سرور اچ پی و راه های تشخیص قطعات اورجینال آن

سرور اچ پی و راه های تشخیص قطعات اورجینال آن

سرور اچ پی و راه های تشخیص قطعات اورجینال آن

سرور اچ پی  :شاید این نگرانی برای شما هم بوجود آمده باشد که آیا جنسی که قصد خریداری آن را دارید،اورجیناال است یا آن را به جای اورجینال به شما میفروشند؟

در بسیاری مواقع قطعات غیراورجینال تحت عنوان قطعه اصلی به فروش می روند.

تنها راه تشخیص این دو، داشتن اطلاعات فنی و مهارت در شناسایی قطعه اصلی و خرید از منابع معتبر و شناخته شده است.

در این مقاله قصد داریم راهنمایی که توسط شرکت اچ پی برای شناسایی هارد و حافظه (RAM) اصلی منتشر شده را به شما بزرگواران ارائه دهیم.

یک قطعه غیراورجینال (یا به اصطلاح رایج OEM) چگونه است و چه مضراتی را شامل میشود؟

تولید قطعات سیستم‌های اچ‌پی در کارخانه‌ها، تحت استانداردهای تعیین شده اچ‌پی انجام می‌شود.

کلیه قطعات تولید شده بایستی مراحل کنترل کیفیت و تست‌های متعدد اچ پی را پشت سر بگذارند.

در صورتی که قطعه‌ای این تست‌ها را با موفقیت طی نکند، یک کد شناسایی یا  (ID) به آن تعلق می‌گیرد تا نتواند به هیچ وجه وارد موجودی محصولات اچ‌پی شود.

این قطعه‌ها و یا سایر قطعاتی با این حال که در کارخانه ی اچ پی تولید می‌شوند، ولی گواهی تأیید اچ‌پی را ندارند،پس در این صورت تحت عنوان OEM به بازار وارد می شوند.

از طرفی قیمت این قطعات غیراورجینال نسبت به نوع اورجینال آن بسیار ارزان تر و به ظاهر مقرون به صرفه تر است.

این تفاوت قیمت چیزی حدود یک دوم قیمت نوع اورجینال آن است. لذا در مقایسه قیمت دو سرور اچ پی با پیکربندی مشابه که در یکی کلیه قطعات، اورجینال بوده و در دیگری قطعات غیراورجینال استفاده شده باشد، تفاوت قیمت فاحشی را شاهد هستیم.

در بسیاری مواقع این سرور اچ پی غیراورجینال تحت عنوان قطعه اصلی به فروش می‌روند و در این زمان تنها راه تشخیص، داشتن اطلاعات فنی و مهارت در شناسایی قطعه اصلی و خرید از منابع معتبر است.

در ادامه راهنمایی که توسط شرکت اچ‌پی برای شناسایی سرور اچ پی و حافظه (RAM) اصلی منتشر شده است را در اختیارتان قرار می‌دهیم.

باید این نکته را در نظر داشته باشید که استفاده از این قطعات علاوه بر زیان‌های شدید مالی که به همراه دارد، مضرات دیگری نیز برای کل تجهیزات و کسب‌وکار شما خواهد داشت.

از این خسارات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش مدت Downtime سرور اچ پی و توقف کار
 • از دست دادن داده ها
 • عدم سازگاری با سایر قطعات سرور اچ پی
 • وارد کردن آسیب جدی به سایر قطعات و تجهیزات سرور اچ پی
 • تحمیل هزینه‌های جایگزینی قطعات، تست، بازیابی اطلاعات، اجرت و ایاب و ذهاب و …

 در این بخش به معرفی چند راه شناسایی سرور اچ پی اصلی میپردازیم:

 1. برچسب پلمپ روی درب بسته‌بندی: این برچسب دارای ویژگی‌های امنیتی مشابه برچسب امنیتی هک شده بر خود محصول است.  جنس این برچسب از مواد تجزیه‌پذیری است که اجازه نمی‌دهد بدون آسیب رسیدن به پلمپ از روی جعبه جدا شده و هنگام باز کردن جعبه‌ی دستگاه پاره می­‌شود. اگر بسته‌ای برچسب پلمپ نداشته باشد و یا دستکاری شده باشد،قطعا اعتبار آن زیر سوأل می‌رود و این بسیار بدیهی است.
 2. برچسب روی بسته‌بندی: برچسبی که روی سطح بیرونی بسته‌بندی قرار می‌گیرد و حاوی اطلاعات شناسایی محصول، مبدأ آن و جزئیات ضروری برای ردیابی محصول توسط اچ‌پی یا کارخانه سازنده آن میباشد.
 3. بسته‌بندی بین المللی: بسته‌بندی محصولات اچ‌پی کاملاٌ ایمن و محافظت شده طراحی شده است. بسته‌بندی سرور اچ پی شامل نگهدارنده حرارتی، فوم نگهدارنده و بسته‌بندی آنتی­ استاتیک است.
 4. برچسب روی سرور اچ پی : این برچسب روی سرور اچ پی ممکن است با اشکال مختلف باشد، که دربردارنده لوگوی اچ‌پی یا کارخانه سازنده آن بوده و حاوی اطلاعات محتویات و جزئیات مربوط به ردیابی محصول است. کلیه هارد درایورهای اچ‌پی دارای برچسب امنیتی اچ‌پی هستند که زمان تولید قطعه در کارخانه بر روی آن هک شده است.
 5. برچسب امنیتی اچ‌پی: اچ پی برای اعتبارسنجی محصولات خود برچسب‌های امنیتی مختلفی را به کار می‌برد. این برچسب‌ها دارای لایه‌های امنیتی آشکار و پنهانی هستند تا از جعل آنها جلوگیری شود. چند نمونه از این لایه های امنیتی به شرح زیر است:

لیبل جدید اچ‌پی، در ماه سپتامبر 2016 ارایه شد. نوار امنیتی در این سری از لیبل‌های اچ‌پی در واقع هولوگرام‌های فلورسنتی است.

اگر لیبل را به سمت چپ و راست حرکت دهیم، نوشته HPE در جهت مخالف حرکت می‌کند.

اگر لیبل را به سمت بالا و پایین حرکت دهیم، نوشته HPE در جهت مخالف حرکت می‌کند.

در لیبل اچ‌پی، که در ماه جولای 2015 ارایه شده است، لوگوی HP در وسط قرار دارد و تعدادی کلمه OK و علامت “تیک” نیز در اطراف آن قرار گرفته است.

نکته:

 • اگر لیبل را در جهت بالا و پایین حرکت دهید، کلمه OK و علامت “تیک” در خلاف جهت یکدیگر و حول لوگوی مرکزی حرکت می‌کنند.
 • اگر لیبل را به سمت چپ و راست حرکت دهید، کلمه OK و علامت “تیک” هم جهت با هم و حول لوگوی مرکزی حرکت می‌کنند.

لیبل های اچ پی از سال 2015 تا قبل از جولای 2015، به صورت زیر ارایه می شد:

الف) نوار امنیتی که دارای دایره هولوگرافیکی است که از HP به OK و حالت بی نور تغییر می‌کند.

ب) سه خط متن با سایزهای متفاوت OK که روشن و خاموش می‌شود.

بزرگترین فونت سایز آن با دایره هولوگرافیک به طور متناوب تغییر می‌کند.

ج) نوار رنگی که در نورهای مختلف، بین سبز و ارغوانی روشن تغییر رنگ می‌دهد.

 1. شماره سریال:بر روی هریک از بسته بندی های هارد اچ‌پی یک شماره سریال وجود دارد که با کد امنیتی (S/C) و یا کد پیگیری (CT) چاپ شده روی برچسب محصول مرتبط است. به منظور جلوگیری از تقلب رایج بازار که از شماره سریال‌های روی محصولات اصلی اچ‌پی برای محصولات تقلبی استفاده می­‌شود،این شماره سریال روی برچسب محصول چاپ نمی‌شود بلکه با کد امنیتی و یا کد پیگیری چاپ شده بر روی برچسب آن مرتبط است.برای سنجش اعتبار شماره سریال آن،باید به ایمیل زیر مراجعه کنید: Hardware.counterfeitvalidation@hp.com

        7.ضخامت برچسب امنیتی: گوشه سمت راست برچسب جایی که نوار امنیتی قرار گرفته، ضخامت کمی دارد که با ناخن خود نمی توانید آن­ را بگیرید.

 1. اثر امنیتی زیر برچسب:برای تأیید اعتبار برچسب می‌توانید بخشی از برچسب را از جای خود بلند کنید.(توجه داشته باشید که با اینکار کالا از مشمولیت گارانتی خارج میشود.)

        عوامل مهم در تشخیص اصل بودن حافظه های اچ پی:

 1. بسته‌بندی: در صورتی که حافظه اچ‌پی را خریداری می­ کنید بایستی دارای بسته‌­بندی طلقی تاشو باشد که عایق حرارتی و آنتی استاتیک است. در غیر اینصورت (سایر بسته‌بندی‌ها) کاملا غیراورجینال است. در صورتی که حافظه‌­ی بدون بسته‌بندی (Pack Tray) خریداری می‌کنید، بایستی از منبع خرید خود مطمئن باشید و به برچسب امنیتی روی خود حافظه دقت کنید
 2. برچسب امنیتی: این برچسب امنیتی دارای ویژگی‌هایی مشابه برچسب‌های امنیتی هاردها میباشد . این برچسب، هم روی لبه بالای بسته‌بندی در بخش تاشو آن نصب می‌شود و هم بر روی خود حافظه (RAM) قرار می‌گیرد. امکان ندارد که بتوان بدون آسیب رساندن به برچسب، آن را از روی بسته‌بندی برداشت و موقع بازکردن بسته‌بندی نیز به راحتی پاره می­‌شود. لذا درصورتی که بسته‌بندی برچسب امنیتی ندارد و یا دستکاری شده است باید به اورجینال بودن کالا شک کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و ارتباط با ما میتوانید با شماره ی زیر تماس گرفته و همچنین برای اطلاع از بروزترین قیمتها و محصولات موجود کانال تلگرامی ما را که در صفحه اصلی سایت موجود می‌باشد دنبال کنید. شماره پشتیبانی

۰۲۱-88324040

منبع: سایت رسمی hp

به این مقاله امتیاز دهید post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره فوری