نحوه تنظیم کیفیت چاپ در پرینتر لیزری

نحوه تنظیم کیفیت چاپ در پرینتر لیزری

شاید برای شما هم سوال پیش آمده باشد که چطور می‌توانیم به تنظیم کیفیت چاپ پرینترهای لیزری بپردازیم. بر خلاف تصور عموم افراد، این کار یک کار ساده است که طی مراحل مختلفی انجام می‌شود. به طور کلی پرینترهای لیزری به دلیل این که از فناوری‌های لیزری برخوردر شده‌اند، کیفیت چاپ بیشتری نسبت به چاپگرهای معمولی دارند؛ اما چنانچه قرار است میزان این کیفیت را از حد معمول افزایش دهید، باید راهکارهای موجود در این زمینه را که در چند مرحله خلاصه شده‌اند را به کار بگیرید. در ادامه این مطلب می‌خواهیم شما را با مراحل مختلفی که سبب تنظیم میزان کیفیت یک چاپگر می‌شوند را برای شما شرح دهیم و برخی از نکات مهمی که در راستای افزایش کیفیت چاپ باید مورد توجه قرار بگیرند را برایتان تشریح کنیم. با الوکارتریج تا انتهای این مطلب همراه باشید.

مراحل تنظیم کیفیت چاپ در پرینترهای نسل جدید

برای تنظیم کیفیت چاپ و افزایش میزان این کیفیت، کافی است مراحلی که در ادامه ذکر می‌شوند را به صورت گام به گام و با دقت کامل انجام دهید. تغییر تنظیمات پیش فرض پرینتر، تنظیم کردن کیفیت چاپ، توجه به کارتریج، توجه به کاغذ، توجه به رزولوشن چاپ و همچنین به کار گرفتن یک سری دستورالعمل خاص برای تنظیم کیفیت پرینترهای لیزری از جمله این مراحل هستند که در ادامه تشریح شده‌اند.

1.تغییر تنظیمات

قبل از این که وارد جزئیات بشوید، باید ابتدا تنظیمات پیش فرضی را که پرینترهای لیزری دارند را تغییر دهید. برای این که به بخش تنظیمات پیش فرض دسترسی پیدا کنید، باید نحوه دسترسی به این بخش را در پرینتر مخصوص بیابید؛ چرا که هر کدام از پرینترها نحوه دسترسی خاصی دارند. برای پی بردن به این امر می‌توانید به دفترچه راهنمای پرینتر خود رجوع کنید. پس از این که وارد تنظیمات شدید، باید این تنظیمات را در بالاترین سطح ممکن قرار دهید تا از این طریق کیفیت چاپ را بیشتر کنید. در این بخش معمولا با کلیدهای low و normal و high رو به رو می‌شوید. بدیهی است که برای تنظیم کیفیت چاپ و افزایش میزان این کیفیت شما باید این تنظیمات را بر روی high قرار دهید.

۲.تنظیم کیفیت چاپ

در مرحله دوم تنظیم کیفیت چاپ شما باید تنظیماتی که مخصوص کیفیت چاپ است را تغییر دهید؛ اما سوال اصلی اینجا است که این تنظیمات چگونه تغییر می‌کنند؟! برای این که بتوانید به این بخش دسترسی پیدا کنید، باید وارد کادر مربوط به چاپی که معمولا برای چاپ یک سند مورد استفاده قرار می‌گیرد، شوید و سپس این کادر را باز کنید. برای باز کردن این کادر لازم است که گزینه print را انتخاب کنید و پس از باز شدن صفحه، به قسمت options بروید. حال تنظیمات کیفیت را که با quality نمایش داده می‌شود را به بالاترین سطح ممکن برسانید.

۳.تایید کارتریج برای تنظیم ‌کیفیت چاپ

حال باید سلامت کارتریج تونر را برای تنظیم کیفیت چاپ چک کنید و به دستگاه ثابت کنید که در حال حاضر کارتریج تونر به هیچ جایگزینی نیاز ندارد. برای چک ‌کردن کارتریج اغلب اوقات باید وارد بخش check ink levels شوید و آن را چک کنید. در اینجا اگر کارتریج تونر پرینتر شما نیاز به شارژ شدن یا تعویض شدن داشته باشد، دستگاه به شما هشدارهایی را می‌دهد تا متوجه این امر بشوید.

تنظیم سینی کاغذ پرینتر لیزری

۴. تایید کاغذ موجود در سینی

تمامی پرینترهایی که امروزه تولید می‌شوند، با کاغذ خاصی سر و کار دارند که در دفترچه راهنمای آن‌ها نام این کاغذ آمده است. شما برای این که بتوانید به تنظیم کیفیت چاپ در پرینترهای هوشمند لیزری بپردازید، باید نوع کاغذی که در سینی قرار می‌گیرد را بشناسید و با استفاده از همان کاغذ، به چاپ کردن مفاد مهم بپردازید. بدیهی است که اگر کاغذ موجود در سینی با ساختار پرینتر هماهنگ نباشد، چاپ درستی هم صورت نخواهد گرفت.

۵.توجه به دستور العمل‌های تخصصی

بسیاری از برندهایی که امروزه به تولید انواع پرینتر مشغول هستند، یک سری دستورالعمل خاص را برای استفاده از این پرینتر به خصوص تنظیم کیفیت چاپ آن، در نظر می‌گیرند. برای این که بتوانید بهترین بهره را از پرینترهای لیزری ببرید، لازم است که به چنین دستور العمل‌هایی نیز توجه کنید. برای مثال ممکن است برخی از برندها نوع خاموش و روشن کردن و نحوه قرار دادن کاغذ در سینی کاغذ را یک امر مهم برای بهبود کیفیت چاپ بدانند. جهت دسترسی به دستور العمل‌های این چنینی لازم است که به وب سایت برند سازنده پرینتر مراجعه کنید.

۶.تنظیم رزولوشن برای تنظیم کیفیت پرینت

تنظیم رزولوشن یا تنظیم dpi به معنای تنظیم کیفیت چاپ تصاویر و متون گرافیکی است که قرار است بر روی کاغذ چاپ شود. از آنجایی که جزییات تصاویر و گرافیک‌های چاپی از اهمیت بالایی برخوردار است، لازم است که شما در مرحله نهایی رزولوشن پرینتر را هم چک ‌کنید و آن را در بالاترین سطح قرار دهید. اغلب تکنیسین‌هایی که در زمینه تعمیر یا بهبود کیفیت چاپ در یک پرینتر دست اندر کار هستند، بر این باورند که اگر رزولوشن یک پرینتر بر روی عدد ۲۴۰۰ باشد، بهترین نتایج چاپی هم به دست خواهد آمد. برای دسترسی به تنظیمات رزولوشن ابتدا یک کلیک راست بر روی فایل پرینتر انجام دهید و سپس وارد بخش properties شوید. حال می‌توانید وضوح چاپ را انتخاب کنید.

 

راهکارهای افزایش کیفیت چاپ

راهکارهای افزایش کیفیت چاپ

حال ممکن است شما هم به دنبال راهکارهایی باشید که جهت نگهداری کردن از چاپگر و البته تنظیم کیفیت چاپ آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از نکات قابل توجه در این زمینه عبارتند از:

  1. اگر گرد و غبار به صورت مداوم بر روی تونر یا بخش‌های دیگری که در چاپگر وجود دارند قرار بگیرد، در نهایت کیفیت چاپ را کاهش می‌دهد. بنابراین لازم است که هر چند وقت یک بار با یک دستمال خشک بخش‌های مختلف پرینتر را غبار زدایی کنید.
  2. تونر پرینتر همیشه باید به صورت افقی در ساختار پرینتر جای بگیرد. به دلیل این که این تونر قطعه‌ای حساس است، باید در یک ‌محیط تمیز و با بسته بندی‌های نگهدارنده قرار بگیرد تا کیفیت چاپ را بالا ببرد.
  3. اطمینان حاصل کنید که هم اکنون پرینتر شما از نسخه‌های به روز سیستم عاملی که توسط شرکت سازنده ارائه می‌شود، برخوردار شده باشد. برای اطمینان یافتن از این امر می‌توانید از پشتیبانی شرکت سازنده و یا وب سایت آن، کمک بگیرید. لازم به ذکر است که یکی از مهم‌ترین عواملی که در تنظیم کیفیت چاپ و افزایش این کیفیت تاثیر دارد، همین به روز رسانی کردن سیستم عامل پرینتر است.
  4. پرینتر شما همواره باید دور از رطوبت باشد و در معرض نور خورشید قرار نگیرد. در غیر این صورت ممکن است این پرینتر در سریعترین زمان ممکن کیفیت خود را از دست بدهد و به تعمیر نیاز داشته باشد.
  5. سرعت پرینتر را برای این که بتوانید میزان کیفیت چاپ را افزایش دهید، تنظیم کنید. سرعت پرینتر در کم رنگ شدن یا پر رنگ شدن چاپ نقش زیادی دارد. اگر چاپ پرینتر کم رنگ است، باید سرعت چاپ را کاهش دهید و اگر متوجه شده‌اید که چاپ پر رنگ است، باید این سرعت را بیشتر کنید.

کالیبره کردن پرینتر لیزری

زمانی که صحبت از تنظیم کیفیت چاپ و بهبود آن می‌شود، بسیاری از افراد ممکن است با کالیبره کردن پرینتر رو به رو شوند. کالیبره کردن پرینتر به ما چنین می‌گوید که رنگ‌های به کار رفته در ساختار پرینتر باید با استانداردهای رنگی که شرکت سازنده در این ساختار قرار داده است، هماهنگ باشد. در غیر این صورت نمی‌توان انتظاری از افزایش کیفیت چاپ داشت. در پرینترهای لیزری که مدرن‌ترین نوع از چاپگرها هستند، کالیبره کردن به دو نوع اتوماتیک و دستی انجام می‌گیرد. در اغلب چاپگرهایی که به چاپ اسناد و تصاویر و متون رنگی می‌پردازند، هر ۴۸ ساعت یک بار باید کالیبره شدن صورت بگیرد. در صورتی که کارتریج یک پرینتر به پایان برسد و تعویض گردد، خود دستگاه عملیات کالیبره کردن را انجام می‌دهد اما اگر کارتریج تعویض نشود و فقط شارژ شود، باید خودتان به صورت دستی آن را کالیبره کنید.

برای کالیبره کردن پرینترها در هر مدل و هر برندی شما باید ابتدا روی گزینه menu کلیک کنید و وارد صفحه‌ی باز شده شوید. حال باید گزینه system setup را انتخاب نمایید و گرینه کیفیت چاپ درینتر را انتخاب کنید. در این قسمت کیفیت چاپ را افزایش دهید و چاپگر را بهینه سازی کنید. تمامی پرینترهای لیزری بدین صورت کالیبره می‌شوند.

 

انجام تعمیرات دستگاه کپی و افزایش کیفیت چاپ آن

 

انجام تعمیرات دستگاه کپی و افزایش کیفیت چاپ آن

شاید شما هم جزو افرادی باشید که برای تنظیم کیفیت چاپ پرینتر خود به نمایندگی تعمیرات پرینترهای لیزری مراجعه می‌کنید. معمولا در نمایندگی‌هایی که به تعمیر چاپگرها مشغول هستند، تمرکز و دقت بالا در کار دارند و می‌توانند ترمیم دستگاه‌های چاپ را با مهارت زیاد پیش ببرند. این امر باعث شده است که عملکردی بسیار خوب از این دستگاه‌ها دیده شود. دستگاه‌های کپی ساختار بسیار حساسی دارند و اگر انسان خودش بخواهد این دستگاه‌ها را دست کاری کند، ممکن است متحمل هزینه‌های بالای تعمیرات شود. بنابراین اگر هیچ سر رشته‌ای در تنظیم کیفیت چاپ چاپگرهای لیزری ندارید، بهتر است به مراکز و نمایندگی‌های مجاز مراجعه کنید و از آن‌ها خدمات دریافت نمایید.

کلام پایانی

ما در این مطلب در مورد نحوه تنظیم کیفیت چاپ با شما صحبت کردیم. پرینترهایی که امروزه در بازار وجود دارند و لیزری هم هستند، همگی باید برای تنظیم شدن یک سری مراحل خاص را که ما در مطالب فوق برایتان تشریح نمودیم را طی کنند. همچنین، کاربران باید به نکات مهمی که در نگهداری از این دستگاه‌ها مهم است، دقت کنند تا بتوانند کیفیت چاپ پرینترهای لیزری را بیشتر کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonخرید فوری