آشنایی با قطعات پرینتر و کاربردهای آنها

 

پرینتر یک وسیله سخت‌افزاری است که به‌صورت دستگاهی خروجی برای یک سیستم کامپیوتری عمل می‌کند. پرینتر یک نسخه چاپی از داده‌های الکترونیکی ذخیره شده در رایانه یا هر دستگاه دیگری را چاپ می‌کند و سند یا تصویر چاپ شده پرینتر، داده خروجی نامیده می‌شود. آشنایی با قطعات پرینتر و کاربردهای آنها ما را در شناخت وظیفه اصلی پرینتر یعنی چاپ هر نوع سند و تصویری به بهترین شکل راهنمایی خواهد کرد. پرینترها انواع مختلفی مانند پرینترهای لیزری، جوهرافشان، حرارتی، سه بعدی و… دارند که هر یک از انواع آن‌ها با توجه به کیفیت چاپ، سرعت، هزینه، مزایا و معایب قابلیت خاص خود را خواهند داشت. پرینترها دارای قطعات سازنده‌ای هستند که برخی از آن‌ها اصلی و برخی هم با توجه به نوع پرینتر اختیاری یا یدکی هستند. در این مطلب از الوکارتریج شما را با قطعات متفاوتی از پرینترها آشنا خواهیم کرد.

 

 

 

آیا با هد در پرینترهای جوهر افشان آشنا هستید؟

هد در پرینترهای جوهرافشان بخشی است که جوهر را مستقیما روی صفحه منتقل می‌کند. درحالی‌که کارتریج منبعی است که می‌توان جوهر را در آن تعویض کرد، هد پرینتر هم حاوی افشانک‌های ریز زیادی است که قطرات جوهر را برای ایجاد چاپ مورد نظر شلیک می‌کنند. هد پرینتر ممکن است به مرور زمان با جوهر خشک شده مسدود شود که می‌تواند بر کیفیت چاپ تاثیر بگذارد. برای جلوگیری از این امر می‌توانید از عملکرد تمیزشدن اتوماتیک پرینتر خود استفاده کنید یا هد پرینتر را به‌صورت دستی با یک پارچه مرطوب یا سوآپ پنبه‌ای تمیز کنید. همچنین درصورتی‌که با این مراحل مشکل رفع نشد، می‌توانید از قیمت هد پرینتر آگاهی پیدا کنید و هد پرینتر خود را تعویض کنید.

 

 

قطعات پرینتر لیزری کدام‌اند؟

امروزه انواع مختلفی از پرینترها در بازار موجود هستند و هر کدام از آن‌ها از فناوری‌های مختلفی برای دستیابی به نتیجه مشابهی از صفحه چاپ شده استفاده می‌کنند. پرینتر لیزری اولین پرینتر بود که در سال 1969 توسط گری استارک و زمانی که در تیم توسعه محصول زیراکس کار می‌کرد، اختراع شد. ایده او استفاده از لیزر برای حک‌کردن تصویر بر روی درام دستگاه کپی بود که سپس روی کاغذ منتقل می‌شد و به همین دلیل هم پرینتر لیزری نام‌گذاری شده است. پرینترهای لیزری از پودر رنگی به نام تونر استفاده می‌کنند که با جوهر مایع مورد استفاده در پرینترهای جوهرافشان بسیار متفاوت است. قطعات و اجزای متحرک زیادی در داخل یک پرینتر لیزری وجود دارد که با هم کار می‌کنند تا سند یا تصویر نهایی شما را تولید کنند و هر کدام نقش مهمی را ایفا می‌کنند. بخش‌های کلیدی پرینتر لیزری عبارتند از:

 

 

 • کارتریج تونر

کارتریج تونر حاوی پودری رنگی به نام تونر است که روی کاغذ ذوب می‌شود. کارتریج تونر یک مورد مصرفی است که پس‌از خالی‌شدن کارتریج باید در پرینتر لیزری تعویض شود و در 4 رنگ مشکی، فیروزه‌ای، سرخابی و زرد (CMYK) موجود است.

 • واحد درام

واحد درام یک استوانه فلزی و دارای یک پوشش خاص است که می‌تواند بار الکتریکی ثابت و منفی را از لیزر در پرینتر لیزری دریافت کند. درام را می‌توان در پرینتر به‌صورت یک استوانه سبز رنگ دید و گاهی اوقات می‌تواند به‌عنوان یک واحد مستقل در کارتریج تونر تعبیه شود. درام بار استاتیک اولیه خود را از سیم تاج، که در طی فرآیند گرم‌کردن پرینتر گرم می‌شود، دریافت می‌کند.

 • لیزر

قسمت لیزری پرینتر نور را از دیود از طریق یک سری آینه عبور می‌دهد. آن‌ها لیزر را روی واحد درام منعکس می‌کنند تا شکل چاپ مورد نظر را نشان دهند.

 • تسمه انتقال

تسمه انتقال کاغذ را در پرینتر حرکت می‌دهد و آن را از روی درام عبور می‌دهد تا تونر بتواند روی آن منتقل شود. برخی از پرینترهای کوچک‌تر تسمه انتقال ندارند، اما در عوض دارای غلتک‌هایی هستند که مانند تسمه عمل می‌کنند.

 • واحد فیوزر

واحد فیوزر یک غلتک گرم شده است که ذرات تونر را در هنگام عبور از صفحه ذوب می‌کند. این کار تونر را به صفحه می‌چسباند تا دیگر به شکل پودر نباشد و هنگام بیرون‌آمدن از پرینتر از روی کاغذ نریزد.

 

با قطعات اصلی اکثر پرینترها و کاربرد آن‌ها آشنا شوید!

در این بخش به سراغ آشنایی با قطعات پرینتر و کاربردهای آنها می‌رویم:

 

برد پاور  (Power board)

برد پاور دستگاهی است که عملکردهای پرینتر را کنترل می‌کند. داده‌ها را از رایانه دریافت می‌کند و آن‌ها را به سیگنال‌های اجزای پرینتر مانند هد پرینترهای اپسون، جوهر یا کارتریج تونر، تامین‌کننده کاغذ، واحد فیوزر و… تبدیل و منبع تغذیه و ولتاژ پرینتر را هم تنظیم می‌کند. انواع مختلف پرینترها با توجه به ویژگی‌ها و قابلیت‌هایشان انواع متفاوتی از برد پاور را دارند.

 

 

برد فرمتر (Formatter board)؛ از اجزای اصلی پرینتر

برد فرمتر دستگاهی است که وظیفه آن انتقال سیگنال در پرینتر است و معمولا در یک پرینتر لیزری نصب می‌شود. برد فرمتر داده‌های چاپی را از سیستم کامپیوتری دریافت می‌کند و آن‌ها را پردازش می‌کند تا یک تصویر تولید کند و به سیستم کنترل موتور منتقل کند. این برد قطعه‌ای است که سرعت چاپ سریع‌تر، کیفیت تصویر واضح‌تر و کارایی بهتر را تضمین می‌کند.

 

بردهای ولتاژ یا High voltage

بردهای ولتاژ پرینتر دستگاه‌هایی هستند که منبع تغذیه و ولتاژ پرینترها را تنظیم می‌کنند. آن‌ها داده‌ها را از رایانه دریافت می‌کنند و آن‌ها را به سیگنال‌هایی برای اجزای پرینتر تبدیل می‌کنند.

 

برد انجین (Engine board)

برد انجین پرینتر، از اجزای اصلی پرینتر، دستگاهی است که عملکردهای موتور پرینتر را کنترل می‌کند. این قطعه داده‌ها را از رایانه دریافت می‌کند و آن‌ها را به سیگنال‌هایی برای اجزای موتور پرینتر تبدیل می‌کند.

 

موتور پرینتر

موتور پرینتر جزء اصلی پرینتر است که چاپ را انجام می‌دهد. موتور پرینتر تعیین می‌کند که پرینتر با چه سرعت و وضوحی می‌تواند، چاپ کند. موتورهای پرینتر با توجه به نوع و مدل پرینتر انواع مختلفی خواهند داشت.

 

 

 

فن یا خنک‌کننده پرینتر

فن یا خنک‌کننده پرینتر وسیله‌ای است که به خنک‌کردن قسمت‌های داغ پرینتر کمک می‌کند. یک فن یا خنک‌کننده پرینتر می‌تواند کیفیت چاپ را بهبود ببخشد، از گرم‌شدن بیش‌ازحد پرینتر جلوگیری کند، نویز را کاهش و طول عمر چاپگر را افزایش دهد.

 

سنسورهای ورود و خروج کاغذ

سنسورهای ورود و خروج کاغذ دستگاه‌هایی هستند که وجود و موقعیت کاغذ در پرینتر را تشخیص می‌دهند. آن‌ها به تامین، تراز و بیرون‌کشیدن کاغذ در حین چاپ کمک می‌کنند. انواع مختلف پرینترها با توجه به ویژگی‌ها و قابلیت‌های مختلف خود سنسورهای ورود و خروج کاغذ متفاوتی دارند.

 

چرخ‌دنده‌های پرینتر

چرخ‌دنده‌های پرینتر دستگاه‌هایی هستند که به انتقال حرکت و گشتاور بین اجزای پرینتر مانند موتور، هد پرینترهای کانن، تامین‌کننده کاغذ، واحد فیوزر و… کمک می‌کنند. چرخ‌دنده‌های پرینتر می‌توانند سرعت و کیفیت چاپ را بالا ببرند. با توجه به نوع و مدل پرینترها، چرخ‌دنده‌های پرینتر انواع مختلفی دارند و برخی از انواع رایج چرخ‌دنده‌های پرینتر عبارتند از:

 • چرخ‌دنده‌های پرینتر سه‌بعدی
 • چرخ‌دنده‌های پرینتر لیزری
 • چرخ‌دنده‌های پرینتر جوهرافشان

 

Pickup یا کاغذکش

پیکاپ یا کاغذکش پرینتر وسیله‌ای است که به بارگیری، تامین و ترازکردن کاغذ در پرینتر کمک می‌کند. معمولا در سینی کاغذ یا مسیر کاغذ پرینتر قرار دارد و شامل یک یا چند غلتک است که می‌چرخند و کاغذ را از پشته می‌گیرند و آن را به سمت هد پرینتر می‌برند.

 

کلاچ یا سلونوئید پرینتر  (Printer Clutch)

کلاچ از قطعاتی است که به ایجاد حرکت میان اجزای پرینتر مانند موتور، هد پرینتر، تامین‌کننده کاغذ، واحد فیوزر و… کمک می‌کند. کلاچ‌ها با توجه به نوع و مدل پرینتر انواع مختلفی دارند که برخی از انواع رایج آن‌ها عبارتند از:

 • کلاچ‌های لغزنده
 • کلاچ‌های اصطکاکی
 • کلاچ‌های الکترومغناطیسی

 

ال سی دی و پنل پرینتر

پرینتر دارای ال سی دی و پنل نوعی پرینتر است که از یک ماژول نمایشگر ال سی دی و یک پنل عملیاتی برای کنترل عملکردها و تنظیمات چاپ استفاده می‌کند. ماژول نمایشگر ال سی دی دستگاهی است که الگوی نور خاصی را روی یک مخزن پخش می‌کند و سپس توسط یک منبع نور مانند ال ای دی یا لیزر بهبود می‌یابد. پنل هم دستگاهی است که به کاربر اجازه می‌دهد بین حالت‌های مختلف مانند کپی، اسکن، فکس یا تنظیم سوئیچ کند و عملکردها یا تنظیمات مختلفی مانند اندازه کاغذ، وضوح یا اتصال بی‌سیم را انتخاب کند.

 

 

فیوزینگ و نقش آن در پرینتر

فیوزینگ فرآیند ذوب پودر تونر بر روی کاغذ با استفاده از گرما و فشار در پرینتر لیزری است. فیوزینگ بخشی ضروری از چاپ لیزری است؛ چرا که تضمین می‌کند تصاویر و متن چاپ شده دائمی و بادوام هستند. این عمل توسط دستگاهی به نام فیوزر انجام می‌شود که شامل یک جفت غلتک گرم شده است که کاغذ از آن عبور می‌کند. فیوزر همچنین خود کاغذ را گرم می‌کند و به همین دلیل است که وقتی صفحات از پرینتر خارج می‌شوند، داغ هستند.

 

درام پرینتر

پرینتر دارای درام نوعی پرینتر است که از یک درام استوانه‌ای با کاراکترها یا تصاویر روی سطح آن برای چاپ متن یا طرح‌های گرافیکی روی کاغذ استفاده می‌کند. دو نوع اصلی پرینتر درام وجود دارد:

 • نوع قدیمی پرینتر درام که از روشی مکانیکی برای چاپ متن روی کاغذ استفاده می‌کرد؛
 • نوع جدیدی از پرینتر درام که از روش لیزری برای چاپ تصاویر یا متن روی کاغذ استفاده می‌کند.

 

 

فوم رولر پرینتر

پرینتر دارای فوم رولر نوعی پرینتر است که از غلتکی با پوشش فوم برای چاپ تصاویر یا متن روی کاغذ استفاده می‌کند. پرینتر دارای فوم رولر را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد:

 • چاپگر فوم رولر مکانیکی
 • چاپگر فوم رولر دیجیتال

 

مگنت رولر پرینتر

پرینتر دارای مگنت رولر نوعی پرینتر است که از یک درام استوانه‌ای با پوشش مغناطیسی روی آن برای چاپ تصاویر یا متن روی کاغذ استفاده می‌کند. این نوع پرینتر با استفاده از پرتو لیزر و الکتریسیته ساکن برای انتقال پودر تونر روی کاغذ کار می‌کند و دارای چندین مزیت از جمله کیفیت چاپ بالا، سرعت چاپ سریع و نویز کم است.

 

Developer یا دولوپر

دولوپر پرینتر قطعه‌ای از پرینتر است که به انتقال پودر تونر به کاغذ کمک می‌کند. این قطعه معمولا دارای یک استوانه یا غلتک و دانه‌های مغناطیسی ریز است که ذرات تونر را جذب می‌کنند. دولوپر پرینتر برای تولید چاپ‌های با کیفیت بالا و مداوم ضروری است؛ بااین‌حال، می‌تواند به مرور زمان فرسوده یا آلوده شود و مشکلاتی مانند رگه‌ها یا صفحات خالی ایجاد کند. بنابراین، نگه‌داری و تعویض منظم دولوپر پرینتر طبق دستورالعمل سازنده بسیار مهم است.

 

پرینتر وسیله‌ای است که عملکرد صحیح آن تاثیر زیادی بر کیفیت کار شما خواهد داشت. برای این‌که بتوانید همیشه پرینتر سالمی داشته باشید، آشنایی با قطعات پرینتر و کاربردهای آنها یکی از مناسب‌ترین روش‌ها است. الوکارتریج در این مقاله شما را با بسیاری از اجزای اصلی یک پرینتر آشنا کرد و این نکات می‌توانند شما را در عیب‌یابی پرینترتان یاری رسانند. شما می‌توانید برای رفع این مشکلات و تهیه قطعات جدید هم به الوکارتریج مراجعه کنید و افزایش بهره‌وری پرینتر خود را تضمین شده بدانید.

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره فوری