هد پرینتر چیست؟ آشنایی با کاربردهای هد پرینتر

هد پرینتر چیست

معمولا هنگامی کلمه هد (head) را برای وسیله ای به کار میبریم که آن وسیله یا قطعه، اهمیت و نقش مهمی داشته باشد. در پرینترهای جوهر افشان نیز هد پرینتر مهم ترین عنصر است و وظیفه اصلی چاپ یعنی انتقال جوهر روی سطح چاپ (مثلا کاغذ) را بر عهده دارد. هد پرینتر (printhead) دارای نازل های کوچکی است که جوهر را با الگوی دقیقی برای ایجاد متن یا تصاویر روی کاغذ اسپری می‌کنند.

تا پیش از به وجود آمدن هد پرینتر، پرینت توسط فشار و پرس (press) انجام می شد. در این روش، بخشی از چاپگر با سطح چاپ، مستقیما تماس می گرفت و به همین علت خروجی چاپ دارای کیفیت مطلوب نبود و نامرتبی هایی در پرینت نهایی مشاهده می شد. به علاوه این فرآیند هزینه بالایی نیز داشت.

 

شکل هد پرینتر از دو نمای مختلف

 

هدهای پرینت امروزی با مواد چاپی تماس ندارند و جوهر را به صورت کنترل شده روی کاغذ یا هر سطح چاپ دیگر می پاشند. در نتیجه چاپی با کیفیت بالا به دست می آید. هزینه پرینت اسناد و تصاویر با هدهای پرینتر کمتر از روش قبلی که با استفاده از پرس و فشار بود می باشد.

انواع مختلفی از هدهای پرینتر مانند هد پرینترهای حرارتی و پیزو وجود دارند که از روش‌های مختلفی برای کنترل جریان جوهر استفاده می‌کنند. در ادامه بیشتر با نحوه کار هد پرینتر و جزئیات دو روش چاپ پرینترهای جوهر افشان یعنی حرارتی و پیزو صحبت خواهیم کرد.

 

اجزای تشکیل‌دهنده هد پرینتر

کاربردهای هد پرینتر با شناخت بیشتر از اجزای آن بهتر حاصل خواهند شد. اجزای یک هد پرینتر ممکن است با توجه به نوع روش چاپ متفاوت باشد؛ بااین‌حال، برخی از اجزای رایج که اکثر هدهای پرینتر دارند عبارتند از:

 

  • Driver electronics

مدارهایی هستند که زمان و میزان جوهر خروجی از افشانک‌ها را کنترل می‌کنند. آن‌ها سیگنال‌هایی را از پرینتر دریافت می‌کنند و آن‌ها را به پالس‌های الکتریکی تبدیل می‌کنند که محفظه‌های جوهر را فعال می‌کند.

 

  • Ink feed attachments

اینها قطعاتی هستند که مانند کارتریج‌ها، مخازن یا لوله‌ها هد پرینتر را به منبع جوهر متصل می‌کنند. آن‌ها اجازه می‌دهند جوهر به داخل محفظه‌های جوهر جریان یابد و از حباب‌های هوا یا نشت جلوگیری می‌کند.

 

  • محفظه‌های جوهر (Ink chambers)

حفره‌های کوچکی در داخل هد پرینتر هستند که جوهر را نگه می‌دارند و قطرات جوهر تولید می‌کنند. آن‌ها مکانیسم‌های مختلفی برای ایجاد فشار و افشاندن جوهر از افشانک‌ها مانند عناصر حرارتی یا پیزو دارند.

 

  • افشانک‌ها (Nozzles)

سوراخ‌های ریزی در صفحه افشانک هستند که جوهر را روی کاغذ می‌پاشند. آن‌ها معمولا در ردیف‌هایی مرتب می‌شوند و با توجه به نوع جوهر و کیفیت چاپ، اندازه‌ها و شکل‌های متفاوتی دارند. افشانک‌ها ممکن است به مرور زمان با جوهر خشک‌شده یا گردوغبار مسدود و باعث کاهش کاربردهای هد پرینتر شوند؛ بنابراین باید به‌طور مرتب تمیز شوند.

 

اجزای تشکیل دهنده هد پرینتر

 

انواع هد پرینتر کدام‌اند و چگونه کار می‌کنند؟

دو نوع اصلی هد پرینتر با نام‌های حرارتی و پیزو وجود دارد. نحوه پخش جوهر و انتقال آن به سطح چاپ همان چیزی است که هد پرینتر حرارتی را از پیزو جدا می‌کند. برای آشنایی با کاربردهای هد پرینتر باید با این دو روش چاپ آشنا شوید. هر دو این روش‌ها دارای مزایا و معایبی هستند که در قالب سرعت، کیفیت چاپ، هزینه و میزان اطمینان قابل بررسی هستند. در این بخش نحوه کار هر یک را بیان خواهیم کرد:

 

هد پرینتر حرارتی (Thermal printhead)

هد پرینتر حرارتی از گرما برای تبخیر جوهر استفاده می‌کند. هنگامی که حرارت، جوهر را منبسط می‌کند، یک حباب هوا ایجاد می‌شود؛ سپس حباب هوا منفجر می‌شود و قطرات ریز جوهر را با فشار از طریق افشانک هد پرینتر روی کاغذ می‌افشاند. هد پرینتر کانن از نوع حرارتی است که در پرینترهای جوهرافشان کانن استفاده می‌شود. پرینترهای اچ پی هم از برندهایی است که از فناوری حرارتی استفاده می‌کنند. پرینترهای چاپ رسید هم از این قابلیت برای رسیدگی آسان به امور مشتری بهره می‌برند.

 

هد پرینتر کانن PF-06

 

در صورت فرسوده شدن هد حر ارتی می توانید آن را تعویض کنید. برای این کار نیاز به متخصص ندارید و به راحتی خودتان می توانید هد فرسوده را خارج کرده و هد جدید را جایگزین نمایید.

 از آن‌جایی ‌که در هدهای حرارتی از جوهرهای مبتنی‌ بر آب استفاده می‌شود، سطحی که روی آن چاپ می‌شود فقط باید در داخل آن نگه‌داری شود تا خراب نشود یا تحلیل نرود.

 

هد پرینتر پیزو (Piezo printhead)

تفاوت اصلی هد پرینتر پیزو با هد پرینتر حرارتی این است که می‌تواند از انواع روغن و جوهر حلال استفاده کند؛ چرا که جوهر را به‌صورت متفاوتی اسپری می‌کند. هدهای پرینتر پیزو به‌جای گرم‌کردن جوهر از شارژ الکتریکی استفاده می‌کنند. جریان الکتریسیته، لایه نازکی به نام کریستال پیزوالکتریک را خم می‌کند و آن لایه مرتعش می‌شود و با این لرزش، جوهر را مجبور می‌کند از افشانک خارج شود.

هدهای پرینتر پیزو دوام بیشتری دارند، اما تعویض آن‌ها دشوارتر است. بیشتر مردم از آن برای چاپ بنرها (در فضای باز) استفاده می‌کنند؛ چرا که جوهرهای مبتنی‌بر روغن در محیط های نامساعد دوام بیشتری دارند. هد پرینتر اپسون از نوع پیزو است و پرینترهای جوهرافشان اپسون هنوز از این نوع هد پرینترها در پرینترهای خود استفاده می‌کنند.

 

هد پرینتر DX5 اپسون

 

روش های نگهداری از هد پرینتر

پاکیزه نگه داشتن هد پرینترها برای بهبود عملکرد چاپ بسیار مهم خواهد بود.

هد پرینتر ممکن است به مرور زمان و پس از مدتی استفاده، با جوهر خشک‌شده مسدود شود که می‌تواند بر کیفیت چاپ تاثیر بگذارد. اغلب شاهد رگه دار شدن یا محو شدن متن و تصویر چاپی خواهید شد. برای جلوگیری از این امر توصیه می‌شود هد پرینتر را به‌طور مرتب تمیز کنید. اگر هد پرینتر آسیب دیده یا از بین رفته باشد، می‌تواند باعث ایجاد پیغام خطا در پرینتر شده و از چاپ آن جلوگیری کند؛ در این صورت، ممکن است لازم باشد هد پرینتر را با یک هد جدید تعویض کنید. 

 

تمیز کردن هد پرینتر

 

هدهای پرینتر مدرن طوری طراحی شده‌اند که قابلیت تمیزکردن خود را دارند (به صورت اتوماتیک). هنگامی که چیزی را چاپ می‌کنید، کالسکه چاپ یک فرآیند اتصال را طی می‌کند. وقتی این اتفاق می‌افتد، یک تیغه برف‌پاک‌کن کوچک هد پرینتر را از باقی‌مانده جوهر قبلی پاک می‌کند. این فرآیند تمیزکردن، تضمین می‌کند که کارتریج‌های جوهر از گردوغبار و ذرات در حین سرویس هد پرینتر پاک می‌شوند. اگرچه این ویژگی را در هد پرینتر دارید، اما اگر پرینتر شما در محیطی کثیف باشد، به مرور زمان نمی‌تواند کار چاپ را به‌خوبی انجام دهد. باز گذاشتن آن هم فقط باعث بدترشدن‌ شرایط می‌شود؛ به همین دلیل شما نیاز به تمیزکردن هد پرینتر خود خواهید داشت. اگر هد پرینتر کثیف است، چند کار وجود دارد که می‌توانید انجام دهید:

  1. به سراغ کتابچه راهنمای همراه پرینتر بروید. این دفترچه دارای نکاتی همراه با بایدها و نبایدها درباره نحوه تمیزکردن هد پرینتر می باشد؛
  2. نرم‌افزار درایور پرینتر ممکن است حالت تمیزکردنی داشته باشد که می‌توانید از آن استفاده کنید؛
  3. سعی کنید هد پرینتر را با شیشه‌پاک‌کن تمیز کنید. با توجه به این‌که هد پرینتر نصب‌شده یا کارتریج دارید، به یک قطره‌چکان یا یک سوآپ پنبه‌ای و یک کاسه کوچک نیاز خواهید داشت.

 

الوکارتریج، عرضه کننده انواع هد پرینتر با قیمت مناسب

در فروشگاه الوکارتریج می توانید انواع هدهای پرینتر از برندهای کانن و اپسون را با توجه به مدل چاپی که نیاز دارید تهیه فرمایید. در این مقاله سعی کردیم شما را با انواع چاپ حرارتی و پیزو آشنا کرده و معایب و مزایای هر کدام را شرح دادیم. با این حال اگر برای انتخاب مدل هد پرینتر سردرگم هستید، به صفحات هر یک از هدهای پرینتر در سایت الوکارتریج مراجعه کنید. برای هر هد، اسامی پرینترهای سازگار با آن نوشته شده است. شما می توانید با توجه به مدل پرینتر خود، هد مناسب آن را پیدا کرده و اقدام به خرید کنید.

با این حال اگر باز هم ابهامی برای انتخاب هد پرینتر دارید، کارشناسان ما آماده ارائه مشاوره به شما هستند. کافیست با ما تماس بگیرید.

همچنین جهت جلب رضایت شما عزیزان، قیمت تمامی هد پرینترها را از سایر فروشگاه های اینترنتی کمتر در نظر گرفته ایم.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره فوری