آموزش تمیز کردن هد پرینترهای جوهر افشان

آموزش تمیز کردن هد پرینترهای جوهر افشان

اگر اغلب از پرینتر خود استفاده نمی‌کنید، گاهی اوقات ممکن است هد پرینتر شما به‌دلیل خشک‌شدن جوهر مسدود شود و اینجا است که آموزش تمیز کردن هد پرینترهای جوهر افشان به شما برای رفع مشکل کمک خواهد کرد. این مسدودشدن می‌تواند یک مشکل باشد؛ چرا که گرفتگی هدهای پرینت می‌تواند عملکرد پرینتر شما را به همان اندازه که باید متوقف کند. یکی از راه‌هایی که ممکن است متوجه گرفتگی هد پرینتر شوید این است که یک صفحه را چاپ کنید و اگر یک یا همه رنگ‌ها چاپ نشدند، هد پرینتر شما دچار مشکل شده است. خبر خوب این است که هدهای پرینتر به‌طور کلی به‌راحتی تمیز می‌شوند و برای این منظور هم گزینه‌های تمیزکردن دستی و هم گزینه‌های مبتنی‌بر نرم‌افزار پرینتر وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را برای تمیزکردن هد پرینتر خود به کار ببرید. در این مقاله از الوکارتریج به تمیزکردن هد پرینترهای جوهرافشان را به شما آموزش خواهیم داد.

 

آموزش تمیز کردن هد پرینترهای جوهر افشان

 

چه زمانی باید هد پرینتر را تمیز کنیم؟

وقتی پرینتر جوهرافشان شما شروع به انتشار چاپ‌های معیوب می‌کند، چه می‌کنید؟ زمانی که اصلا جوهر روی نسخه چاپی شما وجود ندارد، چطور؟ همه ما پرینتر را سرزنش می‌کنیم، اما بعد از آن چه خواهیم کرد؟ کاری که ما انجام می‌دهیم این است که یک کارتریج جوهر پرینتر جدید تهیه می‌کنیم. بسیاری از ما حتی با توجه به این واقعیت که هنوز جوهر در کارتریج وجود دارد و مقصر هد مسدود شده پرینتر است به خود زحمت تمیزکردن آن را نمی‌دهیم. این امر به این دلیل قابل قبول نیست که در 98 درصد مواقع دلیل خطوط سفید این است که افشانک‌های هد پرینتر با جوهر خشک شده مسدود شده‌اند. برخی از ما هیچ کاری در این باره انجام نمی‌دهیم؛ چرا که فرآیند تمیزکردن هد پرینتر را نمی‌دانیم و خرید یک کارتریج جوهر جدید آسان‌تر است. بااین‌حال، اگر بدانید فرآیند تمیزکردن هد پرینتر چگونه است، می‌توانید خودتان گرفتگی یا مسدودشدن هد پرینتر را رفع کنید. این عمل به شما این امکان را می‌دهد که پول خود را پس‌انداز کنید؛ بنابراین، چگونه باید با هد پرینتر مسدود شده برخورد کنیم؟ و برای مثال چگونه هد چاپگر اچ پی را تمیز کنیم؟ در این مطلب مراحلی برای این منظور وجود دارد که می‌توانید آن‌ها دنبال کنید.

 

چه زمانی باید هد پرینتر را تمیز کنیم؟

 

تمیزکردن هد پرینتر جوهرافشان به‌صورت اتوماتیک به چه شکل است؟

ساده‌ترین راه برای تمیزکردن هد پرینتر مسدود شده، استفاده از مکانیزم خودتمیزشونده پرینتر است؛ بااین‌حال، این مکانیسم فقط برای هد پرینترهایی که کمی مسدود شده‌اند، مفید خواهد بود. هرچه پرینتر جوهرافشان و کارتریج شما قدیمی‌تر شود، این روش کمتر کارایی خواهد داشت؛ بااین‌وجود، در مراحل اولیه می‌تواند بسیار موثر باشد.

این مکانیسم در اکثر پرینترهای مدرن موجود است، اما روش فعال‌سازی ممکن است از برندی به برند دیگر متفاوت باشد. برخی از مارک‌ها دکمه‌ای روی پرینتر دارند که می‌توانید با فشاردادن آن مکانیسم خودتمیزشوندگی را فعال کنید؛ درحالی‌که، برخی دیگر این دستور را در یک نرم‌افزار موجود دارند. برای مورد دوم باید برگه «properties» از specific printer را از بخش «printers» در کنترل پنل (control panel) باز کنید.

 

نحوه تمیزکردن هد پرینتر به‌صورت دستی چگونه است؟

اگر پرینتر شما از گزینه self-cleaning پشتیبانی نمی‌کند یا آن را اجرا کرده‌اید و همچنان با مشکل گرفتگی هد پرینتر مواجه هستید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که هدهای پرینتر خود را به‌صورت دستی تمیز کنید. برای انجام این کار به تعدادی وسیله نیاز خواهید داشت که عبارتند از:

 • ایزوپروپیل الکل
 • آب بسته‌بندی‌شده یا مقطر
 • دستمال توالت
 • یک پارچه بدون پرز
 • پوشش پلاستیکی
 • یک کاسه یا بشقاب کم‌عمق
 • دستکش

مهم‌ترین عنصر در اینجا ایزوپروپیل الکل است؛ چرا که جوهر خشک‌شده چسبیده به هد پرینتر را حل می‌کند و باعث رفع گرفتگی هد اپسون می‌شود. آموزش تمیز کردن هد پرینترهای جوهر افشان بر اساس مراحل زیر است:

 1. چاپگر را خاموش کنید و آن را از برق بکشید تا ایمن باشد؛
 2. دستگاه را باز کنید و به‌آرامی کارتریج‌ها یا کارتریجی که مشکل دارد را خارج کنید. قبل‌از انجام این کار حتما کتابچه راهنمای پرینتر خود را بررسی کنید تا نحوه انجام ایمن این کار را ببینید. اگر هد پرینتر از کارتریج‌ها جدا است، هد پرینتر را هم جدا کنید؛
 3. این کار اختیاری است، اما اگر می‌خواهید کارتریج‌های خود را در پلاستیک بپیچید تا از خشک‌شدن آن‌ها جلوگیری کنید؛
 4. محل چاپ را پیدا کنید. اگر هد پرینتر با کارتریج ادغام شده است، ممکن است لازم باشد خود کارتریج را تمیز کنید. برای پرینترهای دیگر هد پرینتر جدا از کارتریج است؛
 5. قبل‌از شروع استفاده از ایزوپروپیل الکل سعی کنید به‌آرامی هد پرینتر را با یک پارچه بدون پرز پاک کنید. این کار ممکن است جوهرهایی که هدها را مسدود کرده‌اند، از بین ببرد. اگر به نظر می‌رسد که گرفتگی تنها با پارچه از بین نمی‌رود، وسوسه نشوید که آن را محکم‌تر پاک کنید؛ چرا که ممکن است به هدهای پرینتر آسیب برساند و در عوض سعی کنید از مایع برای رفع انسداد استفاده کنید؛

 

 1. یک قسمت آب مقطر یا بسته‌بندی‌شده را با یک قسمت ایزوپروپیل الکل در یک کاسه کم‌عمق مخلوط کنید و هد پرینتر را در مخلوط آب و الکل قرار دهید. اگر هد پرینتر بخشی از کارتریج است، مراقب باشید که فقط قسمت هد پرینتر را زیر آب قرار دهید. اگر هد پرینتر یک قطعه جداگانه است، آن را به‌آرامی در مخلوط قرار دهید تا آن قسمتی که دچار گرفتگی شده است به مایع درون ظرف آغشته شود و در نهایت بگذارید هد پرینتر برای چند دقیقه خیس بخورد؛
 2. هد پرینتر را با کشیدن ملایم آن روی دستمال کاغذی خشک کنید. قبل‌از رفتن به مرحله بعدی مطمئن شوید که هد پرینتر کاملا خشک شده باشد؛
 3. هنگامی که هد پرینتر خشک شد، آن را دوباره در پرینتر قرار دهید. پرینتر را روشن و یک صفحه آزمایشی چاپ کنید. اگر گرفتگی رفع شده باشد، جوهر به‌آرامی و به‌درستی وارد صفحه خواهد شد.

آموزش تمیز کردن هد پرینترهای جوهر افشان چه مزیتی دارد؟

آموزش تمیز کردن هد پرینترهای جوهر افشان چه مزیتی دارد؟

اگر پرینتر برای مدت طولانی استفاده نشده باشد، سوراخ‌های بسیار کوچکی که هد پرینتر جوهرافشان مدرن را تشکیل می‌دهند، ممکن است با جوهر خشک‌شده مسدود شود. گرفتگی هدهای پرینتر به‌شدت بر کیفیت کار چاپ تاثیر می‌گذارد و در نهایت می‌تواند به پرینتر آسیب برساند و به همین دلیل تمیزکردن هدهای پرینتر در صورت گرفتگی بسیار مهم است. به همین منظور در این مقاله از الوکارتریج روش‌های اتوماتیک و دستی تمیزکردن هد پرینترهای جوهرافشان را مورد بررسی قرار دادیم.

 

به این مقاله امتیاز دهید post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره فوری