ساعت یک بار کالیبره می‌شوند که در کارتریج‌های شارژی این کار باید به‌صورت دستی انجام پذیرد. این در حالی است که در کارتریج‌های قابل تعویض کالیبره به‌صورت اتوماتیک و خودکار روی دستگاه انجام می‌شود. برای انجام کالیبره کافیست در تنظیمات دستگاه گزینه Menu را انتخاب و سپس با کلیک بر گزینه Setup و Print quality دستگاه را به‌راحتی کالیبره کنید. می‌توان از این روش برای هر برند و مدل پرینتر استفاده و دستگاه را کالیبره کرد تا کیفیت تصاویر به صورت قابل توجهی بالا رود.

کاغذی مناسب تهیه کنید

بسیاری از کاربران از اهمیت کاغذ در حفظ کیفیت چاپ پرینتر غافل می‌شوند. حتما کاغذی متناسب با دستگاه خود تهیه کنید تا دستورات داده شده به آن را در کیفیت و اندازه‌های استاندارد و درستی به چاپ برساند. برای این کار باید وارد تنظیمات پرینتر شده و در قسمت دیتا شیت کاغذ مناسب با پرینتر خود را انتخاب کنید. تاکید می‌کنیم که در صورت استفاده از کاغذی غیراستاندارد و اشتباه بدون شک رنگ آن تحت تاثیر قرار می‌گیرد و تصاویری با کیفیت بسیار پایین به چاپ خواهد رسید.

استفاده از کاغذ مناسب پرینتر

کاربرد طراحی گرافیکی با کیفیت بالا

احتمالا می‌دانید که جهت بالا بردن کیفیت چاپ ابتدا باید کیفیت طرح گرافیکی مورد استفاده را ارتقا داد و در نهایت از نرم‌افزارهای استاندارد و مربوطه به‌درستی استفاده کرد. یکی از این نرم افزارهای مرتبط که کیفیت چاپ در آن حرف اول را می‌زند فتوشاپ است؛ بنابراین باید استفاده درست از این نرم افزار را بلد بود. در سایر نرم‌افزارهای ویرایشی و طراحی هم می‌توان با تغییر برخی تنظیمات مانند رزولوشن کیفیت تصویر چاپ شده توسط پرینتر لیزری را بالا برد.

عکس های با کیفیت بگیرید

درست است که با تغییر تنظیمات پرینتر می‌توان تصاویر باکیفیت‌تر و بهتری را تحویل داد، اما این همه راهکار نیست؛ درواقع کیفیت بالای ورودی پرینتر خود به چاپ باکیفیت آن کمک می‌کند. برای مثال اگر در خروجی خود قصد استفاده از عکس را دارید باید از باکیفیت‌ترین آن‌ها استفاده کنید. درصورتی‌که عکاس هستید و قصد چاپ آن به‌وسیله پرینتر لیزری را دارید توصیه می‌کنیم تا حتما عکس‌های باکیفیت و استاندارد را به‌کار ببرید. کافیست عکس‌های مد نظر خود را با دوربینی حرفه‌ای تهیه کنید تا متوجه تفاوت کیفیت آن در زمان چاپ توسط پرینتر شوید.

سخن پایانی

همانطور‌که در این مقاله خوانده شد بالا بودن کیفیت چاپ پرینتر تاثیر قابل توجهی بر ذهن مخاطب خواهد داشت؛ بنابراین در‌صورتی‌که از یک پرینتر لیزری استفاده می‌کنید، نحوه کار با آن و بالا بردن کیفیت این محصول به چاپ بهتر اسناد شما کمک زیادی خواهد کرد. فراموش نکنید که آگاهی از نحوه افزایش کیفیت چاپ در پرینتر لیزری به بالا بردن کیفیت کار شما کمک قابل توجهی خواهد کرد. به‌طور معمول قبل از چاپ بسیاری از اسناد معتبر و رسمی بالا بردن کیفیت چاپ و استفاده از روش‌های مذکور در دستور کار قرار می‌گیرند. در‌صورت ایجاد هرگونه مشکل یا چالش حین بالا بردن کیفیت پرینتر می‌توان از کارشناسان و افراد متخصص در این زمینه کمک گرفت.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره فوری