علت چاپ خطوط سیاه روی کاغذ توسط پرینتر

علت چاپ خطوط سیاه روی کاغذ توسط پرینتر

زمانی که قصد چاپ صفحه ای توسط چاپگر را دارید، چاپ خطوط سیاه روی کاغذ توسط پرینتر از اتفاقاتی است که موجب ناراحتی شما در زمان انجام کار می شود. در این حالت شاید فکر کنید که پرینتر دچار مشکل جدی شده و دیگر نمی توانید از آن استفاده کنید؛ اما این طور نیست. در این مطلب قصد داریم تا دلیل چاپ خطوط سیاه روی کاغذ و رفع این مشکل را برای شما بگوییم. پیشنهاد ما این است که قبل از بروز چنین مشکلی با ما همراه باشید تا بتوانید از ایجاد چنین مشکلی جلوگیری کرده و کار خودتان را سریع تر پیش ببرید. برای استفاده از پرینتر خانگی یا حرفه ای بهتر است تخصص داشته باشید چرا که این کار مانع از صرف هزینه های اضافی شما می شود.

چاپ خطوط سیاه روی کاغذ

بی شک همه ما در زمان چاپ کردن متنی روی کاغذ بارها شاهد چاپ خطوطی به شکل عمودی و افقی روی متن بوده ایم. ایجاد این خطوط از یک سو سبب می شود تا کار نهایی ظاهر خوبی نداشته باشد و همچنین خوانایی متن تا حدودی دقیق و راحت نخواهد بود. ایجاد خطوط سیاه روی کاغذ توسط پرینتر به دلیل جوهر اضافه موجود روی کارتریج می باشد که بر روی سطح کاغذ پخش شده و موجب بروز چنین مشکلی می شود. در واقع این مشکل یکی از رایج ترین اتفاقاتی است که اگر آن را رفع نکنید نمی توانید از چاپگر استفاده کنید و کار شما مختل خواهد شد.

دلایل ایجاد خطوط سیاه روی کاغذ

خطوط سیاه روی کاغذ توسط پرینتر حین چاپ به دلایل مختلفی ایجاد می شوند که بعضی از آن ها نیاز به تخصص برای رفع این مشکل دارند. شکل خطوط به مشکل ایجاد شده بستگی دارد. گاهی ممکن است خطوط سیاه در دوطرف صفحه شبیه به یک کادر دیده شوند. بعضی از مواقع چاپ نشدن قسمتی از متن و همچنین جمع شدن جوهر در کاغذ دیده می شود. در نتیجه لکه ها، نقطه های کم و رنگ و پررنگی که روی کاغذ وجود دارند سبب ناخوانایی متن مورد نظر می شوند. به طور کلی نحوه چاپ اسناد در دو نوع پرینتر جوهر افشان و لیزری کاملا باهم متفاوت است. چنین موضوعی موجب شده تا خطوط سیاه روی کاغذ توسط پرینتر کاملا باهم متفاوت باشند. در ادامه دلایل مهمی که سبب ایجاد خطوط سیاه روی کاغذ می شوند را خواهیم گفت.

1.کثیفی شیشه پرینتر

اگر شیشه پرینتر شما کثیف باشد موجب ایجاد خطوط سیاه روی کاغذ می شود. بعد از این که تنظیمات را بررسی کردید و باز هم این مشکل وجود داشت، باید از یک پارچه نخی و بدون پرز برای فرایند تمیزکردن شیشه استفاده کنید تا مشکل را تاحدودی حل کنید. علاوه بر این از مواد پاک کننده مثل الکل و شیشه شوی استفاده نکنید چرا که آسیب جدی به دستگاه وارد می کنند؛ بهتر است از مواد مخصوص تمیزکردن پرینتر استفاده کنید.

مشکلات نرم افزاری پرینتر | الوکارتریج

 

2.مشکلات نرم افزاری پرینتر

یکی دیگر از مشکلاتی که سبب ایجاد خطوط سیاه روی کاغذ توسط پرینتر می شود مربوط به نرم افزاری دستگاه می باشد. به طور کلی در صورت بهم خوردن تنظیمات کیفیت چاپ پایین آمده و خطوط سیاه و افقی روی اسناد چاپ شده دیده می شود که برای حل چنین ایرادی باید به سراغ تنظیمات کارخانه بروید‌. البته نحوه بازگشت به تنظیمات کارخانه در پرینترهای مختلف کاملا باهم فرق دارد و برای راهنمایی بیشتر می توانید از دفترچه راهنما استفاده کنید.

3.استفاده از کاغذ نامرغوب

استفاده از چند نوع کاغذ همزمان داخل پرینتر یا کاغذ نامرغوب می تواند موجب خرابی دستگاه در زمان چاپ اسناد شود. چرا که در برخی از کاغذها، جوهر به خوبی ثابت نمی شود و لکه های سیاه، خطوط افقی را روی اسناد ایجاد می کنند. در این حالت شما باید برگه های داخل پرینتر و مخزن کاغذ را عوض کنید.

4.خرابی هد چاپ پرینتر

همان طور که می دانید هد کارتریج، وظیفه انتقال جوهر به کاغذ را برعهده دارد. اگر هد چاپ در دستگاه خراب شده باشد، مشکلاتی رخ می دهد که در این شرایط تنها راه حل تعویض هد می باشد.

نحوه رفع خطوط سیاه روی دوطرف صفحه

در یک پرینتر کاغذها توسط یک تسمه و غلتک منتقل می شوند. اگر کاغذ زمانی که می خواهد از روی این غلتک عبور کند کثیف باشد، خطوط سیاه روی کاغذ ایجاد می شوند و شما شاهد ایجاد خطوط در دو طرف کاغذ خواهید بود. همچنین اگر گرد‌ و خاکی روی تسمه وجود داشته باشد خطوط سیاه حتی در پایین صفحه هم دیده می شوند. پس در نتیجه بهتر است حتما قبل از آغاز کار نکات زیر را رعایت کنید؛

  • به وسیله جاروبرقی ذرات داخل چاپگر را تمیز کنید.
  • یک پارچه را به الکل آغشته کرده و به آرامی غلتک ها را تمیز کنید.
  • اگر خودتان نمی توانید این مشکل را رفع کنید حتما از یک متخصص کمک بگیرید.

دلیل چاپ نشدن قسمتی از متن چیست؟

 

دلیل چاپ نشدن قسمتی از متن

برای این که متن روی صفحه چاپ نمی شود چند دلیل مختلف وجود دارد. اگر کارتریج تونر اضافه دارید توصیه ما به شما این است که برای رفع این مشکل حتما قطعه آسیب دیده را تعویض کنید. البته تعویض یونیت درام تا حدودی در بیشتر مواقع مشکل شما را حل می کند، علاوه بر این می توانید یونیت فیوز را نیز تعویض کنید تا مشکل چاپ نشدن قسمتی از متن به کلی حل شود. نکته مهم این که سعی کنید به هیچ عنوان به یونیت درام که سیلندر فلزی سبز رنگ است دست نزنید چرا که سبب آسیب دیدن پرینتر شما خواهد شد.

نکات مهم در رفع چاپ خطوط سیاه روی کاغذ

برای این که از شر خطوط سیاه روی کاغذ توسط پرینتر خلاص شوید بهتر است نکات مهمی که در ادامه می گوییم در نظر بگیرید:

  • برای تمیز کردن دستگاه چاپگر خود حتما از یک دستمال بدون پرز استفاده کنید. تحت هیچ شرایطی از مواد شوینده، استون، الکل، بنزین و آمونیاک استفاده نکنید.
  • اگر کاغذ نامرغوبی را استفاده کنید جوهر به خوبی روی آن پخش نمی شود و در نتیجه خطوط سیاه روی کاغذ ایجاد می شوند.
  • اگر هد پرینترهای جوهر افشان مسدود شده باشند دلیل مهمی برای بروز این مشکل خواهد بود. برای این که مشکل ایجاد خطوط رفع شود باید از نمایندگی کمک بخواهید.

نتیجه گیری

مشکل دیگری که در کنار چاپ خطوط سیاه روی کاغذ توسط پرینتر دیده می شود چاپ شدن متن کمرنگ است. البته این موضوع در برابر چاپ خطوط سیاه کمتر مورد توجه قرار می گیرد. برای حل مشکلات پرینتر؛ کارتریج، هد چاپ، جوهر و تونر را بررسی کنید. اگر خودتان از چیزی سر در نمی آورید حتما از فرد متخصصی کمک بگیرید تا بتواند در حل مشکل به شما کمک کند. در این مقاله شما یاد گرفتید که علت خطوط سیاه روی کاغذ توسط پرینتر چیست و راهکارهایی هم برای حل این مشکل خواندید. چنانچه در این مورد سوالی در ذهن خود دارید حتما در بخش نظرات آن را مطرح کنید تا در سریعترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ دهیم.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره فوری