پرینتر LED چیست؟

پرینتر LED چیست؟

پرینتر LED چیست؟ با توجه به رشد روز افزون تکنولوژی، امروزه پرینترها به یک شکل نیستند و در انواع مختلفی تولید و روانه بازار می‌شوند؛ که هر کدام کاربرد متفاوتی دارند. لازم به ذکر است که بیشتر کاربران با پرینترهای لیزری و جوهر افشان آشنا هستند؛ اما در این مقاله می‌خواهیم نوع سومی از پرینترها را مورد نقد و بررسی قرار دهیم یعنی پرینترهای LED! اگر شما نیز قصد دارید با پرینترهای LED و نحوه عملکرد آن آشنا شوید، حتما تا پایان این مقاله با الوکارتریج همراه باشید.

تاریخچه پرینتر LED

در ابتدای نقد و بررسی پرینتر LED، به تاریخچه این پرینتر می‌پردازیم! این پرینتر برای اولین بار در سال 1989 توسط برند OKI طراحی و تولید شده است. لازم به ذکر است که شرکت OKI در این زمینه همیشه پیشرو بوده است و دیگر شرکت‌های تولید پرینتر به طور معمول از این شرکت تقلید می‌کنند. ناگفته نماند که پرینترهای LED امروزه نسبت به پرینترهای لیزری و جوهر افشان محبوب نیستند اما به دلیل ویژگی‌های مثبت و شگفت انگیزی که دارند، روز به روز به محبوبیت پرینترهای LED افزوده می‌شود.

پرینتر LED چیست؟

پرینتر LED چیست؟ پرینترهای LED مانند پرینترهای لیزری دارای درام، تونر و یک سیستم فیوز برای ذوب کردن تونر رنگی و یا سیاه و سفید روی کاغذ را دارد. اما تفاوت بارزی که بین این دو پرینتر وجود دارد این است که پرینترهای لیزری از لیزر و آینه برای ایجاد یک شارژ استاتیک جهت جذب کردن تونر روی درام پرینت استفاده می‌کند؛ اما در مقابل پرینترهای LED از یک رشته نوار LED برای این کار استفاده می‌کند.

نحوه عملکرد پرینتر LED چگونه است؟

در ادامه نقد و بررسی پرینتر LED نوبت به بررسی نحوه عملکرد این پرینتر می‌رسد! در پرینتر LED، الکتریسیته منفی به وسیله نوارهای LED که در بالا یا زیر درام قرار می‌گیرند، تشکیل می‌شود. الگوی نور تابیده شده از LEDها به سمت درام که به وسیله بار مثبت شارژ شده است، برخورد می‌کند و در محل برخورد، شارژ را کاملا خنثی می‌کند و در مکانی که تصویر پرینت می‌شود، بار منفی را جایگزین می‌کند. بعد از این اقدام، تونر دارای بار مثبت می‌شود و به نقطه‌هایی که روی کاغذ که به وسیله LED ها دارای بار منفی شده است، رنگ را به صورت پودر می‌پاشد.

لازم به ذکر است که زمانی که کاغذ وارد مسیر پرینت شدن می‌شود، به وسیله یک سیم با ولتاژ زیاد دارای بار مثبت می‌شود. زمانی که این کاغذ از درام پرینت عبور می‌کند، جاهایی که دارای بار منفی است، تونر را جذب می‌کند. بعد از این مرحله، کاغذ بین دو رول گرم می‌شود و باعث پخت تونر روی کاغذ قبل از خروج از پرینت می‌شود.

 

مزایای پرینتر LED چیست؟

مزایای پرینتر LED چیست؟

پرینترهای LED به دلیل اینکه از روشهای بسیار متفاوتی برای ایجاد شارژ الکتریسیته ساکن مورد استفاده قرار می‌دهند، از مزایای متفاوتی نسبت به سایر پرینترها برخوردار هستند. این مزایا عبارتنداز:

 • به دلیل اینکه قسمت متحرکی در این پرینترها برای انتقال تصاویر به درام ندارند، از سر و صدای کمتری برخودارند.
 • به دلیل عدم وجود قسمت متحرک، حجم دستگاه نسبت به سایر پرینترها کمتر است.
 • این پرینترها به دلیل نداشتن قسمت متحرک، دیرتر خراب می‌شود و استهلاک کمتری دارد.
 • به دلیل اینکه اقدام کمتری برای ایجاد شارژ منفی روی درام نوری نیاز است، سرعت عمل پرینت بیشتر است.
 • پرینتر های LED نسبت به سایر پرینترها از لحاظ هزینه نگهداری، مقرون به صرفه تر است چرا که اجزای این پرینترها با انرژی پایین کار می‌کنند.

پرینتر LED با پرینتر لیزری چه تفاوتی دارد؟

تا الان فهمیدیم که پرینتر LED چیست و چگونه کار می کند؟ در ادامه قصد داریم به تفاوت پرینتر LED با پرینتر لیزری بپردازیم! لازم به ذکر است که این دو پرینتر با وجود اینکه تفاوت‌هایی را با یکدیگر دارند، اما شباهت‌هایی را هم از لحاظ ساختار و کارکرد دارند. به عنوان مثال هر دو این پرینتر از یک درام استفاده می‌کنند که با گرم کردن تونر باعث پخته شدن و چاپ سریع داده‌ها روی کاغذ می‌شود. ناگفته نماند که تفاوت اصلی این دو پرینتر در نوع روشن کردن درام خلاصه می‌شود. تفاوت های بارز این دو پرینتر عبارتند از:

 • پرنیتر لیزری از پرتو لیزری استفاده می‌کند؛ اما پرینتر LED از نوار ال‌ای‌دی‌های خطی استفاده می‌کند.
 • پرینترهای LED نسبت به پرینترهای لیزری ارزان تر هستند.
 • در پرینترهای LED قطعه محرکی وجود ندارد و نسبت به پرینترهای لیزری احتمالا خرابی کمتری دارد.
 • کیفیت چاپ هر دو پرینتر تقریبا یکسان است.

ویدیوی معرفی پرینتر LED

در این فیلم نحوه عملکرد پرینتر LED، تفاوت آن با پرینتر لیزری و مزایا و معایب چاپگر ال ای دی توضیح داده شده است:

 

پرینتر LED با پرینترهای جوهر افشان چه تفاوتی دارد؟

در ادامه نقد و بررسی پرینترهای LED، این بار نوبت به بررسی تفاوت این پرینترها با پرینترهای جوهر افشان شد. لازم به ذکر است که کیفیت پرینت تصاویر رنگی در پرینترهای جوهر افشان نسبت به LED بهتر است. بنابراین اگر قصد دارید عکس ها و مجلات رنگارنگ را به چاپ برسانید، حتما از پرینترهای جوهر افشان استفاده کنید.

 عمده تفاوت پرینترهای LED یا جوهر افشان عبارتند از:

 • قیمت خرید پرینتر جوهر افشان نسبت به پرینتر LED بیشتر است.
 • هزینه نگهداری پرینتر LED نسبت به پرینتر جوهر افشان مقرون به صرفه تر است.
 • اندازه پینتر جوهر افشان نسبت به پرینتر LED بزرگتر است.
 • سرعت چاپ پرینتر LED نسبت به جوهر افشان بیشتر است.
 • و…

 

بهترین مارک های پرینتر LED

بهترین مارک های پرینتر LED چیست؟

امروزه اگر به بازار بروید با انواع مدل های پرینترهای لیزری و جوهر افشان رو به رو خواهید شد و گزینه های کمتری از پرینترهای LED را مشاهده خواهید کرد چرا که شرکت‌های محدودی اقدام به تولید پرینترهای LED کرده اند. در ادامه با برخی از مدل های پرینتر LED آشنا خواهید شد.

 1. OKI C511dn

اولین پرینتر که قصد معرفی آن را داریم، مدل OKI C511dn است. این پرینتر که توسط شرکت oki طراحی و تولید شده است، می تواند در یک دقیقه بالغ بر 26 صفحه را با رزولوشن 2400Dpi و به صورت رنگی به چاپ برساند.

 

 

OKI-C511dn

 

 1. OKI C712n

اگر کمی می خواهید بیشتر هزینه کنید تا بتوانید در یک دقیقه بیشتر از 36 صفحه را پرینت بگیرید، از دیگر مدل شرکت OKI یعنی OKI C712n می توانید استفاده کنید. ناگفته نماند که این مدل دارای ظرفیت 530 ورق کاغذ را به عنوان ورودی در خود دارد.

OKI-C712n

 

 1. OKI MC853dn

اگر قصد دارید که بتوانید به وسیله یک ابزار اسکن، کپی و فکس را انجام دهید، حتما از پرینتر LED شرکت oki یعنی مدل OKI MC853dn استفاده کنید. این پرینتر که به عنوان کوچترین پرینتر چند کاره شهرت دارد، می تواند نیاز شما را به صورت کامل پاسخ دهد.

OKI-MC853dn

 

 1. Xerox Versalink C7000dn

Xerox یکی دیگر از شرکت هایی است که اقدام به طراحی و تولید پرینترهای LED می‌کند. پرینترXerox Versalink C7000dn که توانایی چاپ 35 صفحه با رزولوشن 1200 در 2400 نقطه در اینج را دارد، می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

Xerox Versalink C7000dn

 

 1. Xerox Versalink C405dn

آخرین پرینتر LED که قصد معرفی آن را داریم، مدل Xerox Versalink C405dn است. با این پرینتر می توانید به صورت همزمان از ویژگی کپی، اسکن و فکس بهره مند شوید. ناگفته نماند که این پرینتر توانایی پرینت NFC و تشخیص نوری کاراکترها را نیز دارد.

C405dn

سخن پایانی

همانطور که مطالعه کردید، پرینتر LED سومین پرینتری است که امروزه در بازار وجود دارد. پرینتر LED از یک رشته نوار LED برای ایجاد شارژ استاتیک جهت جذب کردن تونر روی درام استفاده می کند، اما در مقابل پرینترهای لیزری از پرتوهای لیزری و آینه برای این کار استفاده می کند. لازم به ذکر است که پرینترهای LED به دلیل اینکه دارای قیمت متحرک نیستند، احتمال خرابی کمتری دارند و هزینه نگهداری کمتری نسبت به پرینترهای لیزری و جوهر افشان دارد. چنانچه در این مورد سوالی دارید، می توانید در قسمت نظرات سوالات خود را مطرح کنید تا کارشناسان الوکارتریج راهنمای هایی لازم را انجام دهند.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره فوری