چگونه هد پرینتر اچ پی را تمیز کنیم؟

چگونه هد پرینتر اچ پی را تمیز کنیم؟

تمیز کردن هد پرینتر اچ پی چگونه انجام می شود؟ نکات مهمی برای تمیز نگه داشتن هد چاپ وجود دارد که قبل از هرکاری باید آن را مدنظر داشته باشید. هر دستگاهی ممکن است خراب شود اگر به‌درستی از آن مراقبت نشود، به‌خصوص وقتی صحبت از پرینتر جوهرافشان باشد. مهم نیست که کارتریج از چه برندی باشد، احتمال خشک‌شدن جوهر و گرفتگی نازل در پرینتر وجود دارد. اگر به این مشکل توجه نشود، ممکن است مشکلات بیشتری در چاپگر ایجاد شود. بااین‌حال، تمیزکردن هد چاپ تا حدودی برخی ایرادات را رفع می‌کند. شما با روش‌های مختلف می‌توانید هد چاپ را هم به‌صورت دستی، از رایانه شخصی و هم از طریق یک سیستم برنامه‌ریزی‌شده تمیز کنید.  با ما همراه باشید!

چگونه هد پرینتر اچ پی را تمیز کنیم؟

در ادامه با روش های تمیز کردن هد پرینتر اچ پی با ما همراه باشید. اگر از آن دسته افرادی هستید که با پرینتر سروکار دارید، قطعاً این سوال برایتان پیش خواهد آمد که چگونه هد پرینتر اچ پی را تمیز کنیم؟ تمامی پرینترهای جوهرافشان دارای یک قطعه مشترک هستند که «هد چاپ» نامیده می‌شود. در اکثر مواقع مسدود شدن هد چاپ سبب بروز مشکل و تأثیر منفی روی کیفیت چاپ می‌شود. فرایند تمیزکاری هد چاپ برای بهبودبخشی عملکرد  کلی پرینتر امری لازم و ضروری است. برای این که از بروز مشکلات متعدد جلوگیری کنید بهتر است هرچند وقت یکبار حتماً هد چاپگر را تمیز کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا نحوه تمیز کردن هد پرینتر اچ اپی را یاد بگیرید.

تمیز کردن هد پرینتر

 

هد چاپگر اچ پی و کاربرد آن

چاپگر دارای اجزای مهم و تأثیرگذار بسیار زیادی است که یکی از آن‌ها هد پرینتر نام دارد. هد در قسمت زیرین مخزن جوهر و یا کارتریج قرار گرفته و این قطعه تقریباً از هزاران روزنه کوچک به وجود آمده است که در نتیجه وظیفه پرینت تصاویر و مطالب را روی کاغذ برعهده دارد. هد چاپگر در دستگاه پرینتر یک جز بسیار مهم و کاربردی است و هنگامی که از دستگاه استفاده می‌کنید در لحظه چندین میلیون ذره ریز از جوهر در کنار یکدیگر بر روی کاغذ پاشیده می‌شود و یک تصویر باکیفیت، شفاف و دقیق را می‌سازد که می‌توانید از خروجی چاپگر آن را ببینید.

 

چرا تعمیر و نگهداری چاپگر ضروری است؟

قطعاً شما بدون تعویض روغن ماشین خود، بیش از 5000 مایل رانندگی نمی‌کنید، پس چرا از چاپگر خود برای مدت طولانی بدون انجام کارهای تعمیر و نگهداری منظم استفاده می‌کنید؟ تمیز کردن هد چاپگر اچ پی تنها یکی از کارهایی است که می‌توانید برای اطمینان از عملکرد روان آن انجام دهید. همچنین یکی از ساده‌ترین کارهایی است که می‌توانید در خانه یا محل کار خود انجام دهید. چاپگرهای HP امروزی مجهز به نرم‌افزار نوآورانه‌ای هستند که می‌توانند اولین نشانه‌های مشکل را کشف کنند و به طور خودکار چاپگر را در حالت تعمیر و نگهداری قرار دهند. این معمولاً شامل کارهایی مانند تمیزکردن و تراز کردن هد چاپ می‌شود.

بااین‌حال، اگر مدتی است کار چاپ با پرینتر انجام نداده‌اید، ممکن است لازم باشد یک یا دو مرحله اضافی برای تمیزکردن سر جوهر روی چاپگر HP انجام دهید. هدهای چاپ HP که در چاپگر تعبیه شده‌اند از کارتریج‌های جوهر جداگانه برای ایجاد چاپ استفاده می‌کنند. صفحه نازل (هد چاپ) این نوع کارتریج‌ها در چاپگر موجود است و کارتریج‌ها برای ایجاد چاپ در هد نصب می‌شوند. این نوع از هدهای چاپی پس از استفاده طولانی‌مدت نیاز به تعویض دارند.

 

 

نحوه تمیزکردن هد پرینتر اچ پی

 

نحوه تمیزکردن هد پرینتر اچ پی

اگر چاپگر شما صفحات خالی را چاپ می‌کند اما سطح جوهر آن عادی است، به‌احتمال زیاد مشکل از هد چاپ است که باید رفع شود. اگر مدتی از آخرین چاپ شما گذشته، ممکن است مقداری از جوهر کارتریج‌ها خشک شده باشند. این کار هدهای چاپ را مسدود می‌کند و اجازه نمی‌دهد جوهر روی کاغذ منتقل شود. نکته دیگر این است که پرینت‌های شما به استاندارد گذشته نمی‌رسند یا اسناد شما تار هستند. اگر این طور باشد زمان چاپ متوجه عملکرد نامطلوب دستگاه خواهید شد.

  • یک چاپگر دارای اجزای مختلفی است و شما در پرینتر انواع رنگ‌ها اعم از: زرد، سرخابی، فیروزه‌ای و سیاه هر یک از این رنگ‌ها نازل مخصوص خود را دارد که اگر یک مورد مسدود شود سبب اختلال در فرایند کار می‌شود. در واقع تمیزکردن هد چاپ به بهبود کیفیت چاپ کمک می‌کند.
  • بهتر است که تا حد امکان از تمیزکردن هد چاپ سالم خودداری کنید زیرا مقدار زیادی جوهر مصرف می‌کند. فقط هد چاپ مشکل‌دار را تمیز کنید که کیفیت آن کاهش‌یافته و قابل‌توجه باشد.
  • می‌توانید هد چاپ را به‌صورت دستی یا از طریق چاپگر یا رایانه خود تمیز کنید. قبل از شروع، باید نازل را بررسی کنید تا مطمئن شوید که هد چاپ شما نیاز به تمیزکردن دارد یا خیر؛ زیرا این کار باعث صرفه‌جویی در جوهر می‌شود.

 

مراحل تمیزکردن هد پرینتر اچ پی

شما می‌توانید به دو روش مختلف اقدام به تمیز کردن هد پرینتر اچ پی کنید. روش اول استفاده از نرم‌افزارهای پاک‌سازی هد چاپگر و روش دوم، روشی است که برای ویندوز و مک ارائه می‌شود. اگر نتیجه درخواستی را از این نرم‌افزارها به دست نیاوردید، هد را به طور دستی تمیز کنید.

ابزار‌های لازم برای تمیزکردن هد چاپگر اچ پی

  • آب
  • الکل
  • دستمال حوله‌ای
  • کاسه گود

 

1. ابتدا قبل از شروع کار پرینتر را خاموش کرده و از برق بکشید.

2.در مرحله بعد برای تمیزکاری تمامی کارتریج‌ها را بعد از برداشتن درپوش یکی‌یکی از درون محفظه خارج کنید. برای انجام این کار ابتدا راهنمای استفاده از چاپگر را بخوانید.

 

خارج کردن کارتریج ها

 

3.در مرحله بعد هد پرینتر را خارج کنید. قطعه مدنظر به یک سینی شبیه است که کارتریج‌ها درون آن قرار می‌گیرند.

 

خارج کردن هد پرینتر

 

4.آب و الکل را به طور مساوی باهم مخلوط کرده و درون ظرف گود بریزید.

5.هد چاپ را تقریباً ۲ دقیقه درون مخلوط آب و الکلی که درست کرده‌اید بگذارید. تأثیر مثبت این کار تمیزکردن تمام جوهر خشک شده روی هد است.

 

تمیز کردن هد پرینتر

 

6.بعدازاین که هد را از محلول خارج کردید، آن را بر روی یک حوله تمیز بگذارید. همچنین مطمئن شوید که هد پرینتر را به نحو صحیح تمیز کرده‌اید.

7.با احتیاط هد چاپگر را در جای اول خود قرار دهید و به همان ترتیب قبل تمام کارتریج‌ها را روی آن بگذارید و سپس درپوش اصلی بسته و پرینتر را روشن کنید.

8.بعد از انجام این مراحل پرینتر شما باید مثل روز اول کار کند و تمامی اسناد و تصاویر را کاملاً تمیز پرینت بگیرد.

تمیز کردن هد چاپ اچ پی به طور خودکار

هد چاپ اچ پی و انواع دیگری از هدهای چاپ با دو روش، دستی و خودکار تمیز می شوند. تمیز کردن هد پرینتر اچ پی به صورت خودکار تقریبا در بیشتر پرینترها وجود دارد که برای تمیزکردن خودکار باید ابتدا از منوی start وارد شده و روی پنجره control panel کلیک کنید، در ادامه گزینه and printers را انتخاب کنید. این گزینه با آیکونی شبیه به پرینتر نشان داده می شود. با انتخاب این گزینه، پرینترهای متصل به سیستم شما نمایش داده می شود و شما می توانید از روی آن نام پرینتر مورد نظرتان را بیابید و انتخاب کنید. در ادامه روی آن کلیک راست کنید و گزینه properties را انتخاب کنید. پنجره جدیدی با نامhardware باز می شود که باید آن را انتخاب کنید و روی گزینه پرینتر بزنید تا toolbox باز شود. منویی که باز می شود، گزینه clean cartridges می باشد که باید روی آن کلیک کنید  تا تمیز شدن خودکار دستگاه شروع شود. انجام این کار ممکن است تقریبا ۲ دقیقه طول بکشد، بعد از این که فرایند تمیز شدن خودکار تمام شد، ابتدا یک برگه را به طور آزمایشی چاپ کنید و اگر نتیجه نهایی کار خوب بود، لازم نیست دوباره دستگاه را تمیز کنید. اما اگر هنوز هم کیفیت چاپ پایین است باید دوباره هد چاپ را با همین روش تمیز کنید.

تمیز کردن هد پرینتر به صورت خودکار

 

چگونه بفهمیم زمان تمیزکردن هد چاپگر اچ پی فرارسیده؟

اگر سطح پرینتر شما در حد نرمال است و چاپگر صفحات خالی را چاپ می‌کند، حتماً هد پرینتر شما آلوده یا مسدود شده است. جوهری که در دستگاه پرینتر جوهرافشان اچ پی استفاده می‌شود برپایه آب است و به همین علت اگر شما مدت‌زمان زیادی را از چاپگر استفاده نکنید، جوهری که در آن استفاده شده خشک شده و موجب بروز ایراد در روند چاپ می‌شود. بهتر است برای کارکرد بهتر حداقل هفته‌ای یکبار از پرینتر خود استفاده کنید و یا اگر سند و تصویری برای پرینت ندارید، از صفحه تست پرینتر استفاده کنید. با این کار شما از خشک‌شدن جوهر کارتریج و مسدود شدن چاپگر جلوگیری می‌کنید. نکته مهم دیگر آلودگی پرینتر این است که چاپ در حد استاندارد شما نیست و محو شده، حتی در برخی مواقع صفحات پرینت شده کاملاً تار بوده و غیرقابل‌استفاده می‌شوند. یکی از مشکلاتی که نشان می‌دهد هد آلوده است، کم‌رنگی و کاهش کیفیت پرینت است.

جمع‌بندی

راه‌حل‌های ارائه شده در بالا می‌تواند توسط صاحبان چاپگر جدید و باتجربه دنبال شود. بااین‌حال، اگر راه‌حل‌های پیشنهادی ما مشکل شما را حل نکرد و خطای هد چاپ همچنان پابرجا بود، باید با پشتیبانی مشتری HP تماس بگیرید تا برای بازرسی چاپگر خود برنامه‌ریزی کنید. در نتیجه حالا که می‌دانید چگونه هد پرینتر HP خود را تمیز کنید، تمام ابزارهای موردنیاز برای تمیزکردن هد را در اختیار دارید. اگر مراحل تمیز کردن هد پرینتر اچ پی را امتحان کردید و همچنان باکیفیت چاپ مشکل داشتید، ممکن است لازم باشد هد چاپ را تعویض کنید. برای چاپگرهایی که از کارتریج‌های یکپارچه استفاده می‌کنند، این به معنای خرید کارتریج چاپگر جدید است. برای چاپگرهایی که دارای هد چاپ داخلی هستند، باید یک هد چاپ کاملاً جدید خریداری کنید که ممکن است کمی گران باشد. همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم، اکثر مصرف‌کنندگان فقط یک چاپگر جدید می‌خرند زیرا معمولاً ارزان‌تر از جایگزینی هد چاپگر است.

سؤالات متداول

 

شما می‌توانید با دو روش دستی و خودکار هد چاپگر اچ پی را تمیز کنید.

هد در قسمت زیرین مخزن جوهر و یا کارتریج قرار گرفته و این قطعه تقریباً از هزاران روزنه کوچک به وجود آمده است که وظیفه پرینت تصاویر و مطالب را روی کاغذ برعهده دارد، اگر هد به‌درستی کار کند می‌تواند مطالب و تصاویر باکیفیتی را چاپ کند.

به طور کلی دو روش برای تمیز کردن هد پرینتر اچ پی معرفی شده است که هر فرد می تواند روشی را انتخاب کند که انجام این کار برایش راحت باشد، پس نمی توان گفت یک روش بر روش دیگر برتری دارد

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره فوری