گرفتگی هد پرینترهای جوهرافشان اپسون و نحوه رفع آن

گرفتگی هد پرینترهای جوهرافشان اپسون و نحوه رفع آن

اغلب دارندگان پرینترهای اپسون می‌دانند که یکی از مشکلات رایج در این دستگاه گرفتگی هد آن است. شاید بهتر است اصلی‌ترین دلیل ایجاد این مشکل را ساختار ویژه پرینتر، پیشرفت تکنولوژی و درنتیجه کاهش قطر نازل در آن به‌شمار آورد. از آن‌جا‌که نازل در چاپگرهای جوهرافشان با سایز کوچک اما کیفیت بهتر ساخته می‌شوند مشکل گرفتگی هد در آن‌ها بیشتر از سایر برندها به‌چشم می‌خورد. در ادامه این مقاله با ما بمانید تا با چرایی ایجاد این مشکل و روش‌های رفع گرفتگی هد در پرینترهای جوهر افشان بیشتر آشنا شوید.

پرینترهای اپسون و مشکل اجتناب ناپذیر مسدود شدن نازل های هد

یکی از دردسر‌سازترین مشکلات در هنگام کاربرد پرینتر جوهر افشان، گرفتگی یا خشک شدن هد آن است. بسیاری از کاربران نمی‌دانند با این شرایط باید چکار کرد، بنابراین گاهی با تصور خراب شدن دستگاه به فکر تعویض آن هستند. این نکته را فراموش نکنید که تمام دستگاه‌ها و ابزارهای الکترونیکی جهت کارکرد بهتر نیازمند سرویس مداوم هستند. گرفتگی هد پرینتر هم به‌دلیل عدم سرویس دستگاه رخ می‌‌دهد، اما این مشکل بزرگی نیست و به‌راحتی قابل حل و فصل شدن است.

مسدود شدن هد پرینتر جوهر افشان، چالشی برای کاربران

همان‌طور‌که ذکر شد این دستگاه‌ها به سرویس مکرر نیازمند دارند؛ بنابراین نباید انتظار داشت که مدت زیادی از آن استفاده کرد و هیچ مشکلی متوجه دستگاه نشود. در میان انواع مختلف پرینترهای عرضه شده به بازار، پرینترهای جوهرافشان به‌دلیل ساختار خاص و متفاوتی که دارند باید بیشتر سرویس و نگهداری شوند. اصولا در این نوع پرینترها که اندازه و مقیاس استاندارد آن‌ها یک پوشش5 درصدی است، جوهر بیشتری مصرف می‌شود؛ به‌همین دلیل جوابگوی تعداد برگ‌های کم‌تری جهت چاپ است و نارضایتی بسیاری از کاربران را به‌دنبال دارد. البته گاهی مسدود شدن نازل‌های دستگاه در بخش هدینگ آن از دلایل گرفتگی هد است.

علل خشک شدن هد پرینترهای جوهرافشان اپسون

مسدود شدن هد پرینترهای جوهرافشان موجب کلافگی و به عقب افتادن کار کاربران این دستگاه می‌شود؛ براین اساس جهت جلوگیری از چنین مشکلی باید رسیدگی به آن را در اولویت قرار داد. از دلایل این مشکل می‌توان موارد زیر را مورد اشاره قرار داد:

عدم استفاده در بلند مدت

از جمله اصلی‌ترین دلایلی که موجب گرفتگی هد پرینترهای جوهرافشان می‌شود می‌توان به عدم استفاده از دستگاه در بازه زمانی بلند‌مدت اشاره کرد. از آنجا‌که کارتریج جوهرافشان اپسون به‌صورت یک بار مصرف تولید می‌شود، قیمت این نوع پرینتر را به‌طرز قابل توجهی در مقایسه با پرینترهای لیزری پایین آورده است. براین اساس در صورت عدم استفاده طولانی از این دستگاه شاهد خشک شدن و گرفتگی هد آن خواهید بود.

کاربرد جوهر غیراستاندارد و نامرغوب

علل خشک شدن هد پرینترهای جوهرافشان اپسون: کاربرد جوهر غیراستاندارد و نامرغوب

استفاده از جوهر نامرغوب در این دستگاه موجب گرفتگی هد آن خواهد شد، تا جایی که کاربران در برخی موارد مجبور به تعویض کامل دستگاه می‌شوند. بنابراین در نوع و کیفیت جوهری که مورد استفاده قرار می‌دهید دقت کنید تا دچار مشکلات حاد‌تر نشوید.

تکنولوژی خاص پرینترهای جوهر افشان

با پیشرفت تکنولوژی در پروسه چاپ جوهرافشان‌ها کیفیت چاپ توسط این دستگاه‌ها بالا رفت، اما این عامل به مرور موجب مسدود شدن نازل‌های دستگاه می‌شود که مشکلات بعدی آن را به‌دنبال دارد.

روش های جلوگیری از مسدود شدن نازل های پرینتر اپسون 

جهت رفع انسداد در هد پرینترهای جوهرافشان اپسون باید با چند روش اساسی و در عین حال متداول آشنا باشید و آن‌ها را به‌صورت مداوم پیگیری کنید. با این اقدامات آشنا شوید:

تمیز نگه داشتن پرینتر

روش های جلوگیری از مسدود شدن نازل های پرینتر اپسون: تمیز نگه داشتن پرینتر

انسداد هوا که اغلب در اثر پیشرفت تکنولوژی و به‌دنبال آن کم شدن قطر نازل‌ها شکل می‌گیرد، یکی از رایج‌ترین دلایل انسداد نازل این پرینترها محسوب می‌شود که از عدم نظافت مداوم آن نشات می‌گیرد. ورود گرد‌و‌غبار به درون نازل و ترکیب شدن آن با جوهر دستگاه در مدت زمانی کوتاه موجب گرفتگی هد دستگاه و نازل آن خواهد شد. بسیاری از کاربران توجه زیادی به این موضوع نشان نمی‌دهند و از نظافت مداوم پرینتر غافل می‌شوند. نظافت پرینتر فقط مختص بخش‌های بیرونی دستگاه نیست، بلکه قسمت‌های داخلی آن را هم شامل می‌شود. با استفاده از پارچه‌ای تمیز و بدون هرگونه پرز قسمت‌های داخلی دستگاه را پاکسازی کنید. درصورتی‌که دستگاه مکش هوا یا پمپ دارید کارتان راحت‌تر خواهد شد و با یک بار استفاده تمام گرد‌و‌غبار داخل دستگاه را پاک می‌کنید.

استفاده منظم از پرینتر

قبلا هم گفته شد که روشن کردن و استفاده مداوم از دستگاه مانع انسداد هد پرینتر خواهد شد. استفاده مداوم از دستگاه از اصلی‌ترین و راحت‌ترین روش‌ها جهت جلوگیری از انسداد آن به‌شمار می‌رود. روشن کردن و استفاده از پرینتر موجب جریان داشتن جوهر و مانع انسداد دستگاه در اثر ورود گرد‌و‌غبار به داخل آن خواهد شد. می‌دانید‌که عدم استفاده مداوم خشک شدن جوهر و تعویض کارتریج را به‌دنبال دارد؛ بنابراین با روشن کردن دستگاه حداقل یک یا دو مرتبه در هفته به‌راحتی مانع انسداد هد آن و ایجاد مشکلات و چالش‌های بعدی خواهید شد.

خاموش کردن دستگاه در مدت زمانی که از آن استفاده نمی شود

برخلاف تصور عموم که همیشه حتی در زمان عدم استفاده از دستگاه آن را روشن نگه می‌دارند، این کار موجب استهلاک زودتر کارتریج و خود دستگاه خواهد شد. از آنجا که پرینتر جوافشان در زمان روشن شدن به‌صورت اتوماتیک هد خود را تمیز می‌کند، در هر بار روشن شدن جوهر کمی از نازل عبور می‌کند تا مانع انسداد و خشک شدن بقیه جوهر دستگاه شود. شاید این کار به‌نظر استاندارد و مفید بیاید، اما به مرور موجب گرفتگی بخش‌های پرینتر توسط جوهر خشک شده خواهد شد؛ بنابراین پس از هر بار استفاده دستگاه را کاملا خاموش کنید.

چطور از خشک شدن کارتریج چاپگرهای جوهرافشان اپسون مطلع شد؟

چطور از خشک شدن کارتریج چاپگرهای جوهرافشان اپسون مطلع شد؟

یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای مطلع شدن از انسداد و خشکی هد و کارتریج پرینتر جوهرافشان، پرینت گرفتن یک برگه از دستگاه است. بدون شک خطوط منقطع و کم‌رنگ و کیفیت چاپ پایین نشان‌دهنده خشک شدن کارتریج پرینتر دستگاه است. در این شرایط بهترین کار کمک گرفتن از یک فرد کارشناس و حرفه‌ای جهت شارژ مجدد کارتریج و رفع انسداد دستگاه است. اما به‌طور کلی جهت بازیابی کارتریج‌های خشک شده از روش‌های مختلف استفاده می شود که در ادامه با دو مورد آن‌ها آشنا خواهید شد:

استفاده از مواد شوینده

قبل از هرچیز باید این نکته را ذکر کرد که در‌صورت عدم دانش لازم درباره پرینتر این کار را به فردی حرفه‌ای بسپارید. علاوه‌بر این باید به این نکته دقت کرد که استفاده از مواد شوینده تنها برای کارتریج‌های مشکی جوابگو خواهد بود و مشکل کارتریج رنگی را حل نخواهد کرد. برای این کار پرینتر خود را خاموش و به آرامی کارتریج را از دستگاه خارج کنید. کارتریج را داخل ظرفی از آب گرم که ارتفاع آب کم‌تر از ارتفاع کارتریج باشد قرار دهید. خروجی کارتریج را به‌خوبی با یک پلاستیک بپوشانید و حداقل 20 دقیقه صبر کنید تا کارتریج شروع به بازیابی کند و جوهر آن خالی شود. لازم به ذکر است که این زمان بسته به میزان گرفتگی کارتریج ممکن است بیشتر یا کم‌تر شود. به این نکته مهم دقت کنید که در‌صورت قرار دادن کارتریج در آب و پخش شدن جوهر آن در کسری از ثانیه، نشان‌دهنده خشک نبودن جوهر و عدم نیاز به بازیابی است.

استفاده از مکش

یکی از روش‌های آسان جهت بازیابی هد پرینتر اپسون استفاده از یک ابزار مکش مثل سرنگ خواهد بود. از مزایای روش مکش کاربرد آن برای کارتریج مشکی و رنگی است. در این روش باید سوزن سرنگ مورد نظر را از طریق دهانه دستگاه وارد کارتریج آن و با بالا آوردن سرنگ به مکش جوهر خشک شده کارتریج کمک کنید. توجه نمایید که بعد از خارج کردن تمام جوهر کارتریج آن را دور نریزید؛ چراکه می‌توان از این جوهر به‌صورت مجدد استفاده کرد. با ریختن مجدد جوهر به داخل کارتریج و پرینت یک برگه از دستگاه متوجه بازیابی آن خواهید شد. در‌صورتی‌که با پرینت دستگاه متوجه عدم بازایابی آن شدید باید این مشکل را با کارشناسان مربوطه در میان بگذارید.

سخن پایانی

دیدید که یکی از مشکل‌های اساسی در استفاده از پرینترهای جوهرافشان مسدود شدن و گرفتگی هد آن‌ها است. گرفتگی و انسداد دستگاه پرینتر موجب کلافگی کاربران خواهد شد؛ بنابراین بهتر است به‌صورت مداوم آن را بررسی و بازیابی کرد. همان‌طور‌که گفته شد انسداد هد پرینتر مشکل سخت و عجیبی نیست و به‌راحتی می‌توان آن را حل کرد. تنها نکته مهم که باید ذکر کرد حساسیت این پرینترها و نظافت مداوم آن‌هاست تا مجبور به تعویضشان نشوید. درصورتی‌که با این مشکل مواجه شدید می‌توان از روش‌های ذکر شده در این مقاله استفاده و آن را حل کنید. اما اگر تصور می‌کنید که تخصصی در این زمینه ندارید، حتما رفع این مشکل را به یک فرد کارشناس محول کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره فوری