تفاوت پرینتر لیزری و جوهرافشان

تفاوت پرینتر لیزری و جوهرافشان

تفاوت پرینتر لیزری با جوهرافشان در چیست؟ در هنگام خرید پرینتر کدام نوع را انتخاب کنیم؟ امروزه یکی از مهمترین وسیله‌هایی که در محیط‌های کسب و کار از آن استفاده می‌شود، پرینترها هستند. درواقع دامنه کار پرینترها آنقدری گسترش یافته است که امروزه ارگان‌های زیادی از جمله انتشارات، دفاتر نشر روزنامه‌ها و شرکت‌های دولتی و خصوصی هر کدام از چندین پرینتر استفاده می‌کنند. لازم به ذکر است که امروزه پرینترهای لیزری و جوهرافشان در برندهای مختلفی تولید و وارد بازار می‌شوند.

در ادامه این مقاله ما قصد داریم به تفاوت پرینتر لیزری با جوهرافشان بپردازیم و همچنین در رابطه با مزایا و معایب آن صحبت کنیم. اگرشما نیز قصد دارید برای شرکت خود پرینتر تهیه کنید؛ اما نمی‌دانید که از بین پرینتر لیزری یا جوهرافشان کدامیک را انتخاب کنید، حتما تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

پرینتر جوهر افشان چیست؟

قبل از اینکه به تفاوت پرینتر لیزری با جوهرافشان بپردازیم، ابتدا باید از چیستی پرینترهای جوهرافشان و لیزری آگاه باشیم! درواقع پرینترهای جوهرافشان، ابزاری هستند که قطرات بسیار کوچک جوهر را در هنگام چاپ روی کاغذ می پاشند. از این چاپگرها می‌توان در پرینت متن، تصویر رنگی با کیفیت و… استفاده کرد. لازم به ذکر است که این نوع چاپگرها دارای قیمت بسیار مناسب هستند و همچنین جذابیت خاصی از لحاظ ساختار و شکل ظاهری دارند. ناگفته نماندکه هزینه نگهداری پرینترهای جوهرافشان به دلیل بالا بودن قیمت کارتریج های جوهر افشان، زیاد است!

پرینتر لیزری چیست؟

روشی که در پرینتر لیزری استفاده می‌شود، کاملا با روشی که در پرینتر جوهری به کار گرفته می‌شود، متفاوت است. در این روش ابتدا اطلاعات از طریق لپ تاپ یا کامیپوتر توسط پرینتر دریافت می‌شود و سپس به وسیله اسکن لیزری روی صفحه کاغذ منتقل می‌شود. شاید برای شما این سوال پیش بیاید که در کارتریچ این چاپگر چه نوع موادی به کار گرفته می‌شود؟ در کارتریج پرینتر لیزری، به جای جوهر از ماده پودری به نام تونر استفاده می شود. لازم به ذکر است که این پودر به وسیله اسکنر لیزری و الکتریسیته ساکن، روی کاغذ کشیده می‌شود و عکس یا متن مورد نظر روی کاغذ به چاپ می‌رساند.

شایان به ذکر است که قیمت پرینترهای لیزری نسبت به جوهرافشان گران تر است، اما نکته قابل توجه این است که هزینه نگهداری پرینتر لیزری بسیار پایین و مقرون به صرفه تر است. بنابراین خرید پرینتر لیزری از لحاظ اقتصادی بسیار باصرفه تر است!

 

پرینتر لیزری چیست؟

 

 

تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری

تا اینجای مقاله متوجه شدیم که پرینتر لیزری و جوهرافشان از چه روش‌هایی برای چاپ کردن اسناد استفاده می‌کنند. در ادامه به 8 تفاوت پرینتر لیزری با جوهر افشان می‌پردازیم و شما با دانستن این هشت تفاوت می‌توانید درهنگام خرید، انتخاب مناسبی داشته باشید و بتوانید یک خرید موفقی را تجربه کنید. این 8 تفاوت عبارتند از:

 1. تکنولوژی استفاده شده

اولین تفاوت پرینتر لیزری با جوهر افشان در نوع تکنولوژی است که برای ساخت هر کدام استفاده شده است. همانطور که اشارده کردیم، پرینترهای جوهرافشان برای چاپ کردن از جوهر استفاده می‌کند و این جوهر از طریق نازل‌هایی روی کاغذ پاشیده می‌شود. لازم به ذکر است که این جوهر از نازل‌های میکروسکوپی عبور می‌کند و طرح مورد نظر که ممکن است یک نوشته یا یک عکس باشد را پرینت می‌کند. اما در مقابل چاپگرهای لیزری به وسیله موادی به نام تونر برای پرینت گرفتن استفاده می‌کند. ناگفته نماند که پودر تونر از ذرات بسیار کوچکی تشکیل شده است و این ذرات به واحدهایی به نام درام می‌چسبد و بعدا به وسیله غلطک‌های فیوزینگ ذوب می‌شوند و در نهایت روی کاغذ قرار می‌گیرند.

 1. رزولوشن

دومین تفاوت پرینتر لیزری با جوهرافشان، تفاوت در رزولوشن و کیفیت پرینت است. برای مقایسه رزولوشن و کیفیت چاپ، از نقطه بر اینج استفاده می‌کنند؛ یعنی هر چقدر در یک اینچ، نقاط بیشتری وجود داشته باشد، کیفیت آن پرینت بهتر خواهد بود. بسیاری از استفاده کنندگان از پرینترها بر این عقیده هستند که چاپگرهای جوهرافشان برای پرینت‌های رنگی مناسب است و در مقابل پرینت‌های لیزری برای چاپ‌های سیاه و سفید مناسب است. شاید این در گذشته یک باور کاملا درست بود؛ اما امروزه با تولید پرینترهای لیزری اچ پی این عقیده کاملا غلط است، چرا که پرینترهای لیزری اچ پی می‌توانند پرینت هایی با رزولوشن بسیار بالا و حتی با کیفیت‌تر از پرینت‌های جوهر افشان را پرینت بگیرند. لازم به ذکر است که امروزه بالاترین وضوح در پرینت 1200 در 1200 dpi است!

 1. سرعت چاپ

سومین تفاوت بین پرینترهای لیزری با جوهرافشان در میزان سرعت چاپ است. پرینترهای لیزری به دلیل اینکه از سرعت بالایی در چاپ برخوردار هستند؛ که حتی می‌توانند در یک دقیقه بین 15 الی 100 صفحه را به چاپ برسانند، برای کسب و کارهایی که در روز نیاز به پرینت با حجم بسیار بالاست، مناسب است. اما در مقابل پرینترهای جوهرافشان به دلیل اینکه از سرعت پرینت پایین‌تری برخوردار است، برای مصارف خانگی و مجموعه‌های کوچک بسیار مناسب است. ناگفته نماند که پرینترهای جوهرافشان در یک دقیقه می تواند 16 پرینت را انجام دهد.

 1. حجم چاپ ماهانه

نکته ای که باید به آن توجه کنید، این است که اگر از پرینترها بیش از مقدار توانشان کار بکشید، قطعات داخلی آن دچار خرابی خواهد شد و برای جلو گیری از این مشکل، شرکت های سازنده برای هر ماه یک میزان کارکردی را اعلام می کنند. لازم به ذکر است که برندهای اچ پی و کانن از توانایی پرینت با حجم بسیار بالا در ماه را دارد و تفاوتی نمی کند که پرینتر لیزری باشد یا جوهرافشان!

اگر بخواهیم به صورت عددی بیان کنیم، می توانیم بگوییم که پرینترهای جوهرافشان می‌توانند به صورت میانگین در هر ماه از هزار صفحه پرینت بگیرند؛ اما در مقابل، پرینترهای لیزری توانایی پرینت سه هزار صفحه در یک ماه را بدون نیاز به تونر جدید را دارند!

 1. ابعاد کاغذ

یکی از مهمترین عواملی که در انتخاب هر نوع پرینتری باید به آن دقت کنید، ابعاد کاغذی است که قصد دارید از آن استفاده کنید. اگر شما می‌خواهید از اندازه A4 استفاده کنید، خرید پرینترهای بزرگ کار عاقلانه‌ای نیست و هزینه‌های اضافی برای شما ایجاد می‌کند. به صورت معمول پرینترهای لیزری از ابعاد A4 پشتیبانی می‌کند، اما پرینترهای جوهرافشان دارای تنوع بیشتری در ابعاد کاغذ نسبت به پرینتر لیزری هستند.

 1. نوع مواد مصرفی

یکی دیگر از تفاوت‌های بارزی که بین پرینتر لیزری و جوهرافشان وجود دارد، استفاده از موادی است که در هنگام چاپ استفاده می‌شود. همانطور که اشاره کردیم، پرینترهای لیزری در هنگام چاپ از پودرهایی به نام تونر استفاده می‌کنند که روی سطح کاغذ قرار می‌گیرد و حتی در صورت نازک بودن به کاغذ آسیب نمی‌رساند. اما پرینتر جوهرافشان به دلیل اینکه از جوهر در هنگام چاپ استفاده می‌کند، باعث ایجاد برجستگی روی کاغذهایی که ضخامت کمتری دارد، می شود. بر همین اساس در پرینترهای جوهر افشان باید از کاغذهایی که ضخامت بالایی دارند استفاده شود!

 1. قیمت کارتریچ

هفتمین تفاوت پرینتر لیزری با جوهر افشان در قیمت کارتریج آن است. پرینترهای جوهرافشان دارای 4 کارتریج رنگی است. لازم به ذکر است که گاهی اوقات قیمت کارتریچ ها با قیمت خود پرینتر برابری می کند اما این نکته نیز وجود دارد که می توانید به شارژ کارتریج اقدام کنید اما این کار نیز ممکن است به هد پرینت آسیب برساند. اما در مقابل پرینترهای لیزری از هزینه نگهداری بسیار کمتری برخوردار است و قیمت کارتریج آن بسیار مقرون به صرفه تر است.

 1. کاغذ قابل چاپ

پشتیبانی از انواع کاغذها، یکی دیگر از تفاوت پرینترلیزری با جوهرافشان است. پیرنترهای جوهرافشان معمولا از کاغذهایی مانند گلاسه، کاغذ عکس، کاغذ معمولی و کاغذهای فتوگلاسه استفاده می کند. ناگفته نماند که استفاده از کاغذهای فتوگلاسه کیفیت پرینت را چندین برابر بیشتر می کند.

 

مزایا و معایب پرینتر های لیزری و جوهر افشان

 

مزایا و معایب پرینتر لیزری و جوهرافشان

تا الان با تفاوت پرینتر لیزری با جوهر افشان آشنا شدید و در ادمه قصد داریم به مزایا و معایب این دو پرینتر بپردازیم تا به درک عمیق تری نسبت به این دو پرینتر برسید. مزایا و معایب پرینتر لیزری و جوهر افشان عبارتند از:

مزایای پرینتر جوهرافشان

 • اندازه کوچک و سبک
 • مناسب برای استفاده خانگی و کسب و کارهای کوچک
 • پرینت عکس واسناد با کیفیت
 • قابل پرینت روی انواع کاغذ
 • دارای کیت برای پر کردن جوهر

معایب پرینتر جوهرافشان

 • بالا بودن هزینه تعمیر و نگهداری
 • سرعت عمل کند تر نسبت به پرینترهای لیزری
 • حجم کار پایین ماهانه
 • امکان پخش جوهر روی کاغد در هنگام چاپ
 • در صورت عدم استفاده، جوهر درون کارتریج خشک می شود.

مزایای پرینتر لیزری

 • دارای سرعت پرینت بالا
 • امکان پرینت با حجم بالا
 • بالا بودن حجم کار ماهانه
 • هزینه نگهداری نسبتا پایین
 • عدم خشک شدن تونر در داخل کاتریج

معایب پرینتر لیزری

 • دارای اندازه بزرگ و حجم زیاد
 • قیمت خرید بالا نسبت به جوهرافشان
 • عدم توانایی چاپ روی هر کاغذی
 • ایجاد مشکل در پرینت عکس های رنگی

ویدیوی تفاوت پرینتر لیزری با جوهر افشان

 

جمع بندی

در این مقاله به تفاوت پرینتر لیزری با جوهر افشان پرداختیم و همچنین شما را با مزایا و معایب این دو پرینتر آشنا کردم؛ اما در نهایت شما انتخاب می کنید که کدام یک از این پرینترها برای شما مناسب است. اگر شما به دنبال چاپ کردن محتواهای گرافیکی هستید و در بازه های زمانی کوتاه قصد دارید چاپ کنید، پرینتر جوهر افشان برای شما مناسب است. اما اگر به دنبل سرعت پرینت بالا هستید و حتی ممکن است مدتی به سراغ پرینتر نروید، پرینتر جوهر افشان برای شما مناسب نخواهد بود. لازم به ذکر است که برای پرینت متن با تعدا بالا، پرینترهای لیزری گزینه مناسب است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره فوری