ارورهای پرینتر hp و نحوه رفع آنها

ارورهای پرینتر hp و نحوه رفع آنها

هرچه قدر هم پرینتر مورد استفاده شما به‌روز و مدرن باشد ممکن است با خطاهایی مبنی بر عدم کارکرد درست آن روبه‌رو شوید. بسیاری از کاربران با دیدن این خطاها کلافه می‌شوند و به‌دنبال گذر از آن‌ها هستند؛ این در حالیست که کم‌تر کاربری با تمام مراحل و روش‌های رفع خطای پرینتر آشنا است. در اغلب پرینترهای اچ پی وجود هرگونه خطا و نقص به‌صورت پیام‌های حامل ارور بر صفحه نمایش آن نشان داده می‌شود. با استفاده از این اخطار می‌توان به شکل دستگاه پی برد؛ البته دریافت راهنمایی از افراد حرفه‌ای و با تجربه به شما کمک می‌کند تا در زمان کم‌‌تر و به‌راحتی دلیل مشکل پیش آمده را پیدا و آن را رفع کنید. هدف از مقاله حاضر آشنایی شما با برخی خطاهای پرینتر اچ پی و چگونگی رفع آن‌ها است، پس تا پایان همراه ما بمانید.

بررسی کدهای خطای پرینتر HP و انواع آنها

پرینتر هم مانند هر دستگاه الکترونیکی دیگری ممکن است دچار خطا و نقص در کارکرد شود که عموما این خطا به‌صورت ظهور کد یا نوشته‌های خاصی روی صفحه نمایشگر نشان داده می‌شود.  ایجاد اختلال در عملکرد دستگاه به دلایل مختلفی ممکن است صورت گیرد که هر کدام راه حل منحصر‌به خود را دارند. بررسی و آشنایی با این خطاها وظیفه هر کاربر است تا بهتر و سریع‌تر به فکر راه چاره‌ای برای مشکل پیش آمده باشد و از تبعات بعدی آن جلوگیری کند. به‌‌طور کلی خطاهای شکل گرفته در پرینتر به دلایل متعددی ممکن است ایجاد شوند که در ادامه چند نمونه از رایج‌ترین آن‌ها آشنا خواهید شد:

خطای ایجاد مشکل در حافظه دستگاه

خطای حافظه اغلب در اثر ایجاد نقص یا ایراد در تراشه کارتریج یا عدم نصب درست و استاندارد دستگاه شکل می‌گیرد. ساده‌ترین راه‌کار جهت رفع این مشکل خاموش و روشن کردن پرینتر است که در صورت عدم رفع مشکل بهتر است تا پرینتر را دوباره نصب و راه‌اندازی کرد.

خطای عدم شناسایی کارتریج جدید

در‌صورت نصب غلط هر نوع کارتریج از جمله کارتریج لیزری HP یا عدم شناسایی آن توسط پرینتر این خطا روی دستگاه نشان داده می‌شود. چنانچه با نصب مجدد کاتریج مشکل شکل گرفته حل نشد، باید درایور پرینتر را حذف و مجددا پرینتر و کارتریج آن را روی کامپیوتر نصب کرد.

نصب کارتریج در پرینتر

خطای پیکربندی 0/1

خطای پیکربندی که اغلب با کد 22 نشان داده می‌شود، از رایج‌ترین ارورهایی است که در پرینترهای اچ پی شکل می‌گیرد. این خطا از وجود نقص میان پرینتر و رایانه خبر می‌دهد که جهت رفع آن می‌توان کابل رابط بین پرینتر و رایانه را تعویض کرد. در صورت عدم حل مشکل می‌توان از متخصصان و تیم‌های تعمیرات رایانه کمک گرفت.

خطای PS 16

درصورت ایجاد خطای postscript می‌توان یک نمونه فایل دیگر آن یا SIMM Postscript را امتحان کرد و رایانه و پرینتر را مجددا تنظیم کرد.

خطای پرشدن حافظه پرینتر

اغلب با پرشدن حجم حافظه دستگاه این خطا ظاهر خواهد شد که می‌‌توان با کاهش سایز مشکل موجود را حل کرد. با کاهش DPI یا غیر فعال کردن گزینه Collate می‌توان حافظه پرینتر را تا حد قابل توجهی کاهش داد.

خطای پرشدن حافظه پرینتر

خطای انتقال داده ها

به هنگام قطع هرگونه اتصال میان پرینتر و رایانه این خطا روی صفحه نمایش دستگاه نشان داده خواهد شد. بهتر است در این شرایط تمام کابل‌ها را بررسی و درصورت نیاز آن‌ها را تعویض کنید. لازم به ذکر است که می‌توان با فشار دادن دکمه OK یا Select این اخطار را رد کرد، اما احتمال ایجاد مشکلات بعدی و از بین رفتن داده‌ها بسیار زیاد است.

خطای اختلال در دیسک

در هنگام ایجاد هرگونه نقص و خرابی در درایور دیسک سخت پرینتر ممکن است با این خطا روبه‌رو شوید. درصورت فشردن دکمه Select ممکن است این مشکل را حل کنید، اما با تکرار خطا احتمال وجود یک مشکل سخت افزاری در دستگاه را باید در نظر گرفت.

خطای عدم وجود کاغذ در سینی

این خطا به هنگام خالی بودن سینی پرینتر از کاغذ ایجاد می‌شود؛ بنابراین بهتر است سینی را باز و دوباره با کاغذ پرکنید. درصورت پر بودن سینی از کاغذ و تکرار خطا احتمال وجود مشکل در حسگر پرینتر یا خود سینی را می‌توان حدس زد.

خطای گیر کردن کاغذ در پرینتر

یکی از رایج‌ترین خطاها در انواع پرینترها گیر کردن و مچاله شدن کاغذ در دستگاه است. بهترین راه‌کار جهت رفع این مشکل باز کردن زبانه‌های پرینتر و بررسی قسمت‌های مختلف آن است. اگر تکه کاغذی در جایی گیر کرده بود آن را به آرامی بیرون بکشید و دستگاه را دوباره روشن کنید. البته لازم به ذکر است که یک پنل هم در زیر پرینتر وجود دارد که احتمال گیر کردن کاغذ در آن بسیار بالاست؛ بنابراین حتما این قسمت از پرینتر را هم بررسی کنید.

گیر کردن کاغذ در پرینتر

خطای حاصل از چاپ شدن تنها نیمی از صفحه

گاه خطای ایجاد شده به‌دلیل چاپ تنها بخشی از صفحه ایجاد می‌شود؛ بنابراین بهتر است قبل از نهایی کردن دستور چاپ آن را به‌طور کامل بررسی کرد تا مشکلات بعدی ایجاد نشود. جهت رفع این ارور هم می‌توان از بخش Print preview نسخه‌ای از مطالبی که قصد چاپ آن‌ها را دارید ببینید و از چاپ شدن کامل اطلاعات مطمئن شوید.

سخن پایانی

می‌دانید که حتی بهترین و مطرح‌ترین پرینترهای موجود در بازار هم ممکن است دچار مشکل شوند و خطا یا خطاهایی در دستورالعمل آن‌ها شکل گیرد. پرینترهای اچ پی هم از این قاعده مستثنی نیستند و امکان ایجاد خطا و مشکل از عدم نصب درست کارتریج گرفته تا گیر کردن کاغذ در آن‌ها زیاد است. جهت مدیریت بهتر شرایط و برخورد مناسب با ارورهای شکل گرفته لازم است تا با متداول‌ترین آن‌ها آشنایی داشته باشید؛ درواقع آشنایی با خطاهای موجود به شما کمک می‌کند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن و به بهترین نحو این مشکلات را رفع کنید. در‌صورتی‌که با انجام برخی اقدامات اولیه شاهد تکرار خطای پرینتر بودید بهتر است مشکل را با متخصصان و کارشناسان این زمینه در میان بگذارید. بدون شک با کمی تخصص و دقت خطاهای موجود قابل حل و فصل شدن خواهند بود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره فوری