9 روش برای افزایش طول عمر کارتریج

افزایش عمر کارتریج با 9 روش کاربردی | الو کارتریج

همان‌طور که می‌دانید، کارتریج یکی از اصلی‌ترین عناصر یک چاپگر است. چرا که فرایند چاپ اسناد بدون کارتریج امکان‌پذیر نیست. کارتریج‌ها در مارک‌های مختلفی تولید و روانه بازار می شوند که هرکدام از آنها معمولاً برای چاپگرهای خاصی تولید می‌شوند. درباره این کارتریج‌ها لازم است بدانید که عمر هرکدام از آنها دارای مدت‌زمان خاصی است. برای این منظور افزایش عمر کارتریج یکی از مباحث مهمی است که افراد به دنبال راهکارهای آن هستند. در ادامه با ما همراه باشید تا 9 راهکار در این زمینه را بیان کنیم. با ما همراه باشید!

 

9 روش برای افزایش دو برابری عمر کارتریج

درباره افزایش عمر کارتریج باید گفت طول عمر چاپگر شما به عوامل مختلفی بستگی دارد که از مدل و سازنده گرفته تا دفعات استفاده از آن. اما از طرفی فقط چند مرحله ساده در روز می‌تواند به شما کمک کند که از بسیاری از مشکلات رایج چاپگر جلوگیری کنید و اطمینان حاصل کنید که تا آنجا که ممکن است دوام می‌آورد. در ادامه چند نکته که جهت افزایش عمر کارتریج به شما کمک می‌کند را بیان می‌کنیم.

 

1.تمیزکردن پرینتر

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای افزایش طول عمر چاپگر خود انجام دهید، تمیز نگه‌داشتن فضای داخلی آن تاحدامکان است. هنگامی که چاپگر خود را باز می‌کنید به دنبال گردوغبار اضافی کاغذ یا سایر زباله‌ها باشید و به‌آرامی زباله‌ها را از روی چاپگر خود پاک کنید. این باید کمتر از پنج دقیقه طول بکشد، و شما فقط باید یک‌بار در ماه این کار را انجام دهید. اگر اغلب از چاپگرهای خود استفاده می‌کنید یا در مقیاس بزرگ‌تر چاپ می‌کنید، همان‌طور که بسیاری از مشاغل انجام می‌دهند، بررسی نظافت آن  دو تا سه بار در ماه ایده آل است.

 

2.در صورت عدم استفاده از سینی تغذیه دستی، آن را ببندید

اگر لیبل یا اسنادی با اندازه قانونی چاپ می‌کنید، چاپگر شما احتمالاً یک سینی تغذیه دستی دارد. وقتی از سینی استفاده نمی‌کنید، حتماً آن را ببندید. سینی اگر از چاپگر بیرون‌زده باشد، می‌تواند به‌راحتی توسط شخصی که از آن رد می‌شود شکسته شود. تا کردن مداوم سینی به داخل و خارج گاهی اوقات می‌تواند دردسرساز باشد، اما این یکی از ساده‌ترین اقداماتی است که می‌توانید برای نگهداری پیشگیرانه چاپگر خود انجام دهید.

 

3. اسنادی که قصد چاپ کردن آن را دارید را بررسی کنید

نکته دیگری  که موجب افزایش عمر کارتریج چاپگر شما می‌شود، بررسی اسنادی است که قصد چاپ آن را دارید. بررسی کامل اسنادی که می‌خواهید چاپ کنید قبل از صدور فرمان «Print» می‌تواند عمر کارتریج‌های چاپگر شما را طولانی‌تر کند. با صرف چند لحظه برای اسکن اسناد از نظر غلط املایی، خطاهای قالب‌بندی یا اطلاعات نادرست، می‌توانید تعداد چاپ‌های مجدد را که محل کارتان تولید می‌کند کاهش دهید که این امر باعث کاهش هدررفتن کاغذ و جوهر می‌شود. بهره‌گیری از عملکرد پیش‌نمایش چاپ نیز می‌تواند در این تلاش کمک کند.

 

افزایش طول عمر کارتریج با بررسی اسناد چاپی

 

4. توجه به فونت‌های نوشتاری جهت افزایش عمر کارتریج

هنگامی که سعی می‌کنید عمر کارتریج‌های چاپگر خود را طولانی کنید، به انواع فونت‌های مورداستفاده برای نوشتن اسناد خود توجه کنید. در صورت امکان، از فونت‌های بزرگ و فونت‌هایی که دارای حروف پررنگ یا ضخیم هستند اجتناب کنید، زیرا برای چاپ به مقدار مناسبی جوهر نیاز دارند. در عوض، از فونت‌های حرفه‌ای و کم جوهر مانند Times New Roman، Helvetica و Arial استفاده کنید. این را با نگه‌داشتن اندازه فونت در نقطه “12” و پایین‌تر همراه کنید تا بیشترین استفاده را از کارتریج‌های چاپگر خود ببرید.

 

5. نگهداری صحیح از کارتریج‌ها

نگهداری صحیح، از دیگر نکاتی است که می‌تواند به شما جهت افزایش طول عمر کارتریج کمک کند. اگر دفتر شما محل چاپگرهایی است که اغلب استفاده نمی‌شوند، کارتریج‌های جوهر موجود در آن چاپگرها در خطر خشک‌شدن هستند. برای جلوگیری از این اتفاق، کارتریج‌هایی که به‌ندرت استفاده می‌شوند را از چاپگرهای میزبان خود خارج کنید، آن‌ها را در یک دستمال مرطوب یا حوله کاغذی بپیچید و در یک کیسه ساندویچ یا ظرف قابل مهروموم قرار دهید. کارتریج‌های مهروموم شده را در یک قسمت خنک و مرطوب از دفتر خود، مانند کمد فایل یا کمد لوازم، نگهداری کنید.

 

6. فعال نگه‌داشتن کارتریج

یکی دیگر از راه‌های ساده برای جلوگیری از خشک‌شدن جوهر و افزایش عمر کارتریج چاپگر، استفاده منظم از کارتریج‌های جوهر است. سعی کنید حداقل چندین صفحه در هفته چاپ کنید، حتی اگر به‌سادگی یک صفحه آزمایشی را چاپ کنید و سپس آن را دور بریزید. علاوه بر این، مطمئن شوید اسنادی که چاپ می‌کنید از تمام‌رنگ‌های موجود در کارتریج جوهر شما استفاده می‌کنند. این تضمین می‌کند که رنگ‌هایی که به‌ندرت استفاده می‌شوند خشک نمی‌شوند و کارتریج‌ها را غیرقابل‌استفاده نمی‌کنند.

 

7. مرطوب کردن کارتریج

مرطوب کردن منظم می‌تواند عمر کارتریج‌های چاپگر شما را افزایش دهد، به‌خصوص اگر استفاده زیادی از آنها نشوند. دستکش‌های محافظ بپوشید و کارتریج‌ها را از چاپگر خارج کنید. به‌آرامی بالای هر کارتریج را با یک‌پارچه تمیز و مرطوب یا حوله کاغذی پاک کنید تا جوهر باقی‌مانده از سطح پاک شود. این به جلوگیری از گرفتگی کارتریج‌ها کمک می‌کند و جریان مداوم جوهر را در طول کارهای چاپ تضمین می‌کند. کارتریج‌های مرطوب شده را قبل از قراردادن مجدد در چاپگر خود خشک کنید.

 

8. تنظیم دمای محیط

حفظ دمای متوسط ​​در دفتر کار از دیگر کارهایی که سبب افزایش عمر کارتریج می‌شود. جوهر زمانی که در معرض گرما یا سرمای بیش از حد قرار می‌گیرد سریع‌تر خشک می‌شود، بنابراین سعی کنید دمای 32 درجه را در دفتر خود حفظ کنید. این اقدام علاوه بر افزایش طول عمر کارتریج‌های شما، محیط کاری راحت‌تری را برای کارمندان شما ایجاد می‌کند.

 

افزایش طول عمر کارتریج با تنظیم دمای محیط

 

9. ذخیره‌سازی مناسب کارتریج

اگر قصد ندارید از چاپگر برای مدت طولانی استفاده کنید، می‌توانید کارتریج‌های جوهر را با خارج‌کردن آنها از چاپگر و ذخیره جداگانه آنها حفظ کنید. دستکش بپوشید، کارتریج‌ها را بردارید و محکم در یک‌پارچه مرطوب یا حوله کاغذی بپیچید. کارتریج‌ها را در یک کیسه ساندویچ یا ظروف پلاستیکی دربسته قرار دهید و در محلی که در معرض دمای شدید قرار نگیرد نگهداری کنید.

ویدیوی افزایش طول عمر کارتریج جوهر افشان

در این ویدیو روش دیگری برای طولانی تر کردن عمر کارتریج جوهر افشان آموزش داده شده است.

 

جمع‌بندی

اگر بخواهیم جمع‌بندی کوتاهی از این مقاله داشته باشیم، باید گفت همان‌طور که مطالعه کردید، در این مقاله با نه روشی که می‌توانیم به‌واسطه آن عمر کارتریج را افزایش دهیم آشنا شدیم. کارتریج‌ها یکی از اصلی‌ترین عنصرهای یک چاپگر هستند که تعویض مستمر آنها هزینه زیادی را به دنبال دارد. برای این منظور در این مقاله نه روش را جهت افزایش عمر کارتریج بیان کردیم.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره فوری