نحوه تمیز کردن پرینتر لیزری در ۵ مرحله ساده

نحوه تمیز کردن پرینتر لیزری در ۵ مرحله ساده

به دلیل این که هیچ حد و مرزی برای فناوری‌های هوشمند و قابلیت‌های فوق العاده‌ای که در ساختار پرینترها وجود دارد در نظر گرفته نشده است، افراد تصور می‌کنند که تمیز کردن یا نگهداری از این وسیله‌ها چندان اهمیت ندارد؛ اما باید بگوییم که پرینترها هم همانند انسان‌ها نیاز به یک سری مراقبت‌های خاص دارند تا بتوانند به حیات خود ادامه دهند. کافی است شما ابزار و تجهیزات لازم برای تمیز کردن پرینتر لیزری را در بر داشته باشید و مراحل لازم برای انجام این کار را هم بدانید. اینجا است که می‌توانید به آسان‌ترین شکل ممکن پرینترهای خود را تمیز کنید و از آن‌ها به شکلی بهینه بهره ببرید. ما در ادامه این مطلب می‌خواهیم شما عزیزان را با راهنمای ساده و گام به گام مراقبت و تمیز کردن پرینترها آشنا کنیم. با الوکارتریج همراه باشید.

ابزار و وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن پرینتر لیزری

به دلیل این که پرینترهای لیزری جزو آن دسته از پرینترهایی هستند که برای چاپ کردن به تونر نیاز دارند، شما باید از چند ابزار مناسب برای از بین بردن ذرات ریز تونر از روی قطعات پرینتر استفاده کنید و در نهایت به خوبی به تمیز کردن پرینتر لیزری بپردازید. در ادامه برخی از این ابزارها معرفی شده‌اند:

1.الکل

امروزه از اسپری‌های گردگیری و الکل‌های مخصوصی که با نام الکل اپیزول شناخته می‌‌شوند، برای تمیز کردن تجهیزات مکانیکی یک پرینتر بهره می‌گیرند. اپیزول یک الکل مالیدنی است که با توجه به سرعت بالایی که در تبخیر شدن دارد، رطوبت را می‌گیرد و آن را از بین می‌برد. این ماده برای این که‌ کاربر متوجه شود که هیچ ذره‌ی تونری بر روی قطعه‌ی مربوطه باقی نمانده است، بسیار مناسب به شمار می‌آید. از این الکل می‌توان برای تمیز کردن آن قسمت‌هایی که دسترسی به آن‌ها دشوار است نیز بهره برد.

2.ماسک گرد و غبار

استنشاق کردن پودر تونر چندان خطرناک نیست اما اگر قرار است شما خود به تنهایی به تمیز کردن پرینتر لیزری خود بپردازید و عملکرد آن را بهتر کنید، خوب است که از ماسک‌های گرد و غبار بهره بگیرید تا میزان اثرات سوء ناشی از حساسیت به تونر را هم به حداقل برسانید. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که اتاقی که قرار است در آن پرینتر لیزری تمیز شود، اتاقی با تهویه مناسب باشد.

3.دستکش لاتکس

دیگر تا کنون همه‌ ما می‌دانیم که رعایت نکات ایمنی تا چه حد می‌تواند اهمیت داشته باشد. گاهی اوقات در تمیز کردن پرینتر لیزری ممکن است پوست افراد متوجه آسیب‌هایی شود که استفاده از دستکش لاتکس این آسیب‌ها را به حداقل می‌رساند.

4.دستگاه دمنده هوا

 این دستگاه توانایی این را دارد که هوا را در پرینتر به جریان بیندازد اما از جمله وسیله‌هایی است که اجباری برای استفاده کردن از آن وجود ندارد.

 

5 مرحله پاک کردن پرینترهای لیزری

 

5 مرحله پاک کردن پرینترهای لیزری

پس از این که تجهیزات لازم برای تمیز کردن پرینتر لیزری را آماده کردید، نوبت آن می‌رسد که پرینتر خود را باز کنید، قطعات آن را از هم جدا کنید و در نهایت عملیات تمیز کردن پرینتر را آغاز نمایید. قبل از این که این کار را شروع کنید، باید بدانید که در صورت عدم اطلاع از نحوه تمیز کردن ساختار پرینترهای لیزری، ممکن است هزینه‌های زیادی از بابت تعمیر قطعات مختلف این پرینترها متوجه شما شود. پس چه خوب است اگر ناوارد هستید، تمیز کردن این پرینترها را به افراد متخصص و تعمیر کاران مجربی که در این زمینه سر رشته دارند، بسپارید.

به عنوان یک هشدار مهم فراموش نکنید که درون هر پرینتری چندین بخش وجود دارد که تماس دست با این بخش‌ها چندان اثرات خوبی نخواهد داشت. زمانی که قرار است پسماندها را از روی قطعات مختلف موجود در پرینترهای لیزری پاک کنید، به یاد داشته باشید که عملکرد سریع می‌تواند قطعات را با مشکل مواجه کند. پس همواره دقت لازم را به کار بگیرید تا بتوانید روند تمیز کردن پرینتر لیزری را به بهترین شکل ممکن پیش ببرید.

مرحله اول: خاموش کردن پرینتر

اولین مرحله از تمیز کردن پرینتر لیزری، خاموش کردن پرینتر است. ابتدا باید پرینتر را خاموش کنید و اجازه دهید که این پرینتر سرد شود. حال باید اتصال پرینتر به منابع برق را قطع کنید و سپس تجهیزات ایمنی مثل دستکش و ماسک را به کار بگیرید. این را بدانید که پرینترهای لیزری پس از این که کمی در برق می‌مانند، ممکن است داغ شوند. در اینجا اگر شما به ساختار آن‌ها دست بزنید، علاوه بر برق گرفتگی با سوختگی هم مواجه خواهید شد. پس حتما قبل از دستبرد زدن به قطعات مختلف یک پرینتر، آن را از برق بکشید و اجازه خنک شدن را به این پرینتر بدهید.

مرحله دوم: بیرون آوردن و تمیز کردن کارتریجی که تونر در آن قرار می‌گیرد!

در مرحله دوم از تمیز کردن پرینتر لیزری، شما باید کارتریج تونر را از پرینتر خارج کنید اما این کار را پس از خنک شدن پرینتر انجام دهید. برای خارج کردن کارتریج تونر از ساختار چاپگر لازم است که پنل پشتی یا پنل قسمت جلویی پرینتر را باز کنید و سپس کارتریج تونر را به آرامی از آن خارج کنید.  برای این که بتوانید این کار را به خوبی پیش ببرید، لازم است که به دفترچه راهنمای پرینتر مراجعه کنید تا دچار اشتباه نشوید. حال اگر کارتریج شما دارای تونرهای اضافی است، با استفاده از پارچه‌ای که هیچ پرزی ندارد، این تونر اضافی را از کارتریج خارج کنید. توجه داشته باشید که ‌پارچه‌های پرز دار نه تنها سبب کثیف شدن قطعات پرینتر می‌شوند بلکه ممکن است برخی از این قطعات مثل درام را هم بسوزانند.

مرحله سوم: تونر اضافی موجود در اجزای پرینتر را بیرون بریزید.

در سومین مرحله از تمیز کردن پرینتر لیزری شما باید تونر موجود در ساختار پرینتر را بیرون بریزید اما مسئله اصلی اینجا است که این کار چگونه باید انجام شود. اگر از دستگاه دمنده استفاده می‌کنید، به راحتی می‌توانید با وارد آوردن فشار هوا به اجزای پرینتر، این اجزا را از هر گونه مواد مضر مثل تونر پاکسازی کنید. چنانچه دستگاه دمنده‌ای را در بر ندارید، باید تمامی اجزای پرینتر را از آن‌ خارج کنید و تونر آن‌ها را پاک کنید. اغلب اوقات تونرهای اضافی در اطراف کارتریج پرینتر و همچنین اجزایی که دسترسی به آن‌ها مشکل است، جمع می‌شوند. زمانی که اقدام به پاکسازی تونر از قطعات مختلف پرینترتان می‌کنید، ملایم باشید و به آرامی این قطعات را جا به جا کنید چرا که بسیاری از این قطعات حساس هستند و شکنندگی و آسیب پذیری زیادی هم دارند.

مرحله چهارم: تمیز کردن سطوح به ممکن اسپری و الکل اپیزول

اگر الکل اپیزول را از قبل آماده کرده باشید، در این مرحله باید از آن استفاده کنید. برای این که اجزای پیچیده‌ای مثل سیم کابل یا اجزای رسانای برق موجود در پرینتر را تمیز کنید، بهتر است پنبه‌ای را به الکل آغشته نمایید و سطح سیم یا فلز رسانا را پاک کنید. سعی کنید با دقت و ملاحظه این سطوح را به کمک اسپری استریل هم کنید. الکل اپیزول یک ماده شیمیایی است که تمامی ناخالصی‌ها را از قطعات داخلی پرینتر می‌رباید و از این طریق در بهبود عملکرد یک پرینتر نقش مؤثری را ایفا می‌کند. اگر به هنگام استفاده کردن از این الکل دقت لازم را به خرج ندهید، ممکن است بر روی قطعات حساسی مثل درام پرینتر خراشیدگی به وجود بیاورید.

مرحله پنجم: سر هم کردن مجدد قطعات پرینتر

حال که تمامی قطعات را گام به گام تمیز کردید و تونر پخش شده در سطح اجزای مختلف پرینتر را هم از بین بردید، نوبت به سر هم کردن این قطعات می‌رسد. اگر تا کنون قطعات پرینتر خود را نصب نکرده‌اید، باید به دفترچه راهنمای این پرینتر رجوع کنید. طبق راهنمایی‌های موجود در این دفترچه، قطعاتی که از پرینتر خارج کرده‌اید را به آرامی در پرینتر قرار دهید و در نهایت هم کارتریج را درون پرینتر بگذارید. حال می‌توانید دستگاه را ببندید. اگر شک دارید که این قطعات را به خوبی نصب کرده‌اید یا نه، می‌توانید دو نسخه چاپ از پرینتر را دریافت کنید. اگر این نسخه‌های چاپی به خوبی و به صورت نرمال چاپ شدند، یعنی شما کارتان را به خوبی انجام داده‌اید. در غیر این صورت باید یک بار دیگر قطعات را از چاپگر خارج کرده و مجددا آن‌ها را جایگذاری کنید.

ویدیوی آموزشی تمیز کردن پرینتر لیزری

در ویدیوی زیر می توانید تمیز کردن پرینتر لیزری را به صورت عملی یاد بگیرید:

 

نکات مهم در مورد تمیز کردن پرینترها

 

نکات مهمی که برای تمیز کردن پرینتر لیزری باید مورد توجه قرار بگیرند:

یک سری نکات مهم وجود دارند که اگر شما هنگام تمیز کردن پرینتر لیزری به این نکات توجه کافی بورزید، بدون شک از پس تمیز کردن قطعات مختلف این پرینتر به خوبی بر خواهید آمد. این نکات در ادامه ذکر شده‌اند:

  1. اگر بتوانید تمامی ابزارها و تجهیزات لازم برای پاک کردن قطعات مختلف پرینتر را آماده کنید، به راحتی می‌توانید این قطعات را پاکسازی کنید. بدون این که آسیبی به یک قطعه برسد!
  2. اگر از مهارت کافی برای تمیز کردن قطعات مختلف چاپگرهای برندهای گوناگون برخوردار هستید، اقدام به پاک کردن این قطعات کنید. در غیر این صورت باید دست نگه دارید!
  3. سعی کنید مراحل فوق را به صورت گام به گام پشت سر بگذارید تا در نهایت مدت زمانی طولانی از چاپگر خود استفاده کنید.
  4. در صورت نیاز به دفترچه راهنما و یا فردی که در زمینه پاکسازی قطعات پرینتر تخصص دارد، مراجعه کنید.
  5. همواره تلاش کنید که قطعات معیوب را به جای تمیز کردن، تعویض کنید تا به سایر قطعات پرینتر آسیبی نرسد.
  6. هنگام جایگذاری اجزای پرینتر دقت کافی را به خرج دهید و با حوصله تمام این کار را انجام دهید تا متحمل هزینه‌های زیادی که از ناآگاه بودن شما نشئت می‌گیرد، نشوید.

کلام پایانی

ما در این مطلب در مورد نحوه تمیز کردن پرینتر لیزری و‌ نکات قابل توجه در این زمینه با شما صحبت کردیم. پرینترهای لیزری که نسل جدیدی از پرینترهای موجود در بازار هستند، اغلب ساختاری مشابه دارند و با استفاده از تونر، کار می‌کنند. حال اگر این تونر در دستگاه پخش شود، امکان اختلال در عملکرد پرینتر بیشتر می‌شود. از این رو لازم است که شما مراحل تمیز کردن پرینترهای لیزری را یاد بگیرید و با دقت کافی، این مراحل را یک به یک پشت سر بگذارید تا در نهایت بتوانید عمر پرینتر خود را در هر برند و هر مارکی، افزایش دهید.

3.5/5 - (11 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره فوری