عکس شاخص صفحه قیمت کارتریج - تصویر یک کارتریج در حال مکش پول و دلار مانند حارو برقی - نمادی از ارزش و قیمت پرینتر - عکس استفاده شده در سایت الوکارتریج aloocartridge.com

قیمت کارتریج

قیمت کارتریج یکی از مهم ترین عوامل انتخاب و خرید پرینتر است. از آنجایی که کارتریج از مواد مصرفی پرینتر است و همچنین یکی از مهم ترین قطعات آن، پس قیمت کارتریج  در استفاده بلند مدت از پرینتر ، نقش به سزایی در هزینه های نگه داری و استفاده از پرینتر ها دارد.کارتریج پرینتر قرار است رنگ مورد نیاز را برای چاپ توسط پرینتر تامین کند.

خریداران ایرانی، با مقایسه کیفیت و کارایی انواع کارتریج اصل و طرح و مقایسه قیمت ‌های متفاوتی که دارند معمولا به سمت کارتریج طرح رو می‌آورند اما سوال اینجاست که آیا حقیقتا تفاوت چندانی میان کیفیت اصل و طرح وجود ندارد؟ در ادامه به تاثیر کیفیت کارتریج در تعیین قیمت آن می‌پردازیم.

وکتور یک دسته پول دلار - عکس استفاده شده در سایت الوکارتریج aloocartridge.com
نشانگر و شاخص اتمام بنزین برای جوهر کارتریج - عکس استفاده شده در سایت الوکارتریج aloocartridge.com

زمانی که کارتریج پرینتر تمام می‌ شود، شارژ کارتریج یا تعویض آن از گزینه های پیش روی شما است.

قیمت کارتریج و قیمت تونر یا جوهر کارتریج ، دو عامل اساسی در انتخاب گزینه مناسب است. اگر پرینتر لیزری استفاده می‌کنید، باید به دنبال تونر کارتریج باشید که درون آن نوعی رنگ پودری یا همان تونر ریخته می‌شود. یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت کارتریج برندی است که تونر باید از آن انتخاب شود و این برند وابسته به نوع پرینتر شماست. اگر پرینتر جوهرافشان داشته باشید، جوهر آن خلاف کارتریج لیزری که پودری و جامد است، حالت مایع دارد و داخل یک محفظه قرار می‎گیرد. نوع جوهر و برند و اورجینال یا طرح بودن آن و بسیاری از عوامل دیگر می‌تواند قیمت کارتریج را تعیین کند. واقعیت این است که با انتخاب نوع تونر و جوهر ، قیمت کارتریج و حتی هزینه شارژ کارتریج نیز تغییر می کند.

برچسب قیمت بر روی کاتریج جوهری در هر 4 رنگ استاندارد CMYK - تصویر یک کارتریج در حال مکش پول و دلار مانند حارو برقی - نمادی از ارزش و قیمت پرینتر - عکس استفاده شده در سایت الوکارتریج aloocartridge.com

میزان کارکرد کارتریج نیز یکی از عوامل مهم تعیین کننده قیمت کارتریج است. قیمت کارتریج به عملکرد سرعت آن نیز وابسته است به نحوی که قیمت کارتریج ‌های با سرعت بالاتر همیشه بالاتر از انواع سرعت پایین آن است.

چه عواملی در قیمت کارتریج موثر است؟

جنس جوهر کارتریج ، نوع پرینتر ، استفاده از جوهرهای سازگار با محیط زیست ، برند کارتریج ، گارانتی همراه محصول، اندازه و سرعت کارتریج بخشی از عوامل موثر بر قیمت کارتریج است. گزینه‌ ای که برای خرید کارتریج پیش رو دارید سه دسته است.

سوم شارژ کارتریج است.

دوم خرید کارتریج طرح سایر برند است.

اول آنکه تصمیم بگیرید کارتریج اصل بخرید.

علامت شارژ مجدد_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com
برچسب کپی و اورجینال_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com
مهر اورجینال_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

قیمت کارتریج اصل بالاست اما کیفیت چاپ ایده‌آل است و زمان طولانی‌تری نیز کار خواهد کرد. اگر می‌خواهید کم‌تر هزینه کنید، کارتریج‌های تولید داخل که اغلب طرح اصل هستند به کارتان می‌آید. اگر قصد دارید برندهای داخلی را امتحان کنید، محصولات دارای گارانتی باشد. این روزها بسیاری از مشتریان به انواع برندهای داخلی رو آوردند. قیمت کارتریج داخلی کم است اما از نظر کیفیت نمی‌توان ادعا کرد که تفاوت خارق‌العاده‌ای دارد. تفاوت قیمت گاهی انقدر بالاست که خریداران کارتریج طرح را ترجیح می‌دهند.

کارتریج اصل را معمولا سه شرکت معتبر HP ، سامسونگ و کنون می‌سازند. کیفیت این محصولات بسیار بالاست و در عین حال قیمت کارتریج هر سه شرکت، این روزها در بازارهای ایران افزایش چشمگیری پیدا کرده است. به طور مثال قیمت کارتریج HP به دلار برای مدل a26 حدود صد و بیست و هفت دلار است، با قیمت دلار این روزها حساب کنید که چقدر باید بابت آن هزینه کنید.

لوگوی اچ پی_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com
لوگوی سامسونگ_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com
لوگوی کانن_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

قیمت کارتریج را کیفیت تعیین می‌کند

کارتریج ها معمولا به سفارش وارد کننده تولید می‎شوند. در صورتی که کارخانه تولید کننده برای ارزان تمام شدن قیمت نهایی و بالا بردن سود خود، کیفیت را پایین بیاورد، بخشی از قیمت کارتریج پایین خواهد آمد اما آنچه دریافت می‌کنید در زمان کوتاهی کارایی خود را از دست داده و موجب ضرر است.

ورشکستگی_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com
ربات از کار افتاده_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

یکی از بدترین کارهایی که برای کاهش قیمت کارتریج انجام می‌دهند آن است که مخزن تونر کارتریج را پر نکنند. به این ترتیب درست است که پول کمتری پرداخت می‌کنید اما در واقع محصولی هم دریافت نکرده اید! از سوی دیگر دقت داشته باشید که کیفیت پایین قطعات کارتریج می‌تواند به دستگاه پرینتر شما آسیب بزند و عملا شما برای چند ده هزار تومان خرید ارزان ‌تر، آسیب میلیونی به دستگاه وارد می‌کنید. در خرید کارتریج ، کیفیت را مد نظر داشته باشید.

علامت مهر کپی_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

اگر می خواهید هزینه کمتری پرداخت کنید، می ‌توانید برای شارژ کارتریج  اقدام کنید که ارزان ‌تر است و در صورتی که قصد دارید قیمت کارتریج ، ارزان ‌تر برای شما تمام شود می‌توانید از کارتریج طرح استفاده کنید. بسیاری از کارتریج های طرح دارای استاندارد است و دقیقا مشابه کارتریج اصل برندها می باشد.

به طور مثال اگر برای دستگاه hp مدل خاصی کارتریج طرح تهیه کنید، با آن هماهنگ است. البته بدون شک خرید کارتریج اصل ، کارایی به مراتب بالاتری دارد اما با توجه به اختلاف قیمت در صورت استفاده از طرح دست کم مشکل خاصی برای پرینتر پیش نمی‌آید و کار شما را راه می‌اندازد.

تشخیص کیفیت کارتریج

در مورد کارتریج لیزری می‌توان گفت که با توجه به قطعات زیاد و پیچیده‌ای داخل آن به کار رفته معمولا مشتریان نمی‌توانند کیفیت آن را تشخیص دهد. بعید است که در صورت استفاده از قطعات بی کیفیت مشتری بدون تخصص تشخیص دهد. در این زمینه بهتر است به فروشندگان معتبر و با سابقه اعتماد کنید و برندهایی تهیه کنید که گارانتی معتبر داشته باشد.

علامت گارانتی_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

در صورت مراجعه به فروشندگان معتبر ، معمولا به شما حق انتخاب داده می‎شود. می‌توانید کارتریج اصلی را تهیه کنید یا کارتریج شرکتی یا طرح یا کارتریج های درجه یک یا  .Grade A در این فروشگاه ها بر اساس بودجه و نیازتان راهنمایی می‌شوید که خرید کدام کارتریج بهتر است و قیمت کدام کارتریج به صرفه تر است. اگر فروشنده معتبری را انتخاب کنید، قیمت کارتریج بر اساس درجه بندی آن تغییر می‌کند و کارتریج طرح درجه یک معمولا قیمت بالاتری دارد.

تاثیر جوهر بر قیمت کارتریج پرینتر جوهرافشان

یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب جوهر کارتریج قابلیت بازیافت آن است. در واقع جوهر از عوامل آلودگی محیط زیست است و انواعی که قابلیت بازیافت دارد برای محیط زیست کم ضررتر است. ممکن است خریداران تصور کنند که استفاده از چنین جوهرهایی هزینه زیادی روی دستتان می‌گذارد و لزومی ندارد بابت دغدغه‌های زیست محیطی هزینه کرد. جالب است بدانید که تولیدکنندگان جوهرهای دوستدار محیط زیست تلاش کردند که قیمت تمام شده را پایین بیاورند و این روزها می‌توانید این جوهرها را با قیمت بسیار ارزان ‌تری تهیه کنید.

کارتریج پرینتر جوهرافشان_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

قیمت کارتریج پرینتر جوهری به کیفیت جوهر و مقدار جوهر نیز بستگی دارد. بسیاری از کارتریج های طرح ، به دلیل کم کردن مقدار جوهر ، ارزان تر هستند. این یک کلک مرسوم برای پایین آوردن قیمت کارتریج است، به نحوی که شما تصور می کنید قیمت کارتریج ارزان تری خریداری کرده اید، در حالی که در واقع شما جوهر کمتری خریداری کرده اید.

یکی دیگر از معضلات کارتریج های جوهرافشان این است که کیفیت جوهر ، در پرینتر های جوهرافشان بر روی عملکرد پرینتر ، تاثیر مستقیم دارد. به این معنا که اگر شما به دلیل قیمت کارتریج ارزان ، کارتریجی با جوهر بی کیفیت بگیرید، به مرور دستگاه پرینتر شما آسیب جدی خواهد دید. پس اگر پرینتر شما از انواع با کیفیت و گران است، حتما از کارتریج اصل استفاده کنید، چرا که ضرر وارد شده به دستگاه چاپگر شما، غیر قابل جبران است.

مقیاس احساس درد از حس بد تا خوب_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

قیمت کارتریج بر اساس انواع و اندازه

3 نوع اصلی برای خرید کارتریج پیش روی شماست. نوع اول کارتریج رنگی است که با تانک رنگ شناخته می‎شود. نوع دوم کاتریج‌ های پودری است. نوع سوم نوار کارتریج یا همان تونر برای پرینتر لیزری است. قیمت کارتریج پودری با قیمت کارتریج پرینترهای رنگی متفاوت است. یکی دیگر از عوامل تعیین کننده در قیمت کارتریج ، میزانی است که کارتریج کار می‌کند.

انواع کارتریج های مختلف_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

به طور مثال کارتریج کانن مدل RP-108 که یکی از گران ‌ترین مدل‌های کارتریج است تا 108 برگه عکس را پاسخ می‌دهد با این توضیح که این کارتریج برای چاپ عکس با کیفیت عالی به کار می رود. از همین برند اگر به چاپ رنگی نیاز نداشته باشید و چاپ سیاه و سفید کارتان را راه می‌اندازد هزینه‌ها تقریبا نصف خواهد شد. تعداد صفحاتی که در مورد هر کارتریج اعلام می‌شود دقیق نیست، چرا که میان یک صفحه سند و یک صفحه متنی و یک عکس تفاوت مشخصی وجود دارد و میزان مصرف به طرز چشمگیری متفاوت است. به طور مثال اگر مثلا میزان کار کارتریج 220 برگ باشد، ممکن است از 150 برگ تا 400 برگه را پرینت بگیرد.

کاغذها و داکیومنت های سفید در حال افتادن_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

تاثیر برند کارتریج بر قیمت آن

برای خرید کارتریج ، با توجه به نوع پرینتر ، دو نوع کلی کارتریج وجود دارد که قیمت کارتریج برای هر نوع ، متفاوت است. یا باید به سمت تونرها بروید. در بخش‌ تونرها که مربوط به پرینتر لیزری اگر به دنبال خود کارتریج هستید، در واقع می‌خواهید کارتریج عوض کنید که برندهای سامسونگ، اچ پی، کنون، پرینت فیت، تندر، آریا اچ پی، لیو کام، تارا و مدل‌های دیگری که در دو نوع مشکلی و رنگی به بازار ارائه می‌شود. بدون شک انواع غیر اصل و اورجینال برای برندهای خارجی وجود دارد.

مقایسه ی قیمت کارتریج رنگی و مشکی_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

قیمت کارتریج رنگی گران‌تر از مشکی است.

اگر قصد دارید کارتریج را شارژ کنید که انواع متنوعی از پودرها وجود دارد که خریدار می‌تواند انتخاب کند تکنسین‎ها برای تعویض آن دست به کار شوند. پودرها با برندهای متنوع ایرانی و خارجی در قیمت‌های متفاوتی تولید می‌شود و باید با دستگاه شما سازگاری داشته باشد.

شخصی در حال تعمیر یک کارتریج لیزری_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

دسته دوم کارتریج پرینترهای جوهر افشان است که این روزها در عکاسی‌ها بیشتر استفاده می‌شود. برندهای معتبری در این خصوص وجود دارد که متناسب با نوع دستگاه، انواع کارتریج را ارائه می‌دهند.

تاجری با صورتحساب طولانی در دست و متعجب از مقدار زیاد آن_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

محبوب‌ترین کارتریج جوهر افشان کانن است. قیمت آن برای انواع رنگی بسیار گران است.

برند اچ پی نیز در این زمینه سرآمد است و مدل‌های اصل آن گران است. برندهای قدیمی توشیبا و شارپ نیز هنوز در بازار طرفداران بسیاری دارند.  برند اپسون، پوسو، وکس، میوا، آریا اچ پی، کداک، سومیت، دیبا، آپیت، سدرا، ام ان، پرینیکس، اسکای کالر، کرومر و بسیاری برندهای دیگر که در زمینه تولید جوهر های مشکی و رنگی دست شما را برای انتخاب باز می‌گذارد. در زمینه کیفیت بالای چاپ عکس‌های رنگی سامسونگ و کنون سرآمد است و در عین حال قیمت کارتریج این برندها بالاتر است.

تعیین قیمت کارتریج بر اساس نوع پرینتر

4 دسته اصلی پرینتر وجود دارد که دو مورد از آن‌ها کاربرد بیشتری دارد. نوع اول و قدیمی‌تر پرینتر جوهر افشان است که این روزها برای چاپ عکس‌های با کیفیت از آن استفاده می‌شود. قیمت کارتریج جوهر رنگی در مقایسه با تعداد عکسی که می‌توان با آن چاپ کرد، در صورتی که از برندهای اصلی خریداری شود گران تمام خواهد شد. یک کارتریج جوهر رنگی پرینتر کنون یا اچ پی شاید تا 600 هزار تومان برای تنها 150 برگه عکس تمام شود که هزینه بالایی است اما در مقایسه با مدل لیزری رنگ‌های واقعی تری خواهید داشت و از نظر قیمت نیز، پرینتر لیزری رنگی کارتریج‌ های گران ‌تر دارد. قیمت کارتریج پرینتر لیزری با توجه به تعداد صفحاتی که هر کارتریج پوشش می‌دهد احتمالا به صرفه ‎تر است. البته در مورد هر محصول و هر برندی باید مقایسه دقیق انجام شود. به هر حال اگر پرینتر لیزری دارید باید با توجه به برند و مدل دقیق دستگاه، کارتریج کاملا مطابق با مدل پرینتر انتخاب کنید.  پرینترهای حرارتی و سوزنی نیز در بازار موجود است که کاربردهای کمتری دارد و قیمت‌ کارتریج آن‌ها متغیر است.

پرینتر لیزری کانن_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com
پرینتر حرارتی اپسون_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com
پرینتر جوهرافشان اچ پی_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com
چاپگر سوزنی اپسون_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

برای کاهش هزینه شارژ کارتریج چه راه‌هایی وجود دارد؟

بعضا به دلیل بالا بودن قیمت کارتریج در بعضی از پرینترها ، شارژ کارتریج در این مواقع راه حل جایگرین مناسبی است. حال اگر بتوان هزینه شارژ کارتریج را کاهش داد، این راه حل یکی از به صرفه ترین راه حل ها محصوب می شود. برای کاهش هزینه‌های شارژ کارتریج باید هوشمندانه عمل کنید. در گام اول باید معتبرترین شرکت‌ها را برای تعویض انتخاب کنید. شرکت‌های با سابقه و معتبر معمولا پیشنهادات متنوعی برای شارژ کاتریج به شما ارائه می‌دهند که هزینه‌های آن متفاوت است. محاسبه کنید که چند برگ به صورت ماهانه نیاز دارید، هر برگ چقدر تمام می‌شود و بر این اساس قیمت اعلام شده را نسبت به هر بار شارژ بسنجید.

کاهش قیمت_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

دقت داشته باشید که شارژ را با گارانتی دریافت کنید. نکته مهم در کاهش قیمت شارژ کارتریج آن است همزمان کیفیت شارژ و هزینه را لحاظ کنید و سعی کنید از تخفیف تعویض شارژ عمده استفاده کنید. در واقع اگر چندین دستگاه پرینتر دارید می‌توانید با شارژ عمده از تخفیف بهره‌مند شوید. حتی جزئیاتی مانند هزینه رفت و آمد تکنسین تا محل کار شما نیز در تعیین قیمت اهمیت دارد.

تفاوت قیمت کارتریج اصل و کارتریج طرح اورجینال

در بسیاری از پرینتر ها قیمت کارتریج اورجینال و قیمت کارتریج طرح بسیار بسیار متفاوت است، به نحوی که در بعضی موارد قیمت کارتریج اورجینال  با قیمت 2 یا چند کارتریج طرح برابری می کند. برای انتخاب بهترین قیمت کارتریج که به صرفه باشد، ابتدا باید بتوانید کارتریج اصل اورجینال را از طرح تشخیص دهید. اولین نکته بررسی هولوگرام محصول است. روی بسته کارتریج هولوگرامی وجود دارد که با تکنولوژی خاصی ساخته می‌شود که معمولا نمی‌توان مشابه آن را تولید کرد. دستکاری در هولوگرام باعث مخدوش شدن آن خواهد شد. کارتریج طرح نیز هولوگرام دارد اما این هولوگرام چیزی شبیه به برچسب است و به راحتی از روی دستگاه کنده می‌شود. اگر جعبه دارای هولوگرام اصل را به عقب و جلو حرکت دهید باید علامت ok روی برچسب در جهت‌های مخالف و اگر چپ و راست حرکت دهید در همان جهت حرکت جعبه جابجا شود. با استفاده از QR اسکنرهای تلفن هوشمند می‎توانید از معتبر بودن آن اطلاع حاصل کنید. در صورت پاسخ معتبر احتمالا جنس اصلی دست شماست.

علامت کد QR و چک مارک سبز_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

بعلاوه باید سری ساخت و تاریخ تولید را نیز بررسی کنید که روی جعبه حل شده است. در نمونه‌های طرح معمولا این حکاکی به صورت چاپی است. باید جعبه را با خود کارتریج چک کنید که سریال حک شده روی جعبه با خود کارتریج هماهنگ باشد. تاریخ حک شده روی کارتریج در واقع تاریخ تولید است نه انقضا که باید به این نکته نیز توجه کنید. این مورد در انواع جوهر افشان نسبت به لیزری اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد. تاریخ انقضای جوهر اهمیت دارد و نباید تاریخ گذشته خریداری کرد که در این صورت پول خود را دور ریخته‌اید و جوهر خشک شده اما در مورد لیزری معمولا اگر در شرایط مناسبی نگه‌ داری شود خراب نمی‎شود. معمولا برای کارتریج HP یک نوار پلمپ پلاستیکی وجود دارد که رنگ نارنجی که روی آن نام HP حک شده است.

برچسب انقضای کارتریج اچ پی_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com
مردی در حال فکرکردن_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

نکته آخر آنکه اگر فروشنده‌ای ادعا می‌کند که جنس اورجینال می‌فروشد و گارانتی هم دارد باید به این ادعا شک کرد زیرا اجناس اورجینال و فابریک معمولا گارانتی ندارند و بدون تضمین خریداری می‎شوند. حالا که می‌توانید کارتریج طرح را با اورجینال تشخیص دهید سوال اینجاست که خرید کدام به صرفه است؟

کارتریج اورجینال یا طرح؟

بدون شک اجناس کارتریج اورجینال و فابریک کیفیت بالاتری دارند و دردسر تعویض و سازگاری با دستگاه نیز وجود ندارد اما تشخیص صد در صدی اورجینال از فابریک و مهم‌ تر از آن قیمت کارتریج فابریک سرسام آور باعث شده است که بسیاری از افراد حرفه ‌ای در این زمینه به دنبال راه چاره باشند. راه چاره استفاده از کارتریج طرح است به شرطی که درجه کیفیت بالایی داشته باشد. در میان کارتریج طرح نیز تفاوت از زمین تا آسمان است. هستند انواع غیر اورجینال که کیفیت بسیار بالایی دارند و حتی مورد تایید شرکت مبدا نیز قرار گرفته اند. مثلا در مور کارتریج طرح درجه یک پرینتر های اچ پی HP ، این کارتریج ها دارای درام و چیپست اورجینال است و پودر آن از کشور ژاپن می‎آید. استانداردهای شرکت HP را کاملا رعایت می‌کند و گارانتی نیز دارد و خیالتان از بابت خرید راحت است. اگر همین کارتریج را به صورت فابریک در بازار پیدا کنید علاوه بر ریسک خرید که ممکن است در تشخیص اشتباه کرده باشید، قیمت کارتریج را به صورت چند برابری پرداخت کرده اید و در نهایت گارانتی نیز به دست شما داده نخواهد شد.

چند کارتریج_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

کارتریج‌های درجه دو یا سه نیز در بازار موجود است. کارتریج درجه دو با کاهش کیفیت قطعات و پودر ممکن است به دستگاه آسیب بزند. نکته اینجاست که تشخیص درجه کیفیت آن برای افراد غیر متخصص بسیار سخت است و به همین دلیل باید به فروشنده معتبر رجوع کنید. کاتریج‌های درجه سه را با نام ریفیل می‌شناسند. این کارتریج‌ها همگی دست دوم است و از کارگاه‎های غیرمجاز بیرون می‎آید. قطعات آن همگی کارکرده است و کاست آن رنگ شده و افراد سودجو با بسته بندی خوبی این کارتریج‌ها را به بازار ارائه می‎کنند. اگرچه قیمت کارتریج در این نوع، به ظاهر بسیار خوب است ولی کیفیت چاپ آن به وضوح پایین ‌تر است و بدتر از همه امکان خرابی پرینتر بسیار بالا می رود که هزینه‎های بالایی را روی دستتان می‎گذارد. این کارتریج ها بدون شک مدت کوتاهی کار می کند و آسیب شدیدی به پرینتر شما می زند. اگر تصور می‌کنید که این کارتریج ‌ها با بسته بندی‌های بی کیفیت و قیمت خیلی پایین در بازار عرضه می‌شود اشتباه می‎کنید. برعکس، قیمت کارتریج درجه سه تفاوت خاصی با سایرین ندارد و بسته بندی‌های بسیار خوبی نیز دارد. به همین دلیل است که پیشنهاد ما در گام اول انتخاب فروشنده معتبر است.

کارتریج_ عکس استفاده شده در سایت aloocartridge.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *