علت پخش شدن جوهر در پرینترهای جوهرافشان

پخش شدن جوهر در پرینترهای جوهر افشان

پخش شدن جوهر پرینتر روی کاغذ به مذاق هیچ‌کس خوش نخواهد آمد و کیفیت برگه چاپی را پایین خواهد آورد. این امر برای عکاسان و صاحبان آتلیه بسیار مهم است که ظرافت، کیفیت و زیبایی از اصلی‌ترین فاکتورهای کارشان محسوب می‌شود. در بسیاری از موارد مشکلات سخت‌افزاری در دستگاه موجب این مشکل می‌شوند که باید در اسرع وقت شناسایی و رفع شوند. جهت آشنایی با روش‌های جلوگیری از این مشکل و رفع آن‌ها تا انتهای مقاله همراه ما بمانید.

پخش شدن جوهر در پرینترهای جوهرافشان و روش های جلوگیری از آن

پرینترهای جوهرافشان از پرینترهای پرطرفدار بازار محسوب می‌شوند که بسیاری از کاربران شناختی کامل از سیستم و دستورالعمل‌های آن‌ها دارند. این نوع پرینتر قابلیت چاپ ریزبافت و باکیفیت را دارند و به سبب این امتیاز در موارد مختلف قابل استفاده است. همان‌طور‌که از نام پرینترهای جوهرافشان مشخص است با جوهرهای رنگی و رنگدانه‌ها به‌عنوان دو ترکیب مخلوط با آب کار می‌کنند. از آنجا‌که جوهر مورد نیاز در این نوع پرینتر خیس و با آب ترکیب می‌‌شود، چاپ با این آن ریسک بزرگی به دنبال دارد. درست است که این نوع پرینتر جذابیت خاص خود و کاربران زیادی دارد، اما این عامل به‌عنوان یکی از معایب پرینتر جوهرافشان موجب نارضایتی برخی کاربران شده است. همانطور که اشاره کردیم، در مقاله حاضر بیشتر با دلایل پخش جوهر در پرینترهای جوهرافشان و نحوه جلوگیری از آن صحبت می‌کنیم.

چرا جوهر پرینتر جوهرافشان پخش می شود؟

چرا جوهر پرینتر جوهرافشان پخش می شود؟

گفتیم که بزرگترین مشکل در کار با پرینتر جوهرافشان احتمال پخش شدن جوهر پرینتر است. قابلیت پخش شدن بالای جوهر در این پرینتر موجب خراب شدن اسناد و مدارک مهم می‌شود و کاربر را به استفاده دوباره یا چندباره از آن مجبور خواهد کرد. درصورتی‌که پرینتر در مکانی مرطوب و گرم قرار گیرد ریسک پخش شدن جوهر آن بالا خواهد رفت؛ بنابراین شرایط محیطی و ماهیت دستگاه دو دلیل اصلی در پخش جوهر آن روی اسناد و مدارک به‌شمار می‌روند. با این وجود بسیاری از مخاطبان استفاده از این پرینتر را ترجیح می‌دهند؛ چراکه کیفیت تصاویر ثبت شده توسط آن بسیار بالا و زیبایی چشمگیری را به‌دنبال دارد. اما شاید بپرسید که راه‌کار و چاره‌ای برای جلوگیری از پخش جوهر پرینتر وجود دارد یا نه؟ در ادامه بیشتر پیرامون این موضوع می خوانید.

روش های جلوگیری از پخش جوهر در پرینتر جوهرافشان

اگر جهت چاپ اسناد رسمی و مهم مانند مدارک اداری به‌دنبال پرینتری حرفه‌ای با کیفیت و وضوح قابل توجه هستید پیشنهاد می‌کنیم تا برای یک بار هم که شده از پرینترهای جوهرافشان استفاده کنید. هرچند که بزرگترین نقص این نوع پرینتر احتمال پخش جوهر است، اما می‌توان این مشکل را هم حل کرد. از آنجا‌که در صورت پخش جوهر پرینتر ظاهر و کیفیت سند به طرز قابل توجهی پایین خواهد آمد، کارشناسان و متخصصان در این زمینه روش‌هایی جهت جلوگیری از ایجاد این مشکل پیشنهاد داده‌اند که در این بخش با آن‌ها آشنا می‌شوید:

تغییر تنظیمات پرینتر

روش های جلوگیری از پخش جوهر در پرینتر جوهرافشان : تغییر تنظیمات پرینتر

یکی از راه‌کارهای ساده تنظیم پرینتر است که زمان کم‌تر و همین‌طور تخصص اندکی لازم دارد. گاهی پخش جوهر به‌دلیل عدم کارکرد صحیح دستگاه شکل می‌گیرد که با تنظیم داخلی آن رفع می‌شود. برای این کار تنها با وارد شدن به بخش تنظیمات پرینتر در ویندوز خود می‌توانید به‌راحتی این مشکل را حل کنید. فراموش نکنید که تنظیم پرینتر اولین راهکار لازم جهت جلوگیری از ایجاد این مشکل است. در صورت پاسخگو نبودن این روش می‌توانید به سراغ راه‌کارهای دیگر بروید و آن‌ها را امتحان کنید.

استفاده از جوهر با کیفیت

جوهر بی‌کیفیت نه تنها موجب پخش آن توسط دستگاه خواهد شد، بلکه در طول زمان آن را از کار می‌اندازد. با استفاده از جوهر بی‌کیفیت و کارتریج غیراستاندارد عمر پرینتر خود را به‌طرز قابل توجهی پایین خواهید آورد. البته این طبیعی است که کاربران به‌دنبال هزینه کم‌تر هستند، اما توجه به این نکته اهمیت زیادی دارد که جوهر نامرغوب عمر پرینتر را پایین خواهد آورد و در نتیجه باید هزینه بیشتری جهت تعمیر یا تعویض آن پرداخت کرد. حتما در هنگام خرید جوهر برای پرینتر خود از اصل یا تقلبی بودن آن مطمئن شوید؛ در‌واقع بسیاری از کاربران به‌دلیل عدم تخصص در این زمینه فریب فروشندگان را می‌خورند و بابت خرید جوهری نامرغوب هزینه گزافی پرداخت می‌کنند. براین اساس باید عاقلانه برخورد و استفاده از جوهرهای بی‌کیفیت را فراموش کرد.

استفاده از مواد مصرفی استاندارد

جهت انجام این راهکار باید دفترچه راهنمای پرینتر را در هنگام خرید آن مطالعه کنید. نوع مواد، جوهر و حتی کاغذی که در هر پرینتر به‌کار می‌رود با سایر پرینترها متفاوت است که باید این استانداردها را در دفترچه راهنما پیدا کرد. به این نکته مهم دقت کنید که مواد مصرفی استاندارد برای پرینتر خود را به‌درستی شناسایی کنید و در انتخاب آن‌ها از افراد متخصص و حرفه‌ای مشورت بگیرید؛ بنابراین درصورتی‌که از کاغذهای بی‌کیفیت و ناهماهنگ با ساختار تعیین شده برای سیستم استفاده کنید باید منتظر پخش جوهر و حتی خراب شدن دستگاه باشید.

عدم استفاده از برگه چاپ شده تا خشک شدن جوهر  

این نکته یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید هر کاربر پرینتر جوهرافشان از آن مطلع باشد؛ براین اساس بسته به مدل پرینتر و  همین‌طور جوهر نباید از برگه چاپ شده تا خشک شدن جوهر استفاده کرد. لازم به ذکر است که توجه به زمان لازم جهت خشک شدن جوهر در پرینتر اهمیت زیادی دارد که این زمان متفاوت و از چند ساعت تا چند روز متغیر است. براین اساس بهتر است تا جهت جلوگیری از احتمال پخش جوهر در پرینتر مدت زمان استراحت آن را بدانید که همه این نکات را از طریق دفترچه راهنما می‌توان به‌دست آورد.

استفاده از اسپری تثبیت کننده

پرینترهای جوهرافشان معمولا جهت چاپ عکس کاربرد زیادی دارند که عموما در این دسته از پرینت‌ها از کاغذهای مخصوص استفاده می‌شود. در بسیاری از آتلیه‌ها از این نوع پرینتر استفاده می‌شود و اغلب کاربران از کیفیت آن راضی هستند. از آنجا‌که قیمت این نوع کاغذ در مقایسه با سایر کاغذها بیشتر است کاربرد اسپری‌های تثبیت‌کننده به کاربران توصیه می‌‌شود. اسپری‌های تثبیت‌کننده نقش یک محافظ حرفه‌ای برای سند یا نامه را دارند که از لکه‌دار شدن آن‌ها و پخش رنگ و جوهر جلوگیری خواهند کرد.

استفاده از پرینترهای جوهرافشان مبتنی بر رنگدانه

پخش شدن کارتریج جوهرافشان در پرینترهای مبتنی بر جوهر رنگی موجب کلافه شدن کاربر خواهد شد؛ بنابراین یکی از بهترین راه‌کارها استفاده از پرینتر مبتنی بر رنگدانه است. در این نوع پرینتر از جوهرهای مبتنی بر رنگدانه استفاده می‌شود که کاربرد بهتر و باکیفیت‌تری دارند. جوهرهای مبتنی بر رنگدانه اصولا مقاومت زیادی در برابر آب از خود نشان می‌دهند و جوهر را پخش نمی‌کند. در صورتی‌که به‌دنبال راهکاری سریع، مقرون به‌صرفه و منطقی هستید کاربرد این نوع پرینتر را در دستور کار خود قرار دهید.

کاربرد پرینترهای لیزری

روش های جلوگیری از پخش جوهر در پرینتر جوهرافشان : کاربرد پرینترهای لیزری

شاید جزو آن دسته از کاربران باشید که ارتباط خوبی با پرینترهای جوهرافشان برقرار نمی‌کنند یا قصد امتحان راه‌کارهای ذکر شده را ندارند، پس چاره چیست؟ بهترین راه‌کار برای شما جایگزین کردن پرینتر لیزری به جای جوهرافشان است. پرینترهای لیزری هیچ کدام از مشکلات ذکر شده را برای شما به‌دنبال نخواهند داشت. تونر به‌کار رفته در پرینتر لیزری که از جوهر خشک استفاده می‌کند، هرگونه احتمال پخش شدن یا ایجاد لکه روی سند را از بین می‌برد. از آنجا‌که ساختار این نوع پرینتر مبتنی بر آب نیست می‌توان با خیال راحت در هر زمان و شرایطی از آن استفاده کرد و اسناد مورد نیاز خود را از طریق آن به چاپ رساند.

سخن پایانی

بسته به نوع نیاز و هدف خود امکان انتخاب پرینتری خاص را خواهید داشت. در این مقاله با پرینترهای جوهرافشان آشنا شدید که در نوع خود پرکاربرد و دارای مخاطبان زیادی هستند. این نوع پرینتر کیفیت خوب و قابل قبولی را از خود نمایش می‌دهد تا آنجا که از آن در اغلب آتلیه های عکاسی جهت چاپ عکس ها استفاده می‌شود. اما یکی از بزرگترین معایب آن احتمال پخش جوهر روی سند یا کاغذ است که موجب کلافگی بسیاری از مخاطبان می‌شود. کارتریج جوهر دای اصلی‌ترین ترکیب سازنده جوهر در این نوع پرینتر است. بنابراین اگر از مخاطبان پر و پا قرص این نوع پرینتر هستید توصیه می‌کنیم تا حتما روش‌های جلوگیری از ایجاد چنین مشکلی را که در این مقاله به آن‌ها اشاره شده است به‌کار ببرید. بدون شک استفاده از این روش‌ها به شما کمک می‌کند تا در استفاده از آن نتیجه بهتری بگیرید.

4/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره فوری