ریسوگراف و همه چیز دررابطه با چاپ ریسو

ریسوگراف و همه چیز دررابطه با چاپ ریسو

ریسوگراف و همه چیز دررابطه با چاپ ریسو

ریسوگراف چیست؟

ریسوگراف (Risograph) در حقيقت نامی است تجاری که شرکتی ژاپنی بر روی محصول جدید خود گذاشت که این محصول نوعی چاپ تلفیقی را ارائه میدهد. منتهی  اين نام تجاري مانند بسياري از نام هاي تجاري در ايران كه به صورت اسم عام به كار برده مي شوند ، بصورت کلی براي اين نوع چاپ استفاده مي شود ( مثلاً مانند واژه ي ريكا كه هنوز هم بسياری آن را بجاي كلمه ی مايع ظرف شويي استفاده ميكنند ولی در حقیقت ریکا نام برند تولیدکننده ی آن است ). نام اصلي اين نوع چاپ که اصلا هم متداول نیست  داپليكيشن مي باشد. کما فی السابق بيش از 90 درصد دستگاه هايي كه با اين سيستم چاپ مي كنند، توسط شركت ریسوگراف ساخته مي شوند. سيستم اصلي چاپ ريسو مانند دستگاه هاي استنسيل قديمي است با این تفاوت كه با امكانات جديد تري به بازار عرضه ميشود. عملكرد كلي اين نوع چاپ به اين ترتيب است كه نوعي مركب خميري شكل درون استوانه اي به نام درام (Drum) قرار ميگيرد و كل سطح اين استوانه را آغشته مي كند . پوششي نازك با جنسي خاص روی اين درام كشيده ميشود كه مركب از آن عبور نميكند. اين پوشش مستر (Master) نام دارد . در جاهايي كه قرار است روي كاغذ چاپ شود بر روي سطح مستر منافذ بسيار ريزي ايجاد مي شود كه از آنجا مركب به بيرون تراوش ميكند و وقتي كه كاغذ در تماس با مستر قرار ميگيرد و طرح مورد نظر برروی کاغذ ما چاپ خواهد شد.لازم به ذکر است که دستگاه هاي ريسوي جديد داراي كيفيت چاپ خوب و قابل قبولي هستند و كيفيت چاپ متن در آنها اندكي از پرينت يا فتوكپي پايين تر است . دستگاه هاي ريسو گراف جديد قابليت چاپ عكس و ترام را هم دارند كه البته نمیشود كيفيت چاپ متن و خط و جدول در آن را با کیفیت چاپ آن مقایسه کرد.

نكاتي دربار رابطه با چاپ ريسو :

1 ) ریسوگراف براي هنگامي كه قرار باشد از يك صفحه به تعداد زياد (حداقل 200 عدد چاپ كنيد) مناسب است چراکه مستر در اين سيستم يك بار مصرف است و بعد از چاپ شدن كار بايد به دور انداخته شود و براي كار جديد دوباره مستر جديد ساخته شود پس براي تكثير هاي زير 200 عدد  استفاده از این سیستم به صرفه نیست و استفاده از دستگاه فتوكپي به صرفه تر است اما براي تيراژ هاي بالاي 200 عدد چاپ ريسو بسيار به صرفه است و مخصوصاً در چاپ هاي بالاي 1000 برگ قيمت تمام شده ی هر برگ بسيار پايين تر از فتو كپی میباشد. (البته در تيراژ های بالای 10.000 برگ استفاده از چاپ افست از چاپ ريسو به صرفه تر می شود)

2 ) سرعت چاپ دستگاه های ريسو بسيار بيشتر از دستگاه هاي فتوكپي است و حتی به 130 برگ در دقيقه هم می رسد.

3 ) در دستگاه های ریسو هر درام با يك رنگ مركب پر مي شود . به طور معمول همه ی دستگاه های ريسو دارای يك درام پر شده با رنگ مشكي هستند كه مي توانند چاپ سياه و سفيد را انجام دهند. اگر كسي بخواهد با رنگهاي ديگر چاپ كند بايد برای هر رنگ يك درام اضافي تهیه کند كه هزينه ي زيادی را شامل میشود و تقريباً قيمت هر دو درام با قيمت خودِ دستگاه برابر است. رنگ مركب های موجود در دستگاه ريسو مشكی ، آبی ، قرمز ، سبز ، زرد ، سبز ، قهوه ای ، طلايی و نقره ای می باشد. (البته همانطور که میدانید رنگهای متداول مشكی ، قرمز ، ابی و سبز است). براي چاپ چند رنگ لازم است كه ابتدا يكبار با درام اول رنگ اول چاپ شود. سپس درام تعويض شده و رنگ دوم چاپ مي شود و تا اخر به همین صورت است. (در دستگاه های جديد ريسوگراف،دو درام داخل دستگاه قرار مي گيرند و بنابراين چاپ دو رنگ به طور هم زمان صورت ميپذيرد) اين سيستم چاپ امكان تركيب رنگها را ندارد يعني بر خلاف چاپ افست كه با تركيب چهار رنگ اصلی CMYK ، همه ی رنگها ساخته می شود در چاپ افست رنگها جدا گانه چاپ مي شوند.

4 ) طول عمر يك مستر در چاپ افست حداكثر 10.000 برگ است. هر چه تعداد چاپ افزايش پيدا ميكند كيفيت پايين تر مي آيد و اطراف نوشته ها سايه دار مي شود كه علت آن گشاد شدن منافذ ايجاد شده بر روی مستر است. برای دستيابی به كيفيت مطلوب چاپ مستر بايد در هر 1000 عدد چاپ دوباره ساخته شود.

5 ) كيفيت چاپ ريسو علاوه بر نوع و مدل دستگاه به شدت به كيفيت مواد مصرفی بستگی دارد. استفاده از مركب و مستر غير فابريك هزينه ها را پايين مي آورد ولي كيفيت چاپ را هم كاهش می دهد.

6 ) نحوه ي محاسبه ي قيمت در چاپ ريسو به اين ترتيب است كه هزينه ي چاپ و هزينه ي كاغذ به طور مجزا حساب مي شود. از يك برگ  تا 1000 برگ هزينه اي ثابت براي چاپ دريافت مي شود و قيمت كاغذ هم بسته به تعداد كاغذ مصرف شده محاسبه مي شود . اگر تعداد بالاتر از 1000 عدد باشد براي هر دور 1000 تايي چاپ يك بار ديگر هزينه ي چاپ دريافت مي شود. اصطلاحاً گفته مي شود كه دورِ چاپ در دستگاه ريسو 1000 تايي است يعني براي هر 1000 عدد يك دور حساب مي شود و نيم فرم هم وجود ندارد. يعني مثلاً اگر تعداد چاپ شما 1200 يا 1500 يا 1900 باشد فرقي نميكند و در هر سه مورد هزينه ي 2 فرم چاپ دريافت مي شود.

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر و ارتباط با ما میتوانید با شماره ی زیر تماس گرفته و همچنین برای اطلاع از بروزترین قیمتها و محصولات موجود کانال تلگرامی ما را که در صفحه اصلی سایت موجود می‌باشد دنبال کنید. شماره پشتیبانی

۰۲۱-88324040

به این مقاله امتیاز دهید post

1 دیدگاه برای “ریسوگراف و همه چیز دررابطه با چاپ ریسو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonخرید فوری