7 قدم تا شارژ کارتریج پرینتر لیزری

شارژ کارتریج پرینتر لیزری

هر پرینتر لیزری مجهز به یک کارتریج تونر است که باعث چاپ اسناد یا تصاویر شما می شود. کارتریج تونر (کارتریج لیزری) یک مخزن بزرگ دارد که با پودر خشک بسیار ریز (پودر تونر) پر شده است. مخزن، تونر را به اجزای دیگر کارتریج منتقل می کند و در نهایت تونر روی کاغذ چاپ قرار می گیرد و تصویر یا نوشته ای را پدید می آورد. وقتی پودر تونر موجود در مخزن کارتریج تمام شد، به جای خرید کارتریج جدید می توانید اقدام به شارژ کارتریج پرینتر لیزری خود کنید. یعنی کارتریج را با پودر تونر پر کنید. شارژ کارتریج هزینه ی کمتری نسبت به خرید کارتریج جدید دارد.

دو روش برای شارژ کارتریج های لیزری وجود دارد. در روش اول از طریق سوراخی که روی مخزن کارتریج وجود دارد (یا اگر وجود ندارد با ابزار مخصوص سوراخی ایجاد می کنیم ) عمل شارژ را انجام می دهیم. روش دیگری برای شارژ کارتریج تونری وجود دارد که در آن قطعات کارتریج را از هم باز کرده و مخزن را با پودر تونر پر می کنیم. در این مقاله هر دو روش را به شما آموزش می دهیم.

روش اول- شارژ کارتریج از طریق حفره ی موجود روی مخزن کارتریج

قدم 1- تهیه ی پودر تونر سازگار با پرینتر و کارتریج مورد نظر

برای شارژ کارتریج پرینتر لیزری، پودر تونری که تهیه می کنید باید به گونه ای انتخاب شود که با کارتریج و پرینتر لیزری شما سازگار باشد. پودر تونرهای مختلف از نظر اندازه دانه، ساختار شیمیایی و وزن با یکدیگر تفاوت دارند. به همین دلیل فقط پودر تونر مخصوص کارتریج شما با آن سازگار  است و هر کارتریجی فقط با تونر مخصوص به خود کار می کند.

تونرهای متنوع زیادی وجود دارد ولی برای پرینترهای مشابه، معمولا تونرهای یکسانی به کار می رود. در انتخاب تونر دقت کنید زیرا اگر از تونر ناسازگار با کارتریج یا پرینتر خود استفاده کنید، به درستی کار نمی کند و احتمالا به پرینتر شما آسیب می رساند.

استفاده از پودر تونر سازگار با کارتریج لیزری

قدم 2

پودر تونر کثیف است و می تواند میز یا محلی که روی آن شارژ را انجام می دهید آلوده کند. برای جلوگیری از این مورد، می توانید روی  یک سطح صاف، روزنامه بیندازید و دستکش پلاستیکی بپوشید تا دستهایتان کثیف نشوند.

 • اگر از لحیم استفاده می کنید روی سطح سختی این کار را انجام دهید که میز کار شما نسوزد.
 • در حین کار با تونر، دستها یا دستکش هایتان را مرتب بشویید تا وسایل دیگر تمیز بمانند. پودر تونر خطرناک نیست ولی می تواند روی وسایل لکه ایجاد کند.

قدم 3

بطری حاوی پودر را روی مخزن کارتریج تونر خود قرار دهید. بعضی کارتریج ها یک سوراخ برای شارژ شدن دارند که یک درپوش پلاستیکی دارد. شما می توانید به راحتی این درپوش را بردارید و اقدام به شارژ کارتریج پرینتر لیزری خود نمایید.

 • کارتریج هایی وجود دارند که هیچ حفره و سوراخی برای شارژ شدن ندارند. پس باید خودتان برای پرکردن کارتریج، حفره ای روی آن ایجاد کنید. در کیت های شارژ کارتریج معمولا ابزاری برای سوزاندن کارتریج و ایجاد حفره وجود دارد. همچنین در این کیت، دستورالعملی وجود دارد که به شما می گوید چگونه و کدام قسمت کارتریج را باید بسوزانید و حفره ایجاد کنید.
 • با یک تکه آهن لحیم کاری معمولی هم می توانید عمل سوزاندن و ایجاد حفره را انجام دهید ولی قسمت های دیگری هم می سوزد و با مشکل مواجه می شوید. بنابراین فقط از ابزار مخصوصی که در کیت برای این کار گذاشته شده استفاده کنید.
 • اگر نوک ابزار سوزاندن یک پیچ وجود دارد، قبل از گرم کردن آن مطمئن شوید که پیچ محکم پیچانده و بسته شده باشد.
 • روی مخزن پودر تونر حفره ای ایجاد کنید که به اندازه ای بزرگ باشد که تونر بتواند به درون کارتریج ریخته شود.

سوراخ کردن کارتریج تونر توسط ابزار مخصوص

قدم 4

درپوش قیفی شکل را روی بطری پودر تونر قرار داده و بپیچانید. انتهای درپوش قیف را با زاویه کمی به داخل سوراخ پر کردن قرار دهید و به آرامی به کناره بطری ضربه بزنید تا پودر در مخزن نگهدارنده پخش شود. ضربه زدن ملایم را تا خالی شدن بطری ادامه دهید.

پیچاندن درپوش قیفی شکل روی بطری پودر تونر

قدم5

سوراخ شارژ را دوباره ببندید. اگر سوراخ از پیش ساخته شده ای دارید، می توانید دوشاخه پلاستیکی را دوباره در سوراخ قرار دهید. اگر مجبور شدید سوراخی ایجاد کنید، آن را با نوار آلومینیومی ارائه شده با پیروی از دستورالعمل‌هایی که همراه با کیت پر کردن مجدد است، دوباره ببندید تا تونر به بیرون از کارتریج نریزد.

کیت شارژ کارتریج تونر لیزری

قدم 6

برای اطمینان از توزیع یکنواخت پودر تونر، کارتریج را به آرامی از یک طرف به سمت دیگر تکان دهید و به صورت افقی نگه دارید. کارتریج را دوباره در چاپگر خود نصب کنید.

تکان دادن کارتریج به صورت افقی برای توزیع یکنواخت پودر تونر

قدم 7

اگر کارتریج شما به این مرحله اضافی نیاز دارد، تراشه هوشمند را تعویض کنید. برخی از چاپگرها پس از پر کردن مجدد پودر تونر کار نمی کنند مگر اینکه فیوز تراشه هوشمند جدیدی نصب شود. اکثر کیت های پر کردن تونر با یک تراشه هوشمند در صورت نیاز برای کارتریج شما ارائه می شوند.

 

تعویض چیپست کارتریج تونر لیزری

 

روش دوم- باز کردن قطعات کارتریج تونر و شارژ آن

وسایل لازم:

پودر تونر با کیفیت و سازگار با کارتریج- پیچ گوشتی چهار سو- روزنامه یا برگه ی باطله- پارچه ی نرم و لطیف- ابزاری با لبه ی تیز

مراحل شارژ:

 1. بعد از جدا کردن کارتریج از پرینتر، پیچ های پوشش کناری کارتریج را با استفاده از پیچ گوشتی چهار سو باز می کنیم. مراقب باشید که پیچ ها را گم نکنید.
 2. پوشش کناری را بردارید.
 3. حالا نوبت بیرون آوردن درام است. درام را از قسمت سفید (چرخ دنده) نگه دارید و در جهتی که در عکس نشان داده شده بیرون بکشید.
 4. بعد از جدا کردن درام، کارتریج به شکل زیر خواهد بود:
 5. مطابق شکل زیر باید غلتک PCR را جدا کنید.
 6. به کمک یک ابزار نوک تیز میله ی PCR را کمی به سمت راست فشار دهید. سپس PCR را اندکی به سمت بالا حرکت دهید و بعد آن را از سمت چپ خارج کنید.
 7. در این مرحله باید بخش ضایعات و بخش جوهر را از یکدیگر جدا کنید. این دو بخش با چند پین به هم وصل شده اند. بنابراین باید پین هایی که در دو طرف کارتریج است را بیرون بکشید.
 8. برای بیرون کشیدن پین ها ابتدا از داخل کارتریج پین ها را فشار دهید. پین ها را که در قسمت خارجی آویزان و معلق شده اند به بیرون بکشید و از کارتریج جدا کنید.
 9. فنری که در شکل زیر نمایش داده شده است را خارج کنید.
 10. حالا می توانید دو واحد اصلی کارتریج یعنی بخش ضایعات و بخش جوهر را از هم جدا کنید. طبق تصویر زیر تونر را نگه داشته و دو قسمت زباله و جوهر را از هم جدا کنید.
 11. بخش جوهر اضافی را وارسی کنید و فنری که باید برای باز شدن بخش جوهر اضافی برداشته شود را به دقت بررسی کنید.
 12. فنر را برداشته سپس مانند شکل، روکش پلاستیکی را بردارید.
 13. پیچ های بخش ضایعات را باز کنید تا بلید جدا شود. جوهر اضافی که در بخش ضایعات جمع شده بود را خارج کنید.
 14. اکنون که وایپر بلید را باز کرده اید باید بخش جمع شدن ضایعات و بخش بلید را تمیز کنید. این کار را با یک دستمال نرم انجام دهید تا بلید خراش برندارد.
 15. باید بخش جوهر اضافه را مجددا نصب و سوار کنید. مانند شکل ابتدا وایپر بلید و سپس روکش لاستیکی را قرار دهید.
 16. روکش لاستیکی را به گونه ای قرار دهید که در شیارها ثابت شود.
 17. مانند شکل زیر، فنر را در جای خودش قرار دهید.
 18. تاکنون شما قسمت جوهر اضافی را باز کرده اید و بعد از تمیز کردن آن را بسته اید. حالا باید شارژ کارتریج پرینتر لیزری که هدف اصلی ماست را انجام دهیم. بخشی که جوهر در آن واقع است بردارید. این قسمت را باز کنید. آن را پر از پودر تونر کرده و بعد ببندید. در آخر دو بخشی که قبلا جدا کرده بودید را دوباره سوار کنید.
 19. بعد از جدا سازی پوشش کناری، می توانید یک روکش پلاستیکی سفید ببینید. روکش را بردارید و کارتریج را پر از تونر کنید.
 20. حتما قبل از استفاده از پودر تونر، بطری آن را تکان دهید. بعد از برداشتن درپوش بطری می توانید از کلاه نازل پلاستیکی که همراه بطری بوده یا آن را از فروشنده تقاضا کرده اید , استفاده کنید.
 21. اکنون کارتریج را شارژ نموده و درپوش را ببندید.
 22. حالا شما باید بخشهای جوهر و ضایعات را مانند تصویر به هم وصل کنید . همانطور که در ذیل ذکر شده , آنها را در جهات ذکر شده تنظیم کنید.
 23. پین هایی که از طرفین کارتریج باز کرده بودید دوباره در جای خودشان ببندید.
 24. بعد از گذاشتن پین ها، غلتک PCR  را در جای خودش قرار دهید.
 25. درام را در جای خودش نصب کنید.
 26. پوشش کناری را قرار دهید.
 27. در نهایت، فنر را در جای خودش قرار دهید.

با مشاهده ی ویدیوی زیر می توانید شارژ کارتریج لیزری را به صورت عملی نیز ملاحظه کنید:

 

منبع: وب سایت Wikihow

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره فوری